A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb horror játékok
A horrorfilmek nem valók mindenkinek, a horror játékok pedig különösen nem. Míg az ijesztő filmeket csak passzívan nézed, és esetleg kiabálsz a főszereplőre, hogy ne menjen oda, addig a játékokban ez sokkal bonyolultabb. Ott te magad vagy az, akivel minden szörnyűség és rettenet megtörténik. Neked kell elég bátorságot találnod a folytatáshoz, még akkor is, ha tudod, hogy mi várhat rád. Szóval ki az, aki nem fél?
Tartalomjegyzék
Alien: Isolation (2014)
Az Alien: Isolation egy FPS-túlélőjáték, aminek a nevéből arra következtethetsz, hogy ez csak egy újabb a több száz játék közül, amelyek a népszerű filmlicencből próbálnak pénzt szerezni. Játékok, amelyekben egy szemernyi eredetiséget sem találtál, akármilyen mélyen is kerestél. De tévedsz – az Alien: Isolation egy kiváló horror, amely nemcsak az Alien című első film nyomdokaiba lép, hanem hozzá is tesz valami sajátost.
Az Alien: Isolation sötét légkörrel, elhagyott űrhajók és hűvös retro látványelemekkel fogad, amelyek intenzív nosztalgiát ébresztenek minden Alien rajongóban. A játék azonban nemcsak esztétikailag tűnik ki, hanem jól is játszható. A kifinomult mesterséges intelligenciának köszönhetően pontosan azt az érzést tudja kelteni, hogy az Alien komolyan vadászik rád. Nem előre meghatározott helyeken vár rád (mint az átlagos horror játékokban), hanem folyamatosan figyelmesen követ, körbejár és várja a legmegfelelőbb pillanatot, amikor lecsaphat rád. És ez elég ijesztő, bízz bennünk. Minden játékmenet teljesen másképp alakul.
Dead by Daylight (2016)
Tudod, hogy nem muszáj egyedül félned, hanem valaki más is ott lehet, amikor rettegsz? A Dead by Daylight egy aszimmetrikus többjátékos játék öt játékos számára (4vs1). Röviden, ez a klasszikus slasher filmek szimulátora. Az egyik játékos egy gyilkos szerepét ölti magára úgy, mint a halloweeni Michael Myers (aki egyébként közvetlenül is megjelenik a játékban). A többi játékos pedig élve és (legalábbis részben) egészségesen próbál kijutni. Ez valójában két játék egyben. Egyrészt egy kreatív gyilkos FPS, másrészt egy kooperatív túlélőjáték egy harmadik személy szemszögéből.
A játék meglehetősen kiegyensúlyozott és rendkívül kiszámíthatatlan. Azok a pillanatok, amikor nem történik semmi, hirtelen fájdalmas kaotikus hajszává váltakoznak. Papíron ez a legjobb esetben is szórakoztatónak tűnhet néhány órára, de meglepődnél, mennyi ideig tudsz belemerülni ebbe a játékba, különösen, ha jó csapattal vágsz bele. Több tucat eredeti karakter közül választhatsz, amelyek mindegyike rendelkezik néhány egyedi képességgel. Így minden játékmenet egyedi, és örömmel térhetsz vissza a játékba tele lelkesedéssel (és félelemmel).
Többjátékos horror játékok
És mit válassz, ha a barátaiddal együtt szeretnél játszani? Nem hibázhatsz a kooperatív zombilövöldékkel – például a legendás Left 4 Dead és Left 4 Dead 2, valamint szellemi utódjuk a Back 4 Blood. Hogy már eleged van a zombikból? Akkor próbáld ki a Hunt: Showdownt, ahol még félelmetesebb démonok várnak helyettük.
A lövöldözős játékok nem a te műfajod, és szívesebben fedeznél fel egy kísértetházat a haverjaiddal, és próbálnál megidézni benne néhány szellemet? Akkor a Phasmophobia és a Devour neked készült.
És végül itt van az Evil Dead: The Game és a Friday the 13th: The Game is, amik az újabb aszimmetrikus multiplayer sláger a Dead by Daylight által elindított hullámot lovagolják meg.
Dead Space (2008)
Sohasem lehet elég űrbeli túlélő horror. Az üres és végtelen kozmosz, amelyben olyan dolgok rejtőznek, amelyeket el sem tudunk képzelni, bonyolult magyarázat nélkül is ijesztőnek hangzik. Tehát nemcsak az Alien: Isolation éri meg a figyelmet, hanem bemutatjuk a Dead Space címet is.
A játék egy futurisztikus mérnök cipőjébe helyez, akinek a feladata egy hatalmas űrbányászhajó megjavítása, amely elvesztette a kapcsolatot a Galaktikus Parancsnoksággal. Valószínűleg mostanra rájöttél, hogy nem ez lesz a fő feladatod. Valami más gonosz is megbújik a hajón, és nem meglepő módon az idegenek a hibásak.
A Dead Space másik vonzereje a remek hangulat és a váratlan meglepetések százai mellett az is, hogy a karaktered „csak” egy szerelő. Így aztán nem igazán csomagolt a táskájába gépfegyvereket és gránátokat munkába menet, és véletlenül sem készült előre a vérszomjas betolakodókra. Azzal kell boldogulnia, amit a hajón talál, és mindemellett meg kell próbálnia nem megőrülni.
Bár a játék már majdnem 15 éves, a régóta várt grafikailag csiszolt remake-je 2023. január 27-én jelent meg.
Egy kicsit ezelőtt jelent meg egy újabb horror játék, a The Callisto Protocol, még 2022. december 2-án. Az alkotóit erősen a Dead Space inspirálta. Úgy tűnik, az űrhorror még mindig egy növekvő műfaj.
Inside (2016)
A platformer Inside nem éppen egy tipikus horror játék. Elég kimondani a „platform” szót, és a legtöbben biztosan a színes és örömteli játékokra fognak gondolni Marióval. Az Inside minden, ami a Mario biztosan nem. Sötét, melankolikus és néha lehangoló játék. Ez egy élmény, ami biztosan veled marad.
Egy zavaró helyzetekkel teli, ködös világ örvényébe dob. A játék alapkoncepciója egyszerű – oldj meg ötletes rejtvényeket, élj túl minden lehetséges buktatót, és érd el az út végét, amelynek célját csak sejtheted. Valamint, hogy megtudd azt, hogy valójában ki is a karaktered, és mit csinál ott. Őszintén szólva, még a játék befejezése után is valószínűleg kattogni fog rajta az agyad. Legalábbis a mi esetünkben így volt. Talán még jobban össze voltunk zavarodva, mint az elején. De határozottan elgondolkodtatott minket a játék.
Miután befejezted, beugorhatsz egy logikai platformerbe, a Limbóba ugyanattól a fejlesztő stúdiótól és a Little Nightmaresbe is – egy másik kiváló kaland horror.
Metro Exodus (2019)
A Metro játéksorozat Dimitri Gluchovsky könyveit veszi alapul, és a posztapokaliptikus Oroszországban játszódik. Egy meg nem határozott atomháború túlélői a föld alatt – a moszkvai metróban – rejtőznek, és az ottani életet nemcsak a „fentről” támadó mutáns szörnyek nehezítik meg, hanem főként az emberi frakciók közötti harcok, amelyek mindegyike a metró egyeduralmára törekszik.
A Metro Exodus már a harmadik része ennek a játéksorozatnak, és az első rész, amely kivezet a klausztrofóbiás metróból. Itt felszállsz a vonatra a legénységeddel, és egy új biztonságos kikötőt keresel Moszkván kívül.
A tenger vizuálisan változatos környezetében utazol, tele váratlan találkozásokkal. A játékvilág viszonylagos nyitottsága ellenére a Metro Exodus továbbra is egy lassú horror lövöldözős játék, ami nemcsak kellő bátorságot, hanem türelmet is igényel. A sorozat első két részében rajongók millióit vonzotta a komor hangulat és a magával ragadó történet egyedülálló kombinációja. A Metro Exodus zökkenőmentesen követi őket, és a légkör itt még sötétebb, mint valaha.
És bár ez valószínűleg olyan lesz, mintha tűzifát hordanánk az erdőbe – ha tetszett a Metro sorozat, ne hagyd ki a csernobili erőmű körül zajló S.T.A.L.K.E.R. horror lövöldözős játékokat sem. Kiváló légkörrel és posztapokaliptikus környezettel büszkélkedhetnek, amitől borsódzik majd a hátad. A hamarosan megjelenő S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl 2023-ban várható.
Outlast (2013)
Az Outlast nem foglalkozik feleslegesen bonyolult történetekkel, kifinomult fegyverekkel vagy eredeti rejtvényekkel. Ennek a horror FPS túlélőjátéknak egyetlen egyértelmű célja van: megijeszteni. És egész jól boldogul vele.
A játék egy titokzatos ködbe burkolt intézményben játszódik. Te riporterként keresed fel a helyet, hogy kivizsgáld az ott előforduló esetleges jogsértésekről szóló jelentéseket. Ám a potenciális riportkészítés gyorsan életharcba csap át. Ezalatt pedig a futást és a bújócskázást értjük. Riporterként esélyed sincs megvédeni magad az intézmény lakóival szemben. Veszély leselkedik minden sarkon, és a gyengébb gyomrúak messze kerüljék el az Outlastot.
Ha azonban ez az 5 óra rettegés az Outlastban nem lenne elég, akkor az Outlast 2 és az Outlast Trials vár rád a boltokban.
Resident Evil 2 (2019)
Nem könnyű meghatározni, hogy pontosan mikor és mitől indult el a horror videojátékok műfaja. Másrészt könnyű felsorolni azokat a címeket, amelyek népszerűvé tették. Címek, amelyek nélkül a jelenlegi horror játékok nem lennének olyanok, amilyenek. Ezek a játékok a Resident Evil és Silent Hill japán túlélő horror játékok.
A Resident Evil sorozat egyik játékát választottuk a rangsorunkba. Mert még mindig él és virágzik, míg a Silent Hill játéksorozat sajnos 2012 óta hibernált állapotban van. 2016 körül a tervező, Hideo Kojima, az Oscar-díjas rendezővel, Guillermo del Toróval együtt fel kellett volna ébresztenie a Silent Hills (más néven P.T.) játékkal, de ez végül nem történt meg. Reméljük, hogy ez nem végleges, és a Silent Hill idővel újabb remekművel örvendeztet meg minket. De egyelőre be kell érnünk a zombikkal és az ördögi Umbrella Corporationnel a Resident Evilben.
(Frissítés: mintha csak kérésre, a Konami 2020. október 20-án bejelentett két teljesen új címet a Silent Hill világából, valamint egy remake-et is. A játékokról még nem sokat tudunk, de legalább elmondhatjuk a címeiket: Silent Hill f, Silent Hill: Townfall és a The Silent Hill 2 remake.)
Tehát először el kell döntened, hogy hol is kezdd. A Capcom nemcsak két teljesen új játékot adott ki az elmúlt öt évben, nevezetesen a Resident Evil 7: Biohazard-ot és a Resident Evil Village-t, hanem a második és harmadik rész átdolgozott remake-jeivel is megörvendeztetett minket.
A Resident Evil 2 és a Resident Evil 3 hűek az eredetihez, ugyanakkor megfűszerezik őket részletes látványvilággal és modern játékmechanikákkal. A tapasztalt játék-matadorok nosztalgikusként értékelhetik ezeket a játékokat, de még a teljesen kezdők sem fognak csalódni, akik először hallanak a Resident Evilről.
És hogy el ne felejtsük, a Resident Evil 4 remake 2023. március 24-én jelent meg. Tehát minél előbb vágj bele a kettesbe és hármasba, hogy gyorsan behozd a lemaradást!
SOMA (2015)
Az Amnesia: The Dark Descent horror játék 2010-ben az egész világot meglepte, amikor egy ideig uralta az összes Let's Play csatornát a YouTube-on. Kevés játék volt képes versengeni az Amnesia félelmetességével. És bár nagyon „kellemes” emlékeink vannak róla (ha egyáltalán lehet ilyet mondani egy horror játékról), úgy gondoljuk, hogy a Frictional Games stúdió szerzői csak a következő horrorjátékukkal találták meg magukat, a SOMA játékkal.
Ez a horror sci-fi FPS nem „csak” hátborzongató, hanem történetileg is ambiciózus. Váratlanul sok lebilincselő filozófiai témát hoz fel – például, mitől vagyunk mi saját magunk? Ezeket a témákat egy különös víz alatti világ hátterében érinti, amely tele van rozsdásodó robotokkal, amelyeket mintha távolról irányítanának. Mivel a robotoknak nincs lelkük, és nem tudnak önállóan gondolkodni és működni. Vagy mégis?
The Evil Within 2 (2017)
Az Evil Within 2 akcióhorror a játéktervező, Shinji Mikami – a Resident Evil sorozat alkotója – elméjéből származik. Röviden pedig úgy jellemezhetjük, mint egyfajta Resident Evil horrort adrenalinon.
Ez egy túlélőjáték, amely a nehézségei mellett mégis nagyon jól játszható. Ügyesen keveri a pszichológiai horror elemeit és a kihívásokkal teli, harmadik személy szemszögéből játszott akció-lövöldözős játékokat. Minden golyó számít a játékban, és sokat kell lopakodni.
A történet szempontjából ez nem is csoda, és a karakterekből kicsit hiányzik a mélység. Szerencsére a játék folyamatosan változó nyitott pályákkal kárpótol, amelyek úgy néznek ki, mintha a legrosszabb rémálmaidból pattantak volna elő. Ha nem félsz attól, hogy gyakran meghalsz a játékban, és készen állsz egy igazi horror kihívásra, akkor az elejétől a végéig élvezni fogod a The Evil Within 2-t.
The Quarry (2022)
Egyes játékok elkerülik a cutsceeneket. Hiszen játékokról, vagyis interaktív médiáról beszélünk, nem pedig filmekről. A játékok azért vannak, hogy játsszuk őket, nem azért, hogy nézzük. De vannak olyan címek is, amelyek nem félnek a cutsceenektől. Sőt szó szerint rájuk épülnek. Ezek inkább enyhén interaktív filmek. És a The Quarry is egy ilyen horror játék.
A játékban „gondoskodni fogsz” egy csapat tinédzserről, akikre valaki vagy valami vadászik. Csak egy klasszikus slasher horror előfeltétele. Csakhogy a filmekben már előre kiderül, ki éli túl az egészet és ki nem. Ebben a játékban azonban képes leszel ezt befolyásolni, ahogyan azt is, hogy milyen döntéseket hozol a karaktereidért. Természetesen soha nem tudhatod előre, hogy ez a választás hova vezet, és mit szabadítottál el a döntéseddel, de ebben rejlik a móka.
A játék a kifürkészhetetlen történetével és gyönyörű látványvilágával ragaszt a képernyő elé. A The Quarry nem zárkózik el attól sem, hogy nyilvánosságra hozza ihletét, a horror klasszikusok tengerére hivatkozva. Akár a környezetével, a karaktereivel vagy akár a színészválasztással.
Ha nem okoz gondot a The Quarry gyengébb interaktivitása, akkor nyugodtan belevetheted magad az Until Dawn és a The Dark Pictures Anthology horror játékokba, mivel azok a The Quarry-hez hasonló elven alapulnak.
The Walking Dead: Saints & Sinners (2020)
A horror videojátékok ijesztőek, különösen, ha éjszaka játszol egyedül, minőségi fejhallgatóval. De, ami még magasabb szintre emeli az élményt, az a virtuális valóság szemüveg. Csak a virtuális valóságban fogod igazán megismerni, mi is az a félelem. A The Walking Dead: Saints & Sinners pedig az egyik legjobb VR horrorjáték jelenleg.
A játék egy brutális zombiapokalipszis közepében játszódik New Orleansban, és te csak egy vagy azok közül, akik megtanultak túlélni benne. Szerény véleményünk szerint ez a cím jelenleg a valaha volt legjobb zombiapokalipszis szimulátor. Testközelből és minden sallang nélkül mutatja meg, milyen az életedért küzdeni minden nap. Milyen érzés saját kezűleg megszabadulni a zombiktól.
Sok VR játék nem kínál mást, mint pillanatnyi felületes szórakozást és némi ijesztgetést. De ez a játék sokkal mélyebbre megy. A fejlesztők nyilvánvalóan sok időt szenteltek a megalkotásának, és a játék minden részletére figyeltek. A játékbéli tárgyaknak valós súlyuk van, amikor interakcióba lépsz velük, és a fizika úgy működik, ahogy az elvárható. A virtuális valóság ebből a szempontból teljesen egyedülálló – semmi máshoz nem hasonlíthatóan tud bevonzani a játékba, és ha még nincs tapasztalatod vele, akkor mindenképpen javasoljuk, hogy adj neki egy esélyt. A VR ideális ezzel a kiváló játékkal kombinálva.
Visage (2020)
Évente több tucat, talán több száz horror játék jelenik meg. Ezért könnyű figyelmen kívül hagyni néhányat a jobbak közül – azokat, amelyek sokat kínálnak. Az egyik ilyen horror a Visage – valószínűleg az egyik legfélelmetesebb játék, amit most játszhatsz.
A játékból nem hiányzik semmilyen hagyományos (túlhasznált) horror elem. Kísértetház? Van. Egy elhagyott kórház? Van. Rémálmok? Vannak. Hátborzongató kislányok? Háromszor is igen. A Visage természetesen nem tökéletes – frusztráló fejtörőktől és nem mindig intuitív vezérléstől szenved, de ezekről a problémákról azonnal elfeledkezel, amint a szíved dörömbölni kezd a félelemtől. Mert pontosan ez az, amiben a Visage jó – talpon tart, és igazán meg tud ijeszteni.
Még néhány cím, amit kár lenne kihagyni
Szerény rangsorunk sosem lehet teljesen teljes. Végtelenségig sorolhatnánk fel a horror játékokat, de ki tudja, meddig tartana, és egyáltalán elolvasná-e valaki. Tehát vessünk egy gyors pillantást néhány további ijesztő játékra, amelyekre érdemes odafigyelni.
Például még a Slender: The Arrival jut eszünkbe, a népszerű indie horror utódja, amelyben egy Slender Man néven ismert meme figura üldöz az erdőn keresztül. A történetalapú játékok közül meg kell említenünk még egy akciójátékot, az Alan Wake-et, amit Stephen King regényei vagy a Layers of Fear pszichológiai horror ihletett. A The Last of Us 2 sem hiányozhat ezen játékok rangsorából – műfajtól függetlenül a valaha kiadott egyik legjobban megírt játék.
A Dark Souls gótikus spirituális utódja a Bloodborne, a végtelen többjátékos szórakozásról híres lövöldözős játék a GTFO is megéri az említést. A The Five Nights at Freddy's sorozat kultikus státuszra tett szert a horror címek között, a veteránok örömére pedig cyberpunk sci-fi műfajt is felvonultatja a System Shock 2.