A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb VR szemüvegek (2024)
A VR szemüvegek évről évre jelentősen javulnak, és egyre magával ragadóbb élményeket kínálnak a kíváncsi felhasználóknak. Játszhatsz lehengerlő VR játékokkal, nézhetsz lenyűgöző 360 fokos videókat, és részt vehetsz online találkozókon, sőt koncerteken is! Melyik VR headset nyújtja a legjobbat mindehhez a számodra?
Tartalomjegyzék
- Mi a virtuális valóság?
- A legjobb VR headset mindenki számára
- A legjobb VR szemüveg PC-re
- VR szemüveg a legnagyobb felbontással
- Egy másik kiváló VR szemüveg számítógépekhez
- A legjobb VR szemüveg PlayStationhöz
- A legjobb VR szemüveg telefonhoz
- A legjobb FPV drón VR szemüveggel
- Mire kell figyelni a választásnál?
Mi a virtuális valóság?
A virtuális valóság olyan élményeket szimulál, amelyeket a való világban egyszerűen nem lehet kipróbálni. Vagy azért, mert egy vagyonba kerülnek (például versenyautók), vagy egyszerűen azért, mert bizonyos dolgok (például a varázslat és a szörnyek) nem léteznek.
A virtuális valóságban azonban minden lehetséges, és ezt a VR szemüvegeknek és a fejlett kontrollereknek köszönhetjük. Az élményeknek csak a fejlesztők fantáziája és hozzáértése szab határt.
Virtuális valóság (VR) vs. kiterjesztett valóság (AR)
Míg a virtuális valóság (virtual reality) teljesen felváltja a valós környezetet valami új virtuálissal, addig a kiterjesztett valóság (augmented reality) összefonódik a környező valós világgal, és kibővíti azt bizonyos virtuális elemekkel – például a népszerű Pokémon GO esetében Pokémonokkal.
A virtuális valóság képzeletbeli világának élvezetéhez VR szemüvegre lesz szükséged, amely elszigetel a környezeti ingerektől. A kibővített valóság kipróbálásához azonban elég egy közönséges kamerás okostelefon is.
A legjobb VR játékok Apple Vision Pro: áttörés a virtuális valóság területén?
-
- 219 990 Ft – 275 300 Ft
- VR szemüveg 7 üzletben
-
- 224 990 Ft – 285 948 Ft
- VR szemüveg 21 üzletben
-
- 319 990 Ft – 388 790 Ft
- VR szemüveg 3 üzletben
-
Meta Oculus Quest 2 128GB (899-00184-02/899-00182-02) -
- 603 890 Ft – 765 990 Ft
- VR szemüveg 2 üzletben
A legjobb VR headset mindenki számára
Meta Quest 2 (Oculus Quest 2)
- Kijelzők: LCD
- Kijelzők felbontása: 3664 × 1920 px
- Frissítési frekvencia: až 120 Hz
- Tömeg: 321 g
A Meta Quest 2 (korábbi nevén Oculus Quest 2) egy vezeték nélküli, önálló VR headset. Nem kell állandóan csatlakoztatni a számítógéphez, és elegendő teljesítménnyel rendelkezik a legjobb VR játékok és VR élmények túlnyomó többségének futtatásához. A piacon lévő többi VR szemüveg többé-kevésbé nagy teljesítményű számítógépet igényel a használatához. A Meta Quest 2 nem. Ezért ez a legjobb (és legolcsóbb) jegy a VR világába.
Dizájn és teljesítmény
A headset egy jól kidolgozott műanyag szemüvegből áll, beépített térhatású hangszórókkal és két intuitív kontrollerrel. A szemüveg mindössze 321 grammot nyom, és az állítható pántoknak köszönhetően meglehetősen kényelmesen ül a fejen (de kapható hozzá a megbízhatóbb Meta Quest 2 Elite Straps is).
A headsetet az erős Qualcomm Snapdragon X2 mobil chip és 6 GB RAM hajtja. 128 GB és 256 GB szabad tárhellyel rendelkező modellek közül választhatsz.
A VR szemüveg kijelzője
Az LCD kijelző felbontása szemenként 1832×1920 pixel, a frissítési frekvencia pedig eléri a sima 120 Hz-et. A panel egyetlen gyenge pontja a szűkebb, 90 fok körüli vízszintes látómező.
Akkumulátor és csatlakozás
Az akkumulátor üzemideje nem mondható káprázatosnak: körülbelül 2-3 óra. A Quest 2 hatalmas előnye, hogy nem csak önálló eszközként használható, hanem hagyományos VR headsetként is, amely kábellel csatlakozik a számítógéphez (a Link kábelt azonban külön kell megvásárolni). PC-hez csatlakozva az Oculus Quest Store játékkönyvtárán kívül például a Steam VR játékait is elérheted, és ez igazán megéri, mivel köztük van például a Half-Life: Alyx.
A VR szemüveg használata
A headset használata rendkívül egyszerű, intuitív és biztonságos. A készülék lehetővé teszi a közvetlen környezeted pásztázását és a virtuális határok meghúzását, amelyeket nem szabad átlépni. Nem kell attól tartanod, hogy hirtelen a szekrényben találod magad vagy átesel a TV-n.
A szemüveg és a kontrollerek megbízhatóan érzékelik a fej és a kéz minden mozdulatát használat közben, így minden VR élmény csodálatosan magával ragadó.
Kinek a legjobb a Meta Quest 2?
Mindenkinek! A Meta Quest 2 jelenleg a legjobb VR headset a felhasználók abszolút többsége számára – a teljesen kezdőktől a legtapasztaltabb VR veteránokig. Megfelelő képminőséget, intuitív vezérlést és kiváló térhangzást kínál.
De ennek az eszköznek az a fő előnye, hogy önmagában használható. Nem kell, hogy otthon legyen mellette egy gamer számítógép vagy egy játékkonzol. A Meta Quest 2 a tökéletes módja annak, hogy kompromisszumok nélkül kipróbáld a VR-t az összes velejáróval együtt.
Meta Quest Pro – megéri az árát?
Nemrég a Facebook egy új VR headsetje is napvilágot látott, ez pedig a Meta Quest Pro. A Quest 2-höz képest a fő fejlesztések a dizájn, a teljesítmény és a képminőség terén mutatkoznak meg. Minden szempontból letisztultabb készülék, de ez sokszor a magasabb árán is megmutatkozik.
A Meta Quest Pro szemüveg nemcsak jobban néz ki, hanem kényelmesebb is a fejen. Fizikailag kiegyensúlyozottabb – az elülső hardver egyensúlyba hozza a hátul található akkumulátort.
Az új Pro verzió képe színesebb és élesebb, mindent a nagyobb teljesítményű Snapdragon XR2+ Gen 1 processzor hajt meg. A kontrollereken is változtattak, amelyekbe újonnan beépített szenzorok kerültek a megbízhatóbb mozgásérzékelés érdekében, és javult a tapintásra adott (haptikus) reakciójuk is.
A Meta Quest Pro VR szemüveg célja, hogy teljes virtuális metaélményt biztosítson a felhasználóknak VR-ban és AR-en keresztül egyaránt. A játékok csak egy kis részét képezik ennek a célnak. További összetevők például a megbeszélések és a virtuális irodákban végzett munka, a filmek megtekintése virtuális mozik hatalmas képernyőjén, vagy esetleg a házi feladat írása a virtuális szobák képernyőjén.
Nyilvánvaló, hogy ezek közül a dolgok közül sok még nem működik hibátlanul, és minden további lépésnél adódik egy-egy probléma. A fejlesztőket és a Facebookhoz hasonló cégeket azonban ez nem tántorítja el, és lassan, de biztosan javítanak mindenen, ami rá szorul.
A legjobb VR szemüveg PC-re
HP Reverb G2
- Kijelzők: LCD
- Kijelzők felbontása: 4320 × 2160 px
- Frissítési frekvencia: až 90 Hz
- Tömeg: 550 g
A HP Reverb G2 egy vezetékes VR headset PC-hez, ami a lehető legtisztább képet nyújtja a 300 000 Ft-ig terjedő árkategóriában.
Dizájn
A HP VR szemüvege minimalista fekete dizájnra épít, amely nem igazán tűnik ki. De miért is tenné, hiszen fő a kényelem. A Reverb G2-nek pedig nem igazán van ezzel gondja. Még hosszabb játékmenetek során sem nyom, és még a gyorsabb mozdulatoknál sem áll fenn a veszély, hogy a szemüveg leesik. A puha memóriahabbal nem spóroltak a költségeken.
A szemüvegen négy kamera rögzíti a környezetet – kettő az elülső műanyag részen és további kettő az oldalakon. Az érzékelők minősége nagymértékben függ a környezeti fény mennyiségétől, és sötét helyiségben előfordulhat, hogy nem regisztrálják a mozdulatokat. De ez meglehetősen ritka, és normál nappali fényben minden úgy működik, ahogy kell.
A szemüvegen a kamerákon kívül két hangszóró is található, amelyeket biztosan használni fogsz. Nincs más választásod – a szemüvegen nincs 3,5 mm-es jack csatlakozó. De őszintén szólva, még ha lenne is, valószínűleg úgysem használnád – a beépített hangszórókkal nem foghatsz mellé: tiszta és hangos térhangzást biztosítanak.
Csatlakozás, avagy a kábelek
A Meta Quest 2-vel ellentétben a HP Reverb G2 vezetékes szemüveg. És bár a kábelei elég hosszúak és rugalmasak, mindig ott vannak, és játék közben figyelni kell rájuk.
A szemüveg csak akkor működik, ha számítógéphez csatlakozik. Támogatja a SteamVR-t és a Windows Mixed Reality-t is.
Képminőség
A kábelek kellemetlen szükségességét a jó minőségű és éles kép kompenzálja. A HP Reverb G2 két LCD kijelzőre támaszkodik, amelyek mindegyike nagy, 2160×2160 pixeles felbontással és megfelelő, 90 Hz-es frissítési gyakorisággal büszkélkedhet. A vízszintes látómezője eléri a 100 fokot.
De a számok önmagukban nem adják vissza a teljes igazságot. A kép minőségét csak a saját szemeddel élheted át igazán, például a Meta Quest 2 képével vagy a drágább Valve Index képével összehasonlítva. A játékkörnyezet színesebb és kontrasztosabb a Reverb G2-n, hihetőbbek a karakterek és olvashatóbbak a szövegek.
Összegzés
A VR szemüveg kiválasztásakor egyértelműen meg kell határozni a prioritásokat. A Meta Quest 2 egy rugalmas vezeték nélküli headset, amely önállóan is működik, és az ára lényegesen alacsonyabb, mint a Reverb G2-je.
A HP Reverb G2 azonban élesebb képet, nagyobb felbontást és nagyobb kényelmet kínál.
VR szemüveg a legnagyobb felbontással
HTC Vive Pro 2
- Kijelzők: LCD
- Kijelzők felbontása: 4896 × 2448 px
- Frissítési frekvencia: až 120 Hz
- Tömeg: 850 g
Komolyan gondolod a virtuális valóságot? Akkor készülj fel arra, hogy ez nem a legolcsóbb mulatság. Ezzel el is érkeztünk a HTC Vive Pro 2 prémium VR szemüveghez – egy szemüveghez profik és a legnagyobb VR rajongók számára.
A HTC Vive Pro 2 dizájnja
A HTC Vive Pro 2 szemüveg nem éppen az elegáns dizájnjával tűnik ki, de legalább könnyen megkülönböztethető a versenytársaitól. A kék szín dominál rajta, elülső részén kis kráterek és két hatalmas lencse található. A kráterekre azért van szükség, hogy a külső mozgásérzékelők jobban nyomon tudjanak követni téged, a kamerák pedig a környezeted.
Ami esztétikai szempontból hiányzik ebből a VR headsetből, azt szorgalmasan pótolja az ergonómiával és a kényelemmel. Kellemes plüss párnázást találsz a készüléken és a szemüveg is kitűnően kiegyensúlyozott. De az a tény, hogy hosszú játék után elkezd felmelegedni, problémát jelenthet. Szóval valószínűleg izzadni fogsz egy kicsit.
És végül - még ennél a modellnél is vigyáznod fog kelleni azzal, hogy hová lépsz. A HTC Vive Pro 2 elsősorban vezetékes VR szemüveg. Hacsak nem úgy döntesz, hogy beruházol egy nem éppen olcsó vezeték nélküli adapterbe.
Virtuális valóság 5K felbontásban
Ami miatt a Vive Pro 2 lesöpri a riválisainak túlnyomó részét az asztalról, az a képminősége és az elképzelhető legmélyebb elmerülés a virtuális valóságban.
A szemenkénti felbontása tekintélyes 2448×2448 pixel, a panelek frissítési gyakorisága pedig eléri a sima 120 Hz-et. De ne felejtsd el, hogy ezeknek az értékeknek a stabil eléréséhez szükséged lesz egy otthoni számítógépre, amely bővelkedik teljesítményben.
A játékok és az összes média a lehető legjobban jelennek meg ezen a szemüvegen. A színek tiszták, a kép részletgazdag, és körülötted minden a legnagyobb gördülékenységgel zajlik.
És meglepő módon a beépített fülhallgató sem rossz. A probléma azonban az, hogy a minősége darabonként eltérő lehet, és néhány felhasználó bosszantó zümmögő hangot tapasztalt. Szerencsére könnyen eltávolítható, és Bluetooth segítségével csatlakoztathatod a saját vezeték nélküli fejhallgatód a headsethez.
A szemüveg és társai
Az (online) kirakatokat böngészve hamar feltűnik, hogy a HTC Vive Pro 2 headsetet kétféle változatban árulják. Az első ára 400 000 Ft körül van. De a második „Full Kit” becenévvel ellátott ára 650 00 Ft körül mozog.
Az alacsonyabb áron kínált alapcsomagból két alapvető dolog hiányzik - a külső mozgásérzékelők és a kontrollerek. Mindkettőre szükséged lesz ahhoz, hogy a legtöbbet kihozd ebből a headsetből. De ha már vannak otthon érzékelőid és kontrollereid a HTC Vive Pro egy régebbi verziójából (vagy a hasonló Valve Index VR készletből), akkor pénzt takaríthatsz meg, és elég magát a szemüveget megvásárolnod.
Kifejezetten hasznos, hogy a HTC headset párosítható a Valve kontrollereivel. A HTC kontrollerei első pillantásra elavultak, és meglehetősen kényelmetlenek és nem intuitívak. Még az analóg karok is hiányoznak belőlük, ami manapság már szabvány.
A külső mozgásérzékelőknek (amelyeket otthon a szoba sarkaiban kell elhelyezni a falon) köszönhetően a Vive Pro 2 az egyik legmegbízhatóbb VR headset játékokhoz. Nem kell a vezérlőket a szemüvegen található kamerák látószögében tartanod játék közben. Az érzékelők mindig tökéletes áttekintést adnak róluk, függetlenül attól, hogy hogyan mozgatod őket.
Prémium ár = prémium termék
A HTC Vive Pro 2 VR szemüveg drágább, mint a konkurens modellek. A HTC azonban nyilvánvalóan nem a mainstreamet célozza meg – ez a szemüveg alkalmas professzionális munkakörnyezetekbe és a legjobban felszerelt játéksarkokba egyaránt.
A legjobb VR élményt kínálja – különösen egy rendkívül erős PC-vel és a Valve kifinomult kontrollereivel kombinálva. Ez a VR headset azoknak való, akik nem elégednek meg semmi mással, csak a legjobbal.
Egy másik kiváló VR szemüveg számítógépekhez
Milyen más VR headsetekre eshet még a választásod?
A HTC kínálatában nemcsak a már említett HTC Vive Pro 2 modell található, hanem számos egyéb szemüveg is. Ilyen például a könnyű és futurisztikus HTC Vive Flow szemüveg, amelyet nem játékra, hanem filmnézésre, meditációra és egyéb fizikai tevékenységekre terveztek. Érdekelhet még a könnyen upgradelhető HTC Vive Cosmos Elite modell is, amely nagyszerű funkciók széles skáláját kínálja. Végül meg kell említenünk a HTC Vive Focus 3 modellt is - a Meta Quest 2 mellett ez az egyetlen széles körben elterjedt önálló VR headset.
Mit szólnál néhány VR szemüveghez, amik nem a HTC kezei közül kerültek ki? A szövegben már néhányszor felbukkant a Valve játékfejlesztő cég neve. A Valve Index VR Kit az egyik legnépszerűbb játék VR headset a piacon. A legjobb kontrollerekkel rendelkezik, amelyek a teljes kezed mozdulatai mellett még minden ujjad különálló mozgását is érzékelik!
A legjobb VR szemüveg PlayStationhöz
Sony PlayStation VR2
- Kijelzők: OLED
- Kijelzők felbontása: 2000 × 2040 px na každé oko
- Frissítési frekvencia: 90 Hz, 120 Hz
- Tömeg: cca 560 g
VR konzolokon
A helyzet nem éppen rózsás a virtuális valósággal a játékkonzolokon. Miért? Mert jelenleg csak két modell közül választhatsz játékkonzolodhoz, mégpedig PlayStation 4 vagy PlayStation 5 közül. Az első a Sony PlayStation VR szemüveg 2016-ból, a második pedig ennek az újabb verziója, a Sony PlayStation VR2, amely 2023 elején jelent meg a piacon.
Az Xboxon egyelőre teljesen le kell mondanod a VR-ról – nem árulnak szemüveget hozzá (és nem is tervezik).
És mi a helyzet a Nintendo Switch-csel? Az e-shopokban találkozhatsz a Nintendo Switch Labo VR Kit termékkel, amely a teljes értékű VR szemüveg helyett inkább egy kartonból készült házi készítésű készletre emlékeztet.
Páratlan PlayStation VR2
Tehát térjünk vissza a Sony legújabb VR headsetjéhez. Még ha nem is mondtunk róla semmit, egyszerűen nincs versenytársa. Szó szerint. Ha VR játékokat szeretnél játszani PlayStation 5-ön, csak a PlayStation VR2-vel teheted ezt meg. Pont. De hogy ne vádolj meg minket lustasággal, egy kicsit bővebben mesélünk róla, hogy tájékozottan és ne „vakon” kelljen megvenned.
A PS VR2 képminősége
Míg az első PlayStation VR készlet alacsony árával és széles játékválasztékával nyerte el a tetszésünket, a második verzió esetében ez bonyolultabb. Nem a legolcsóbb darabok közé tartozik és a játékkínálat hozzá jelenleg gyengébb. De kárpótol a kényelmes, ergonomikus kialakításával és a kiváló képminőségével. A PS VR és a PS VR2 virtuális valóságának összehasonlítása olyan, mint a nappal és az éjszaka összehasonlítása – a kettő közötti különbség ég és föld.
Papíron mindkét headset OLED-kijelzőket használ, ugyanolyan magas maximális frissítési gyakorisággal, de a gyakorlatban ez már más történet. A PS VR2 szemüvegek nagyjából kétszer akkora felbontásúak, látómezőjük mintegy 110 fokra bővült, és főleg olyan fejlett technológiákat támogatnak, mint a Dynamic Foveated Rendering, amiről a Bemutatjuk a Sony PlayStation VR2 headsetet c. cikkünkben olvashatsz bővebben. Egyszóval minden szempontból jobb a képminőségük.
Érzékelők, hang, rezgés és vezérlés
De ezzel nem kaptunk mindenről pontos képet, éppen ellenkezőleg. A PlayStation VR2 headset kiváló minőségű mozgásérzékelőkkel, térhatású hangzással és egy sor vibráló motorral is büszkélkedhet, amelyek szimulálják a játékban zajló eseményeket.
De a legnagyobb frissítést a kontrollerek jelentetik! A PS3-korszak vicces megjelenésű PlayStation Move kontrollereit a modern PlayStation Sense kontrollerek váltották fel, amelyek adaptív triggereket és tapintható visszacsatolást kínálnak – akárcsak a PlayStation 5 népszerű DualSense kontrollerei.
PS VR vs. PS VR2
A Sony kijavította első headsetjének minden hiányosságát, és most már csak idő kérdése, mikor jelenik meg tucatnyi remek játék az új készülékre.
De az első PlayStation VR-t sem akarjuk eltemetni. Szerintünk még ez a szemüveg is megtalálja a rajongóit. Olcsó, végtelen mennyiségű szórakoztató játékot kínál, és működik a régebbi PlayStation 4-gyel.
A legjobb VR szemüveg telefonhoz
Samsung Gear VR
Meglehetős szkepticizmussal közelítenénk meg a klasszikus VR szemüveget mobiltelefonokhoz. Amint azt az alacsony áruk is sugallja, soha nem lesznek képesek teljes virtuális valóság élményt nyújtani: inkább csak ízelítőt adnak belőle. Ezért tekintsd őket inkább egy kísérletnek, amely megmutatja a VR-ban rejlő lehetőségeket, és arra ösztönöz, hogy fektess be egy megfelelő VR headsetbe. Vagy elriasztanak mindettől, és nem fogyasztja tovább a VR a pénztárcád.
A mobiltelefonokhoz készült VR szemüvegek túlnyomó többségének paraméterei attól függenek, hogy melyik mobiltelefont helyezed a szemüvegbe. Ugyanis ez fogja ellátni a beépített kijelző funkcióját. És pontosan ez a helyzet a Samsung Gear VR esetében.
Ezért az ilyen szemüvegeknél a beépített lencsék minősége és a kényelem a döntő. Mindkét szempontból a Samsung Gear VR jeleskedik, és éppen ezért vettük fel a rangsorunkba.
A mobiltelefonokhoz készült VR szemüvegekkel viszont nem igazán lehet hibázni, de nem is találkozol majd olyasmivel, amitől elállna a lélegzeted.
A legjobb és legerősebb gamer telefonok Napjaink legjobb kamerás okostelefonjai
A legjobb FPV drón VR szemüveggel
DJI Avata
Álmodoztál már arról, hogy magasan a föld felett szárnyalj, és akár 90 km/h-s sebességgel repülj? Mert a DJI Avata drón pontosan ezt nyújtja. Egy VR szemüveget kell hozzá felvenned, és körülbelül tíz percre drónná válhatsz. Önmagában nem a virtuális valóságról beszélünk, végül is a való világban repülsz, de az FPV (first-person view) drónokat egyszerűen nem hagyhattuk ki.
A DJI Avata nem a legolcsóbb bevezetés az FPV drónokkal való repülésbe, de megéri a befektetést. Nem kell bonyolult beállításokkal foglalkoznod, és teljes mértékben a gondtalan repülésre koncentrálhatsz.
A drón kicsi, könnyű, könnyen irányítható, ugyanakkor kellően strapabíró. A továbbított videó minősége kiváló, és ugyanez vonatkozik a képstabilizálásra is.
Mire kell figyelni a választásnál?
Röviden: összpontosíts a következő három dologra.
Az első a kényelem. A szemüvegnek kényelmesen és stabilan kell ülnie a fejen. Mozgás közben semmilyen módon sem ugrálhat vagy csúszkálhat. Az is jó, ha figyelembe veszed a súlyát, és elképzeled, hogy milyen lesz egy órán keresztül viselni.
Egy másik szempont a kijelző. A VR valódi élvezetéhez a szemüvegnek kellően nagy felbontású és nagy frissítési gyakoriságú kijelzővel (vagy kijelzőkkel) kell rendelkeznie.
Az utolsó fontos elem az irányítás. A vezérlőknek jól kell illeszkedniük a kezedbe, megbízhatóan kell érzékelniük a mozgást a térben, és intuitívaknak kell lenniük. Azok a kontrollerek, amelyek az első enyhe kanyar után kirepülnek az ablakon, és a haladó ujjjóga készségeket igénylő kontrollerek nem használhatók sokáig.
A virtuális valóság és a hányinger
Miután kiválasztottad álmaid VR headsetjét, még egy dologgal kell megküzdened: a virtuális valóság betegséggel. A kezdetek általában durvák a felhasználók túlnyomó többsége számára, és a tapasztaltabb játékosok is nehezen boldogulhatnak vele, amikor először próbálják ki a szemüveget.
Ezért azt javasoljuk, hogy a VR szemüveggel kapcsolatos élményeid kisebb adagokban, lehetőleg ülve kezdd, hogy lassan és biztonságosan akklimatizálódj.