A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb digitális fényképezőgépek videózáshoz és fényképezéshez (2024)
Akár munkaként tekintesz a fotózásra és a videózásra, akár „csak” egy egyszerű hobbiról van szó, minden bizonnyal szeretnéd tudni, hogy melyik fényképezőgépektől várhatod a legjobb eredményt. Ez az összeállítás neked készült. Vess egy pillantást a jelenleg kapható legjobb kamerákra, amelyekkel nem csak remek fényképeket, hanem kiváló minőségű videókat is készíthetsz. A Sony, a Panasonic, a Fujifilm, a Canon, a Nikon és az Olympus legjobbjait válogattuk ki, hogy bemutassuk őket nem csak a profik, de a hétköznapi felhasználók számára is. A kiválasztott fényképezőgépeknél megtalálod a legfontosabb infókat a fókuszról, a felbontásról, a felvételi sebességről, az akkumulátor-üzemidőről vagy a videó minőségéről, és kiemeltük a legjobb digitális fényképezőgépek erősségeit és gyengeségeit is.
Sony Alpha A7 IV
- Szenzor: 33 Mpx CMOS (Full Frame)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 10 képkocka/s (mechanikus és elektronikus)
- Videó: akár 4K/60p (kivágással)
- Akkumulátor üzemidő: 580 kép
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 658 g akkumulátorral és SD kártyával
A Sony Alpha A7 IV egy sokoldalú hibrid, amely minden tekintetben felülmúlja rendkívül népszerű elődjét, a Sony Alpha A7 III-at. Sajnos ez magasabb árat eredményezett az új modellnél – végülis a minőséget meg kell fizetni.
Az A7 IV az egyik legjobb és legmegbízhatóbb AF rendszer a piacon. Megbirkózik a sportolókkal, a mozgékony gyerekekkel és a kiszámíthatatlan háziállatokkal is – a kutyáktól a macskákon át a papagájokig. A statikus tárgyakra és arcokra fókuszálás pedig természetesen a fénypont ennél a modellnél. A fókusz nemcsak fotó módban működik remekül, hanem videózáskor is kiváló, ami nem mindig általános.
A fényképezőgép rendkívül érzékeny nagy dinamikatartományú CMOS full-frame szenzorral rendelkezik. A kamera felbontása 33 megapixel, ami manapság senkit sem kápráztat el, viszont nemcsak az Instagram influencereknek, hanem a profi fotósoknak is bőven elég lesz. Az öttengelyes képstabilizátor (IBIS) biztosítja a kapott képek kiváló élességét.
10 képkocka/másodperces sorozatfelvételi sebességgel büszkélkedhet mechanikus és elektronikus zár használata esetén is. Sajnos tömörítetlen RAW formátumú fényképek készítésekor a sebesség 6 képkockára csökken. Az egyetlen vigasz a végtelennek tűnő puffer memória („buffer capacity"), amely akár 800 szünet nélkül készített képet is képes elmenteni!
A kamera 4K/60p felbontásban tud videót rögzíteni némi körbevágással, és a menüjében 10 bites 4:2:2 színmélység is található, ami széles lehetőségeket kínál a felvett felvételek jövőbeni szerkesztésére. Meg kell említenünk az akkumulátort is, amely a Sony fejlesztőinek fekete mágiájának köszönhetően (hogyan tudnának másként ilyen tartós akkumulátorokat gyártani) akár 580 kép elkészítésére képes.
Sajnos ennek a modellnek a gyengéje a Sonyra viszonylag jellemző „rolling shutter” effektus, ami a gyorsan mozgó tárgyak valamelyes torzítása. Videózáskor és főleg elektronikus zárral fényképezve találkozhatunk vele.
Erősségei
+ Megbízható és gyors AF
+ Szinte korlátlan puffer memória
+ Lenyűgöző képminőség 33 Mpx-es érzékelővel
+ Hosszú akkumulátor üzemidő
Gyengeségei
- Rolling shutter“ effektus“
Panasonic Lumix DC-S5 II
- Szenzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 7 képkocka/s (mechanikus folyamatos AF), 30 képkocka/s (elektronikus)
- Videó: akár 6K/30p
- Akkumulátor üzemidő: 370 kép
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 740 g akkumulátorral és SD kártyával
A Panasonic kameráit a legtöbb alkotó még mindig szorosan köti a filmkészítéshez és a videózáshoz. És bár a Panasonic Lumix DC-S5 II könnyedén megbirkózik a videókkal, az állóképeket is jól kezeli.
A Panasonic Lumix DC-S5 első változata nagy népszerűségre tett szert. Full-frame szenzor kompakt testben kedvező áron és képstabilizátorral? Egy álom vált valóra a legtöbbünk számára. De a fényképezőgépet elhomályosította az egyik gyengesége – a bizonytalan és lusta kontrasztos AF.
A DC-S5 második verziójának szenzora az elődhöz hasonlóan „csak” 24,2 megapixeles (de szupernagy felbontású móddal is rendelkezik), de a fent említett AF helyett egy minden téren jobb rendszerre támaszkodik jobb hibrid élességállítással és fázisérzékeléssel, összesen 779 AF ponttal. A témák észlelése és követése ezért gyorsabb, megbízhatóbb és konzisztensebb az új verziónál, különösen gyenge fényviszonyok mellett. A szerény, 7 képkocka/másodperc alatti sorozatfelvételi sebesség azt sugallja, hogy a Panasonic soha nem lesz sztár a sportfotózásban, de bízz bennünk – portrék vagy riportok készítésénél, illetve többé-kevésbé bármilyen típusú videózásnál igazán észrevehető a fókusz eltolódása.
A fókuszálás mellett az IBIS is változásokon ment keresztül. Az első DC-S5 képstabilizátora nem volt semmi különös. A Panasonic azonban nem ül a babérjain, és folyamatosan fejleszti és javítja a képstabilizációját, így az új modell aktív IS-vel büszkélkedhet. Vagyis az IS, amelynek a háttérben működő algoritmusai csendben előrejelzik a te és a fényképezőgép mozgását, majd jobban kompenzálják az esetleges remegést. A jelenlegi öttengelyes stabilizátor az egyik legjobb, és ennek köszönhetően a Panasonic DC-S5 II tökéletes kézi fotózáshoz és filmezéshez – állvány és gimbal nélkül.
A Panasonic ősidők óta uralja a videókat, és minden második internetes kreatívnak – a YouTuberektől a TikTokerekig – van legalább egy az arzenáljában. És bár a DC-S5 II nem szigorúan csak egy videókészítésre szánt fényképezőgép, ez egyszerűen a vérében van (vagyis a processzorában), a formátumok és beállítások olyan széles választéka érhető el, hogy a legszenvedélyesebb filmesek is megtalálják a nekik megfelelőket. A Panasonic képes 6K/30p 4:2:0 10 bites videók készítésére, körbevágás nélkül. És még 4K videók készítésénél sem fogsz időkorlátba ütközni.
A Panasonic egyetlen gyenge pontja az akkumulátora - maximum 370 kép készíthető vele egy töltéssel. Az első DC-S5 valamivel jobban teljesített 440 képpel. De igazából ennyi. A fényképezőgép magnézium háza kompakt és strapabíró, a készített képeket a fényes, dönthető és forgatható kijelzőn, valamint az éles OLED elektronikus keresőben is megtekintheted majd. A Panasonic DC-S5 II egy olyan fényképezőgép, amelyben minden megtalálható.
Erősségei
+ Az elérhető legjobb IBIS
+ Kiváló ár-teljesítmény arány
+ Videóbeállítások széles választéka
Gyengeségei
- Gyengébb akkumulátor üzemidő
- Alacsonyabb szenzorfelbontás
Fujifilm X-T5
- Szenzor: 40,2 Mpx CMOS X-Trans (APS-C)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 15 fps (mechanikus), 20 fps (elektronikus körbevágással)
- Videó: akár 6,2K/30p
- Akkumulátor üzemidő: 580 kép (gazdaságos módban akár 740)
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 557 g akkumulátorral és SD kártyával
A Fujifilm X-T5 egy valamivel kisebb, 40 megapixeles APS-C X-Trans 5 érzékelővel áll a full-frame riválisai elé. A dinamikatartománya némileg elmarad a már említett Sony és Panasonic szenzoraihoz képest, de erről talán nem is érdemes beszélni. A helyzet az, hogy a Fuji jelenleg a legjobb APS-C szenzorokat gyártja, és ezt egészíti ki szilárd öttengelyes képstabilizátorral. A kisebb érzékelők előnye a nagy sebesség, és különösen az X-T5 büszkélkedhet gyors, 15 képkocka/másodperc sebességű sorozatfelvétellel. Ilyen tempó mellett biztosan nemcsak az izgága gyerekekkel és háziállatokkal, hanem a sportolókkal és a gyors járművekkel is megbirkózik majd.
És mi az, amit nem nélkülözhetsz sport- és járműfotózás során? Az autofókuszt. A Fuji minden új modellel egyre tovább fejleszti az AF-rendszerét, az X-T5-ben lévő pedig ezért nagyon gyors és okos – az emberi arcok mellett az állatokat és járműveket is érzékeli.
A Fujifilm márka nagy hírnevet szerzett az iparágban. Nemcsak a fényképezőgépeinek köszönhetően (bár ez is közrejátszik), hanem azért is, mert a megjelenésük után is továbbra is foglalkozik a fényképezőgépeivel, akár több évig. Rendszeresen ad ki átfogó frissítéseket, és folyamatosan fejleszti őket - jellemzően például folyamatosan dolgozik a fent említett élesítésen.
A fotózáson kívül az X-T5 a videókészítésben is meglepően jó - a Fuji már az iparvezetők között van. Amit hét-nyolc éve még elképzelni sem tudtunk. A korábbi X-T1 és X-T2 modellek videói nem sokat értek. A Fujifilm X-T5 közeli felvételeket tud készíteni széles dinamikatartománnyal, akár 6,2K/30p 4:2:2 10 bites minőségben. Full HD felbontásban pedig 240 FPS-ével akár tízszeres lassított videó rögzítését is lehetővé teszi. Az X-T4 teljesen forgatható kijelzőjét azonban egy hagyományosabb felhajtható panel váltja fel, amit inkább a fotósok, mint a videósok fognak értékelni.
A Fujifilm modellek egyedi retro megjelenésükkel is kitűnnek. De a gomboknak nem csak esztétikai funkciójuk van. Teljesen állíthatóak, és ha nem sietsz a fényképezés során, akkor erősen ajánljuk a használatukat, mert minden egyes képen többet fogsz gondolkodni és az ilyen megfontolás csak a fotóid javára válik. Ha azonban mindezek a gombok inkább zavarnak, akkor a kapcsolódó Fujifilm X-H2 és Fujifilm X-H2S modelleket ajánljuk a figyelmedbe – egyszerűbb a használatuk.
Valószínűleg ennek a fényképezőgépnek a legjelentősebb előnye a hozzáférhetősége. Még a kezdő fotósok és videósok is könnyedén professzionális megjelenésű eredményeket érhetnek el vele, köszönhetően a bevált színprofilok tömegének (analóg filmes szimulációk). És mindezt anélkül, hogy rengeteg időt kellene azzal töltened, hogy nem túl szórakoztató utómunkálatokat végzel a számítógépen. A Fujifilm a JPG királya.
Erősségei
+ Sokoldalúság – mindennel megbirkózik
+ Gyönyörű színek JPG-ben szerkesztés nélkül
+ Egyedi retro dizájn
+ Új érzékelő nagy felbontással
Gyengeségei
- Alacsonyabb APS-C dinamikatartomány a full-frame szenzorokhoz képest
Canon EOS R6 Mark II
- Szenzor: 24,2 Mpx CMOS (Full Frame)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 12 fps (mechanikus), 40 fps (elektronikus)
- Videó: akár 4K/60p
- Akkumulátor üzemidő: 760 kép
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 670 g akkumulátorral és SD kártyával
A Canon EOS R6 Mark II – bár a neve nem sugallja – a Canon egyik zászlóshajójának, az EOS R5 modell kistestvére. A Canon már ezeknél a modelleknél (illetve elődjeiknél) is meglovagolta a hibrid fényképezőgépek hullámát, amelyek nemcsak remek fotókat, de első osztályú videókat is eredményezett.
Az R6 II paraméterei a riválisokéhoz hasonlíthatók, mind fotózás, mind videókészítés terén. Az ellenálló magnéziumötvözet ház egy 24,2 megapixeles full-frame CMOS érzékelőt rejt, megbízható képstabilizátorral. Az érzékelő dinamikatartománya és általános képminősége a valahol félúton van a Sony A7 IV és a Panasonic DC-S5 II között – szóval nagyszerű. Az egyes modellek összehasonlításakor igazából csak apró dolgokról beszélünk, amiket normál használat során senki sem vesz észre. Mindegyik kiváló az árához képest.
A Canon automatikus élességállítása az egyik legfejlettebb – könnyen felismeri a fényképezett és filmezett emberek szemét, arcát és kezét, és a fényképezőgép még néhány lényt is megtanult az állatvilágból. Még akkor is, ha maximális sebességgel fényképezel, ami lenyűgöző 40 képkocka/másodperc elektronikus zárral, az AF a legnagyobb sebességgel működik, és az észlelt témát tökéletesen követi. Ezért a Canon EOS R6 II-t az egyik legjobb tükör nélküli fényképezőgépnek nevezhetjük sportfotózáshoz és a gyors mozgás megörökítésére.
Ami a videót illeti, a Canon nem marad le a versenytársai mögött, és továbbra is az élen marad. 4K/60p 10 bit 4:2:2 körülvágás nélkül vár rád, azaz éles és részletgazdag videó természetes színtónussal. És míg a Canon EOS R6 első verziójára negatívan hatott a gyakori felmelegedés, a második verzióban a Canon már kijavította ezt a bosszantó negatívumot.
Erősségei
+ Megbízható AF
+ Ergonomikus test
+ Nagy sebességű sorozatfelvétel
Gyengeségei
- Szubjektíven elég régies dizájn
Nikon Z6 II
- Szenzor: 24,5 Mpx CMOS (Full Frame)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 14 képkocka/s (mechanikus és elektronikus)
- Videó: akár 4K/30p
- Akkumulátor üzemidő: 410 kép
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 705 g akkumulátorral és SD kártyával
A Nikon Z6 II a Nikon első full-frame tükör nélküli fényképezőgépének – a Nikon Z6-nak és nagyobb testvérének, a Nikon Z7-nek – az utódja. Kiváló minőségű full-frame CMOS-érzékelő 24,5 megapixeles felbontással, képstabilizátorral kiegészítve várja a Nikon rajongóit az új Z6-ban. Dinamikus tartományát és zajszintjét tekintve ez az érzékelő összemérhető a rangsor többi tagjával, és elegendő lesz a „hobbi fotósok” és a szakemberek túlnyomó többségének.
Az automatikus élességállítása nem olyan megbízható, mint a Sony vagy a Canon esetében, de ennek ellenére a legtöbb esetben megfelelő, megtalálja a keresett témát és ráfókuszál. Ha régebbi gépekkel szoktál fényképezni, akkor ezt az AF rendszert is csodálatosnak fogod találni. Ha azonban megszoktad a jelenlegi konkurens modelleket, ebben a tekintetben megbánhatod, hogy a Nikonra váltottál.
A Nikon Z6 II képes 4K/60p videók készítésére (nagyon valószínű, de ehhez előbb frissítened kell az alapértelmezett firmware-t). A rangsorban szereplő többi modellhez képest a Nikon nem támogatja a 10 bites videót külső felvevő nélkül. A felvételek azonban így is elég élesek az átlagfelhasználók számára, és talán túlságosan is kontrasztosak a mi ízlésünknek.
A Nikon Z6 II egy olyan képességű készülék, amely nem igazán jeleskedik semmiben, ugyanakkor nem is marad le jelentősen. Ha már van közös múltad a Nikon-nal, és új „Nikon-partnert” keresel, akkor nincs min gondolnod – a Z6 II a megfelelő választás.
Erősségei
+ Kiváló szenzor
Gyengeségei
- A versenytársaknál kevésbé megbízható AF
- Hiányzik a 10 bites videó támogatás
Olympus OM-1 OM RENDSZER
- Szenzor: 20 Mpx Stacked CMOS (M4/3)
- Képstabilizátor: igen
- Sorozatfelvétel: 10 sn./s (za urč. podm. až 120 sn./s)
- Videó: až 4K/60p
- Akkumulátor üzemidő: 520 kép
- Por és nedvesség elleni szigetelés: igen
- Tömeg: 599 g akkumulátorral és SD kártyával
Úgy tűnik a számodra, hogy a Micro 4/3 rendszer kihaló félben van, és már nem sok ilyen kis szenzoros kompakt fényképezőgép kerül piacra? Ebben igazad is van. De időnként egy-egy új arc jelenik meg a boltokban, és az Olympus OM-1 is ezek közé tartozik. Ez az OM Digital Solutions első tükör nélküli fényképezőgépe. A cég, amely a közelmúltban magába olvasztotta a legendás fényképezőgépgyártó Olympus-t. Ezért valószínűleg ez az utolsó fényképezőgép, amely az Olympus nevet viseli majd.
Az OM-1 tartósságával és sorozatfelvételi sebességével tűnik ki. Ennek köszönhetően alkalmas vadon élő állatok fotózására a természetben és például sportfotózásra, gyakorlatilag bármilyen körülmények között - esőben, hidegben... Azért inkább nem közelítenénk meg vele egy tornádót.
A 20 megapixeles stacked BSI CMOS érzékelő (kis) mérete miatt nem fér össze a listán szereplő más kamerákkal. Dinamikatartománya észrevehetően alacsonyabb, a magasabb ISO beállításokkal készített képek pedig nagy mennyiségű zajtól szenvednek. Alacsonyabb ISO értékeknél és jó fényviszonyok mellett azonban az OM-1 gyönyörű fotókat készít.
Az autofókusza elmarad a versenytársaiétól. Főleg, ha az emberi arcon kívül másra próbálsz összpontosítani. Nem a legegyszerűbb az AF-et legalább részben úgy működtetni, ahogyan szeretnéd, és az Olympus-nak és az OM Digital Solutions-nek van még mit csiszolni rajta. Ezért azt javasoljuk, hogy ragaszkodj az AFS - egypontos autofókuszhoz. Az AFC-t (folyamatos fókusz) nem kapcsolnánk be, kivételekkel.
Az OM-1 erőssége a videó képessége. A korábbi Olympus-ok túlnyomó többségéhez hasonlóan ez is kiváló képstabilizátorral rendelkezik. Talán csak a Panasonic rendelkezik jobbal. Az OM-1 4K felbontásban, 10 bites módban pedig hihetetlen mennyiségű részletet képes rögzíteni egy ilyen kis szenzoron. A videó minősége azonban 8 bites módban első ránézésre nyilvánvalóan gyengébb. Sajnos a kamera itt is - csakúgy, mint a fényképezésnél - logikátlan és nem intuitív menüelrendezésben szenved. Használat előtt nagy türelemmel kell felvértezned magad, és elegendő időt kell hagynod a kézikönyv tartalmának megfelelő tanulmányozására és memorizálására.
Ez lenne minden erről a konkrét modellről. De nem árt megemlíteni a teljes Micro 4/3 rendszer előnyét is, mégpedig a több száz kiváló minőségű, olcsó és helytakarékos M4/3 objektívhez való hozzáférést - nemcsak az Olympustól, hanem például a Panasonictól is.
Erősségei
+ Tartós test
+ Nagy sorozatfelvételi sebesség
+ Kiváló képstabilizátor
Gyengeségei
- Kicsi szenzor és gyengébb dinamikatartomány
- Rosszabb AF rendszer
- Nem intuitív menü
További említésre méltó fényképezőgépek profi fotósoknak
Ha olyan készüléket keresel, aminek a fentieknél alacsonyabb árcédulája van, ajánljuk például a minimalista, tökéletes autofókusszal rendelkező Sony Alpha A7C fényképezőgépet, a valaha volt egyik legolcsóbb full-frame-et, a Nikon Z5-öt, vagy esetleg az elődjét, a fent említett Panasonic Lumix DC-S5-öt. A Z5 nem igazán jeleskedik a videózásban, de ugyanolyan jól fotóz, mint bármely más modell, amelyet itt említettünk. A DC-S5 pedig nem biztos, hogy a legjobb autofókusz rendszerrel rendelkezik, de ez egy átlagfelhasználó számára nem lesz túl nagy negatívum.
A népszerű tükör nélküli fényképezőgépek fősodorán kívül kiemelkedik az apró Fujifilm X100V fix 35 mm-es objektívvel – az egyik legszebb fényképezőgép, amellyel a boltokban találkozhatsz. Amellett, hogy jól néz ki (amit mellesleg ne becsülj alá, mert gyakran egyáltalán nem akarsz majd egy csúnya és nehéz fényképezőgépet cipelni), ugyanazzal az érzékelővel büszkélkedhet, mint a Fujifilm X-T4, így kiváló a képminősége. Több mint tiszteletreméltó egy olyan eszközhöz képest, amely elfér a kabátod zsebében.
Szomorú vagy, mivel teljesen megfeledkeztünk a tükörreflexes fényképezőgépekről? Nem felejtettük el őket! Csak azt gondoljuk, hogy manapság nem sok mindent kínálnak a tükör nélküli társaikhoz képest. De hogy ne okozzunk csalódást, ajánlhatjuk például a Nikon D780-at. Egy tükörreflexes fényképezőgépet, amely sok fejlett funkciót kölcsönzött a modern tükör nélküli fényképezőgépekből, és még emellé halmozza a végtelen akkumulátor üzemidőt és a szilárd testet, amelyet semmi sem riaszt meg, és még egy esést is túlél.
Korlátlan költségvetés, avagy merre tovább
A fent ajánlott modellek egyike sem elég jó a számodra, és szükséged van valami nagyobb teljesítményűre a munkádhoz?
Például teljesen lehetséges, hogy az alkotásaidnak a felbontás csúcsára lesz szükségük. Ebben az esetben felhívjuk a figyelmed például a Canon EOS R5, a Sony Alpha A1, a Sony Alpha A7R V vagy a Nikon Z9 modellekre. Lenyűgöző képekre képesek a 45 megapixelt meghaladó felbontású full-frame érzékelőikkel és azzal is, hogy 8K felbontásban képesek videókat rögzíteni.
Még a 45 megapixel sem elég neked? Akkor itt az ideje elhagyni a full-frame vizeket, és a közepes formátumú fényképezőgépekhez evezni. Például a Fujifilm GFX 100S vagy a kortárs fotózás egyik „szent grálja” – a Hasselblad X2D 100C tisztességes „bevezető” lehet. De már szédületes, 2 000 000 Ft-ot meghaladó összegekkel van dolgunk, lencsék és tartozékok nélkül. Egy ilyen fényképezőgép megvásárlásához nemcsak az kell, hogy teljes mértékben elkötelezd magad a hobbi és a szakma iránt, hanem pontosan tudnod kell, hogy mi a legfontosabb a prioritásaid listáján.