A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Mit vigyél magaddal a szülészetre?
A kilenc hónapnyi várakozás után már csak pár nap, és végre találkozhatsz a babáddal. Valószínűleg még össze kell pakolnod a táskád a kórházba. Mire lehet szükséged? Ne törd a fejed! Inkább pihenj, mi örömmel adunk neked tanácsot!
Tartalomjegyzék
Fontos iratok
- Terhes kiskönyv,
- TAJ kártya,
- személyigazolvány vagy útlevél,
- mindkét szülő anyakönyvi kivonata,
- házassági anyakönyvi kivonat (házas anyák), apasági nyilatkozat (nem házas párok) vagy válást igazoló érvényes okirat (elvált anyák).
Alapvető szükséges dolgok a szüléshez
Minden leendő anyának két táskára lesz szüksége a kórházba. A szülőszobán általában nincs elég hely egy nagy bőröndnek, amiben a kórházban való tartózkodás teljes ideje tartod a dolgaid. Ezért oszd ketté a szükséges dolgokat – válassz egy sportosabb jellegű táskát a gyors hozzáférés érdekében, és készítsd bele a legalapvetőbb dolgokat. Fontos, hogy meglegyen minden iratod, egy zuhanyzópapucs és fürdőköpeny a diszkrét takarás érdekében a szülés után a szülészeti osztályra való átszállításkor. Emellett egy praktikus ivópalack is jól jön majd, mivel a szülés óriási megterhelést jelent a szervezetnek, és sportteljesítménynek tekinthető. Javasoljuk, hogy válassz egy szívószálas vagy ivókás sportpalackot, hogy ne öntsd le magad véletlenül vízzel. Ne felejts el ajakbalzsamot is csomagolni.
Tipp: Ha van szülési terved, vidd magaddal, az orvosok egyre gyakrabban figyelnek rá. Szintén javasolt mindkét szülő családi anamnézisének feljegyzése örökletes betegségek esetén.
Mit nem szabad még elfelejteni?
- Bankkártya és pénzérmék az automatákba,
- dioptriás szemüveg vagy kontaktlencse (ha viselsz),
- gyógyszerek és vitaminok (abban az esetben, ha szedsz valamilyet),
- vízálló tasak a piszkos dolgoknak (táska, műanyag zacskó).
Mit jobb, ha otthon hagysz?
- Ékszerek (császármetszés esetében egyáltalán nem kéne ékszert viselned – előtte vedd le őket),
- drága dolgok (laptop, fényképezőgép, óra),
- parfüm.
Figyelemelterelés a hosszú várakozás közben
A stresszes pillanatokban hallgass nyugtató zenét fejhallgatón, ha pedig a párod a szülés közben melletted lesz, kérj tőle egy gyengéd masszázst, ami megszabadít minden lelki és testi feszültségtől. Válassz természetes összetételű és kifejezetten várandós nők számára készült masszázsolajokat. Speciálisan a szülés első vagy második szakaszához készült masszázsolajok is kaphatók.
Főleg az elsőszülők járhatnak sokáig a szülészet folyosóin végtelennek tűnő órákig mire beindul a szülés. Nemcsak a kismamáknak, de az apukáknak is jól jöhet ezekre a pillanatokra egy jó könyv, E-book olvasó vagy magazin.
Hogyan válassz E-book olvasót? Hogyan válassz fejhallgatót?
Honnan szerezz tartalék áramot?
Főleg a mobilodon fogsz böngészni? Miért is ne – elvégre a telefonon bármennyi időt ellehet tölteni, ami ilyen pillanatokban igencsak hasznos. Sok energiára lesz szükséged ahhoz, hogy beszámolj az aktuális eseményekről és böngéssz az interneten. Ezért elegendő tartalék energiát hozz magaddal, hogy a születés utáni első pillanatokban le tudd fényképezni vagy filmezni a babát.
A szülészeti osztályra való áthelyezés nem feltétlenül jelenti a babával való azonnali találkozást. Senki sem várhatja el tőled, pláne nem te magad, hogy azonnal talpra ugorj, és izgatottan szaladgálj néhány órával a szülés után.
A valószínűbb forgatókönyv az, hogy minden plusz pihenéssel és a semmittevéssel töltött percnek örülni fogsz majd. Különösen egy nehéz szülés után alaposan megfontolsz minden felesleges mozdulatot, beleértve azt is, hogy felkelsz-e az ágyból, hogy felrakd a töltőre telefonod a szoba túloldalán. A pillanatnyi nyugalom alatt sem kell felkelned ahhoz, hogy válaszolj a beérkező üzenetekre és gratulációkra, hiszen egy powerbankról is feltöltheted a mobilod.
Mire van az anyukának a legjobban szüksége?
A párodnak hoznia kell majd egy második táskát a szülészetre. A legideálisabb megoldás egy utazóbőrönd, amiben rengeteg dolog elfér mind az anyuka, mind az újszülött számára. És mivel szétnyitható, ezért áttekinthetően elrendszerezhetők benne a dolgok, így nem kell majd keresgélned azt, amire éppen szükséged van.
A szoptatós melltartók és a szülés utáni bugyik nélkülözhetetlen társaid lesznek néhány napra vagy hónapra. A szoptatós melltartó kiválasztásakor ne feledkezz meg róla, hogy a szoptatás kezdetével a mellek mérete megnövekszik - egyes anyáknál talán csak egy számmal, másoknál nagyobb méret kell. Emiatt érdemes elasztikus anyagból készült melltartót vásárolni, és közvetlenül a szülés előtt elég elkezdeni hordani.
A szülés utáni bugyinak magasabbnak és hálósnak kell lennie a jó szellőzés érdekében. Szülés előtt próbáld ki otthon, hogy tényleg kényelmes-e. Márkától függően egyes modellek vékonyabbak, mások túl szélesek lehetnek.
- Egyes modellek az oldalukon szükség szerint kinyújthatók, hogy kissé kitáguljanak.
- A császármetszésen átesett anyáknak is kiváló választás, mivel megfelelő szellőzést biztosít a hegnek.
- Bár a csomagolásukon gyakran szerepel, hogy eldobható bugyiról van szó, a tapasztalt anyukák tudják, hogy többször is moshatók. Ráadásul mosás után gyorsan megszáradnak, ami jól jöhet majd a szűkös helyiségben való hektikus tartózkodás során.
- A szülészetről hazatérve otthon is használhatod, mivel a méh a szülés után akár a teljes a gyermekágyas időszak alatt öntisztulási folyamaton megy keresztül.
Gondolj a saját kényelmedre
Csomagolj be két szoptatós hálóinget (kötős, kapcsos vagy gombos nyitással), illetve a kórházban való sétáláshoz dobj be a bőröndödbe egy frottír fürdőköpenyt és egy kényelmes, mosható papucsot, amit a zuhany alatt is használhatsz. A szülés utáni párna nagyon kényelmes lesz, aminek köszönhetően egy esetleges gátmetszés után egy kicsit kényelmesebben fogsz tudni majd ülni. Ha nem szeretnél befektetni egy szülés utáni párnába, vagy nem vagy biztos abban, hogy valóban szükséged lesz-e rá (például fennáll a veszélye, hogy a baba mérete miatt császármetszésre lesz szükség), csomagolj el magaddal egy olcsóbb felfújható gyerek úszógumit. Azonban sokkal kényelmesebben fogsz ülni egy polisztirol golyókkal töltött szülés utáni szövetpárnán, mivel az puhább.
Az ágyon való kényelmes támaszkodás és a baba szoptatás közbeni megtámasztása érdekében javasoljuk egy szoptatós párna beszerzését, amit nemcsak a szülészeten, hanem otthon is használhatsz. Sok anyának segít a kényelmesebb alvásban már a várandósság alatt is, amikor a középső részével a hasad, az egyik végével a fejed, a másik végével pedig a térded támaszthatod alá oldalfekvésben. Az oldaladon való alvás közben a térdek enyhe kinyitása ideális fekvési pozíciót eredményez.
Szülés előtt ellenőrizd, hogy az általad választott szülészeten biztosítanak-e szoptatós párnát, nehogy feleslegesen vidd magaddal a sajátod. Ikrek számára léteznek speciális szoptatós párnák, amelyek elérhetőségét szintén érdemes előre ellenőrizni a szülészeten, mivel nem olyan gyakran kaphatók, mint a szokásos szoptatós párnák.
Hogyan válassz szoptatós párnát?
Mielőtt újra formába lendülnél, laza és rugalmas ruhákat viselj. A gyermekágyas időszak a méh szülést követő összehúzódásának ideje, így nagy valószínűséggel a terhesség alatt viselt ruhákat fogod majd használni. Ideális lesz a kismama nadrág vagy leggings, egy lazább blúz vagy ruha.
Tipp: Gyümölcsöt, zöldséget, apró harapnivalókat és szénsavmentes ásványvizet vigyél magaddal a szülészetre. Értékelni fogod a gyümölcspüréket és a kekszeket a gyors energiafeltöltés érdekében. Kerüld a csokoládét és a narancslevet a baba esetleges allergiái miatt, amelyek az irritáló citrusfélék és a kakaó az anyatejen keresztül okozhatna. Kiváló minőségű szoptatós teákkal támogathatod a laktáció sikeres megindulását. Természetesen a szülészeten adnak ételt és italt, amennyiben szükséges.
Szoptatási segédeszközök
A szoptatás komoly feladat lehet, amelyben gyakran ki kell próbálni számos segédeszközt annak a reményében, hogy valamelyik beválik. Néha éppen ellenkezőleg - az újszülött mintha csak egy jelre várt volna a szoptatás elkezdéséhez, elsőre tökéletesen működik. Máskor az anyákat nem csak a hirtelen fellépő laktáció, hanem a tejcsatorna gyulladása vagy a mellbimbók mechanikai károsodása miatt kellemetlen fájdalom is érheti. A rendkívül érzékeny mellbimbókhoz jól jön majd a mellbimbóvédők által nyújtott védelem, ami megóvja őket a melltartó anyagához való fájdalmas dörzsölődéstől.
Mindenesetre jó felkészülni és felvértezni magad legalább az alapvető információkkal, amikor a szülészetre indulsz. Nem szükséges minden segédeszközt megvásárolni, csak a biztonság kedvéért, de azt javasoljuk, hogy ezeket előzetesen és alaposan tanulmányozd át, illetve az esetleges használatukat időben konzultáld az orvosoddal.
A mellszívó segít megbirkózni a bennmaradt tejjel
A mellszívó nagy segítség lesz, ha gondok jelentkeznek a laktáció kezdetével, illetve segít megszabadulni a felesleges anyatejtől is. Nem minden anyuka fogja végül használni, ezért érdemes előre kiválasztani egy konkrét modellt, hogy szükség esetén a párod is megtudja vásárolni. A szülészeten általában biztosítanak mellszívót, és ha valaki nem tudja, hogyan kell ezt használni, akkor a nővérek segítenek a megfelelő mellszívó kiválasztásában. Általánosságban elmondható, hogy nem lesz olyan nehéz dolgod egy elektronikus mellszívóval mint a kézi változattal. A kézi mellszívó különösen alkalmas alkalmi használatra.
Támogasd a melleid a szoptatás alatt
Amit valóban használni fogsz a kórházban való tartózkodásod első napjától, az egy szoptatós melltartó. Pamutból vagy szintetikus anyagból készült modellek közül választhatsz. A kapocs nélküli melltartók tökéletesek éjszakai szoptatáshoz. Napközben azonban jobban fogod értékelni ezt az elegánsabb lehetőséget – különösen nyilvános helyen való szoptatáskor.
- Elasztikus,
- varrásmentes,
- merevítő nélküli,
- széles vállpántokkal,
- puha,
- légáteresztő.
A biztonság kedvéért ragassz a melltartódba melltartóbetétet, ami felfogja a kifolyó tejet, és egyidőben tisztán tartja a mellbimbókat. A szülőszobába válassz eldobható melltartóbetétet, otthonra pedig a többszöri használatra alkalmas mosható betét ökologikus és anyagi szempontból is jobb választás.
A szoptatás előnyei
Ha ez lesz az első látogatásod a szülészeten, nagy valószínűséggel sok különböző információt fogsz kapni. Míg az egyik nővér azt tanácsolja majd, hogy a megfelelő táplálás érdekében a lehető leggyakrabban próbáld megetetni a babát, a kollégái viszont ragaszkodhatnak ahhoz, hogy bizonyos időközönként rendszeresen próbáld megetetni, gyakran függetlenül attól, hogy a baba éppen ébren van-e vagy alszik.
Lehet, hogy gondolkodás nélkül cumit adsz a baba szájába, pedig tudod, hogy neked gyerekkorodban nem volt. Lehet, hogy stresszes leszel, ha a szoptatás nem indul be megfelelően, és félni fogsz attól, hogy a baba elegendő tápanyaghoz jut-e, és inkább tápszer után nyúlsz. Ha problémáid vannak a szoptatással, ne félj felvenni a kapcsolatot egy minősített szoptatási tanácsadóval, aki ellát a legjobb tanácsokkal.
Az anyatej számos előnnyel jár saját magad és a babád számára:
- Mély kölcsönös kapcsolat az anya és gyermeke között, a kommunikáció sajátos fajtája, ami bensőséges közelséget eredményez,
- kisebb a vírusos betegségek, ételallergiák és az intolerancia kockázata,
- kisebb az elhízás és az ekcéma kialakulásának kockázata,
- a gyermek életkorához és szükségleteihez pontosan igazodó komplex tápanyagokat biztosít (az anyatej összetétele folyamatosan változik).
- Ne add fel, és próbálj meg mindent megtenni, hogy sikerüljön.
- Gyakran szoptass. Nyugodtan tedd a babád a melledre akár napi 12-szer, ebből 2-3 alkalommal éjszaka. Ha szükséges, akár még gyakrabban.
- Ne használj cumit vagy cumisüveget.
- Kínáld fel mindkét melled a babának.
- Gondoskodj a nyugodt légkörről és a békés lelkiállapotról. Az ideges anya nyugtalanná teszi a babát, és előfordulhat, hogy nem tapad meg jól.
- Hagyd, hogy a baba addig szopjon, ameddig szüksége van rá.
- Gyakorold a bőr-bőr kontaktust. Az újszülött átölelése az anyáknál oxitocin és prolaktin hormonok termelését váltja ki, amelyek elengedhetetlenek a sikeres szoptatáshoz.
- A laktáció megindulását a kiváló minőségű szoptatós teák, mint a kamilla, a hús- és zöldségleves, valamint a fehér kávé.
- Szoptatás közben változtass testhelyzetet, és ügyelj a helyes szopási technikára (a baba orra és álla érintse a mellet, és az egész bimbóudvar kerüljön a baba szájába, ne csak a mellbimbó).
- Figyelj a vízháztartásodra és igyál elegendő folyadékot.
- Időnként gyengéden masszírozd át a melleket.
- Építs be az étrendedbe az ánizst, édesköményt és köményt (ezek támogatják a tejtermelést).
- Szülés után ragaszkodj a korai kötődéshez, az ún. bondinghoz, ha a körülmények és a baba egészségi állapota ezt lehetővé teszi.
- Pihenj sokat, és kerüld a stresszt.
Kismama kozmetikumok
Csomagolj be mindent, amire szükséged lehet egy hosszú hétvégéhez – törölközőt, tusfürdőt, sampont, testápolót, dezodort, fogkefét, fogkrémet és hajkefét. A szervezeted nehéz időszakon fog keresztülmenni, ezért nélkülözhetetlenek a kismama betétek, a melltartóbetétet és a mellbimbókrém, aminél szoptatás előtt érdemes megbizonyosodni arról, hogy szükséges-e lemosni a mellbimbóról. A szoptatós anyáknak a tiszta lanolin kenőcsöt ajánljuk, amely biztonságos a baba számára, és a baba popsijának kipirosodásának kezelésére is használható.
Tipp: Mindennek puhának és parfümmentesnek kell lennie. Így megelőzheted a bőrirritációt, és a baba érzi fogja a természetes illatod, amiről minden körülmények között megbízhatóan felismer.
A természetes szülés után értékelni fogod a nedves toalettpapírt, ami puhasága miatt sokkal kellemesebb lesz, mint a kórházi. A szülés utáni gyógyuláshoz tölgyfakéreg krémet használhatsz.
Ruhák és textíliák babáknak
Az időjárástól és a szülészeten való tartózkodás hosszától függően csomagolj be néhány bodyt és rugdalózót (vagy rugdalózónadrágot) vagy egy-két overallt. Ne felejtsd el az előkét, a textilpelenkát a kicsi szájának letörléséhez vagy a fejének alátámasztásához, illetve a sapkát és a pamut babakesztyűt.
A nyugodtabb alvás érdekében csomagolj be cumit és pólyát, amitől a baba biztonságban érzi majd magát. A legtöbb szülészeten automatikusan biztosítanak neked egyet. A biztonság kedvéért azonban hozz magaddal saját (mosott és vasalt) négyszögletes pelenkát, amibe szorosan betakarhatod a babát, majd mindezek mellet egy klasszikus pelenkával biztosíthatod, hogy a kicsi melegben legyen és hogy kényelmesebben mozgathasd őt. Ha nem felel meg neked a vékonyabb tépőzáras pelenka, amit a kórház biztosít, akkor vihetsz magaddal sajátot a babádnak, ami megerősített hátú vagy kötős.
Tipp: Válassz tiszta pamutból készült négyszögletes pelenkát, ami 60°C-on mosható. Ne csomagold be a babát túl vastag anyagú pelenkába (pl. flanelbe), mivel túlmelegedhet benne és megnövekedett testhőmérséklettel reagálhat rá. Mielőtt elkezdenél csomagolni a szülészetre, tájékozódj, hogy mi mindent biztosítanak az adott kórházban. Lehetséges, hogy a legtöbb dolgot oda- vagy kölcsönadják.
- Ideális esetben válassz olyan ruhát, ami 100% pamutból készült. Keresheted a biotextil minősítéseket is, amik jelenleg a ruhákkal foglalkoznak. A legjobb köztük a GOTS tanúsítvány, amely garantálja az áruk bio származását és etikus előállítását. Az Oeko-Tex® Standart 100 minősítés garantálja, hogy a végtermék nem tartalmaz egészségre ártalmas vegyszereket, míg a Fairtrade® címke az etikus munkakörülményeket garantálja a gyártás során.
- Az első használat előtt mindig mosd ki a ruhákat!
- 60°C-on mosd ki a ruhákat, hogy tökéletesen tiszták, és a legtöbb mikroorganizmustól, illetve allergéntől mentesek legyenek. A 100%-os biztonság kedvéért ki is vasalhatod őket.
- Használj megfelelő, fehérítő és agresszív vegyszerek nélküli mosószert. A legjobb választás az lesz, ha kifejezetten a gyerekek érzékeny bőrére tervezett mosószert választasz – tartósítószerek, parfümök és allergének nélkül.
- Kerüld az öblítők használatát. Irritálhatják a baba érzékeny bőrét.
- A kimosott ruhákat a biztonság kedvéért még egyszer öblítsd át a mosógépben. Használj gyermekeknek és allergiásoknak szánt mosóprogramokat. Kiváló választás a ruhákat megbízhatóan kifertőtlenítő gőzprogram is.
- Egy, az anyukáknál már bevált segítőtárs a végére: az epeszappan. Megbirkózik sok olyan makacs szennyeződéssel, amelyhez maga a mosógép is kevés. Csak mosd át vele a koszos területet, vagy hagyd benne kiázni. Ezután elegendő a piszkos ruhaneműt a mosógépben a többi szennyessel együtt kimosni.
Higiéniai termékek a baba számára
Alapvetően a babának nincs szüksége túl sok mindenre az élete első napjaiban. Sok szülészeten megtalálhatók a baba számára alapvető kozmetikumok, mint például a például babafürdető, babaolaj és pelenkakiütés elleni krém. A drágább használati cikkek, mint például az eldobható pelenkák és a nedves törlőkendők, a legtöbb szülészeten csak az első néhány órában vannak biztosítva, utána várhatóan a sajátod kell majd használnod. A szülészeten is hasznosak a higiénikus pelenkázóalátétek, amelyeket hazatérés után is használhatsz, főként, ha orvoshoz mész, mivel tökéletesen felfogják az esetleges baleseteket.
A baba körömolló kiváló segítőtárs lesz. Válassz speciális, lekerekített hegyű rozsdamentes acél ollót, ami nem tehet kárt a babában. Bár általában nem javasolt a baba körmeinek levágása a gyermekágyas időszak alatt, ám egyes újszülöttek körmei olyan hosszúak, hogy jobb óvatosan levágni, mint megkockáztatni, hogy a kicsi sebesre kaparja magát. Bár a pamutkesztyűk megakadályozzák a nem kívánt karcolásokat, a babák szakértők a kesztyű és a zokni levevésében.
A hazautazáshoz elengedhetetlen kellékek
Meddig leszel a szülészeten?
A szülés és a szülészeten való tartózkodás általában igazi megpróbáltatás, ami sok újdonsült anyát kellemetlenül ér – mind a tomboló hormonok, mind az általános kimerültség, alváshiány és a fájdalom miatt. Minél megerőltetőbbek a baba születése utáni első napok, az anyák annál jobban várják a hazautazást. És ez nem is csoda, hiszen van, akit otthon vár a párja vagy esetleg a saját anyukája, aki pár pillanatra kiviszi a babát babakocsiban sétálni, hogy az anyuka szunyókálhasson és új erőre kaphasson a megállíthatatlan körforgás folytatásához. Az otthon biztonságát, kényelmét és békéjét semmi sem pótolhatja.
Természetes, komplikációmentes szülés után körülbelül a szülés utáni 3-4. napon engednek haza, attól függően, hogy reggel vagy délután volt a szülés. Császármetszés esetén egy nappal meghosszabbodik a szülészeten való tartózkodás - elvégre egy megterhelő hasi műtétről volt szó, amelynek a kimenetelét az orvosoknak gondosan figyelemmel kell kísérniük. Ez a becsült idő csak akkor pontos, ha neked és babádnak nincsenek semmilyen szövődményei (hegproblémák, láz, újszülöttkori sárgaság).
Biztonságos hazaút
Az újszülött szállítására a legalkalmasabb jármű az autó. Mivel a baba immunitása még nem eléggé fejlett, korlátozd az emberekkel és az általuk terjesztett vírusokkal való érintkezését. Minden csecsemőt szállító autót fel kell szerelni menetiránnyal szembe néző autósüléssel. Az autósülés három típusa közül választhatsz: gyerekeknek a 0-13; 0-18 vagy 0-36 kg közötti súlykategóriában.
Húzz az autósülésre huzatot (tavasszal vagy télen), vagy béleld ki pamutból, vagy hőszabályozó bambuszból készült négyszögletes pelenkával. Nyáron sötétítsd el az autó hátsó ablakait napellenzővel, még sötétített ablaküvegek esetén is. A kicsi betakarásához válassz egy nyári hálózsákot vagy egy könnyű, természetes anyagból készült pokrócot. Télen pedig egy téli hálózsákba bugyoláld be a babát. A nyári és téli hálózsákoknak is külön lábrészük van mindkét lábra, mivel a lábak között vezethető át a biztonsági öv.
Autósülés: új vagy használt?
Csakúgy, mint a kozmetikai termékek vagy az élelmiszerek, még az autóülések élettartama is korlátozott. Az autósülés legmagasabb fokú biztonságának pontos időtartamát a gyártó határozza meg, és ez általában öt év körülre tehető. A megadott idő elteltével előfordulhat, hogy a felhasznált anyagok már nem lesznek olyan állapotban, mint amilyennek a kicsi utas maximális védelme érdekében kellene lenniük.
Az idő előrehaladtával az anyagfáradásban szenvedő műanyag alkatrészek megbízhatóságát a napfény is csökkenti, ami roncsolja a szerkezetüket és törékennyé teszi őket. Ezért nem szabad az autóban hagyni az autósülést hosszú időre.
Szívesebben vennél egy használt autósülést a lényegesen alacsonyabb ár miatt? Bár nem ez a legkörnyezetkímélőbb megoldás, mégis a használt darabok kerülését javasoljuk. Nem lehetsz elég biztos abban, hogy milyen a használt autósülés múltja.
Az autósülés biztonságosságát a következő körülmények veszélyeztethetik:
- Hosszú távon napfénynek való kitétel,
- a gyártó által meghatározott ajánlott élettartam túllépése (többnyire öt év),
- nem megfelelő tárolás (pl. nedves pincében),
- 20 km/h sebesség felett bekövetkezett közlekedési baleset során a járműben volt.
Ha biztos vagy abban, hogy a felkínált használt darabnál a fent említett körülmények nem következtek be (az autósülést a barátod, testvéred árulja), akkor természetesen semmi akadálya, hogy megvásárold és használd.
Honnan számoljuk az élettartamát?
Az élettartamot nem a gyártástól (és a boltban tárolás) idejétől kezdik számolni, hanem a járműben történő első használatkor. Ha az autósülés 20 km/h-nál nagyobb sebességnél bekövetkezett autóbaleset során az autóban volt, akkor az már nem alkalmas a használatra, ezért nem értékesíthető. A műanyag kereten az ütközés során esetlegesen keletkező, szemmel nem látható mikrorepedések tragikus következményekkel járhatnak.
Bármennyire is kellemetlenül hangzik, ha azt javasoljuk, hogy vedd le a gyermeked télikabátját, mielőtt gyerekülésbe vagy ülésmagasítóba szíjaznád (nagyobb gyerekek esetében), de először a biztonságára kell gondolnod. Ezért érdemes néhány perccel korábban felkelni és bemelegíteni az autó belső terét, vagy meleg pokróccal betakarni őt.
- A legtöbb téli kabát sima anyagból készült, ami miatt ütközés esetén a gyermek kicsúszhat az autósülésből.
- A kabát párnázott belseje szivacsként működik, amely megakadályozza a biztonsági öv megfelelő működését.
- A mindössze 16 km/h sebességnél bekövetkező ütközés károsíthatja a lágyszöveteket.
- Egy idő után a gyermek megpróbálhat kibújni a kabátból az izzadás miatt, és eközben véletlenül leveheti a biztonsági övet.