A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Lenovo LEGION Go S (SteamOS) teszt: Ha komolyan gondolod a játékot
A vadonatúj Lenovo LEGION Go S játékkonzolt rögtön két operációs rendszerrel mutatták be. Az egyik a Windows 11, a másik pedig a SteamOS. Míg a Windowsos változat már hónapok óta elérhető, a SteamOS-verzió csak most érkezett meg. A LEGION Go S olyan versenytársakat célzott meg, mint az ASUS ROG Ally vagy a Steam Deck. Vajon sikerül neki? Nézd meg részletes tesztünket a SteamOS-verzióról – nem spóroltunk sem idővel, sem energiával, minden apró részletet alaposan szemügyre vettünk ebben az új kézi konzolban.


Tartalomjegyzék
- Lenovo LEGION Go S dizájn és kidolgozás: kifogástalan (szinte)
- A Lenovo LEGION Go S kijelzője nem OLED, de ez nem fog zavarni
- LEGION Go S: Jelenleg nincs jobb játékélmény kézikonzolon
- A LEGION Go S tárhelye akár 3 TB is lehet!
- Lenovo LEGION Go S: üzemidő, avagy miért számít az operációs rendszer
- SteamOS operációs rendszer
- Összegzés: Lenovo LEGION Go S
Lenovo LEGION Go S dizájn és kidolgozás: kifogástalan (szinte)
Ha még nem volt a kezedben modern kézi konzol, a Lenovo LEGION Go S elsőre hatalmasnak tűnhet. De hidd el, a kategóriájában egyáltalán nem számít nagynak. Az erős hardver megfelelő hűtéséhez egyszerűen szükség van helyre. A Go S kijelzőrészénél nagyjából 23 mm vastag, de az ergonomikus markolatok miatt ez az érték közel 44 mm-re nő – ezek tehát jóval vaskosabbak. Viszont épp emiatt (vagy ennek ellenére) a konzol stabilan kézbe simul, és már az első pillanattól jól fogható. A markolatok felülete bordázott, így a LEGION Go S hosszabb játékmenetek során sem csúszik ki a tenyeredből. Az előző generációs Lenovo Legion Góhoz képest az új modell sokat fejlődött ergonómiailag, és jelentősen javult a fogása.
A konzol teljes egészében edzett műanyagból készült, ami a súlycsökkentés érdekében teljesen megszokott megoldás. A felület enyhén gumírozott, így nem csúszik, és összességében minőségi, strapabíró érzetet kelt. Egyáltalán nem olyan, mintha egy olcsó játékszert tartanál a kezedben, ami az első durvább mozdulatra szétesik. Ezt az érzést erősíti az alján, a microSD kártya foglalata mellett elhelyezett három látható csavar is, amelyek stabilan egyben tartják a készüléket.
A LEGION Go S tetején találhatók a hangerő- és bekapcsológombok, a 3,5 mm-es jack csatlakozó, valamint két USB-C port (ezekről később még szó lesz), továbbá itt kapott helyet a forró levegő kivezetése is. Ez egy kifejezetten robusztus szellőzőnyílás, amit úgy helyeztek el, hogy játék közben a meleg levegő ne fújjon a kezedre. A Lenovo nem spórolt a hűtéssel, amit Lenovo Coldfront Cooling System néven emlegetnek. Még hosszú, intenzív játékmenetek vagy a legújabb AAA címek maximális terhelése esetén is csak kb. 80 °C-ig melegszik fel a rendszer, míg közepesen igényes játékoknál 40–50 °C körül marad. A konzol nem forrósodik túl – maximum enyhén átmelegszik a kezed. A terhelés inkább a hangon érződik: ha erősen megdolgoztatod, meglehetősen hangos zúgással válaszol. Ez ugyan nem extrém, de jól érzékelteti a nagy teljesítményt, amit a LEGION Go S kínál.

A konzol hátsó oldala szintén rácsozott a hatékonyabb levegőelvezetés érdekében, és ha közelebbről megnézed, láthatod az említett zajforrást, az aktív hűtés ventilátorát is. A rács méhsejtmintás kialakítású, amely egyáltalán nem rontja a dizájnt. Játék közben nem ütközöl a nyílásokba, mivel a kezeid a mellettük elhelyezett vezérlőkön vannak. A ventilátor zúgása csökkenthető, ha éppen nincs szükség a maximális teljesítményre. A TDP-t (Thermal Design Power) három fokozatban állíthatod be, így a hűtés, a teljesítmény és az üzemidő között könnyen megtalálhatod az egyensúlyt: Teljesítmény mód (30 W), Kiegyensúlyozott mód (15 W), Csendes mód (10 W), valamint lehetőség van egyéni TDP-beállításra is 5 és 40 W között.
A teljesítmény extrém, 40 W-os módba is állítható, de ez komolyabb terhelést jelent minden komponens számára, így a gyakori vagy tartós használatát nem ajánljuk.
Ez a rész inkább tájékoztató jellegű, mivel a SteamOS-es tesztverzióban ezek a módok nem, vagy legalábbis nem úgy működnek, mint ahogyan azt a Lenovo LEGION Space alkalmazás kezelné. A SteamOS esetében a teljesítményprofilok közvetlenül az operációs rendszerbe vannak beépítve. Ezek elsősorban a teljesítményre és az akkumulátor-üzemidőre fókuszálnak, kevésbé a zajszint csökkentésére. Erről később részletesebben is beszélünk.

Vezérlők, gombok és joystickok
A Lenovo láthatóan nagy hangsúlyt fektetett a vezérlőelemek kidolgozására; minden alkatrész masszív benyomást kelt, így bátran elmerülhetsz a játékban. Nagy piros pont jár a Hall-effektusos joystickokért, amelyeknek köszönhetően a drift miatt sem kell aggódnod. A vezérlés pontos, megbízható, és a gombok ellenállása is pont jól van belőve. Az eredeti LEGION Góval ellentétben az új modell esetében a kontrollerek nem levehetők, ami egyes játékosok számára dealbreaker lehet, de kérdés, hogy valójában milyen gyakran használták ezt a lehetőséget. Számunkra ez nem okozott komoly problémát vagy funkcionális korlátozást. Úgy tűnik, ezt a „funkciót” a Lenovo a LEGION Go 2-es közvetlen utódjára tartogatja.
Ami viszont nem jött be a SteamOS-es verzióval kapcsolatban, az a joystickek háttérvilágítása. A SteamOS -ből ugyanis hiányzik a LEGION Space alkalmazás, amivel állítani lehetne a háttérvilágítás színét és erősségét. Ha rosszabb fényviszonyok között játszol, a kéken világító joystickek konkrétan a szemedbe világítanak, ami rendkívül zavaró. Ha pedig éjszaka, a párod mellett játszol, megeshet, hogy idegesítő szentjánosbogárnak fogsz tűnni, és a konzolt is elkobozzák.
Elvileg van rá megoldás: Desktop módba váltva telepítheted a Decky Loadert vagy olyan kiegészítő plugineket, mint a Controller Tools vagy a CSS Loader. De ha nem vagy magabiztos a rendszer buherálásában, inkább ne bonyolódj bele, és várd meg, amíg a Lenovo és a SteamOS orvosolja a problémát. Jó lenne, ha a LEGION Space alkalmazás ehhez az operációs rendszerhez is elérhető lenne.
Az ABXY gombok útja kellemesen rövid, nincsenek mélyen beültetve, és úgy tűnik, az intenzívebb akciójátékokat is jól bírják majd. A D-pad (iránygombok) érzékenysége is remekül el lett találva – ha el is vétesz egy mozdulatot, attól még nem leszel azonnal porrá zúzva.

Az RB és LB gombpáros is gyorsan és pontosan működik, az RT és LT ravaszok pedig különösen érdekesek – ezek nyomáspontja ugyanis állítható. Közvetlenül mögöttük található egy-egy kis csúszka, amivel be tudod állítani, milyen mélyre nyomódjanak be. Az „felső” állás például jól jön akciójátékokban és shooterekben, ahol gyors reakcióra van szükség – ilyenkor a ravaszt kézzel zárolhatod, hogy ne nyomódjon túl mélyre. Az „alsó” pozíció viszont inkább RPG-kben hasznos, amikor jól jön a nagyobb út. Az egész teljesen intuitív, és bár a LEGION Go S-ben nincs haptikus visszajelzés, mint mondjuk a DualSense kontrollernél, ezt az opciót azért értékeljük.
A LEGION Go S egyik különlegessége a konzol hátulján található Y1 és Y2 gombok, amelyek pont ott helyezkednek el, ahol játék közben ösztönösen pihen a gyűrűsujjad. Ezek teljesen programozhatók: hozzárendelhetsz bármilyen másik gombot, de akár billentyűzet- vagy egérgombot is. Kifejezetten hasznosak lehetnek olyan játékokban, amelyeket elsősorban PC-re terveztek.
Sőt, makrókat is létrehozhatsz velük – vagyis több gombnyomásból álló sorozatokat indíthatsz el egyetlen gombbal. Emellett ott a „Turbo” mód is, ami egy gomb ismételt nyomogatását szimulálja.
Van egy haladóbb beállítási lehetőség is: a gombokat hosszú vagy rövid nyomásra aktiválható „Activator”-ként is programozhatod (például rövid nyomás – ugrás, hosszú nyomás – futás). Természetesen a Steam Input opció is elérhető, így akár képernyőképet is készíthetsz velük, vagy válthatsz a különböző kontrollerprofilok között.
A lehetőségek szinte végtelenek, és ezek a gombok valóban hasznosak lesznek a játékosok számára – ellentétben a következő vezérlőelemmel.
A Lenovo LEGION Go S egy apró, de szerintünk eléggé felesleges különlegességgel is rendelkezik: egy mini touchpaddel, amivel a menüben navigálhatsz. Mi simán elhagytuk volna ezt a funkciót, hiszen a menüben való mozgáshoz bőven ott vannak a gombok, a joystickok, meg persze az érintőképernyő. Egy ilyen picike touchpad, amit alig lehet ujjal eltalálni, ebben az esetben kissé felesleges.
A többi vezérlőelem már a szokásos kategóriába tartozik. A bekapcsoló- és hangerőgombok a felső élen könnyen kitapinthatók (a bekapcsológomb világít, és valamivel kevésbé emelkedik ki), a kijelző körül pedig négy extra gomb is helyet kapott. Ezekkel juthatsz el a játék közbeni menükhöz, visszatérhetsz a főképernyőre, vagy előhívhatod a SteamOS menüt. Egyetlen gond van velük: a feliratok szinte olvashatatlanok, így meg kell jegyezned, melyik mit csinál.

A Lenovo LEGION Go S kijelzője nem OLED, de ez nem fog zavarni
Ahogy az új Nintendo Switch 2 vagy a ROG Xbox Ally esetében, úgy a LEGION Go S-nél sem kapsz OLED panelt. Viszont egy nagyon minőségi, 8 hüvelykes IPS kijelzőt raktak bele, ami 1920 × 1200 pixeles felbontást, 16:10-es képarányt és akár 120 Hz-es változó képfrissítést kínál. Igaz, az eredeti LEGION Góhoz képest kisebb lett a kijelző, alacsonyabb a felbontás és a maximális képfrissítés is 144 Hz-ről csökkent – de tegyük a kezünket a szívünkre: valószínűleg észre sem veszed majd a különbséget játék közben. Ráadásul a kisebb kijelzőnek köszönhetően a handheld egy kicsit kompaktabb lett. Szóval ezek a változtatások teljesen indokoltak, főleg, ha az akkumulátor üzemidejét nézzük, ahol minden egyes százalék számít. A felbontás a mérethez képest pedig tökéletesen elegendő.
A többi paraméter közül érdemes megemlíteni a fényerőt, ami inkább átlag alatti, 500 nit, valamint az adaptív háttérvilágítás lehetőségét. Ez azonban kissé furcsán működik: csak nagyon lassan reagál, és többször is előfordult, hogy rosszabb fényviszonyok között vagy közvetlen napfényben a háttérvilágítás egyáltalán nem változtatott a háttérvilágításon. Az viszont tetszett, hogy a színhőmérséklet a napszaknak megfelelően beállítható, így a kijelző nem égeti ki a szemed kék fénnyel egy órával lefekvés előtt, hanem melegebb árnyalatokra vált, ami sötétben határozottan kellemesebb.
Az alacsonyabb fényerő azt is jelenti, hogy a kijelző nem támogatja a HDR-t. Ettől függetlenül a széles színtartomány (100% sRGB és kb. 90% DCI-P3) élénk és gazdag színekről gondoskodik, így a HDR hiánya minket végül nem zavart. Viszont az alacsony fényerő miatt a tükröződésmentes bevonatot sem fogod igazán kihasználni, mert napfényben egyszerűen nem fogsz sokat látni a kijelzőből, még a tükröződések csökkentése ellenére sem.
Nézd meg a Nintendo Switch 2 értékelésének összefoglalóját!

LEGION Go S: Jelenleg nincs jobb játékélmény kézikonzolon
A teszteléshez a legjobban felszerelt változatot kaptuk meg: AMD Ryzen Z1 Extreme processzorral, amely akár 5,1 GHz-es órajelen is tud dolgozni, mellé pedig 32 GB LPDDR5x RAM társul. Bár a gyengébb modellt sokan kritizálták az ár-érték arány miatt, ez a konfiguráció elképesztő teljesítményt nyújt. Szó szerint a kategória élvonalát kapod a kezedbe.
A részletes benchmark eredményeket lentebb találod, de előbb nézzük meg, milyen teljesítményprofilokat kínál a LEGION Go S a SteamOS operációs rendszerrel.
Míg a Windows-alapú konzoloknál a LEGION Space alkalmazást és a TDP-beállításokat említettük, a SteamOS egy saját, teljesen integrált energiagazdálkodási rendszerrel dolgozik. Ez pedig nem csupán dísznek van, hanem kulcsszerepet játszik a teljesítmény és az akkumulátoridő szabályozásában. Itt is három alapmód közül választhatsz:
- Low-Power – ideális indie játékokhoz, egyszerű platformjátékokhoz, és jelentősen megnöveli az akkumulátor üzemidejét. Tökéletes választás utazás közben, ha nincs lehetőséged töltőt csatlakoztatni, és útközben szeretnél szórakozni.
- Balanced – Kiegyensúlyozott mód, remekül működik közepes vagy kicsit nagyobb erőforrást igénylő játékoknál.
- Performance – Maximális teljesítmény a komolyabb, nagyobb gépigényű játékokhoz, főleg akkor, ha közben tölteni is tudod a konzolt.
A korábban említett Lenovo-üzemmódokkal ellentétben itt a beállítások tényleg rengeteget számítanak. Ha nem foglalkozol velük, valószínűleg azon kapod magad, hogy a konzol nem elég erős, vagy az üzemidő katasztrofális. Ezért minden játékhoz össze kell hangolni a grafikai beállításokat és a teljesítménymódot. Ez elsőre kissé macerás lehet, de ha ráérzel, és megtalálod az ideális kombinációt, onnantól pár perc alatt letudod a beállítást. Ha pedig nem váltogatod gyakran a játékokat, akkor aligha fog korlátozni. Nézzük meg tehát, milyen főbb címeket teszteltünk, és milyen beállítások váltak be leginkább.
Játék | Teljesítmény mód | Játékbeállítások | FPS | CPU terhelés | GPU terhelés | Megadott üzemidő |
---|---|---|---|---|---|---|
Claire Obscur: Expedition 33 | Balanced Performance |
Scaling mode epic Scaling mode epic |
30-35 40-45 |
25 % 32 % |
90-99 % 95-99 % |
2 óra 1,5 óra |
Cyberpunk 2077 | Balanced Performance |
Steam Deck Steam Deck |
25-30 30 |
25-40 % 30 % |
75-80 % 70 % |
2 óra 1,5 óra |
Doom Eternal | Balanced Performance |
Ultra Nightmare Ultra Nightmare |
70-85 90-100 |
31 % 36 % |
90-100 % 90-100 % |
2 óra 1,5 óra |
Monster Train 2 | Low-Power | - | 90-95 | 15 % | 75 % | 3 óra |
V Rising | Balanced Balanced |
Low Medium |
60 58 |
25 % 27 % |
78 % 88 % |
2 óra 2 óra |

Mindegyik említett játékot mindhárom üzemmódban teszteltük, és kiválasztottuk a legjobb beállításokat. Persze próbálkozhatsz azzal, hogy mondjuk a Cyberpunk 2077-et Performance módra állítod, a grafikai beállításokat pedig Ray Tracing Ultrára tekered. A játék gyönyörűen fog kinézni – egészen addig, amíg meg nem mozdulsz, és rá nem jössz, hogy a képkockasebesség brutális 3-4 FPS-re zuhan. A konzol búgni kezd, mint egy felszálló vadászgép, az akkumulátor pedig 20-30 perc alatt lemerül. Dicséret illeti viszont a LEGION Go S-t a kitartásáért ott, ahol a többi konzol valószínűleg azonnal kilépne a játékból – vagy talán még le is törölné azt, csak hogy eszedbe se jusson újra próbálkozni.
Ha viszont spórolnál az akkumulátorral, és egy komolyabb játékot próbálsz meg alacsony fogyasztású, azaz Low-Power módban futtatni, miközben a játékban a Steam Deckhez optimalizált grafikai beállításokat választod, akkor hamar kellemetlen meglepetés érhet. Először csak a hang kezd el akadozni, majd a kép is szétesik – és ez szinte minden grafikai beállításnál előfordulhat. Egyszerűen a konzol nem engedi el a szükséges teljesítményt a TDP-korlát miatt, így a játék gyakorlatilag játszhatatlanná válik. Hasonló a helyzet a közepes grafikájú játékokkal is, mint például a Doom Eternal. Ez ugyan elindul és játszható is marad, de kényelmesnek semmiképp sem neveznénk, és egy idő után valószínűleg inkább lekapcsolod a hangot is.
Összességében azt tapasztaltuk, hogy a legjobb, ha a játékban (ha az adott cím támogatja) a Steam Deck vagy kézi konzolra optimalizált grafikai beállítást választod. Például a Cyberpunk 2077 esetében ez a Balanced vagy Performance móddal kombinálva nyújtja a legjobb egyensúlyt a képkockasebesség, a CPU- és GPU-terhelés, a játszhatóság és az akkumulátor üzemideje között. Természetesen lejjebb is veheted a részleteket, és így feljebb tornázhatod a képfrissítést 50–60 FPS-re, de előre szólunk: a játék látványvilága érezhetően romlani fog, ami kár lenne, ha már egy ilyen kaliberű címet szeretnél játszani.
Ugyanez igaz például a Doom Eternalra is: nem feltétlenül kell a legmagasabb részletességgel játszanod, de túl sok értelme nincs visszavenni a beállításokon, mert az FPS nagyjából marad, a processzor és a grafikus egység kihasználtsága csak minimálisan csökken, az üzemidő pedig ugyanannyi lesz, mivel a konzol pontosan annyi teljesítményt ad ki magából, amennyit az adott mód enged. Szóval az egyetlen, amit elérnél, a rosszabb vizuális élmény lenne.

A Custom mód, azaz az egyedi teljesítménybeállítások külön említést érdemelnek. Ez a funkció a leglelkesebb gamereknek készült, akik szeretik, ha mindent maguk irányíthatnak. Ezzel a móddal pontosan a játékhoz vagy a saját ízlésedhez igazíthatod a konzol teljesítményét.
- Zárolhatod az FPS-t
- Manuálisan beállíthatod a GPU frekvenciáját
- Kiválaszthatod a skálázási módot
- Beállíthatod a skálázási szűrőt
- Letilthatod a függőleges szinkronizációt
- Beállíthatod a VRS-t
- Manuálisan engedélyezheted a VRR-t
A másik módszer, amit gyakran használnak a handheld konzolok tesztelésekor, a teljesítmény mérése csökkentett felbontáson. Ebben az esetben például 800p-n, a natív 1200p helyett. De gondolj bele: miért akarnád csökkenteni a felbontást, ami az adott képátlóhoz ideális, de semmiképp sem túl magas? Ez nem olyan, mintha azt mondanád: „Nincs szükségem 4K-ra, az FHD is elég.” Itt a helyzet az, hogy 800p-n már nem fog jól kinézni a játék – és ezt észre fogod venni. Ha azonban az akkumulátor üzemidejét szeretnéd meghosszabbítani, ez is egy lehetőség.
Végezetül beszéljünk az egyszerűbb grafikájú és indie játékokról, amelyeknél alapvetően nincs értelme magas, de még kiegyensúlyozott módot sem beállítani. Ha például kártyajátékkal szeretnél játszani, a legjobb választás a Low-Power (alacsony energiafogyasztás) mód, és ha ehhez még alacsonyabb felbontást is beállítasz (hiszen itt tényleg nincs szükség nagy részletességre), akkor ideális társad lesz hosszabb játékra utazás közben is, akár töltés nélkül.
A megfelelő játékbeállítások tehát hihetetlenül fontosak. Enélkül egy jól futó AAA cím könnyen válhat játszhatatlan rémálommá, ami miatt azonnal visszaküldenéd a konzolt. És fordítva: egy olyan játék, aminek simán ki kellene tartania veled az egész Pécs–Debrecen vonatút alatt, másfél óra alatt lemeríti a konzolt, te pedig bámulhatod a tovasuhanó mezőket az ablakon keresztül – vagy nekiállhatsz kétségbeesetten konnektort keresni.
Összességében a handheld teljesítménye nagyon jó, csak egy kis beállításra van szükség, és a teljesítményt helyesen kell irányítani – ami azonban kis ár azért, hogy a munkába menet kisebb kompromisszumokkal ugyanazt játszhatod, mint otthon az asztali PC-n.
Ha a játék rendelkezett beépített benchmarkkal, azt használtuk. Az eredményeit ezután összevetettük egy ismétlődő játékbeli jelenettel, miközben folyamatosan figyeltük az FPS-t, valamint a CPU és GPU terhelését. Amennyiben a játék nem kínált benchmarkot, kiválasztottunk egy erőforrás-igényes részt (például harcokat), amelyeket többször is megismételtünk különböző játékmódokban és eltérő grafikai beállítások mellett.

A LEGION Go S tárhelye akár 3 TB is lehet!
A Lenovo LEGION Go S két különböző háttértár-konfigurációban érhető el: 512 GB-os és 1 TB-os M.2 NVMe PCIe SSD-vel (az 1 TB-os változat PCIe 4.0 szabványnak megfelelő). A meghajtók típusa alapján szinte biztos, hogy a sebesség nem jelent majd problémát. Az AAA kategóriás címek néhány másodperc alatt betöltődnek, míg a kevésbé erőforrás-igényes játékok – például a V Rising – esetében a betöltési idő szinte észrevehetetlen.
A tesztelt modellünk 1 TB-os SSD-vel érkezett, amelyből a SteamOS valamennyit lefoglal. A 1024 GB-os névleges kapacitásból az első bekapcsolás után 940 GB állt szabadon rendelkezésre. Mivel a legjobb (és egyben legnagyobb) játékok könnyedén elfoglalnak akár 80 GB-ot is, a rendelkezésre álló tárhely bőségesnek mondható. Így kényelmesen elfér a konzolon néhány AAA cím és rengeteg kisebb, kevésbé erőforrás-igényes játék is.
Ha azonban az 1 TB sem bizonyulna elegendőnek, a Lenovo egy microSD kártyahelyet is biztosít, amellyel akár további 2 TB-tal bővíthető a kapacitás. Így összesen közel 3 TB állhat rendelkezésedre, ami egy ilyen felsőkategóriás kézikonzol esetében teljesen átlagos érték – a gyártó tehát abszolút nem marad le a versenytársaktól.
A játékkonzolhoz nagy kapacitású memóriakártyák (microSDXC) ajánlottak, amelyek a következő paraméterekkel rendelkeznek:
- Alkalmazásteljesítmény-osztály: A2 (gyorsabb játékbetöltés)
- UHS sebességosztály: U3 (nagy mennyiségű adat zökkenőmentes tárolása)
- Videó sebességosztály: V30

Lenovo LEGION Go S: üzemidő, avagy miért számít az operációs rendszer
Míg a Windows 11-es verzió nem aratott osztatlan sikert az üzemidő terén, a SteamOS-es változat lényegesen jobban teljesít. A teljesítményt és a játékra optimalizált operációs rendszert figyelembe véve – amely játék közben csak minimális háttérfeladatokat futtat –, valamint a nagyon jól testre szabható teljesítménymódokat is beleszámítva, az általunk tesztelt verzió nagyon jó valós üzemidőt biztosít:
- Kártya- és indie játékok, Low-Power: 4-6+ óra
- Mid games, Balanced: 2-4 óra
- AAA címek, Performance/Balanced: 1,5-2 óra
Játék | Teljesítménymód | Valós üzemidő* |
---|---|---|
Stardew Valley | Low-Power | 6 óra 35 perc |
Vampire Survivors | Low-Power | 6 óra 20 perc |
Hades | Balanced | 3 óra 10 perc |
V Rising | Balanced (Low-Details) | 2 óra 5 perc |
Doom Eternal | Balanced (High Details) Balanced (Mid Details) |
1 óra 55 perc 2 óra 35 perc |
Cyberpunk 2077 | Balanced (Steam Deck) | 2 óra 5 perc |
CO Expedition 33 | Balanced (High Details) | 1 óra 45 perc |
*A valós üzemidő attól is függ, hogy a játék melyik részében tartózkodsz, és az említett üzemidő ennek megfelelően csökkenhet vagy növekedhet.
Ami a töltést illeti, az előző LEGION Go konzolhoz hasonlóan az új modell is támogatja a gyorstöltést, amellyel a gyártó szerint a konzol fél óra alatt 70%-ra, körülbelül 80 perc alatt pedig teljesen feltölthető. Mindkét adat 65 W-os adapterrel történő töltésre vonatkozik. Az általunk mért értékek kissé eltérnek:
- 0-100 %: 89 perc
- 0-70 %: 33 perc
Mindkét érték elfogadható hibahatáron belül van, és ezt a néhány perces eltérést simán elnézzük a Lenovónak. Az a fél óra, ami a 70%-os töltéshez kell, pont elég arra, hogy főzz magadnak egy újabb kávét, és egy kicsit visszatérj a valóságba.
SteamOS operációs rendszer
A Lenovo tudta, mit csinál, amikor a SteamOS operációs rendszert választotta. A módosított Windows 11 Home-mal ellentétben ez a rendszer az alapoktól kezdve kézi konzolokhoz készült, és ennek megfelelően alakították ki a felületet és a vezérlést is. Minden első pillantásra egyszerű és áttekinthető, így biztosan nem kell tartanod attól, hogy nem igazodsz ki az új rendszerben, vagy nem szoksz hozzá.
További előnye a Windowszal szemben, hogy nincsenek előre telepített szoftverek, így a rendszer tiszta, felesleges alkalmazások és kiegészítők nélkül. Ha mégis valamilyen plugint szeretnél, bármikor átválthatsz az asztali verzióra – maga a rendszer Linux-alapú. Ezáltal a konzolra sok más hasznos dolgot is feltelepíthetsz, és a felületet teljesen a saját ízlésedre szabhatod.
Meg kell dicsérnünk a kiváló játékmódokat is, amelyekre a Steam valóban nagy hangsúlyt fektetett, és ezek – ahogy már fentebb említettük – jelentősen befolyásolják a teljesítményt és az üzemidőt. És ha már a teljesítményről beszélünk: bár nincs saját közvetlen összehasonlításunk, a SteamOS a Windows-verzióhoz képest jobb játékteljesítményt nyújt, hosszabb üzemidő mellett.
Ugyanakkor néhány játék kompatibilitása – illetve a kompatibilitás hiánya - okozhat kellemetlenségeket. Mi nem találkoztunk ilyen problémával, de a gondok főként az agresszív anti-cheat rendszerekkel rendelkező játékoknál fordulhatnak elő. Ezek mélyebb rendszerhozzáférést igényelnek, amit a Linux – és így a SteamOS – nem engedélyez. Az érintett címek közé tartozik például a Fortnite, a PUBG: Battlegrounds, illetve a Call of Duty egyes részei (pl. Modern Warfare, Warzone stb.). A Steamen elérhető játékokkal általában nem lesz problémád.
Ami viszont valóban fájó pont, az a Lenovo LEGION Space alkalmazás hiánya, amely lehetővé tenné például a joystickok háttérvilágításának beállítását vagy a vezérlők részletes testreszabását. Hiányoznak továbbá más praktikus funkciók is, például a játékok könyvtárának egységesítése a Steamen kívüli játékokkal. Ezt ugyan meg lehet oldani harmadik féltől származó launcher segítségével, az átlátható központosítás nem megoldott. Ebben az esetben tehát a Windows-verzió előnyben van – de ez nem olyasmi, amit a Lenovo és a Steam ne tudna orvosolni egy későbbi frissítéssel.



Összegzés: Lenovo LEGION Go S
A Lenovo LEGION Go S összességében jó benyomást tett. Ez a konzol minden komoly játékos számára jó választás lehet, aki például hosszabb utazásokon vagy tengerparti nyaraláson is szeretne AAA-címeket futtatni. Emellett nagyszerű alternatívát jelent azoknak, akiknek nincs helyük egy PlayStation 5-nek, Xbox Series X-nek vagy asztali gamer PC-nek – tipikusan kollégisták, egyetemisták vagy közös albérletben élők. Érdekes lehet azok számára is, akik már nem akarnak bajlódni gamer PC-jük fejlesztésével, de továbbra is élvezni szeretnék a legújabb játékokat.
Ha viszont a konzolt főként 10 év alatti gyerekeknek vásárolnád, akkor nem tudjuk nyugodt szívvel ajánlani. Nem csak a mérete miatt, ami a kisebbeknek kényelmetlen lehet, hanem főként a játékokhoz szükséges részletes teljesítménybeállítások miatt. Egy gyerek inkább játszani szeretne, mintsem teljesítménymódokat állítgatni, VRR-t ki- és bekapcsolni, vagy akár manuálisan módosítani a GPU frekvenciáját. Ebben az esetben inkább más kézi konzolt választanánk, mint például a Nintendo Switch 2.
A Lenovo LEGION Go S annyira közelít egy gamer PC-hez, amennyire csak lehetséges – sőt, számos tekintetben átveheti egy gamer gép vagy hagyományos konzol szerepét. Végső soron ez az óriási teljesítmény egy kompakt méretbe sűrűsödött, amely gond nélkül futtatja a legújabb játékszenzációkat. Az elkerülhetetlen kompromisszumok eltörpülnek amellett az óriási előny mellett, hogy ezt az eszközt egyszerűen bedobhatod a hátizsákodba, és akár a világ végére is magaddal viheted.
Ha az új LEGION Go S-t az eredeti LEGION Góval vetjük össze, egyértelműen egy praktikusabb konzollal van dolgunk. A legjobb elemeket vette át elődjétől, miközben megszabadult a felesleges funkcióktól, így kisebb méretet, kényelmesebb kezelhetőséget és hosszabb üzemidőt kínál. Véleményünk szerint ez egy kiváló konzol, amely tökéletesen kitölti a LEGION Go és a várható LEGION Go 2 közötti rést – ráadásul a legigényesebb játékosok is értékelni fogják.
A Lenovo LEGION Go S (SteamOS) előnyei és hátrányai
+ Minőségi kivitelezés, kellemes anyaghasználat
+ Hatékony aktív hűtés és jól elhelyezett szellőzőnyílások
+ Hall-effektusos joystickek
+ Teljesen programozható Y1 és Y2 gombok
+ Az RT/LT karok nyomásmélységének állíthatósága
+ Nagy teljesítmény, a legújabb játékokat is futtatja
+ Játékosokhoz igazított SteamOS rendszer
+ Kiválóan kidolgozott játékmódok a teljesítményhez vagy az akkumulátorkíméléshez
- Hiányzó beállítási lehetőségek a SteamOS-ben (pl. a joystickek háttérvilágítása)
- Minden játékhoz részletes teljesítménybeállítás szükséges
- Viszonylag alacsony kijelzőfényerő
- Nincs lehetőség a gombok háttérvilágításának kikapcsolására vagy szabályozására
- Magas ár
-
- 311 930 Ft – 385 921 Ft
- Játékkonzol 11 üzletben
-
Lenovo Legion Go S 83N6001ECK Játékkonzol
-
Lenovo Legion Go S 83L3000VCK Játékkonzol
-
- 259 430 Ft – 320 993 Ft
- Játékkonzol 10 üzletben
-
Lenovo Legion Go S 83L30006GE Játékkonzol
A Lenovo LEGION Go S és a LEGION Go összehasonlítása
Paraméterek | Lenovo LEGION Go S | Lenovo LEGION Go |
---|---|---|
Megjelenés dátuma | 2025. január (Windows 11 Home) 2025. május (SteamOS) |
2023. október |
Operációs rendszer | Windows 11 Home SteamOS |
Windows 11 Home |
Processzor (CPU) | AMD Ryzen Z2 Go AMD Ryzen Z1 Extreme |
AMD Ryzen Z1 Extreme |
Grafika (GPU) | AMD Radeon 740M (Ryzen Z2 Go) AMD Radeon 780M (Ryzen Z1 Extreme) |
AMD Radeon 780M |
Memória (RAM) | 16 GB LPDDR5x (6400 MT/s) 32 GB LPDDR5x (6400 MT/s) |
16 GB LPDDR5x (7500 MT/s) |
Tárhely | NVMe PCIe Gen4 TLC SSD 512 GB / 1 TB microSD kártyahely (max. 2 TB támogatás) |
NVMe PCIe Gen4 TLC SSD 512 GB / 1 TB microSD kártyahely (max. 2 TB támogatás) |
Kijelző | 8" IPS LCD, WUXGA (1920 × 1200), 16:10, VRR 48–120 Hz, 500 nit fényerő | 8,8" IPS LCD, WUXGA (2560 × 1600), 16:10, VRR 48–144 Hz, 500 nit fényerő |
Akkumulátor | 55,5 Wh (3 cella) Super Rapid Charge: 0–70% 30 perc, 0–100% 80 perc (65 W töltővel) |
49,2 Wh (2 cella) Super Rapid Charge: 0–70% 30 perc, 0–100% 80 perc (65 W töltővel) |
Kapcsolódás | Wi-Fi 6E (802.11ax 2×2), Bluetooth 5.3 | Wi-Fi 6E (802.11ax 2×2), Bluetooth 5.2 |
Portok | 2× USB 4 (40 Gbps, adatátvitel, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 támogatás) 3,5 mm jack microSD kártyaolvasó |
2× USB 4 (40 Gbps, adatátvitel, Power Delivery 3.0, DisplayPort 1.4 támogatás) 3,5 mm jack microSD kártyaolvasó |
Hang | 2× 2 W beépített hangszóró, dupla mikrofon | 2× 2 W beépített hangszóró, dupla mikrofon |
Vezérlés | Beépített kontrollerek Hall-effektusos joystickek RGB világítással ABXY gombok, D-pad, LT/RT (állítható tartomány), LB/RB View & Menu gombok Legion L/R gombok Programozható gombok (Y1, Y2 hátul) Hangerőszabályzó bekapcsoló gomb Trackpad Giroszkóp HD haptika |
Levehető kontrollerek Hall-effektusos joystickek RGB világítással ABXY gombok, D-pad, LT/RT, M1/M2, View & Menu gomb, Legion L/R gombok, Görgetőkerék Programozható gombok (Y1, Y2, M3 hátul) Hangerőszabályzók Trackpad FPS mód kapcsoló Giroszkóp optikai érzékelő HD haptika |
Hűtés | Legion Coldfront Cooling System (aktív hűtés) | Legion Coldfront Cooling System (aktív hűtés) |
Méretek (Sz×Mé×Ma) | 298,5 × 127,55 × 22,6–43,4 mm (a mélység a markolatok kialakítása miatt változik) | 299 × 131 × 40,7 mm |
Tömeg | 740 g | 850 g |
Színek | Glacier White (fehér) Nebula Nocturne (sötétlila/fekete) |
Shadow Black (fekete) |
Ár | kb. 240–310 000 Ft, konfigurációtól függően | kb. 350–470 000 Ft |
A Microsoft az Asus vállalattal együtt bemutatta az új ROG Xbox Ally játékkonzolt, amely a Lenovo LEGION Go S újabb versenytársa.
További inspirációk a számodra

Nintendo Switch 2 teszt: vélemények, tapasztalatok és végső értékelés

Megérkezett az ultravékony Galaxy Z Fold7, a továbbfejlesztett Z Flip7 (FE) és az új Galaxy Watch8

A Samsung Galaxy S25 sorozat meglovagolja a mesterséges intelligencia hullámát

Az új Xiaomi 15 (Ultra): egy fényképező, amivel telefonálni is tudsz

Bemutatkozott a Samsung Galaxy S25 Edge: a karcsúságé a főszerep

A 2025-ös MWC legérdekesebb újdonságai

Apple iPhone 16e: elképesztően jó ár-érték arány

Apple iPhone 17: dizájn, teljesítmény és ár – jönnek a régóta várt újítások?

Itt az új Samsung Galaxy A-széria: jobb kijelző, mesterséges intelligencia, strapabíróbb kialakítás

Nintendo Switch 2: drágább lesz, de cserébe jön az új Mario Kart és a GameChat

ROG Xbox Ally (X): új fejezet a kézi konzolok történetében?

A OnePlus 13 lehengerlő teljesítménnyel és csúcsminőségű kamerával büszkélkedik

Tavaszi Apple újdonságok: új iPad Air M3, iPad (A16) és kék MacBook Air M4

Bemutatjuk az iPhone 16 és iPhone 16 Prót!

Az új iPad Pro 2024: A legfejlettebb kijelző, nagy teljesítményű M4 chip, MI támogatás és összehasonlítás az iPad Pro 2022-vel

Xiaomi 14 teszt: Erős, de hajlamos felforrósodni

Napjaink legjobb mobiltelefonjai (Samsung, iPhone, Xiaomi és más gyártók)

Továbbfejlesztett iPad Air 2024: AI támogatás, teljesítmény és minőségi kamerák

Izgalmas színek és merész design: itt a HMD Pulse okostelefon-széria

Sony PlayStation 5 Pro: 2024 végén láthatjuk a PS5 erősebb verzióját?

A legjobb mobiltelefonok 200 000 Ft alatt

Ismerd meg a Samsung Galaxy S24 sorozat modelljeit

Napjaink legjobb kamerás okostelefonjai (2024)

A legjobb okosórák

2024 legjobb fülhallgatói és fejhallgatói – vezeték nélküli, gamer, futáshoz és minden máshoz

2024 legjobban várt játékai

A legjobb mobiltelefonok 100 000 Ft alatt

Az iPhone 15 (Plus, Pro, Pro Max): Fejlesztések, amik miatt megéri váltani

Bemutatjuk a Meta Quest 3-at: VR headset minden otthonba

A legjobb akciókamerák 2024-ben

A legjobb és legerősebb laptopok (2024)

A legjobb robotporszívók 2024-ben (szőnyegre, padlóra, felmosóval és anélkül)

A valaha volt legjobb stratégiai játékok (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Az új Apple Watch Series 9: A valaha volt legzöldebb Apple termék

Az új Google Pixel 8 (Pro): Telefon az AI közelgő korszakához

Bemutatjuk az Apple Watch Ultra 2-t: Egy még extrémebb extrémet

Hírek a Samsung Galaxy Unpacked 2024-ről (Galaxy AI, Galaxy S24, S24+, S24 Ultra)

A legjobb gamer laptopok 300-450 ezer Ft között

A legjobb mobiljátékok: Android és iPhone (2024)

A legjobb pénztárcabarát mobiltelefonok

A legjobb porszívók állatszőrre: kézi, álló és klasszikus (2024)

A legjobb porszívók szőnyegekre és padlókra (2024)

Apple Vision Pro: Végre áttörés a virtuális valóság területén?

Bemutatjuk a Sony PlayStation VR2 headsetet

Minden idők legjobb PlayStation 4 (PS4) játékai

A legjobb 2 személyes és kooperatív játékok

A legjobb laptopok diákok számára 2024-ben (gyerekeknek, középiskolásoknak, egyetemistáknak)

A legjobb porzsák nélküli porszívók: erősek és csendesek

A legjobb VR szemüvegek (2024)

A mai legjobb RPG játékok (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Az összes Apple Watch modell átfogó összehasonlítása: Mi a különbség köztük?

A legjobb álló porszívók rangsora 2024-ben

A legjobb battle royale játékok - Fortnite, PUBG és még mi más?

A legjobb digitális fényképezőgépek videózáshoz és fényképezéshez (2024)

A legjobb és legerősebb gamer telefonok (2024)

A legjobb horror játékok

A legjobb hűtőszekrények 2024-ben

A legjobb morzsaporszívók rangsora (2024)

A legjobb olcsó laptopok 2024-ben (otthoni használatra, filmnézésre)

Samsung Galaxy S23 teszt és vélemények – A legerősebb Android telefon a piacon

A 10 leghasznosabb Android alkalmazás (2024)

A legjobb drónok, hogy madártávlatból láthasd a világot (2024)

A legjobb hangszórók számítógéphez, TV-hez és mobilhoz

Elegáns okosórák nőknek és férfiaknak

OLED vs. QLED (LCD, NanoCell, Mini LED): Melyik TV a jobb?

A legjobb e-book olvasók (2024)

A legjobb és leggyakrabban használt alkalmazások iPhone-ra (iOS) (2024)

A legjobb irodai és gamer monitorok (2024)

A legjobb projektorok otthoni mozizáshoz (2024)

A legjobb virtuális valóság játékok

Az 5 legjobb strapatelefon minden helyzetre (2024)

Bemutatjuk a Samsung Galaxy Z Fold5 prémium összecsukható telefont

Hogyan működik a vezeték nélküli mobiltöltés?

A legjobb fényképezőgépek kezdőknek és haladóknak (2024)

Milyen újdonságokat hoz a stílusos Samsung Galaxy Z Flip5?

Okosotthon megoldások: kényelmes és gazdaságos

PS5 vagy Xbox Series X

Vízállóság és vízzáróság (IP védettségi fokozat)

A legjobb billentyűzetek 2024-ben

A legjobb PC játékok

A legjobb számítógépes egerek 2024-ben

A legjobb tabletek 2024-ben

Hogyan fizethetsz a mobiltelefonoddal (NFC-vel vagy anélkül)?

Hogyan legyél youtuber?

Hogyan ragaszd fel a védőfóliát a mobilodra és hogyan távolítsd el?

Hogyan szabadíthatsz fel tárhelyet mobiltelefonon (Android és iPhone)?

Hogyan szárítsd ki a mobiltelefonod?

Hogyan tisztítsd meg a számítógéped és a laptopod a portól és az egyéb szennyeződésektől?

Képernyőkép készítése számítógépen vagy laptopon

Mobiltelefon és tablet csatlakoztatása TV-hez vagy képernyőtükrözés TV-re

Szerezd be álmaid gaming felszerelését!

Távmunka: Hogyan rendezkedj be home office-ra?

Xiaomi Smart Band 7 okoskarkötő (teszt)

A 18 legjobb alkalmazás okosórákra

Hogyan gyorsíthatsz fel egy lassú laptopot?

Hogyan készíts képernyőfelvételt (Android és iPhone)?

Hogyan készíts képernyőfotót mobiltelefonon (Androidon és iPhone-on)?

Hogyan legyél influenszer?

Hogyan párosítsd a távirányítót a TV-vel és vezéreld a tévéd mobiltelefonnal

Hogyan tisztítsd meg a mobiltelefon csatlakozóját, kijelzőjét és hangszóróját?

Mennyi ideig áll el a hús a hűtőben?

Nem hűt a hűtőszekrény? Mi a teendő?

Változtasd az otthonod egy bevehetetlen erőddé

A legjobb okoskarkötők 2024-ben

Egy, két vagy több monitor csatlakoztatása laptophoz

Hogyan csatlakoztasd a laptopot és a számítógépet a TV-hez? (HDMI-vel és vezeték nélkül)

Hogyan csatlakoztasd egyszerűen az okosórát a mobiltelefonhoz?

Hogyan gondozd a laptopod akkumulátorát: kapacitás, állapot, kalibrálás és csere

Hogyan tisztítsd meg a TV képernyőjét? (LED, LCD, OLED)

Javasolt TV-nézési távolság: milyen messze kell ülni a TV-től?

Mekkora TV-t érdemes választani? (képátló és méret)
Nem tudod bekapcsolni a laptopod? Így élesztheted újra!

A legjobb elektromos rollerek városba és terepre

Black Friday 2024: Kapcsolj rá velünk az online vásárlásra!

Mi az a HDR (High Dynamic Range)?
