A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan csatlakoztasd a laptopot és a számítógépet a TV-hez? (HDMI-vel és vezeték nélkül)
Kicsinek érzed a laptopod képernyőjét, és a számítógéped monitora közel sem elég a nagyratörő terveidhez? Tudd meg, hogyan csatlakoztathatod egyszerűen a laptopod és a számítógéped a tv-hez. A csatlakoztatás kábellel (HDMI és DisplayPort) és vezeték nélkül is lehetséges, és a tv-n nem csak a PC-d képernyőjét tükrözheted, hanem a számítógép asztalát is bővítheted vele!
Laptop vagy PC és tv összekötése kábellel (HDMI, DisplayPort, VGA) és képernyőtükrözés
Ha arra a következtetésre jutottál, hogy valóban csatlakoztatnod kell a számítógéped a TV-hez, akkor csak egy dolog marad, megtanulni, hogyan is csináld. Kezdjük az egyszerűbb és megbízhatóbb módszerrel - a vezetékes csatlakoztatással.
Útmutató lépésről lépésre
A kábelek típusairól később tudhatsz meg többet. Függetlenül attól, hogy melyiket használod, a lépések többé-kevésbé ugyanazok maradnak.
- Csatlakoztasd a számítógépet a TV-hez a megfelelő kábellel, vagy használj redukciót.
- A TV-n válts a megfelelő videóforrásra (általában ez egy „Input” vagy „Source” feliratú gomb). Ha nem található a távirányítón a megfelelő gomb, keresd a TV „Beállítások” menüpontjában.
- Windows operációs rendszerű számítógépen (10 vagy 11) nyisd meg a sávot a jobb alsó sarokban, kattints a „Kibontás” gombra, és válaszd a „Kiterjesztés” lehetőséget. Alternatív megoldásként mindezt kihagyhatod, és elindíthatod a vetítést a Windows + P paranccsal.
- Válaszd ki, hogy tükrözni szeretnéd a számítógép képernyőjét a TV-n, vagy kiterjeszteni a TV képernyőjére.
- Ha azt szeretnéd, hogy a hang a TV-ből szóljon, kattints a hangszóró ikonra a jobb alsó sarokban lévő sávban, és válaszd ki a megfelelő eszközt. De ne felejtsd el, hogy a VGA kábel nem visz át hangot, és ebben az esetben külön audio kábelre lesz szükséged.
- Finomhangolhatod a megjelenítési részleteket, például a képfelbontást és a tájolást, ha jobb gombbal kattintasz az asztalra és kiválasztod a „Képernyőbeállítások” lehetőséget.
Ha nem Windowst, hanem macOS-t használsz, akkor a csatlakoztatás nem lesz bonyolultabb. Csak csatlakoztatnod kell az eszközt egy kábellel, és finomhangolhatod a részleteket, például a felbontást és a hangot a „Rendszerbeállításokban”, pontosabban a „Monitorok” és a „Hang” menüpont alatt.
OLED vs. LCD LED (QLED, NanoCell, Mini LED): melyik TV a jobb?
HDMI vs. DisplayPort
Nem minden csatlakozó egyforma, és ez a kábelekkel sem kivétel. Nem minden kábel képes ugyanannyi információt továbbítani, és nem minden kábel képes ugyanolyan jó minőségben továbbítani a képet és a hangot.
Manapság kétféle csatlakozás a legelterjedtebb: a HDMI és a DisplayPort.
Mindkét típus digitális formátumban továbbítja a képet tömörítés nélkül, és hangátvitelre is képesek. Az egész csatlakozási folyamat egyszerű, és a vezeték nélküli kapcsolattal ellentétben nincs jelentős késés a képben és minőségromlás sem tapasztalható.
Standard, Mini vagy Micro?
Tehát most már nincs más hátra, mint vásárolni egy kábelt, és kész is, igaz? Nem egészen. A HDMI és DisplayPort kábelek egyes típusai bizonyos részletekben különböznek egymástól. Az első ezek közül teljesen nyilvánvaló - ez a csatlakozó mérete. A szabványos HDMI mellett kisebb Mini és Micro verziókkal is találkozhatsz (főleg laptopokon és táblagépeken), illetve a DisplayPort-nak is megvan a maga kisebb (Mini) alternatívája.
HDMI és DisplayPort verziók
A kábelek és portok, mint minden más technológia, idővel fejlődnek. A port mérete mellett ugyanannyira fontos az adott csatlakozó verziója is, és erre már kevesen figyelnek oda. Általánosságban elmondható, hogy a HDMI és a DisplayPort újabb verziói nagyobb adatátviteli sebességgel büszkélkedhetnek, és így jobb minőségű kép- és hangátvitelt biztosítanak. Ezért a kábel vásárlása előtt először győződj meg az átvinni kívánt kép minőségéről, és arról, hogy a HDMI vagy a DisplayPort melyik verziója képes megfelelően továbbítani azt.
Az alábbiakban összefoglaltuk a leggyakrabban használt HDMI-verziókat:
- HDMI 1.4 (átviteli sebesség 10,2 GB/s, 4K felbontás 30 Hz-es frekvencián),
- HDMI 2.0 (18 GB/s, 4K 60 Hz-en és 1080p 240 Hz-en),
- HDMI 2.1 (48 GB/s, akár 10K 120 Hz-en, támogatja a HDR-t és a változó frissítési gyakoriságot vagy a FreeSyncet).
A DisplayPort hasonló felosztással rendelkezik. A DisplayPort legnagyobb előnye a többi formátumhoz képest az 1.2-es verzió óta, hogy egy csatlakozón keresztül képes egy képet egyszerre több eszközre - például több monitorra - továbbítani.
A DisplayPort legfontosabb verziói a következők:
- DisplayPort 1.2 (adatátviteli sebesség 17,28 GB/s, 4K felbontás 60 Hz-en, az 1.2a verzió a FreeSync támogatást is bevezette),
- DisplayPort 1.3 (25,92 GB/s, 8K 30 Hz-en és 4K 120 Hz-en),
- DisplayPort 1.4 (25,92 GB/s, 8K 60 Hz-en és széles HDR támogatás),
- DisplayPort 2.0 (77,37 GB/s, akár 16K 80 Hz-en),
- DisplayPort 2.1 (mély integráció USB4-gyel, vagyis USB-C-vel).
Amik már túl vannak a fénykorukon - VGA és DVI
Ha az eszközeid nem rendelkeznek HDMI vagy DisplayPort csatlakozóval, ez két dolgot jelent. Először is: elég sok mindenen mentek már keresztül, és biztosan nem a legfiatalabbak. Másodszor: valószínűleg az elavult VGA (D-Sub) csatlakozóra támaszkodnak analóg jelátvitelhez, vagy a legjobb esetben is a kicsit fiatalabb digitális testvérére, a DVI-re.
A probléma az, hogy a VGA nem képes hangot továbbítani, és még a 4K-s képet sem tudja kezelni (a maximum támogatott felbontása 2048 × 1536 pixel).
És bár a DVI képes 4K felbontásban továbbítani a képet, ezt alacsony frissítési gyakorisággal teszi. Ezek a formátumok már túl vannak a fénykorukon, és csak ritkán jelennek meg a modern eszközökön.
Redukciók és adapterek
Az asztali számítógéped DVI-vel rendelkezik, míg a tévéd csakis a HDMI-t támogatja? Még erre a problémára is van megoldás. Vásárolhatsz egy dedikált DVI-HDMI-kábelt, vagy kereshetsz egy redukciót. De a VGA-val ez egy kicsit bonyolultabb – szükséged lesz egy speciális adapterre a HDMI-ről és a DisplayPortról VGA-ra való átalakításához.
Számítógép és TV összekötése USB-n keresztül
Ahogy minden kábel esetében, az USB-nek is különböző változatai vannak. Nem csatlakoztathatod a számítógépet egy klasszikus USB-A-val ellátott TV-hez. Vagyis igen, lehet csatlakoztatni, de nem fogja átvinni a képet a számítógépről a TV-re. A klasszikus „nagy” USB-vel való csatlakozás csak kis mennyiségű adat – például fényképek – átvitelére alkalmas.
Ezzel ellentétben a kicsi, modern és gyors USB-C kábel a legtöbb esetben lehetővé teszi a videójel átvitelét. Itt is igaz, hogy minél újabb az USB generáció, annál nagyobb az átviteli sebesség és annál jobb a képminőség. A legújabb és legfrissebb verzió jelenleg az USB4.
Hogyan párosítsd a távirányítót a TV-vel és vezéreld a tévéd mobiltelefonnal
Laptop és számítógép csatlakoztatása a tv-hez vezeték nélkül
Inkább nem szeretnél a kábelekkel foglalkozni? Nem csodálkozunk – a kellemetlen gubancok állandó kibogozása hamar fárasztóvá válik, és a kábelek korlátozzák a tévétől való távolságot is.
Szerencsére a megoldás egyáltalán nem bonyolult, és természetesen a wifin keresztüli vezeték nélküli kapcsolatról van szó. Csak legyél tudatában annak, hogy ennek is megvannak a buktatói – például a kép késése.
Számítógép csatlakoztatása Smart TV-hez Chromecast segítségével
Az okos TV-k túlnyomó többségét a Google operációs rendszere működteti. Ezek a Smart TV-k hozzáférnek a Cast protokollhoz (más néven Chromecast), amelynek a célja a kép és a hang könnyű átvitele különböző eszközök között. Leggyakrabban mobiltelefonok és táblagépek televízióhoz és monitorhoz való csatlakoztatásakor találkozhatsz vele, de használható számítógépek és laptopok esetében is.
- Csatlakoztasd a számítógéped és TV-d ugyanahhoz a hálózathoz – például wifihez, saját kis otthoni „LAN” létrehozásával.
- Töltsd le, telepítsd és indítsd el a Google Chrome böngészőt.
- A böngésző jobb felső sarkában kattints a három pontra, és válaszd a „Tükrözés” ("Cast") lehetőséget.
- Válaszd ki a TV-d a listáról.
- Döntsd el, hogy csak az adott lapot kívánod tükrözni a böngészőből, vagy a számítógép teljes képernyőjét.
Ha a TV-dben nem található Chromecast, semmi probléma. A Google Chromecast-ot külön is megvásárolhatod multimédia központ formájában, és egy elavult nehéz dobozt okos TV-vé alakíthatsz!
Javasolt TV-nézési távolság: milyen messze kell ülni a TV-től?
Számítógép csatlakoztatása TV-hez AirPlay segítségével
Egyes Smart TV-k a Chromecast mellett (vagy helyett) támogatják az AirPlay funkciót, amelyet többek között elsősorban képek egyik eszközről a másikra való átvitelére használnak.
- Csatlakoztasd a Macet (vagy MacBookot) és a TV-t ugyanahhoz a hálózathoz.
- Lépj a „Vezérlőközpontba” a jobb felső sarokban, a dátum mellett.
- Válaszd a „Képernyőtükrözés” lehetőségét, és válaszd ki a TV-d.
- A Mac valószínűleg egy kód megadását kéri, amely megjelenik a TV-n.
- A jobb felső sarokban megjelenik a „Képernyőtükrözés” ikon, amelyre kattintva most kiválaszthatod a tükrözést, vagy a TV-t külön monitorként használhatod.
Ha a TV-dben nincs AirPlay funkció, vásárolhatsz egy Apple TV multimédia lejátszót, amivel megoldhatod a helyzetet.
Valóban össze kell kötnöm a számítógépet a TV-vel?
Mielőtt nekifognál a számítógéped és a TV-d csatlakoztatásához, tedd fel magadnak ezt a kérdést: „Valóban szükségem van arra, hogy csatlakoztassam a számítógépet a TV-hez?“
A Smart TV-k sok tekintetben hasonlítanak a számítógépekhez, és sok mindenre képesek. Wifin keresztül csatlakozhatnak az internethez, rendelkeznek böngészővel és mindenféle alkalmazással. Lejátszhatsz rajtuk videókat a YouTube-ról, filmeket és sorozatokat nézhetsz a Netflixen, zenét hallgathatsz a Spotifyról, megtekintheted a nyaraláson készült fényképeket a felhőből, és még egyszerű játékokat is játszhatsz. Ennek köszönhetően valószínűleg nem is kell csatlakoztatnod a számítógépet a TV-hez.
Lehet, hogy a Hogyan csatlakoztasd a mobilod és a táblagéped a TV-hez című cikkünk hasznosabb lesz a számodra.