A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan gyorsíthatsz fel egy lassú laptopot?
Lehet, hogy régebben semmi sem tudta megállítani a laptopod. Minden feladatot a legkisebb gond nélkül megoldott. De most hirtelen minden kínzóan sokáig tart neki, és még internetezés közben is szinte izzad. Ismerősen hangzik? Mitől lehet lassú a laptop, és hogyan lehet újra felgyorsítani?
Néhány univerzális tipp a laptop felgyorsítására és karbantartására
Pár olyan tippel kezdünk, amelyek szinte minden laptopra alkalmazhatók, függetlenül attól, hogy Windows, Linux vagy macOS operációs rendszerrel működik.
Szabadulj meg a portól
Mielőtt rátérnénk a szoftvertisztításra, meg kell említenünk a hardvertisztítást. A laptopokat ebből a szempontból gyakran figyelmen kívül hagyják, annak ellenére, hogy hihetetlenül érzékenyek a porlerakódásokra. Vékony szerkezetükben csak a kicsi és gyenge ventilátorok számára van hely, és egyszerűen nem tudnak megbirkózni a nagy mennyiségű porral. Idővel elkerülhetetlenül leállítják a hatékony hűtést, az alkatrészek hőmérséklete emelkedik és a teljesítményük csökken.
A megoldás egyszerű: rendszeresen szét kell szerelni és kitisztítani a laptopot. Mielőtt hozzákezdenél, olvasd el a Hogyan tisztítsd meg a laptopod c. cikkünket.
Mit tehetsz egyszerű felhasználóként
Most pedig nézzük meg, mit tehetsz a számítógép felgyorsítása érdekében magában a rendszerben.
- Először is gondold át, hogyan használod a laptopod. Nem úgy tűnik, de a laptop egy érzékeny eszköz. Nem érzelmileg, hanem technikailag. Ennek megfelelően kell vele bánni. De mit is jelent ez? Például nem lehet állandóan nyitva több tucat alkalmazás és több száz böngészőablak. Zárd be őket, ha nincsenek használva.
- Időnként kapcsold ki a laptopot, illetve indítsd újra. Vannak olyan felhasználók, akik azóta nem kapcsolták ki a laptopjukat, amióta újonnan kivették a dobozból.
- Minden laptop különböző üzemmódokkal rendelkezik. Általában ez legalább egy gazdaságos és egy nagy teljesítményű módot jelent. Előfordul, hogy a laptop automatikusan átvált az üzemmódok között (általában a töltő kihúzása után), és emiatt lelassul. Windowsban a képernyő jobb alsó sarkában lévő akkumulátor ikonra kattintva visszaállíthatod az üzemmódot az eredetire (és beállíthatsz mindent, ami ehhez szükséges).
Frissítés
- Rendszeresen frissítsd az operációs rendszert (OS). Ne hagyd figyelmen kívül a frissítésekre figyelmeztető értesítéseket, és telepítsd őket a lehető leghamarabb. Nemcsak a teljesítmény, hanem főként a biztonság és a védelem miatt fontos!
- Végezz alapos víruskeresést. Használhatod az operációs rendszer beépített védelmét (a frissítettét) és bármilyen megbízható víruskereső programot (ezeket is érdemes frissíteni).
- Az operációs rendszeren kívül frissítsd az illesztőprogramokat is, mind a grafikus kártyához, mind például a processzorhoz.
Elegendő lemezterület
- Szabadíts fel lemezterületet. Ürítsd ki a kukát, és távolítsd el az összes felesleges és nem használt programot. Ez egyébként nemcsak a régebbi laptopokra vonatkozik, hanem a vadonatújakra is. A gyártók gyakran elárasztják őket bloatware-ekkel.
- Végül térj rá a fényképekre, videókra és egyéb fájlokra – vagy töröld őket teljesen, vagy helyezd át őket a felhőbe. Például ajánlhatjuk a Google Drive-ot vagy a Microsoft OneDrive-ot. Először is, ez megtisztítja a lemezt, ugyanakkor az adataid bárhonnan elérheted, és nem fenyeget az elvesztésük veszélye. Hiszen minden merevlemez meg fog halni valamikor, a kérdés csak az, hogy mikor. Ezért jobb, ha a lehető legtöbbet elmented.
Böngészés az interneten
- Ha a laptop csak internetezés közben lassú, fontold meg a böngésző cseréjét.
- Érdemes időnként kiüríteni a böngésző gyorsítótárát és a cookie-kat is, mert ezek gyorsan felhalmozódnak, és túlterhelhetik a lemezt. Például a Google Chrome-ban nyisd meg a Beállításokat, írd be a „böngészési adatok” kifejezést a felső keresősávba, és kattints a Böngészési adatok törlése lehetőségre.
- És ha már az internetről beszélünk, mi van akkor, ha a számítógép lelassulása mögött maga az internet áll? Manapság sok program teljes mértékben az internettől függ, és ha lassú a kapcsolat, az meglátszik a funkcionalitáson. Ezért teszteld a sebességét úgy, hogy beírod az „internet speed” kifejezést a Google keresőjébe. A legelső eredmény maga a teszt lesz. Ez jelzi, hogy a sebesség megegyezik-e azzal, amit az internetszolgáltatód ígér.
Bonyolultabb és mélyebb beavatkozások
- Néhány régebbi eszköz még mindig HDD merevlemezre támaszkodik. Ha ez a helyzet, akkor egyértelmű jelölted van a frissítésre. A HDD lecserélése egy lényegesen gyorsabb SSD-re - és nem túlzunk - megváltoztatja az életed!
- A merevlemezen kívül általában csak a RAM memória bővíthető egy laptopban. Egy próbát mindenképpen megér. A legtöbb modell esetében ez nem bonyolult.
- Új komponensek vásárlása előtt javasoljuk, hogy vess egy pillantást a Feladatkezelőre (vagy a macOS-ben az Activity Monitorra), és nézd meg, hogy melyik komponens nem „tartja a lépést” a többivel – például milyen a RAM, CPU és GPU memóriahasználata. Mert ha rájössz, hogy egyáltalán nem tudsz semmin sem javítani, akkor ideje lehet új laptop vásárlásán gondolkodni. Windows-os rendszeren nyisd meg a Feladatkezelőt a „Ctrl + Shift + Esc” billentyűparancs segítségével, macOS-en pedig írd be a „Activity Monitor” kifejezést a Spotlight keresőmezőjébe. Amellett, hogy képet kapsz a rendszer leterheltségéről, azt is megtudhatod, hogy melyik alkalmazások használják a legtöbb erőforrűst, és melyeket cserélheted le optimalizáltabb alternatívákra
- A mélyebb (sőt a legmélyebb) szoftver jellegű beavatkozás az operációs rendszer teljes újratelepítése. Gyakran azonban ez a legcélravezetőbb megoldás. Csak ne felejts el biztonsági másolatot készíteni mindenről, amire szükséged van.
Hogyan gondozd a laptopod akkumulátorát: kapacitás, állapot, kalibrálás és csere
Windows 10 gyorsítása
Míg a fenti tanácsok bármelyik laptopra alkalmazhatók, az alábbiak csak a Windows operációs rendszerrel működő eszközökön használhatók, elsősorban a 10-es és 11-es verziókon (az eljárás a régebbi verzióknál eltérő lehet).
A lehető legkorszerűbb operációs rendszer
Ismét vissza kell térnünk az operációs rendszer frissítéséhez, mert úgy gondoljuk, hogy ez nagyon fontos a teljesítmény és a biztonság, valamint számos folyamat megkönnyítése szempontjából.
- Kattints a Start, a Beállítások, majd a Windows Update gombra, és válaszd a Frissítések keresése lehetőséget.
Automatikusan elinduló alkalmazások
Számos program automatikusan elindul a számítógép bekapcsolása után. De nincs mindre szükséged. Ezért érdemes mérlegelni ennek a funkciónak a használatát.
- A Feladatkezelő megnyitásához használd a „Ctrl + Shift + Esc” billentyűparancsot.
- A felső panelen válaszd ki az „Indítás” lehetőséget, és máris áttekintést kaphatsz az operációs rendszerrel együtt futó összes programról.
- Válaszd ki azokat a programokat, amelyekre nincs szükséged a laptop indításakor, kattints rájuk a jobb egérgombbal, és válaszd a „Letiltás” lehetőséget.
Lemez tisztítása
- Írd be a „Lemezkarbantartás” kifejezést a bal alsó sarokban található keresőmezőbe, és nyisd meg az azonos nevű alkalmazást.
- Ez az alkalmazás megszabadít sok szükségtelen ideiglenes és telepítőfájltól, amelyeket nem használsz a választott meghajtón.
Töredezettségmentesítés
A legtöbb számítógépen automatikusan be van kapcsolva a meghajtó töredezettségmentesítése és optimalizálása, de ha nem, akkor ezt manuálisan is megteheted.
- Írd be az „Optimalizálás” kifejezést a bal alsó sarokban található keresőmezőbe a tárhely töredezettségmentesítés és optimalizálás alkalmazás megnyitásához.
- Válaszd ki a meghajtót, és kattints az Optimalizálás gombra.
Animációk és speciális effektusok
A modern Windows mindenféle animációval és effektussal teszi látványossá a folyamatokat. Ideális esetben minden nagyszerűen néz ki, de ha régebbi számítógéped van, akkor ezek nagyon le tudják lassítani.
- Írd be a „Megjelenés” kifejezést a keresőmezőbe a bal alsó sarokban, és nyisd meg a Megjelenítési beállítások megtekintése alkalmazást.
- A megnyíló ablakban kikapcsolhatod az egyes effektusokat, vagy kiválaszthatod felül a „Legjobb teljesítmény” opciót.
- Egy másik lehetőség az, hogy beírod a keresőmezőbe az „Animációk” szót, megnyitod az „Animációk megjelenítése a Windows rendszerben” ablakot, és akár teljesen kikapcsolhatod az animációkat.
Tippek és értesítések
Nem minden hasznos. Legalábbis Windows környezetben nem, ha lassú a laptopod. A tippek és az értesítések negatív hatással lehetnek az eszköz teljesítményére.
- Írd be az „Értesítések” kifejezést a keresőmezőbe a bal alsó sarokban, majd kattints az „Értesítések és műveletek” lehetőségre.
- Az ablakban ne csak a „Tippeket, trükköket és javaslatokat Windows használatakor" kapcsold ki, hanem akár a legtöbb (ha nem az összes) alkalmazás értesítéseit is.
Hogyan lehet felgyorsítani a MacBookot (macOS)?
A MacBookokat működtető macOS operációs rendszer általában jobban optimalizált, mint például a Windows (főleg, ha modern Apple M chipekkel párosítják). Ez azonban nem jelenti azt, hogy néhány lépéssel ne gyorsíthatnád fel ugyanúgy, mint a Windowst. A fenti általános tanácsok mellett próbáld ki például ezeket a lépéseket.
A macOS frissítése
Az operációs rendszer frissítése mindig ajánlott. Még macOS esetén sem hanyagolhatod ezt el.
- Kattints az Apple logóra a bal felső sarokban, válaszd ki a „Rendszerbeállítások” elemet, majd az „Általános” menüpontot, és ott megtalálod a „Szoftverfrissítés" lehetőséget.
Rendszerrel együtt induló alkalmazások
- Nyisd meg újra a „Rendszerbeállítások” elemet, lépj az „Általános” menüpontra, és kattints a „Bejelentkezés” gombra.
- Itt eltávolíthatod (vagy hozzáadhatod) azokat az alkalmazásokat, amelyek a rendszer indulásakor automatikusan elindulnak.
Animációk
- Nyisd meg a „Rendszerbeállítások” elemet, lépj a „Kisegítő lehetőségek”, majd a „Monitor” menübe, és jelöld be a „Mozgás korlátozása” és „Átlátszóság csökkentése” opciókat.