A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A mai legjobb RPG játékok (PC, PlayStation, Xbox, Switch)
A szerepjátékok vagy RPG-k ereje a korlátlan lehetőségeikből fakad – hatalmas potenciál rejlik bennük. Az RPG játékok lehetővé teszik, hogy bárkivé válhass. Megengedik, hogy teljesen a semmiből alkosd meg a karaktered, majd olyan fantasztikus világokat fedezz fel, ahonnan soha nem akarsz majd visszatérni a valóságba. Éppen ezért ebben a cikkben minden idők legjobb RPG játékait mutatjuk be. Természetesen megemlítünk olyan abszolút klasszikusokat, mint a The Elder Scrolls fantasy sorozat vagy a Diablo akció RPG, ugyanakkor remélhetőleg meglepünk néhány kevésbé ismert címmel is.
A legjobb RPG játékok PC-re
Diablo IV (2023): Akció RPG pont úgy, ahogy szeretjük
A legjobb RPG játékok rangsorában kétségtelenül sok régebbi játék is szerepel majd. Ennek ellenére először azzal a játékkal kezdjük, amely valószínűleg a legfrissebb, nevezetesen az egyik legnépszerűbb akció RPG sorozat folytatása, a Diablo IV a Blizzard Entertainmenttől.
Lényegében még mindig ugyanaz a jó öreg Diablo, akit mindannyian olyan jól ismerünk. A játékmenet a szörnyek ledarálásán, a ritka zsákmány összegyűjtésén, és a karaktered képességeinek fejlesztésén alapul. Még mindig egy klasszikus, bizonyos dolgokban azonban a játék eltér az elődeitől és a műfaj más képviselőitől is. Az új Diablo legnagyobb vonzereje például a pokolian sötét grafikával mintázott hatalmas nyitott világa, amelyet a teljes sorozat eddigi legfejlettebb történetét tárja eléd.
Utolsó megjegyzés: elriaszthat a játéktól, hogy folyamatos internetkapcsolatot igényel. De azonban nem hátráltat semmiben. A Diablo továbbra is elsősorban egyjátékos élmény, a benne megjelenő MMO-elemek pedig csak jót tesznek neki, és semmiben sem akadályoznak. Van valami baj a megfelelő PvP-vel és a brutális bossharcban végződő bombasztikus eseményekkel?
Undertale (2015): Van egy másik út is
Ha valamilyen játék garantáltan feldobja a hangulatunkat, akkor az biztosan egy váratlan kis indie cím lesz egy akkor még teljesen ismeretlen alkotótól. És az egyik ilyen RPG játék az Undertale. Egy játék, amit nem egy nagy stúdió dobott piacra. Még csak nem is egy kis stúdió. Egyetlen fejlesztő, Toby Fox kezei közül került ki, ő pedig ügyesen játszik a játékosok elvárásaival az Undertale-ben.
Első pillantásra az Undertale egy hagyományos RPG-re hasonlít. Egyszerű pixel art, retro filmzene, háború szörnyek és emberek között, a főszereplő elveszett egy sötét gödörben, és rögtön jön az első körökre osztott csata, mint valami JRPG-ből. De várjunk csak! Néhány másodperccel később az egész homlokzat omladozni kezd, és apránként egy vicces szatíra bontakozik ki, tele eredeti karakterekkel és fantáziadús „harcokkal”. A harcok nemcsak halállal végződhetnek, hanem azzal is, hogy lepacsizol az ellened küzdő szörnyeteggel, és ezáltal befolyásolhatod a történet további részét.
The Witcher 3: Wild Hunt (2015): Az igazi open world RPG
A lengyel RPG-t, amelyet Sapkowski egy Geralt nevű witcherről írt novellái ihlettek, széles körben minden idők egyik legjobb játékaként tartják számon. Mi is felvettük a legjobb PC játékok rangsorába, szóval van benne valami. És mivel erről a játékról már annyi szó esett az interneten, mi most csak röviden és tömören írunk róla.
A The Witcher 3: Wild Hunt mindent tartalmaz, aminek egy RPG-ben benne kell lennie. Részletes karakterek és párbeszédek, szellemes küldetések (és nem csak a főbbek, hanem az általában elnagyolt mellékszálak is), csodálatos nyílt világ, amelyben újra és újra boldogan barangolsz, szórakoztató harcok, nehéz erkölcsi döntések... Egyszerűen minden van benne. És bár jó néhány év eltelt a Witcher harmadik részének megjelenése óta, továbbra is elérhetetlenül magasra tette a lécet más játékok számára.
-
- 17 643 Ft – 24 529 Ft
- RPG játékok PC-re 4 üzletben
-
- 6 067 Ft – 45 645 Ft
- RPG játékok PC-re 3 üzletben
-
-
- 15 890 Ft – 25 250 Ft
- RPG játékok PC-re 6 üzletben
A legnépszerűbb RPG játékok PlayStationre
NieR: Automata (2017)
A következő szerepjátékért Japánba kell mennünk, mégpedig Yoko Taro játékfejlesztő birodalmába. A Drakengard és Nier sorozat mögött álló fejlesztő kizárólag a bizarr maszkjában jelenik meg a nyilvánosság előtt. Az eddigi legnépszerűbb játéka a NieR: Automata sci-fi akció RPG, amelyben egy robotapokalipszis söpört végig a Földön, és ennek hatására az emberiség túlélői letelepedtek a Holdon. Most pedig az androidjaikat küldik a Földre, hogy visszaszerezzék a robotokkal fertőzött bolygót.
Úgy hangzik, mint egy „B kat.” sci-fi történet, de amikor játszod, érezni fogod, hogy a játék, amely teljes egészében „bádogdarabok” körül forog, meglepően sok emberséggel és fekete humorral van tele. Ha Yoko Taro egy dologtól nem riad vissza a történetírásában, az a komoly témák és a szürke erkölcsi zónák. Mi is teszi valójában emberré az embert?
De a NieR: Automata még akkor is sokat kínál, ha figyelmen kívül hagyjuk a karaktereit és a történetét. A játék elsősorban egy akciójáték, frenetikus harcrendszerrel, de helyenként a fejlesztők más műfajok elemeit is belekeverik, és mindezt egy vonzó audiovizuális köntösbe csomagolják.
The Outer Worlds (2019)
Az Obsidian Entertainment stúdió 2003-as alapítása óta az egyik legnagyobb szakértő az RPG műfajban, játékkönyvtárukban pedig rengeteg sikeres akció és körökre osztott RPG található. És bár az Obsidian leginkább a már kiforrott játéksorozatok folytatásainak készítésében jeleskedik, nem fél teljesen új franchise-okkal kísérletezni. Például a The Outer Worlds első személyű sci-fi RPG ennek a megközelítésnek a kiváló példája.
A játék új beütésű játékvilága tele van friss történetekkel. A legtöbb feladat, amellyel találkozni fogsz, nem kötelező, de érdemes nekiveselkedni. Egyik küldetés gyakran egy másikhoz vezet, amiből viszont valami egészen más bontakozik ki. Így akár egy hétvége alatt befejezheted a játékot, de ha úgy tartja kedved, több hétvégét is eltölthetsz vele. Nemcsak a kidolgozott, többféle kimenetelű párbeszédekkel fog szórakoztatni, hanem a nagyrészt a Fallout által ihletett, de saját csavart hozó harcokkal is.
Bloodborne (2015)
A japán FromSoftware stúdió műhelyeiből származó akció RPG-k az elmúlt 15 évben páratlan jelenséggé váltak, és azon kevés játékok közé tartoztak, amelyek a játékmenet szempontjából tovább vitték az RPG műfajt. Az első Dark Souls megjelenése óta sok stúdió próbált építeni erre a sikerre, de még mindig csak egy szakértő van a témában.
Milyen evolúció és forradalom révén váltak népszerűvé a FromSoftware játékai? A titok a harchoz és a nehézségekhez való megközelítésében volt (és a teljesség kedvéért, a hihetetlenül kidolgozott történet is sokat lendített. Egy olyan időszakban, amikor minden fejlesztő megpróbálta egyszerűsíteni és könnyíteni a játékokat, és egy mederbe terelni őket, a FromSoftware stúdió az ellenkező irányba indult el, és úgy döntött, hogy nem fogja fogni senki kezét a játékaiban. És lám, a stratégia bevált, és egy hatalmas elkötelezett játékosközösség jött létre a Souls játékok körül.
Miért választottuk végül a Bloodborne-t az összes játékuk közül? Őszintén szólva, nem nyúlhatsz mellé egyetlen FromSoftware RPG-vel sem, hiszen mindegyik kiváló. De a Bloodborne a gótikus lovecrafti világával levett a lábunkról.
A legjobb RPG Xboxon
Mass Effect Legendary Edition (2021)
A Mass Effect Legendary Edition a legendás BioWare stúdió akció RPG trilógiájának modern remasterje. Azok számára, akiknek az életéből eddig teljesen hiányzott a szerepjáték műfaj, és csak a „Mass Effect” kifejezésről hallottak, tudják, hogy a Mass Effect egy narratív remekmű. Ez egy epikus sci-fi játék, amely az egyik legnagyobb és legélénkebb játékuniverzumban játszódik egy olyan időszakban, amikor a csillagközi utazás nem csupán álom, hanem valóság. A Mass Effect a minőségi játéktörténet szinonimájává vált az évek során, és ha azon kevés „szerencsések” közé tartozol, akik még nem játszották a trilógiát, akkor most egyedülálló esélyed van, hogy menő grafikával, letisztult vizuális köntösben és 4K-ban éld át.
De a Mass Effect nem az egyetlen RPG kasszasiker a BioWare stúdiótól. Az egyik legelső játékuk, a Baldur's Gate többé-kevésbé azonnal kultikussá vált. Azóta pedig a fejlesztők kiadták például a Star Wars világában játszódó nagyszerű RPG-t, a Star Wars: Knights of the Old Republic-ot (és néhány évvel később az MMORPG Star Wars: The Old Republic-ot), és a kiváló Dragon Age című fantasy RPG sorozat mögött is ők állnak.
The Elder Scrolls V: Skyrim (2011)
Hiszen tudtad, hogy ennek is el kellett jönnie. Nemcsak azért, mert a cikk elején már említettük a The Elder Scrollst, hanem egyszerűen azért, mert ez az első játék, amelyet mindenki az RPG műfaj fő képviselőjeként képzel el.
A The Elder Scrolls V: Skyrim egy fantasy RPG, amiben szabadon barangolhatsz Tamriel kontinens legészakibb és leghidegebb területein. Ezt a régiót hívják Skyrimnek. Sárkányok lakják, tele van városokkal, falvakkal és kazamatákkal, és játékosok milliói töltöttek el benne annyi játékidőt, hogy még ki sem tudunk ilyen számot mondani, nemhogy leírni. Ez a játék annyira népszerűvé vált, hogy a kiadó, a Bethesda Softworks számára még most is – több mint 10 évvel az első megjelenése után – megtérül, hogy újabb és újabb verziókat adjon ki. Valószínűleg ezért nincs egyetlen platform sem, amelyen ne találkozhatnál a Skyrimmel. Most már játszhatod a játékot VR-ban és akár Nintendo Switch-en is.
Ha már játszottál a Skyrimmel (egyesek valószínűleg többször is végigvitték), javasoljuk, hogy nézd meg a The Elder Scrolls Online-t, vagyis az ESO-t – egy MMORPG-t, amely Tamriel kedvelt környezetében játszódik.
Monster Hunter: World (2018)
A Monster Hunter: World címe önmagáért beszél: ez egy RPG, ahol szörnyekre vadászol egy színes, nyitott világban.
A játék története csak kötőanyagként működik az egyes küldetések között, a főszerep itt a harcoké. Minden nagyobb küldetés elején elindulsz a levadászandó állat nyomában, megtudod, meddig terjed a felségterülete, és valószínűleg hol találhatod meg, melyik napszakban. Felkészülsz és indul a vadászat. Ugyanakkor minden ilyen nagyobb „vadászat” nagyrészt a klasszikus bossharcokra emlékeztet más játékokból. Meg kell tanulnod elkerülni az egyes szörnyek támadásait, és ki kell találnod, mi a gyengéjük.
És ez ismétlődik lassan és vég nélkül – egyik szörnyeteg a másik után. Papíron egy ilyen ismétlődő körforgás meglehetősen unalmasnak hangzik, de minden harc és minden szörny egyedi, és elkapni őket nem könnyű feladat. Éppen ellenkezőleg, az első sikeres vadászat után a játék gyorsan addiktívvá válik, és a benne töltött órák úgy fognak tornyosulni a fejed fölött, hogy csak remélni fogod, hogy nem omlanak rád.
A legjobb stratégiai játékok A legjobb 2 személyes és kooperatív játékok
A legjobb Nintendo Switch RPG-k
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom (2023)
A The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom nem „csak” egy akció-kaland és nyitott világú RPG. Az utolsó Zelda dacol a klasszikus műfaji skatulyákkal, és mindenekelőtt egy „sandbox”: egy kreatív homokozó, vagy gyerekszoba tele játékokkal és lehetőségekkel. Ez egy olyan játék, amely szinte mindenkiben örömteli kreativitást ébreszt – mert lehetővé teszi, hogy tetszés szerint oldd meg a problémákat, és akadályok helyett kütyüket és eszközöket ad a kezedbe.
El sem akarjuk hinni, hogy a Nintendónnak sikerült egy ilyen tartalommal teli játékot beletuszkolnia a kicsi és amúgy is kissé kopottas hardverrel rendelkező Nintendo Switch-be, de tényleg. És még ha csak a Zelda miatt is vásárolnád meg ezt a régebbi konzolt, hidd el, hogy nem fogod megbánni. Ez a játék olyan sok (több tucat) órányi szórakozást rejt magában, hogy az összes modern lövöldözős játékkal ellentétben még évekig emlékezni fogsz rá. Egyszerűen ennyire varázslatos.
Pokémon Legends: Arceus (2022)
Először is be kell vallanunk neked valamit. A Pokémonok a gyengéink – az egyedülálló, gondtalan légkörük, lazaságuk és az enyhe abszurditásuk miatt. Ezért úgy gondoljuk, hogy ezeknek a kis (és nagy) szörnyeknek a többi rajongója is imádni fogja a Pokémon Legends: Arceus RPG-t, mind a nyitott világ, mind a Pokémon-történeti utazás miatt.
Azok azonban, akiket még nem fogott meg a Pokémon varázsa, valószínűleg csak hitetlenkedve csóválják a fejüket ettől a választástól. És őszintén szólva nem vagyunk meglepve. A Game Freak egyik legújabb játéka egy mechanikailag elavult, technikailag rossz állapotú RPG. A játék grafikája még a Nintendo Switch szabványai szerint is ósdinak tűnik, a történetek és a párbeszédek pedig csak egyfajta enyhe szósz. Nagyon nehéz felugrani a Pokémon vonatra az olyan kiforrott játékok korában, mint a Diablo IV vagy a The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Ennek ellenére úgy gondoljuk, hogy a Pokémonnak még mindig megvan a maga varázsa (és egyben a helye a legjobb RPG-k rangsorában).
Persona 5 (2016)
A Persona 5-öt nehéz pár mondatban meghatározni. Ennek a játéknak két arca van. Egyrészt egy japán gimnazista életének szimulátora, aki iskolába jár, részmunkaidőben dolgozik, szabadidejét pedig hobbival és románcokkal tölti. Másrészt a játék egy pszichológiai kazamatákban játszódó akció RPG is, amelyben diákunk körökre osztott csatákban „árnyékokkal” – az elnyomott lelkek fizikai megnyilvánulásaival – néz szembe. Röviden: a Persona 5 több mint száz órányi japán őrületet kínál, amelyről nem fogod tudni levenni a szemed.
-
- 17 990 Ft – 28 649 Ft
- Nintendo Switch játék 13 üzletben
-
- 17 990 Ft – 25 126 Ft
- Nintendo Switch játék 12 üzletben
-
- 18 390 Ft – 26 665 Ft
- Nintendo Switch játék 7 üzletben
-
- 13 490 Ft – 26 724 Ft
- Nintendo Switch játék 8 üzletben
A legjobb MMORPG játékok
World of Warcraft (2004): A legjobb MMORPG PC-n
Bár az MMORPG műfaj mostanában stagnál, és inkább a MOBA és a battle royale játékok vezetik a népszerűségi listákat, még mindig vannak követőik, és van belőlük jó néhány. Ennek a műfajnak a legtöbbet játszott képviselője pedig továbbra is - nem meglepő módon - a World of Warcraft, ami immár közel 20 éves sláger!
A World of Warcraft (vagy WoW) Azeroth fantáziavilágában játszódik, és sok más (MMO) RPG-hez hasonlóan először megalkotod a karakteredet, majd felfedezed a széles síkságokat, küldetéseket teljesítesz, kazamatákat tisztítasz ki, szinteket lépsz, amennyit csak tudsz, és ami a legfontosabb, mindezek során megismerkedhetsz más játékosokkal is.
A játék jelenleg összesen kilenc kiegészítővel büszkélkedhet, és az eredeti, 2004-es megjelenéséhez képest szinte felismerhetetlen. Ezért aztán a Blizzard néhány évvel ezelőtt azt gondolta: „Mi lenne, ha engednénk a játékosoknak, hogy visszatérjenek a játék eredeti verziójához, ahol minden úgy lesz, ahogy emlékeznek rá?” Ez az ötlet vezette őket a World of Warcraft Classic kiadásához – egy nosztalgikus rekonstrukciójához annak, amit a WoW valamikor 2006 körül képviselt (később az első két kiegészítő után megjelentek a játék akkori állapotát szimuláló verziók is). Míg a játék jelenlegi „retail” verziója az úgynevezett „végjátékot” emeli ki, a World of Warcraft Classic sokkal lassabb élmény, amely inkább a szintezés részre összpontosít.
Final Fantasy XIV (2010): A legjobb MMORPG konzolra
A Final Fantasy XIV MMORPG nagyon fájdalmas fejlődésen ment keresztül. A játékot 2010-es megjelenése után olyan rosszul fogadták, hogy a Square Enix először törölte a játékosok havidíjait, majd 2012-ben teljesen leállította a játékot (úgymond egy virtuális meteorittal semmisítette meg). Csodával határos módon egy évvel később megjelent a Final Fantasy XIV: A Realm Reborn, az eredeti játék erősen módosított (és javított) változata. Mit gondolsz egy olyan játékról, amely eredetileg csak egyfajta „bocsánatkérés” volt az eredeti ballépésért, de most már tisztességes élményt nyújt?
A játék egyébként nem sokban különbözik a többi sok szereplős online szerepjátéktól. A játék a karakterszerkesztőben kezdődik, és fokozatosan végigvezet a még mindig nagyon jól kinéző, NPC-kkel és küldetésekkel teli fantáziavilágon. Történetével és mindenekelőtt a Final Fantasy sorozat megszokott környezetében játszódó helyszínével azonban kiemelkedik a műfaj többi címe közül – rajongói szó szerint egy kisebb (vagy nagyobb, lásd Chocobo) utalást és emlékeztetőt várnak a játék minden virtuális sarkán.
Legjobb offline RPG-k
Fallout (1997): A legjobb körökre osztott RPG
Sok játékon nőttünk fel, de egyikük szinte örökre megmaradt az emlékezetünkben. És lefogadjuk, hogy ezzel nem vagyunk egyedül. Ez a játék a posztapokaliptikus körökre osztott RPG, a Fallout.
Manapság a Fallout sorozat nem tűnik ki annyira a többi játék közül, mivel a posztapokaliptikus világ, a fantasy és a science fiction mellett a „legtrendibb” játékkörnyezetek közé tartozik, és talán manapság túl gyakran látjuk. De a kilencvenes évek végén a Fallout váratlan kinyilatkoztatás volt. Nemcsak a radioaktív környezetről volt szó, hanem arról is, hogy a szerzők hogyan ötvözték elegánsan az 1950-es évek esztétikájával, és hogyan állították szembe ezt a komolyságot az egészen bizarr fekete humorral. És a legjobb az egészben az, hogy mindez valóban működött! Illetve úgy gondoljuk, hogy még mindig működik, és a Fallout alapvetően nem öregedett ki.
Divinity: Original Sin II (2017): A legjobb co-op RPG
A szerepjátékok szó szerint arra ösztönöznek, hogy a barátaiddal együtt játszd őket. De ha az MMORPG-ket figyelmen kívül hagyjuk, akkor az összes RPG-nek csak nagyon kis hányada ad lehetőséget arra, hogy több emberrel játszd együtt – legyen az akár csak kettő. Szerencsére ezt a hiányt 2017-ben a Larian Studios pótolta a Divinity: Original Sin II címmel (sőt, ez már egy korábbi mű volt, de ne vesszünk el a részletekben). Nemcsak egy nagyszerű egyjátékos RPG, de akár négy játékossal online is együtt játszhatod, vagy két játékossal egy monitoron!
A legjobb az egészben az, hogy a Divinityt semmitől sem fosztja meg a co-op. Ugyanaz a narratív fantázia marad, rengeteg párbeszéddel és kifinomult körökre osztott harccal, mintha te magad játszanál vele. Az egyetlen különbség az, hogy melletted vannak a társaid, és megosztod velük az egész kalandot.