A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Milyen lámpát válassz a gyerekszobába?
Szeretnéd a gyerekszobát minőségi és biztonságos bútorokkal, játékos dekorációkkal, kellemes búvóhelyekkel felszerelni? Tervezés közben ne feledkezz meg a tér megvilágításáról, és ez alatt nem csak a központi világítást értjük. Több fényforrásra lesz szükség, hogy a gyerekeknek ne fáradjon el a szemük játék vagy házi feladat írása közben. A cikk következő részeiben mindenre fényt derítünk.
Tartalomjegyzék
Fali, padló vagy éjszakai lámpa? Kezdd a tér felosztásával
Bármelyik szoba berendezésénél jó ötlet a teret több zónára osztani. Az ilyen felosztásról többet tudhatsz meg a Gyerekszoba a Feng Shui szerint című cikkünkben. Röviden: tervezd meg, hol lesz a játéksarok, hol az alvórész és hol lesz a tanulórész. Ilyenkor nem az a döntő, hogy hány éves a gyerek. Természetesen a kicsi gyerekek nem fognak olvasólámpát használni, de érdemes a jövőre tervezni, és például az aljzatokat ennek megfelelően elhelyezni.
A mennyezeti lámpa az első
Először kezdd a mennyezeti lámpa kiválasztásával. Ennek egyenletesen kell megvilágítania az egész helyiséget, ezért ez szórt fényű lámpabúrával rendelkezzen. A választásnál vedd figyelembe a helyiség méretét, a mennyezet magasságát és a falak színét is. Két mennyezeti csillár nem árt egy nagy helyiségbe. Ellenkezőleg, kisebb, alacsonyabb mennyezetű helyiségekben a süllyesztett mennyezeti lámpa megfelelőbb választás.
Részesítsd előnyben a semleges fehér színű, körülbelül 400 lm fényerejű, energiatakarékos LED izzókat. Minél hidegebb fényárnyalatot választasz, annál jobban kiemeli a szoba hideg árnyalatait, és fordítva. Nyugodtan válassz egy kicsit intenzívebb lámpát a sötétebb helyiségekbe. A választás során egy egyszerű szabályt kell követned - minél több Kelvin, annál hidegebb a fény. A gyerekszobákba általában 3 000-4 000 Kelvin körüli fényforrások javasoltak.
Asztali lámpa: először a házi feladat, utána jön csak a szórakozás
A kisiskolásoknak és az idősebb diákoknak egy jól megvilágított asztalra lesz szükségük. Ügyelj arra, hogy itt ne hagyatkozz erős központi világításra, és szerezz be egy asztali lámpát a gyerek számára. Az alábbi paraméterekkel szűkítheted a különféle gyereklámpák széles választékát:
- csuklós karú lámpák: a gyerek egyszerűen beállíthatja a fény dőlésszögét és irányát
- megfelelő magasság: legalább 35 cm-es magasságból világítsa meg az asztalt
- fehér fényforrás (4500 Kelvin) 500 lm fényerővel: elősegíti a teljesítményt és a gyerekek koncentrációját
- nem átlátszó lámpabúra: nem terheli meg a gyerekek szemét
Vidd magaddal a gyereket is a lámpa megvásárlásához. Még a legkisebb iskolások is meglephetnek az ügyről alkotott egyértelmű véleményükkel. Amikor az asztalra helyezed a lámpát, azt is vedd figyelembe, hogy a gyerek melyik kézzel ír. Balkezesek esetén helyezd a lámpát a jobb oldalra, hogy ne vessen árnyékot írás közben. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy a kisgyerek ne üljön égő lámpával az asztalnál úgy, hogy a szoba többi része közben sötét. A világos és a sötét erős kontrasztja káros a látásra.
Olvasólámpa az ágy mellé a kellemes hangulat megteremtéséhez
Ahhoz, hogy a gyerek nyugodtan és kényelmesen feküdhessen be az ágyba, kellemes, halvány fényre lesz szüksége. Bár az alvórészben lehetnek tárgyak és minták, például játékok, képek, mintás tapéták, egy dolog biztosan nem hiányozhat innen. Egy éjjeliszekrény olvasólámpával, akár saját magad, akár a gyereked számára.
Először is vessünk egy pillantást a halvány pihentető fényre. Ilyen felhasználásra remekül megfelelnek a nem közvetlen LED szalagok, izzók és gyerekmintás fali lámpák. Itt mindig válassz melegebb, 2 700 Kelvin körüli fényforrást.
Amikor esti mesét olvasol a kicsinek, egy ilyen gyenge fény biztosan nem lesz elég. Ehhez kéznél kell lennie egy olvasólámpának. Lehet, hogy közel sem olyan erős, mint egy íróasztali lámpa, de még mindig elég erős ahhoz, hogy megakadályozza, hogy te vagy a gyermeked megerőltesse a szemét olvasás közben. A nem átlátszó lámpabúra és a melegebb tónusok körülbelül 3 000 Kelvinig természetes hatásúak.
Az éjszakai fény minden homályt eloszlat
Van otthon egy kisbaba vagy egy kis óvodás, aki fél elaludni a sötétben? A legjobb megoldás egy nyugtató projektoros lámpa vagy egy kis éjszakai lámpa az aljzatba. A legjobb, ha a szoba szemközti sarkába helyezed. Az éjszakai lámpákat beszerezheted hordozható formában vagy mozgásérzékelős változatban. Ez attól függ, hogy pontosan milyen célt szolgálnak. A projektoros lámpákat különösen a kicsik fogják értékelni. Elalvás közben figyelhetik a mennyezeten és a falakon megjelenő lenyűgöző fényeket.
Ellenőrzőlista: mire kell figyelni?
Felmerülhet benned a kérdés, hogy hibázhatsz-e a gyerekszoba világításának kiválasztásakor. Ha már világos elképzelésed van arról, hogy mit és hol vásárolj, nézz át egy rövid listát azokról a dolgokról, amelyeket nem szabad elfelejtened. Itt már számításba kell venni a gyerek életkorát is.
- Ha egy kisiskolásnak rendezed be a szobát, de van még egy kisgyereked, ne felejtsd el biztosítani az elektromos aljzatokat.
- Az éjszakai lámpát, amelyet pelenkázás közben használsz, ne helyezd közvetlenül a baba feje mögé.
- A pelenkázóasztal lámpáit a legjobb oldalra elhelyezni. Kerüld a kék vagy zöld színkomponenst kibocsátó fényforrásokat.
- Az üveg lámpabúrákat érdemesebb biztonságos műanyagra cserélni.
- A mennyezeti lámpa nem lóghat bele a térbe. Függő csillár kizárólag legalább 3 méter magas mennyezethez ajánlott.
- Csak idősebb gyerekek számára válassz állólámpákat, akik játék közben nem borítják fel azokat.
- Oda, ahol a gyermek leggyakrabban játszik, szilárd rögzítésű, például fali lámpákat ajánlunk. Az instabil lámpák könnyen felborulhatnak játék közben.
Tipp: Biztosíts olyan világítást a gyerek számára a szobában, és ennek eredményeként az egész lakásban, ami nem zavarja meg a biológiai (cirkadián) ritmust. A természetes nappali fény a legegészségesebb az emberi szervezet számára. A családod egészsége érdekében a legjobb, ha nappal többnyire fehér fényt használsz, esténként pedig fokozatosan melegebb fényre váltasz. Ehhez kiváló segítséget nyújtanak a szabályozható színhőmérsékletű lámpák.