A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb virtuális valóság játékok
A virtuális valóság szemüvegek minőségét nem annyira a kijelzőjük felbontása vagy a szenzorok megbízhatósága határozza meg. Nem, a VR szemüvegek minőségét elsősorban az határozza meg, hogy milyen VR élményt szerezhetsz velük. Tehát nézzük meg, melyik VR játékokat ne hagyd ki. Mely VR játékok szippantanak be annyira, hogy teljesen elfelejtsd, hogy még mindig otthon vagy a szobádban.
Half-Life: Alyx
- Platform: PC (Windows, Linux)
- Műfaj: FPS
Egy percig sem hagyunk kételyek között: a virtuális valóságban jelenleg játszható legkifinomultabb és legjobb játék a Half-Life: Alyx egy belső nézetes lövöldözős játék és a legendás Half-Life sorozat folytatása a szintén legendás Valve stúdiótól. Ha olyan játékot keresel, amely végre arra késztet, hogy vásárolj egy VR headsetet, akkor valószínűleg ez az.
Mivel nyert meg minket ez a cím, és mivel fog téged is megnyerni? Először is – ez a Half-Life. Ez a cím önmagáért beszél. A Valve fejlesztői figyelnek a részletekre, és ez jobban észrevehető a VR-ban, mint bárhol máshol. Egy ismerős és audiovizuálisan csodálatos sci-fi környezetben találod magad, amely tele van interaktív tárgyakkal.
Mindent megérinthetsz, amit a játékban látsz. A kezeid valósághűen ütköznek a környező tárgyakkal. Ajtókkal, asztalokkal vagy esetleg földön guruló eldobott konzervdobozokkal. Mondhatnánk, apróság, de ez a VR, és az ehhez hasonló részletek határozzák meg, hogy mennyire fog magával ragadni az élmény. Az, hogy többé-kevésbé bármit felvehetsz a játékban, és különbözőképpen interakcióba léphetsz velük. Soha nem lehet megunni. És még nem is említettük a fegyvereket, és azt, hogy nem újratölthetők egyszerűen egy gombnyomással. Végre. Úgy kell újratöltened a fegyvert, mint a való életben. És ez eléggé nem mindegy. Főleg, ha épp egy tűzharc kellős közepén állsz.
De általában a Half-Life: Alyx nagyjából úgy játszható, mint bármely más korábbi Half-Life játék. A körülbelül 15 órás lineáris kampány tele van tűzharcokkal és ötletes fejtörőkkel. A játék kiválóan kiegyensúlyozott tempóval és jól megírt karakterekkel rendelkezik. A játék könnyed részeit simán követik a hátborzongató horror szintek, majd váltakoznak az ellenséggel való akciódús konfrontációkkal. Egy szórakoztató klasszikus, amit nem érdemes kihagyni.
Ezzel a címmel a Valve magasra tette a lécet a VR játékok előtt. A szórakoztató, ismerős játékmechanikák és a teljesen interaktív játékvilág kombinációja magával ragad, és nem enged el, amíg a végére nem érsz.
A Half-Life: Alyx alternatívái
Mi a következő lépés a Half-Life: Alyx befejezése után? A Lone Echo sci-fi játék nagy adag interaktivitást kínál. Ennek nagy részét a végtelen űrben fogod tölteni a súlytalanság állapotában a saját galaktikus hajódon. Valami akciódúsabbat szeretnél? A robotizált FPS Robo Recall és az idegen FPS Farpoint a lövöldözésről szól. A klasszikus fantasy rajongóit pedig az Asgard's Wrath-hez irányítjuk – egy akciójátékhoz, amely tele van kihegyezett kardokkal és varázslatokkal.
Apple Vision Pro: Végre áttörés a virtuális valóság területén?
The Walking Dead: Saints & Sinners
- Platform: PC (Windows), Oculus Rift, Meta Quest, Playstation VR
- Műfaj: FPS survival horor
Természetesen a népszerű film- és sorozat franchise-ok készítői is szeretnének betörni a még viszonylag fiatal virtuális valóság világába, de a legtöbb ilyen játék valószínűleg említésre sem méltó. A The Walking Dead: Saints & Sinners azonban a tiszteletreméltó kivételek közé tartozik, és a valaha volt egyik legjobb VR játék.
A játék agyakra éhes zombikkal és kétségbeesett túlélőkkel teli világba sodor, és rád bízza a túlélést. E mögött a klisés alaptörténet mögött brutális akciók, mély történet és részletgazdag játékvilág kiváló koktélja húzódik meg, amely nemcsak a jól ismert sorozatok és képregények rajongóinak fog örömet okozni, hanem azoknak is, akik először hallanak a Walking Deadről.
A zombihordák mellett összetett morális dilemmák is várnak rád az utadon, és a játék kellemesen meglep majd a benne rejlő szabadsággal és interaktivitással. A küldetések túlnyomó többsége többféleképpen teljesíthető, és el sem tudjuk képzelni, hogy valaha is unatkozni fogsz a nagyjából 18 órás kampány során.
The Walking Dead: Saints & Sinners
The Walking Dead: Saints & Sinners alternatívák
A The Walking Dead: Saints & Sinners után próbálj ki egy másik nagyszerű FPS túlélőhorrort, amely a népszerű franchise-on alapul: ez pedig nem más, mint a Jurassic World: Aftermath. Ki ne akart volna raptorokat és hasonló őskori lényeket kergetni Isla Nublar területén?!
És végül, nem okozunk csalódást a Westworld sci-fi sorozat rajongóinak sem – a második évadot a kiforrott VR élmény, a Westworld: Awakening követi.
Beat Saber
- Platform: PC (Windows), Meta Quest, Playstation 4
- Műfaj: ritmusjáték
A narratív és érzelmileg intenzív élményektől térjünk át valami könnyedebb felé – a Beat Saber című zenés ritmusjátékhoz. A cseh Beat Games stúdió játékáról és minden idők egyik legkelendőbb VR játékáról van szó.
A Beat Saber alaptétele egyszerű. A játék két különböző színű dobozt vezet az irányodba a lejátszott dal ritmusára, és az a feladatod, hogy virtuális fénykard segítségével gyors mozdulatokkal a megfelelő pillanatban kettévágd őket. Alacsonyabb nehézségi szinten egy hosszú munkanap után lazíthatsz majd a játékkal, magasabb nehézségi szinten pedig mindez pokolian megerőltető és kimerítő lehet. A nehézségtől függetlenül mindenekelőtt határtalanul szórakoztató.
A Beat Saber nem fog túlterhelni a magával ragadó audiovizuális élményével. Nem, a Beat Saber a könnyen érthető minimalista látványvilágra és áttekinthető játékmechanikára fogad. Ezért tényleg bárki csatlakozhat a játékhoz, beleértve a szüleid és a nagyszüleid is, és kipróbálhatják, miként működik és hogyan fest a virtuális valóság.
A Beat Saber alternatívái
A Beat Saber kétségtelenül a leghíresebb VR ritmusjáték, de biztosan nem az egyetlen. Javasolhatjuk például a Pistol Whipet is, ahol dobozok kettéhasítása helyett az elektronikus zene ütemére lövöldözöl az ellenségre. Említést érdemel még a Thumper a horrorszerű hangulatával és a Synth Riders neon Tron látványvilágával.
Resident Evil 7: Biohazard VR
- Platform: Playstation VR
- Műfaj: horror FPS
Tartottunk egy kis lelki szünetet a Beat Saberrel, hogy egy újabb nehézsúlyú műfajjal folytassuk – a VR horror játékokkal. Azoknak (az őrülteknek), akik esetleg nem találják elég jónak vagy ijesztőnek a horrorfilmeket és a klasszikus horrorjátékokat. Azoknak, akik szó szerint rémálmokra vágynak.
Konkrétan a Playstation VR-ra készült Resident Evil 7: Biohazardra szeretnénk felhívni a figyelmed. Bár ez nem egy olyan játék, amelyet csak és kizárólag a virtuális valósághoz hoztak létre, és így nem használja ki maximálisan a lehetőségeit (például a főszereplő pusztán egy klasszikus kontroller analóg karjaival irányítható, és nem kézmozdulatokkal), de ez könnyen figyelmen kívül hagyható. A Resident Evil 7 egy teljes értékű horrorjáték mindennel, ami ezzel jár. Ez egy 10 órás élmény tele rettegéssel, félelmetes látványvilággal és tocsogó vérrel. Ez nem egy délutáni horror, ez egy tripla A-s horror a javából.
Egy sötét, baljós hangulatú házban, nyálkás légkörben a Resident Evil sorozat mélyebb történetébe illeszkedő, félelmetes történet és rengeteg förtelmes szörny vár rád, amit egy szép közeli kameraállásból „élvezhetsz” szinte a saját bőrödön. El sem tudjuk képzelni, hogy a horror rajongóknak bármi is hiányozhatna ebből a címből.
Resident Evil 7: Biohazard (PS4)
További nagyszerű VR horror játékok
Ha 10 óra horror kevésnek tűnik, van még néhány tippünk minőségi VR horrorra. Miután már megálltunk a Resident Evil sorozatnál, nem hagyhatjuk ki a Resident Evil 4 VR-t. Egy abszolút klasszikus, amelyet eredetileg 2005-ben adtak ki harmadik személyű játékként, és most már a virtuális valósgban is játszhatod, első személyű nézőpontból!
A pszichológiai horror kedvelőinek minden bizonnyal ismerős lesz a Layers of Fear játék, amely VR-ban is elérhető. Hasonlóképpen élvezheted a VR headsetedben a többjátékos kooperációra épülő Phasmophobiát, a titokzatos Edge of Nowhere kalandjátékot, a Blair Witch found-footage horrort vagy az ambiciózus Wraith: the Oblivion – Afterlife-ot. Summa summarum, a virtuális valóság biztosan nem szenved hiányt a jó horror címekben.
Microsoft Flight Simulator
- Platform: PC (Windows)
- Műfaj: repülőgépszimulátor
Kitalálod, hogy melyik műfaj használja ki a legjobban a VR-ban rejlő előnyöket és lehetőségeket? Így van, a szimulátor! Versenyszimuláció szuperautókkal, vadászrepülőgépek vezetésével, vagy ha egy kicsit kiszélesítjük a kört, főzésszimuláció és az asztaliteniszezés is szóba jöhet. Szimulátorok mindenkinek.
Annak érdekében, hogy némi rendet tartsunk a rangsorban, a kivételesen hatalmas Microsoft Flight Simulator repülőszimulátornál maradtunk. Nem fog mindenkinek tetszeni, elvégre ez egy ultrarealisztikus repülőgépszimulátor, a repülés pedig nem könnyű. De azok, akiket magával ragad, boldogan töltenek el benne pár ezer órát. A felkínált repülőgépek mindegyikének elsajátítása már önmagában is kihívás, és az egész világot beutazhatod velük.
Ha munka vagy iskola után hazaérsz, felszállhatsz a gépeddel, és elmehetsz például az Alpokba. Vagy a Karib-térségbe. Vagy ahová csak akarod. Bízz bennünk, nem fogsz tudni elszakadni tőle!
További VR szimulátorok
Kicsit unalmas a klasszikus repülőgépek vezetése? Akkor lehet, hogy érdekelnek az akciódús légi harcok vadászgépekben a VTOL szimulátorban, vagy az űrtűzharcok a Star Wars: Squadronsban és az Elite: Dangerousben.
A gyors autók szerelmesei számára a Project Cars 2 és a Dirt Rally 2.0 vagy a nemrég megjelent F1 2022 kidolgozott versenyszimulátorok állnak rendelkezésükre. Mindenekelőtt ne felejtsd el kiegészíteni a VR headseted egy kiváló minőségű játék kormánnyal! Ha teheted, menj rá az extrákra is.
És végül - nem minden szimulátor ugyanolyan. Néhány szimulátor rendkívül komoly, mint például a fentiek, mások pedig egyáltalán nem. Ezek között van például a Vacation Simulator VR, a vakáció szimulátor játék. Vagy a Lost Recipes főzőszimulátor. Vagy a sportszimulátorok, mint például a Walkabout Mini Golf és az Eleven Table Tennis. Nem vagyunk biztosak abban, hogy valóban szimulátornak kellene-e hívnunk az ilyen játékokat (bár némelyiknek még a címében is szerepel, ami talán mentségünkre szolgál), de egy dolgot biztosan tudunk: szórakoztató és pihentető játékok, mindig lelkesedéssel térünk vissza hozzájuk, akár többször is.
I Expect You To Die
- Platform: PC (Windows), Meta Quest, Playstation VR
- Műfaj: rejtvényekkel teli kaland
Kíváncsi vagy, hogy melyik virtuális valóság játék képes folyamatosan megmozgatni az agytekervényeidet? Van belőlük jó néhány, de leginkább az I Expect You To Die című játék, ami a klasszikus Bond-filmek és hasonló kémfilmek paródiája (és annak ugyanilyen sikeres folytatása, az I Expect You To Die 2) keltette fel a figyelmünket.
Hogy pontosak legyünk, ez a cím azokat a jól ismert jeleneteket parodizálja, amelyekben a titkos ügynök a főgonosz karmai közé esik, és csodával határos módon ki kell szabadulnia ezekből a kínokból. A „csoda” alatt pedig főleg az eszét és tehetségét értjük a megoldhatatlannak tűnő (és potenciálisan halálos) helyzetekben. Dióhéjban ez egy menekülős játék haladó játékosok számára.
A játék arra késztet, hogy alaposan elemezd a környezeted, ragadj meg mindent, amit találsz, és kísérletezz a lehető legtöbbet. Mert csak így fogsz rájönni, hogyan is kerülhetsz ki a bajból. A kísérletezés gyakran oda vezet, hogy beindítasz valamilyen csapdát, és egyszerűen nem éled túl. De ez a játék erre épül. Újra és újra próbálkozni, és tanulni a hibáidból. Ez teszi minden rejtvény sikeres megoldását teljesebbé.
További ügyességi VR játékok
Emlékszel a Tetrisre? Ez egy kirakós játék, amelyben fokozatosan rakod egymásra az összes lehetséges formájú kockát. A Tetris szinte minden valaha létezett játékeszközre megjelent, és a virtuális valóságból sem hiányozhat, konkrétan a Tetris Effect formájában.
A kevésbé hagyományos logikai játékok közül szeretnénk bemutatni néhány cuki ugrálós játékot, mint a Moss és a Moss: Book II, illetve a még cukibb Ghost Giant. Esetleg még érdekelhet a Superhot VR logikai lövölde és a The Talos Principle VR térbeli kirakós játék is.
Iron Man VR
- Platform: PC (Windows), Playstation VR
- Műfaj: akció szuperhős játék
A virtuális valóság egyik legnagyobb vonzereje az, hogy olyan emberré válhatsz, aki nem vagy, és gyakran nem is lehetsz. És kivé válnának legtöbben szívesen? Szuperhőssé. Valakivé, aki láthatatlan tud lenni. Valakivé, aki villámokat tud szórni. Vagy esetleg valakivé, aki tud repülni. Tony Starknak, vagyis Vasembernek kisujjában van a repülés, és te felveheted a vasruháját és beléphetsz vele a VR-ba.
Lehet, hogy az Iron Man VR eredeti történetétől vagy egyedi küldetéseitől nem fogsz hanyatt esni, de két dologban tökéletes, ezek pedig a repülés és a harc. A játék pontosan úgy irányítható, ahogyan azt elvárnád – kézmozdulatokkal, amelyek mozgatják Vasember ruhájának tenyerébe elrejtett fúvókákat. A levegőben való siklás ezért intuitív, és az ellenségre lőni is ugyanolyan természetes. Ugyan ki ne szeretne néhány órára Vasemberré válni?
Szuperhős VR játékok
De az Iron Man nem az egyetlen szuperhős, akivel találkozhatsz a virtuális valóságban tett zarándokútjaid során. A DC Comics rajongói belepillanthatnak a sötét lovag napjaiba a Batman: Arkham VR-ban vagy a társaiéba a Justice League VR-ban.
Most pedig egy kicsit vitathatóbb választás, de mi ide sorolnánk a Vader Immortal: A Star Wars VR Series akciójátékot is. Mert úgy gondoljuk, hogy a Jedik és a Sithek valójában „szuperhősök”, illetve szupergonoszok.
Blade and Sorcery
- Platform: PC (Windows), Meta Quest
- Műfaj: középkori fantasy akciójáték
Szerinted mi játszik nagy szerepet abban, hogy egy VR játék mennyire magával ragadó? A részletes grafika? A térhangzás? A sztori? Úgy gondoljuk, ez elsősorban az interaktivitás mértéke és a tárgyak valósághű fizikája – vagyis az, hogy a játék környezete és szereplői hogyan reagálnak rád.
A Blade and Sorcery egy első személyű akciójáték. Arénákban játszódik, nem különbözik a gladiátor harcoktól és a küldetésed már első pillantásra nyilvánvaló. Küzdj minden erőddel az ellenfeleid ellen, és te legyél az utolsó, aki állva marad. A játék kifinomult fizikán és valósághű csatákon alapul. Csak azért nem nevezzük szimulációnak, mert időnként valaki tűzgolyót dob rád (vagy te másra).
Minden kardnak és minden baltának érezhető súlya van, és kifejezetten eltérően viselkednek a harcban. A fegyverek gyakran ütköznek egymással, összeakadnak, és hogy mi történik az ellenfelek testével, miután a kardélre hányod, azt valószínűleg nem is kell részletesen leírnunk. Ha nem jössz zavarba egy kis virtuális erőszaktól, feltétlenül próbáld ki a Blade and Sorcery-t.
Fizikai játékok a virtuális valóságban
A Gorn hasonló elven működik, mint a Blade and Sorcery, csak képregényes stílusban.
De ha elhagyjuk a gladiátor arénák környezetét, olyan játékokkal találjuk szemben magunkat, mint a Bonelab és a Boneworks a Stress Level Zero fejlesztőstúdiótól. Ezek a kísérleti VR akciójátékok valósághű fizikájukkal, magas interaktivitásukkal és lebilincselő lövöldözésekkel fognak elbűvölni. Egyetlen gyengéjük, hogy egyáltalán nem maradnak a földön (főleg az újabb Bonelab), és játék közben hányingert kelthetnek.
After The Fall
- Platform: PC (Windows), Meta Quest, Playstation VR
- Műfaj: többjátékos FPS
Ha felveszed a VR szemüveget, gyakran teljesen elszakadsz a környezetedtől, a barátaidtól és a családodtól. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy minden időd egyedül kell töltened a virtuális valóságban. Éppen ellenkezőleg! Csak akkor fogsz rájönni, hogy a VR-ban rejlő lehetőségek milyen messzire nyúlnak, ha online játszol a barátaiddal, és együtt élvezitek a játékokat.
Míg egyes játékosok szívesebben játszanak valaki ellen, mi inkább valakivel. Ezért felvettük a rangsorunkba az After The Fall kooperatív FPS játékot (amely egyébként támogatja a cross-playt, így a headset márkájától függetlenül játszhatod a barátaiddal). A játékban te és a csapatod megpróbálsz átjutni több, szörnyek hordáival teli lineáris szinten. Kicsit úgy képzelheted el, mint egy Left 4 Dead VR-t – a két játék játékmechanikája azonos, a címek pedig valójában csak vizuálisan különböznek egymástól.
Többjátékos VR játékok
De hogy ne csak a co-op szerelmeseinek kedvezzünk, érintenünk kell néhány kompetitív többjátékos játékot is. És mennyi van belőlük! A legnépszerűbb címek jelenleg a Pavlov VR, ami egyfajta Counter-Strike a virtuális valóságban, és a Population One, ami viszont főként a Fortnite és a hasonló battle royale játékokból merít ihletet.
És ha mindig is azon töprengtél, hogyan nézne ki a Harry Potter és a Call of Duty kombinációja, akkor megvan a válasz! Pontosan úgy nézne ki, mint az FPS Wands Alliances.
Fel szeretnéd rázni a házibulit a VR headseteddel? Olyan címeket tudunk ajánlani, mint a Keep Talking and Nobody Explodes, a Takelings House Party vagy a Traffic Jams. Kellemesen kombinálják a VR headsettel való játékot a mobiltelefonon való játékkal – így mindenki részt vehet bennük!
Mire kell figyelni a VR játékok kiválasztásakor?
A VR játékok kiválasztásának folyamata nem tűnik bonyolultnak, és biztosan nem is az. Hiszen csak te tudod, melyik műfajt szereted, és mi kelti fel az érdeklődésed, így sajnos nem tudunk sok tanácsot adni.
De az egyetlen dolog, amire minden alkalommal ügyelned kell, az az, hogy a választott játék kompatibilis legyen a saját VR headseteddel. Ez az alap.
És ha a VR headsetet asztali számítógép vagy laptop hajtja, akkor az is fontos, hogy a géped képes legyen futtatni a játékot. Ezért semmiképpen se becsüld alá az ajánlott minimális rendszerkövetelményeket. Ha van egy önálló VR headseted (például a Meta Quest 2), akkor boldogan kihagyhatod ezt a lépést.
Az utolsó tanács, amit itt adhatunk (és esetleg meg is takaríthatsz vele egy kis pénzt), a következő: vásárlás előtt keresd meg a játék demó- vagy próbaverzióját. Ha sikerül megtalálnod, tesztelheted, hogy minden úgy működik-e, ahogy kell, és megbizonyosodhatsz arról, hogy a számítógéped és a headseted bírja-e (és hogy te is bírod-e, és a játék nem fog rosszullétet okozni).
A legjobb virtuális valóság szemüvegek Hogyan válassz VR-szemüveget?