A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb drónok, hogy madártávlatból láthasd a világot (2024)
A drónok végtelen szórakozást jelentenek – a kezdő pilótáknak azonban sok akadállyal kell szembenézniük. Hol lehet legálisan drónokat reptetni, gyerekek is repülhetnek-e vele, és melyik drón a megfelelő? Ezt és még sok mást is megtudhatsz ebből a cikkből.
Napjaink legjobb drónjai
-
- 444 990 Ft – 535 990 Ft
- Drón 23 üzletben
-
- 469 900 Ft – 558 620 Ft
- Drón 15 üzletben
-
- 398 900 Ft – 465 440 Ft
- Drón 24 üzletben
-
- 418 590 Ft – 484 690 Ft
- Drón 10 üzletben
-
- 834 890 Ft – 1 241 690 Ft
- Drón 16 üzletben
-
DJI Mini 3 (Drone Only) (CP.MA.00000582.01/CP.MA.00000582.03) -
- 389 890 Ft – 438 690 Ft
- Drón 5 üzletben
-
- 538 454 Ft – 752 070 Ft
- Drón 5 üzletben
-
- 379 900 Ft – 465 440 Ft
- Drón 15 üzletben
Bevezetés a drónok világába
A drón egy kisméretű, pilóta nélküli távirányítású légi jármű. Leggyakrabban négy légcsavarnak köszönhetően képes repülni – ebben az esetben egy kvadrokopterről van szó. De találkozhatunk trikopterekkel, hexakopterekkel vagy oktakopterekkel is.
Léteznek beépített kamerával rendelkező modellek, amelyek némelyike képes valós idejű videót továbbítani a távirányítóra (vagy esetleg a mobiltelefonra), valamint a kamera nélküli modellek, amelyek lényegesen olcsóbbak, és többé-kevésbé játékként kezelhetők.
A drónok számos célt szolgálnak. A gyerekek ugyanúgy szórakozhatnak velük, mint más távirányítású modellekkel, és így javíthatják a reflexeiket, a felnőttek pedig csodálatos filmfelvételeket vagy fényképeket készíthetnek velük. Emellett a cégek fokozatosan tesztelik a használatukat csomagkézbesítésben és a mezőgazdaságban, a rendfenntartók pedig gyanús személyek keresésére is használhatják őket. A drónok lehetőségek egész tárházát rejtik.
A legjobb drónok gyerekeknek és kezdőknek
-
- 210 490 Ft – 210 990 Ft
- Drón 2 üzletben
-
DJI Mini 3 (Drone Only) (CP.MA.00000582.01/CP.MA.00000582.03) -
- 60 200 Ft – 88 990 Ft
- Drón 5 üzletben
-
- 14 990 Ft – 19 737 Ft
- Drón 5 üzletben
Néhány tipp a kezdéshez
A repülés megkezdése előtt alaposan tanulmányozd át a drónok vezérlésére vonatkozó jelenlegi jogszabályokat, valamint a megvásárolt modell kézikönyvét.
Drón gyerekeknek
Ha drónt vásárolsz a gyermekeidnek, ne hagyd őket felügyelet nélkül repülni vele. Ha lehetséges, tanítsd őket olcsó beltéri drónokon. Ezek a modellek könnyűek, és általában ketrec vagy egyéb védelem található a propellereik (vagy akár az egész testük) körül, ezért nem keletkezik bennük kár ütközés esetén. És abban sem, amibe a drón beleütközik.
Drón szimulátor
De végső soron a tanulás legolcsóbb és legbiztonságosabb formája a könnyen elérhető szimulátorok számítógépekre és más okoseszközökre. A balesetek egy forintba sem kerülnek így, és tényleg mindent kipróbálhatsz bennük.
Az első igazi repülés drónnal
Végre készen állsz arra, hogy kividd a drónodat? Keress egy megfelelő félreeső helyet (ideális esetben egy mezőt vagy rétet), és várd meg a szép, szélcsendes időt. Nemhogy nem tanulsz majd sokat egy viharban, de valószínűleg soha többé nem is látod majd a drónodat. Tartsd a drónt puha felület felett, és kerüld a vizet.
Ne próbáld a pilótakarriered elején a drónod képességeinek határait tesztelni, és őrült sebességgel repülni a sztratoszféra peremén. Éppen ellenkezőleg, lassan szokd meg az irányítást, és kezdd nyugodt fel- és leszállásokkal. Tartsd a drónt alacsonyan a talaj fölött, és miután néhányszor megpróbáltad a fel- és leszállást, válts lassú körrepülésre. Fokozatosan rá fogsz érezni a drón működésére, és bonyolultabb manőverekkel is próbálkozhatsz.
Csakis józan ésszel
Mindig tartsd be ezeket az alapvető szabályokat: a drónod maradjon látótávolságon belül. Soha ne szállj fel vele kézből vagy szállj le vele a tenyeredbe, kivéve, ha közvetlenül erre a célra készült. Esés vagy egyéb ütközés esetén védd meg a drónod a motorok azonnali leállításával. Repülj minél távolabb a járókelőktől, és ne vállalj felesleges kockázatot.
A drónozás szabályai
Egy dolog józan ésszel repülni, más a törvények betartása. A drónokhoz számos kockázat kapcsolódik a magánélet megsértésétől a légi forgalom megzavarásáig, ezért 2021-től speciális jogszabályok vannak érvényben (lásd különösen az Európai Bizottság 2019/947/EK rendeletét), amelyeknek meg kell akadályozniuk ezeket a problémákat.
A Magyarországon érvényes jogszabályok kifejezetten szigorúak: a hazai törvény kimondja, hogy minden drónt, ami nem tartozik a pilóta nélküli játék drón kategóriába, regisztrálni kell és engedély is szükséges a reptetéséhez. Ráadásul 16 éves kor alatt csak szülői felügyelettel lehet bizonyos drónokat vezetni.
Drón biztosítás kötése
Mivel a pilóta nélküli légi járművek jelentős károkat és akár személyi sérülést is okozhatnak (még szabályszerű üzemeltetés során is), a drón megvásárlását követően és a regisztrációt megelőzően kötelező felelősség biztosítást kell kötni.
Drón nyilvántartásba vétele
A drónt regisztrálni kell a Közlekedési Hatóságnál, ha
- van rajta kamera (rendelkezik adatrögzítővel),
- felszállótömege meghaladja a 120 grammot,
- messzebbre repül, mint 100 méter.
Emellett a drónokkal végzett műveletekre vonatkozóan – a művelet kockázati szintjével összefüggésben – három műveleti kategóriát határoz meg a jogszabály: „nyílt”, „speciális” és „engedélyköteles” kategória. Nézd meg, hogy a tied melyikbe tartozik, és alaposan tanulmányozd át, hogy ez pontosan mit jelent számodra.
Drónpilóta vizsga
A pilóta nélküli repülő eszköz (drón, modellhelikopter, modellrepülő is!) Európai Uniós légtérben történő használatának előfeltétele egy drónpilóta képzés elvégzése. Más EU-s országban teljesített vizsga is elfogadott Magyarországon. A drónpilóta vizsgákról a Légtér.hu oldalon tájékozódhatsz.
Hol lehet drónt reptetni?
Más szabályok elsősorban arra vonatkoznak, hogy hol lehet és hol nem lehet drónnal repülni. Még egy ilyen kis eszközzel is a légi forgalom résztvevője leszel. Fő szabály szerint a magyar légtér a földfelszíntől 120 m magasságig drónok számára külön engedély nélkül igénybe vehető. Viszont logikusan kerülnöd kell az olyan helyeket, mint a repülőterek, katonai bázisok, erőművek és városközpontok. A hatályos jogszabályok szerint a pilóta nélküli légi jármű üzemeltetőjének a tervezett felszállás előtt a MyDroneSpace applikációval (mobil internetkapcsolat szükséges) jeleznie kell a felszállás időpontját és meg kell adnia a repülésre használt eszköz paramétereit.
Repülés közben fontos, hogy mindig legyen áttekintésed a drón aktuális helyzetéről és a környezetéről. Tilos átrepülni összejövetelek felett, és kerülni kell a magánszemélyeket is. Általában próbálj biztonságos távolságot tartani az emberektől.
Hol tájékozódhatsz?
A drónozásra – azaz a pilóta nélküli légi jármű használatára – vonatkozó szabályokat az 1995. évi XCVII. törvény a légiközlekedésről tartalmazza. További információkat – közérthető formában - többek között a Légtér.hu portálon találsz, ahol a szakemberek részletesen foglalkoznak a drónok repülésének teljes magyar jogi szabályozásával.
Mire kell figyelni a választásnál?
A tökéletes drón kiválasztása sokáig tarthat. De igazából nem kell így lennie. Megismerkedhetsz az összes elérhető modell minden fontos paraméterével, elolvashatsz egy csomó véleményt, és összehasonlíthatod őket. Vagy ha több mint 150 000 Ft-ot szánsz a drónra, akkor választhatsz a DJI márkájú drónok közül, és kiválaszthatod az árkategóriádba tartozó modellt.
A DJI márka abszolút uralja a drónok piacát. Nem tévedhetsz egyik modelljükkel sem – mindegyik kiváló minőséggel büszkélkedhet. Van néhány alternatívájuk is, például az Autel, de különösen a magyar piacon nagyon gyenge a konkurenciájuk.
A kezdő kategóriában 150 000 Ft-ig kicsit bonyolultabb a helyzet és több a lehetőség. Itt ajánlhatjuk például a SYMA márkájú drónokat, amelyek nem kerülnek egy vagyonba, és kibírnak egy-egy kisebb balesetet.
Úgy döntöttél, hogy a nehezebb utat választod, és vásárlás előtt saját magad végzel kutatást? Emeljük kalapunk előtted, és az alábbiakban megemlítünk néhány dolgot, amelyekre érdemes odafigyelni a választásnál.
Drón felhasználási célja
A választásnál érdemes a drón céljával kezdeni. Az, hogy milyen funkciókkal vagy tulajdonságokkal kell rendelkeznie, mind ettől függ.
Tehát az első kérdés, amit fel kell tenned magadnak: „Egy komolyabb kültéri drónt keresek, vagy csak bent akarok vele szórakozni, és a jövőben esetleg lecserélni valami jobbra, ha tetszeni fog?” A beltéri drónok kicsik, és néhány ezer forintba kerülnek. Ha még mindig nem vagy biztos abban, hogy a drónok tényleg neked valók-e, miért ne próbálhatnál ki először valami olcsót? Ezután még mindig költhetsz százezreket komolyabb modellre.
Sikeresen túljutottál az olcsó játékok szakaszán, és valami igazit keresel? Most már ezen töprenghetsz: „Elképesztő videók és részletes fényképek készítésére fogom használni a drónomat, vagy pusztán szórakozásból és a repülés érzéséért veszem, és a kamerát főként arra használom, hogy könnyebben tájékozódhassak a térben? "
Kamerával felszerelt drónok
A választást megkönnyítheti például a szerény, 720p felbontású kamerával rendelkező Ryze Tello – az egyik legnépszerűbb modell kezdők számára. Nem a legélesebb a képe, de tisztán láthatod vele, hogy merre repülsz, és itt-ott rögzíthetsz vele egy-egy pillanatot.
Ha azt tervezed, hogy lenyűgözöd a barátaid a drónfelvételeiddel, legalább 4K felbontású drónra lesz szükséged. De ez még nem minden. A drón folyamatosan harcban áll az időjárási viszonyokkal repülés közben, ami nem könnyű feladat. Ahhoz, hogy a felvételek nézhetőek legyenek, a kamerát képstabilizátorral vagy gimballal kell felszerelni. Enélkül a videó erősen remegni fog, a fotók pedig elmosódottak lesznek.
A videók és fényképek minőségét, pontosabban azok dinamikus tartományát szintén jelentősen befolyásolja a szenzor mérete. Minél nagyobb az érzékelő, annál több a részlet és annál természetesebb a kép.
A nagyobb szenzorok mellett a drágább modellek közül is érezhetően több kézi beállítási lehetőséget kapsz. Kiválaszthatod, hogy RAW-ban vagy JPG-ben szeretnél fényképezni, és beállíthatod a rekeszértéket és az ISO-t. Egyes modellek optikai zoomobjektívvel is büszkélkedhetnek. A haladó videósok pedig értékelni fogják a 10 bites videózás lehetőségét is HDR-rel, hiszen szerkesztés közben több lehetőséget biztosít.
A drón maximális repülési ideje és hatótávolsága
További fontos paraméterek a repülési idő, azaz a drón üzemideje, és a maximális hatótávolsága, vagyis, hogy milyen messze lehet tőled, mielőtt elveszíted az uralmat felette.
Az olcsóbb drónok repülési ideje 10 perc körül mozog, a félprofi modelleknél pedig a 30 percet is meghaladhatja. Lehet, hogy ez nem tűnik soknak, ezért sok modellt több tartalék akkumulátorral a csomagban árulnak (lásd például a DJI Fly More Combo modellt).
A drón hatótávolsága a jelátvitel típusától függ. Az olcsóbb darabok Bluetooth-tal működnek. Hatótávolságuk néhány tíz méter, és nem szeretik, ha fákkal és egyéb akadályokkal találkoznak. A drágább modellek wifin vagy más szabadalmaztatott videoátviteli rendszeren (pl. DJI OcuSync) keresztül kommunikálnak, és hatótávolságuk több száz méter körül kezdődik, és egészen elképesztő, 10 kilométer körül ér véget!
Drón alkalmazás és vezérlés
De minden nemcsak magáról a drónról szól – nem azt fogod majd a kezedben, hanem a távirányítóját. Néhány drónt kontroller nélkül árulnak, és egy az okostelefonon lévő alkalmazáson keresztül vezérelhetők. Nemcsak a mozgásuk vezérléséről van szó, hanem az összetett beállításaikról is. Az alkalmazásnak ezért egyértelműnek kell lennie, és mindenekelőtt jól optimalizáltnak a telefonra.
De az érintőképernyő nem a legintuitívabb, és a drón sokkal jobban vezérelhető egy dedikált távirányítóval.
A logika talán azt sugallja, hogy a miniatűr olcsó drónokat könnyebb irányítani, mint a drága rokonaikat. De ennek pont az ellenkezője igaz. A nehezebb és nagyobb drónok lényegesen stabilabbak, mind az anyaguk, mind pedig a fejlett szoftveres felszerelésük miatt.
Automatikus drón üzemmódok
Természetesen a drónt többnyire te irányítod majd, de ez nem jelenti azt, hogy ne használhatnád az automatikus üzemmódokat és az előre betanult mozdulatokat.
A leghasznosabb automatikus üzemmódok közé tartozik például:
- Follow Me (a drón követ téged),
- Return Home (a drón segítség nélkül magától visszatér a felszállási helyre)
- Hover (a drón stabilizálódik és egyhelyben lebeg),
- Course Lock (a drón egyenesen az általad megadott irányba repül),
- Dynamic Track (a drón egy adott tárgyat követ – például egy autót).
Ezeken az automatikus módokon kívül sok drónnak több, előre beállított mozgása is be van programozva. A drón így képes önmagában körbejárni a kijelölt területen, rakéta módjára kilőni a magasba feletted, vagy közvetlenül előtted állni szelfi pozícióban. Ezek a mozgások gyakran segítenek nagyszerű videókat készíteni. Nem érdekel annyira a videózás? Mi a helyzet az akrobatikával? Még az olcsóbb darabok is parancsra mutatnak meg mindenféle fordulatot és egyéb trükköt.
Azonban ezen automatikus funkciók egyike sem tud megbízhatóan működni ütközésérzékelés nélkül, amiért érdemes külön fizetni. Ezzel pénzt takaríthatsz meg a jövőbeni javításokon. Számos akadályérzékelő védi a drónt a fáktól, oszlopoktól és más potenciális akadályoktól.