A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb akciókamerák 2024-ben
Szereted az extrém sportokat és a különféle kalandokat, és szívesen megosztanád őket a szeretteiddel legalább videóként? Akkor szükséged lesz egy kicsi és könnyű akciókamerára, amely kibírja a durva bánásmódot. Nézzük meg a jelenlegi legjobbakat.
Mitől lesz egy kamerából akciókamera?
Az akciókamerák vagy a kültéri és sportkamerák számos karakterisztikus tulajdonsággal rendelkeznek. Kompaktak, rendkívül ellenállóak és könnyen kezelhetők. Nagy látószögű objektívvel rendelkeznek, amelybe te és a környezeted is belefértek, valamint megbízható képstabilizátorral vannak felszerelve. Ezek olyan kamerák, amelyeket bárhová magaddal vihetsz. Még olyan helyekre is, ahová még véletlenül sem vinnéd a klasszikus fényképezőgépedet.
A GoPro név egyet jelent az akciókamerákkal, és ezt joggal érdemelte ki. A GoPro volt az, amely népszerűsítette a kamerák ezen kategóriáját, és behozta őket a mainstreambe. De az olyan gyártók alternatívái, mint a DJI és az Insta360 szintén sok kiváló funkciót kínálnak, és az új készülék kiválasztásakor biztosan nem akarod majd figyelmen kívül hagyni őket. Főleg, ha a 360 fokos gömb alakú videózásra alkalmas akciókamerákról beszélünk.
A legjobb sportkamera
GoPro HERO12 Black
- Érzékelő: 1/1,9" CMOS (27,6 Mpx)
- Videó: 5,3K/60 FPS, 4K/120 FPS, 2,7K/240 FPS
- Akkumulátor: 1 720 mAh (Enduro)
- Vízállóság: 10 m-ig
- Méretek: 71,8 × 50,8 × 33,6 mm
- Súly: 154 g
Kicsi és strapabíró kocka
A GoPro HERO12 kamerát első pillantásra nem tudnád megkülönböztetni az elődeitől, mivel a belsejét mindig egy kis matt fekete téglatest védi, ami nem hívja fel magára a figyelmet. Elülső részén az objektív és az információs kijelző kapott helyet, a hátlapján pedig egy másik – ezúttal érintőképernyős – kijelzőt találunk. Van néhány fizikai gomb is rajta, egy a bekapcsolásához és egy a felvétel elkezdéséhez. A kamera 10 méteres mélységig vízálló, az objektívet pedig vízlepergető anyagbevonat borítja. A készülék súlya meglepően mindössze 154 gramm.
És ha arra vagy kíváncsi, hogy a „tizenkettő” különbözik-e valamiben a GoPro HERO11-től, akkor tudd meg, hogy a különbség mindössze egy szabványos állvány.
Nagy (és sokoldalú) felbontás
A GoPro HERO12 legnagyobb vonzereje a nem mindennapi, 8:7 formátumú képérzékelő. Miért 8:7 a hagyományos filmes 3:2 vagy 4:3 helyett? A felvételek egyszerűen vághatók, nemcsak szélességben, hanem magasságban is – a közösségi oldalakra. A kamera ráadásul nagy felbontásban, 5,3K-ban is képes videót rögzíteni, így még levágás után is sok részletet és kellő élességet őriz meg. A lassított felvételek rajongói örömmel tudatosíthatják, hogy akár 240 FPS-es videókat is készíthetnek 2,7K-ban (vagy 120 FPS-eseket 4K-ban).
Az így készült videók 10 bites színekkel, masszív élességgel és széles dinamikatartománnyal büszkélkedhetnek, és akár Log formátumban is lehet vele rögzíteni (ez a lehetőség hiányzott a HERO11-ből). A kamera érzékelője elegendő mennyiségű részletet képes rögzíteni nappali fényben, és általában nem okoz gondot a megfelelő expozíció beállítása. Kisebb minőségi problémák éjszakai fotózáskor is adódhatnak, de egy ilyen „kis” szenzornál ezzel kell számolni, ott nem megy zaj nélkül.
Ami a fotózást illeti, a HERO12 akár 27 Mpx-es felbontásban is képes fényképeket készíteni, még RAW formátumban is.
A GoPrót nem lehet csak úgy kizökkenteni
A GoPro kamera képstabilizálása a minőségét (vagyis a stabilitását) tekintve egészen legendás, a legújabb HyperSmooth 6.0 pedig sok esetben egy gimballal is felérhet. A kamerából ugyanakkor nem hiányzik a Horizon Lock mód sem, amelyben a készülék automatikusan egy szegmensben tartja a horizontot, függetlenül attól, hogy mennyire döntjük meg a kamerát.
Intuitív kezelőszervek és átlagos akkumulátor üzemidő
A kamera kezelőszervei intuitívak, haladó filmesek és teljesen kezdők számára egyaránt. Két vezérlési mód vár rád: Easy és Pro. A felhasználói felület gördülékeny, a kamera pedig gond nélkül kommunikál a GoPro Quik mobilalkalmazással. Wifin és kábelen is csatlakoztatható, sőt akár élő közvetítéshez is használhatod.
Az akkumulátor neve Enduro, és bár a HERO11-hez képest tisztességes javulást tapasztalhatunk az akkumulátor üzemidejében, még mindig meglehetősen átlagos. A kamera körülbelül 50 percig bírja 5,3K-ban 60 FPS-sel, és akár 40 percig 4K-ban 120 FPS-sel. Ezért inkább nem indulnánk el vele hosszabb kalandra tartalék akkumulátorok nélkül.
Pozitívumok és negatívumok
A GoPro HERO12 a legjobb GoPro kamera, amit most megvásárolhatsz, és az egyik legjobb sportkamera. Kiváló videó (és fotó) minőségével és páratlan képstabilizátorával tűnik ki a versenytársai közül. De nem szabad megfeledkeznünk a GoPro HERO11 korábbi verziójáról sem, mert ezek között a modellek között minimálisak a különbségek, és a régebbi kamera ára is lassacskán csökkenni fog.
+ Tökéletes képstabilizáció
+ Univerzális 8:7 szenzorformátum
+ Videó széles dinamikatartománya
+ Intuitív környezet
+ Ellenálló kameratest
- Átlagos akkumulátor üzemidő
-
- 138 490 Ft – 201 091 Ft
- GoPro HERO 12 22 üzletben
-
- 224 990 Ft – 288 598 Ft
- GoPro HERO 12 24 üzletben
A legstrapabíróbb akciókamera
DJI Osmo Action 4
- Érzékelő: 1/1,3" CMOS (10 Mpx)
- Videó: 4K/120 FPS, 1080p/240 FPS
- Akkumulátor: 1 770 mAh (LiPo 1S)
- Vízállóság: 18 m-ig
- Méretek: 70,5 × 44,2 × 32,8 mm
- Súly: 145 g
Ellenállóság nagy „O”-val
A hasonlóság nyilvánvaló: a DJI Osmo Action 4 esztétikailag a GoPro kamerákra emlékeztet. Egy nem feltűnő, de masszív tokból áll, amelyből egy jól védett objektív és két érintőképernyő áll ki. Számos fizikai gomb és összesen három mikrofon található rajta. Egy zseniális részlet, amelyet kevesen fognak észrevenni, az „Action 4” logó „O” betűjének közepébe rejtett színérzékelő.
A DJI súlya és méretei hasonlóak a GoPro HERO12-jéhez. A vízállóság terén a DJI egyértelműen előnyben van. 18 méter mélységig, tokban akár 60 méterig is működni fog!
A hagyományos adapterekhez szokott felhasználókat megzavarhatja a készülék alján található mágneses adapter. Aggodalomra azonban nincs ok, ezek a mágnesek jól bírják (a DJI szerint akár egy biciklis esést is túlélnek), fő vonzerejük pedig a könnyű kezelhetőség.
Javulás a képminőségben és a képstabilizálásban
A DJI Osmo Action 3 előző verziója (akciókamerához képest) meglehetősen nagy, 1/1,7 hüvelykes érzékelővel büszkélkedhetett. A videó minősége azonban gyenge fényviszonyok mellett is kissé elmaradt a GoPróétól. Ezért a DJI erre a területre összpontosított a negyedik verziónál, és lecserélte az érzékelőt egy még nagyobbra – 1/1,3 hüvelykesre. És bár papíron nem úgy tűnik, a gyakorlatban meglepően nagy a különbség köztük, különösen este és éjszaka.
Általánosságban elmondható, hogy a színvisszaadása valósághű (10 bites színek), a kontrasztja kiegyensúlyozott, és a kamera (legalábbis véleményünk szerint) sokszor jobban meg tudja becsülni a helyes expozíciót, mint a GoPro. De a GoPro ismét fölényben van a felbontás terén. A DJI videófelvétele maximum 4K, a készített képek viszont „mindössze” 10 Mpx körüliek. De ha összegeznénk, mindkét kamera jelenleg a kategóriájukban megvásárolható legjobbak közé tartozik, és a köztük lévő különbségek elhanyagolhatóak. A GoPróhoz hasonlóan a DJI-jal is teljesen kiváló stabilitást élvezhetsz (itt RockSteady néven), amely képes felismerni, hogy függőlegesen vagy vízszintesen fényképezel, és ennek megfelelően állítja be a horizontzárat.
Hosszú akkumulátor üzemidő
Az alapcsomag egy úgynevezett „extrém akkumulátort” tartalmaz, amely -20 ˚C-ig fagyálló, és átlagosan 15-20%-kal nagyobb az állóképessége, mint a GoPro HERO12-é (például 60 perc felett képes rögzíteni 4K-ban 120 FPS-sel). A DJI támogatja a gyorstöltést is: villámgyorsan, 18 perc alatt 0%-ról 80%-ra képes feltöltődni. A GoPróból viszont hiányzik a gyorstöltés, az akkumulátorát pedig végképp nem lehet „menet közben” tölteni.
Pozitívumok és negatívumok
Ősi riválisához, a GoPro HERO12 Black-hez képest a DJI Osmo Action 4 hosszabb akkumulátor-üzemidővel, jobb vízállósággal, nagyobb szenzorral (és ezért gyengébb fényviszonyok mellett valamivel jobb képminőséggel) és még valamivel alacsonyabb árral is rendelkezik. A nagyobb felbontás azonban kicsit elmarad, a GoPro így univerzálisabb.
De tény, hogy valójában csak apró eltérésekről beszélünk, amelyek a gyakorlatban nem sokat jelentenek. Mindkét eszköz csúcsminőségű, így büszkén osztozik az akciókamerák királyának trónján.
+ Két érintőképernyő
+ Vízálló 16 méterig
+ Tartós akkumulátor átlagon felüli üzemidővel
+ Megbízható képstabilizátor
- „Mindössze” 10 Mpx-es fotók
A legjobb 360°-os akciókamera
Insta360 X3
- Szenzor: 1/2 CMOS (fotky až 72 Mpx)
- Videó: (360°) 5,7K/30 FPS, 4K/60 FPS
- Akkumulátor: 1 800 mAh
- Vízállóság: do 10 m (IPX8)
- Méretek: 114 × 46 × 33,1 mm
- Súly: 180 g
Dizájn
Míg az előbb említett akciókamerák csak részletekben térnek el egymástól, addig az Insta360 X3-at már távolról is könnyű észrevenni. Nem szokványos hosszúkás alakú, nagy, 2,29 hüvelykes érintőképernyővel és két domború lencsével rendelkezik. Ennek ellenére egy kompakt és könnyű eszköz, amelyet a nadrágzsebedbe rejthetsz.
A kijelző alatt és a készülék oldalain elegendő kattintható, vibrációs visszajelzést nyújtó gombok találhatók. Ezeknek köszönhetően a kamera még kesztyűben is könnyen kezelhető. És ha nem éred el őket, akkor hangutasításokkal is vezérelheted.
Korlátlan 360°-os videókészítés
Az Insta360 X3 egy 360°-os kamera. Ez azt jelenti, hogy képes felvenni mindent, ami körülötte történik. Előtte és mögötte! Ez pedig a két párhuzamosan működő ultraszéles látószögű objektív kombinációjának köszönhető. Nagy kreatív potenciál rejlik ebben a kombinációban. A forgatásnál nem kell a videó kompozíciójával foglalkoznod. Teljes mértékben átadhatod magad annak, amit éppen csinálsz, legyen szó siklóernyőzésről, szörfözésről vagy akár kerékpározásról. Ezután otthon végignézheted a rögzített felvételeket, és egy klassz videóvá vághatod, amiről egy klasszikus akciókamerával csak álmodni tudnál. Alternatív megoldásként az AI elvégzi a vágást helyetted. Az Insta360 X3 rendelkezik egy automatikus videóvágást („Auto Frame”) lehetővé tévő eszközzel.
Láthatatlan szelfi bot
De ennek a kamerának a képességei ezzel nem érnek véget. Például egy „Me Mode” is van benne: egy olyan funkció, amivel egy szelfibot segítségével (amit nem feltétlenül kell fogni, hanem pl. valahova rögzítheted) lefilmezheted magad mondjuk vízbe ugrás közben. A varázslat az, hogy a kamera teljesen letörli a felvételről a szelfibotot – mintha ott sem lett volna. A videó így azt a benyomást kelti, mintha nem is te forgattad volna. Így maximálisan játszhatsz a szögekkel, és olyan videókat készíthetsz, amelyeken a közönség el fog gondolkodni: „Hogyan vehette fel ezt bárki?”
Videó képminősége
Az Insta360 X3 a klasszikus „unalmas” széles látószögű videókat is támogatja, csakúgy, mint a GoPro vagy a DJI felvételeket. Minősége valamivel rosszabb a riválisaihoz képest. Ez annak a ténynek köszönhető, hogy nem ez a fényképezési mód ennek a kamerának az erőssége. Az erőssége a mindent körbeölelő gömb alakú videó.
Képstabilizálás terén viszont az Insta360 X3 nem sokkal marad el a versenytársaitól. Akár síelsz, akár az erdőben száguldasz egy biciklivel, a videón ez nem fog látszani. Rendkívül sima a felvétel és támogatja a zárolt horizontot. Például egy speciális szelfibotra rögzítheted a kamerát, elkezdheted körbeforgatni, és akkor is tudni fogja, hol van a horizont, és stabilan tartja magát hozzá.
Még több nagyszerű tulajdonság
Az Insta360 X3-ban nem egy, se kettő, sem három mikrofon található, hanem négy! Ezért nem okoz gondot az akció követése és a zavaró környezeti zajok elszigetelése. A kamera hihetetlenül részletgazdag, 72Mpx-es, 360 fokos fényképeket is tud készíteni. A táj és az építészet rajongói biztosan örülni fognak ennek. Használhatod a 360 fokos timelapse videó módot is 8K felbontásban, és végül a kamera nem lenne teljes az élő 360 fokos streaming funkció nélkül.
Videószerkesztés és akkumulátor üzemidő
Egy gömb alakú videó szerkesztése nem tűnik a legegyszerűbb feladatnak, de a kamerával együtt hozzáférsz a Shot Lab-hoz is. Ez egy intuitív, intelligens videószerkesztő eszköz, amely számos azonnal használható sablont kínál, és ez jelentősen megkönnyíti az egész folyamatot.
És milyen az Insta360 X3 akkumulátora? Az 1800 mAh nagy számnak tűnik, de ha figyelembe vesszük a két nagy felbontású érzékelő és a hatalmas kijelző teljesítményét, ez máris nem olyan sok. A kamera átlag alatti üzemidejű, és mindenképpen érdemes legalább egy tartalék akkumulátort vásárolni hozzá.
Pozitívumok és negatívumok
Az Insta360 X3 egy unikornis az akciókamerák világában. Rengeteg olyan funkciót kínál, amivel senki más nem rendelkezik (ha nem számítjuk a gyártó Insta360 többi modelljét), például a 360 fokos videó és a láthatatlan szelfibot amelyekkel a kreativitásod szárnyalhat.
+ Láthatatlan szelfibot
+ Kreatív 360°-os videó
+ Nagy felbontású 360°-os fotók
+ Intuitív videószerkesztő eszközök
- Alacsony akkumulátor üzemidő
-
- 169 790 Ft – 255 989 Ft
- Insta360 X3 25 üzletben
-
- 221 229 Ft – 251 900 Ft
- Insta360 X3 9 üzletben
-
- 239 031 Ft – 271 900 Ft
- Insta360 X3 8 üzletben
További nagyszerű akciókamerák
-
- 155 533 Ft – 177 598 Ft
- Sportkamera 5 üzletben
-
-
- 178 016 Ft – 308 135 Ft
- Sportkamera 9 üzletben
-
- 109 730 Ft – 149 999 Ft
- Sportkamera 13 üzletben
-
- 169 900 Ft – 265 714 Ft
- Sportkamera 11 üzletben
-
- 99 890 Ft – 167 990 Ft
- Sportkamera 3 üzletben
-
- 42 659 Ft – 55 370 Ft
- Sportkamera 21 üzletben
-
- 169 900 Ft – 299 999 Ft
- Sportkamera 2 üzletben
Mire kell figyelni egy akciókameránál?
Az akciókamerák célja
Az akciókamera kiválasztását a fő cél meghatározásával kell kezdeni. Mit fogsz vele forgatni és milyen környezetben fogod használni?
Ezekre a kérdésekre válaszolva megtudhatod, hogy klasszikus nagylátószögű objektívvel rendelkező modellt vagy 360 fokos kamerát vásárolj. Olyan kamerák is vannak a piacon, amelyek moduláris felépítésüknek köszönhetően mindkettőt kínálják.
A kamera kiválasztásakor figyelj a nagylátószögű objektív fókuszára. Minél keskenyebb az objektív, annál kevesebb fér bele a képbe, és annál távolabb kell tartanod vlogoláskor.
A videó képminősége
A videó minőségét számos tényező befolyásolja. Ezek közül a legfontosabb az érzékelő mérete. A nagyobb szenzor több fényt képes elnyelni, és így lényegesen jobb eredményt ad rossz fényviszonyok mellett, például esténként vagy otthon gyengébb fény mellett. Így az ilyen kamerával gyenge fényviszonyok mellett készített YouTube videók sokkal többet árulnak el róla, hogy mire képes, mint az összes paraméter együttvéve.
Természetesen nem szabad figyelmen kívül hagyni a videók és fényképek maximális felbontását és a másodpercenkénti maximális képkockaszámot (FPS). A nagy felbontású videók és fényképek nagyobb minőségromlás nélkül vághatók ki, és értékelni fogod a magas FPS-számot is, ha slow-motion vagy lassított felvételeket készítesz.
Képstabilizáció
A minőségi képstabilizálás elengedhetetlen az akciókamerákhoz, még akkor is, ha csak nyugodt séta közben szeretnéd őket használni, és nem akarsz extrém sportokat űzni. A nem stabilizált videó kellemetlen rázkódástól szenved, ezért többé-kevésbé nézhetetlen. Utómunkában stabilizálni tudod, de feleslegesen csökkented vele a videó felbontását.
Zsebméretű kamerák
A sportkamerák hatalmas előnye a miniatűr méretük. Ennek köszönhetően bárhová magaddal viheted őket, és filmezéskor többé-kevésbé bárhová rögzítheted őket. A súlyuk nem haladhatja meg egy mobiltelefon súlyát, különösen akkor, ha rendszeresen rögzíted a kamerát a sisakodhoz vagy a ruhádhoz. Hiszen mozgás közben minden gramm észrevehető.
Az akciókamerák tartóssága és vízállósága közvetlenül utal az extrém körülmények közötti használatukra. De ez nem jelenti azt, hogy elpusztíthatatlanok. Ellenállóak, de még nekik is megvannak a maguk határai. Minden fényképezőgép leggyengébb láncszeme az objektívje. Éppen ezért érdemes egy sportkamera tokkal védeni.
Az akciókamerák akkumulátor üzemideje
Ami hiányzik az akciókamerákból, az a hosszú akkumulátor üzemidő. Átlagosan körülbelül egy-két óráig bírják. Még a legjobb modellek sem nélkülözhetik a tartalék akciókamera akkumulátorokat.
Az üzemidejüket főként a kiválasztott fényképezési mód befolyásolja. A 120 képkocka/másodperc sebességű videó sokkal gyorsabban lemeríti az akkumulátort, mint a mindössze 30 képkocka/másodperc sebességű videó, és például a felbontásnak is hasonló hatása lesz.
Tárolási kapacitás
Kevés akciókamerának van belső tárhelye. SD kártya nélkül nem működnek. Vásárláskor azonban nemcsak az árra és a kapacitására kell figyelni, hanem a sebességosztályára is – az olvasási és írási sebességre. 4K felbontású videózáshoz V30 vagy UHS-3 osztályú kártyát választanánk.