A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Készülj fel az első etetésekre
A kicsi gyorsan nő, és végre vár rá az első "igazi" étkezés. De valójában mit is esznek a babák az elején? Kanalat a kézbe, szemet a stopperórára! Nálunk minden kis ínyenc pocakjának megtalálhatod, ami neki megfelel.
Tartalomjegyzék
- Mikor is vezessük be a szilárd ételeket?
- Milyen ételekkel érdemes kezdeni?
- Mikor vezess be más alapanyagokat?
- Allergiák és egyéb buktatók
- Ne becsüld alá a vízháztartást
- Legyen az ételek tárolása öröm
- A menet közbeni étkezéseket könnyedén megoldhatod
- Tippek a könnyeb kezdéshez
- Már az első születésnapot ünnepeljük. Hogyan tovább?
Mikor is vezessük be a szilárd ételeket?
A szilárd étellel való etetésre annak a függvényében kell áttérni, hogy a kicsi még szopik-e vagy sem. A tápszerrel táplált csecsemőknél a 4. hónaptól érdemes elkezdeni a szilárd táplálékot. A szoptatott csecsemőknek a 6. hónap végéig az anyatejen kívül nincs szükségük másra, viszont ebben az életkorban a gyerekek energiabeviteli igénye emelkedni kezd.
Az első ételeket kóstolásként kezelhetjük. Teszteld, hogy mit szeret a kicsi, bővítsd az ízlehetőségeit, és fedezd fel az esetleges allergiákat. Ne tántorítson el, hogy gyermeked kezdetben visszautasít egy-egy bizonyos ételt. Mielőtt hozzászokna egy új hozzávalóhoz, többször is meg kell kóstolnia – lehet akár hússzor is! Az elején minden megpróbált étel után fontos, hogy szoptassuk vagy adjunk neki tápszert.
Segédeszközök az ételek elkészítéséhez és a baba etetéséhez
Az ételek elkészítéséhez és a baba kényelmes etetéséhez jól jöhetnek a következők:
- Egy közönséges edény vagy serpenyő a főzéshez és egy pároló– ezek akár egy speciális pároló edényre is lecserélhetők, amiben nem csak megfőzheted az ételt, hanem egyes modelleknél azonnal össze is mixelheted, amit különösen értékelni fogsz, ha még nagyon fiatal a kicsi.
- Műanyag vagy szilikon kanál – Minél kisebb, annál jobb. A kisgyerekek nyelési reflexe a nyelv hátsó harmadán aktiválódik, ezért egészen ide kell helyezned a kanalat.
- Etetőszék – Ideális esetben dönthető háttámlával, mivel a babák még nem tudnak maguktól felülni, és félig ülő helyzetben kell őket etetni. Az első etetések alkalmával a baba szoptatós párnából készült fészekbe is ültethető, ami így azonban az etetéstől beszennyeződhet.
- Előke – Megkímél attól, hogy ebéd után mindig át kelljen öltöztetned a kicsit.
Nem szabad az első kanál után nyúlni, amit otthon találsz. Ahogy azt a logika sugallja, az etetéseknél a kanál méretét a baba kicsi szája alapján kell kiválasztani.
- Az első kanál legyen minél kisebb és ideális esetben lapos, mert a baba még nem tudja az ajkával megfogni az ételt - a nyelvére tesszük az ételt, ahonnan azt beszippantja, mintha csak tejet szopna. A megfelelő anyag ehhez a műanyag, gumi és a szilikon.
- Ahogy idővel elkezdenek megjelenni a darabos ételek, és a baba észrevehetően ügyesebbé válik, átválthatunk egy mélyebb kanálra, amibe nagyobb mennyiségű étel is belefér.
- Néhány héttel az első születésnapja előtt, amikor a baba megpróbál maga enni, válasszunk egy kicsit mélyebb műanyag kanalat.
- Egy éves korában pedig már elkezdhet fém gyerek evőeszközökkel is enni.
A legjobbat szeretnéd adni a babának, ezért valószínűleg te fogsz neki főzni. Mi minden kellhet ehhez? A mixerrel krémes finomságokat készíthetsz, amiknek az állaga pontosan az elképzeléseidnek és a baba igényeinek megfelelő lesz. A cumisüveg melegítőben a babatejen kívül egy pohár növényi vagy hús-zöldség ételt is melegíthetsz (hevítéskor vedd le a fedelet, és gyakran keverd meg az ételt). Jól jön majd egy tapadókorongos tál is, mivel a tapadókorong megakadályozza a tál elcsúszását az asztalon.
Hogyan válassz turmixgépet extra sima pürékhez? Hogyan válassz etetőszéket?
Milyen ételekkel érdemes kezdeni?
Zöldségek
Az első ételek esetében zöldségekkel kezdjük, hogy a kicsi hozzászokjon a kevésbé édes ízhez. Ha először a gyümölcsöket kóstolja meg, azután nagyobb eséllyel utasíthatja el a zöldségeket. Kezdetnek a legjobb a burgonya, az édesburgonya, a sárgarépa, a sütőtök, a spenót, a cékla és a cukkini. A 6. hónaptól gazdagíthatod az ételeket brokkolival, borsóval és kukoricával. Elkészítéshez a zöldségeket meghámozzuk, kisebb darabokra vágjuk és megpároljuk. Az ételt finomra mixeljük (idővel elég villával pépesíteni), és adjunk hozzá egy-két csepp kiváló minőségű növényi olajat, ami segíti a vitaminok felszívódását és fokozza a zöldségek valódi ízét.
Párolással a zöldségek megőrzik szép színüket és finom ízüket, és emellett jobban emészthetők. A bennük található vitaminokat és ásványi anyagok nem főnek ki vízben, hanem a zöldségekben maradnak. Példa erre a C-vitamin tartalom, amely akár 60 %-kal több a párolt brokkoliban, mint ami vízben főtt.
Hús
A húsnak a baba étrendjének részévé válhat körülbelül egy hónappal a különféle zöldségfélék sikeres bevezetése után. Ne készítsd minden nap a kicsinek, eleinte elég heti egyszer, és fokozatosan csökkentsd ezt az intervallumot. Kezdetnek a marha-, nyúl-, bárány-, borjú-, csirke-, kacsa-, liba- és pulykahús a legjobb. Mindig sovány és friss darabokat válassz. Ideális baromfi- és nyúlhússal kezdeni, majd marha- és borjúhússal folytatni, végül a halat is bevezetni. Célszerű a húst főtt tojássárgájával váltogatni.
A halat más húsfajtákkal egyidőben vezessük be, eleinte hetente két alkalommal. Ugyanakkor nagy figyelmet kell fordítani a szálkákra. Bár a halat erős allergénnek tekintik, a gyerekorvosok továbbra is ajánlják a gyermekeknek. Fontos omega-3 zsírsav forrás, amely pozitív hatással van az agy fejlődésére és támogatja az immunrendszer. A kicsinek meglelő halfajok a pisztráng, a tőkehal, a lazac és a ponty. Ezzel szemben kisgyerekeknek nem ajánlott ragadozóhalakat adni a káros anyagok potenciális veszélye miatt. Ide tartozik a cápa, a csuka, a süllő és kardhal.
Gyümölcsök
Miután a baba már bátran megeszi a zöldséget és a húst, be lehet vezetni a gyümölcsöket az étrendjébe. A legjobb reggeliként vagy uzsonnaként – párolva és cukrozatlanul. A megfelelő fajták közé tartozik a sárgabarack, az alma, a körte, az őszibarack, a cseresznye, a banán, a szilva, az avokádó, az áfonya és a szőlő.
Ha meg szeretnél kóstoltatni a kicsivel egy darab gyümölcsöt, de attól tartasz, hogy leszalad a torkán, kipróbálhatod az etetőhálót. A kicsi megkóstolhatja, és az édes finomságok majszolása elszórakoztatja, te pedig nyugodt lehetsz. Választhatsz szövethálós vagy szilikonos változatot, ami hatékony segítséget nyújt fogzáskor is.
Tippek az ételek kiválasztásához:
- Győződj meg arról, hogy az összetevők a lehető legjobb minőségűek, különösen a legkisebb gyermekek esetében. Részesítsd előnyben a bio zöldségeket és gyümölcsöket vegyszeres permetezés nélkül, és a húst közvetlenül a gazdáktól vásárold.
- Ugyanakkor tartsd szem előtt azt az alapvető szabályt, hogy 3-5 napon át tálalj egy-egy nem tesztelt zöldséget vagy gyümölcsöt az esetleges allergia kialakulásának azonosítása érdekében.
-
-
Canpol babies Dishes & Cutlery etetőháló 6m+ Silicone Pink -
Lovi 3 részes étkészlet (6h+) - Barna - babylion -
Philips SCF631/27 Classic szilikon etetőcumi 1 lyukú, 0 hó + -
Philips Avent Etetőcumi Classic Y Vágás
Mikor vezess be más alapanyagokat?
- Tehéntej: Magas fehérjetartalma és gyakori intolerancia miatt óvatosan kell bevezetni az étrendbe. Egyes gyerekorvosok már az első év után, mások később ajánlják. Ne használd az anyatej vagy a tápszer helyettesítésére. Fokozatosan, főtt formában (kása, péksütemény, szósz) vezesd be a kicsi étrendjébe.
- Fehér joghurt: 8 hónapos kortól adhatsz élő kultúrákat a babának. Kezd ízesítetlen natúr joghurttal, hogy hozzászokjon a savanykás ízhez. Ha először ízesített joghurtot adsz neki, később előfordulhat, hogy visszautasítja a natúr joghurtot.
- Túró: Magasabb fehérjetartalma miatt 1 éves kortól vezesd be.
- Kifli, sótlan puffasztott snack, piskóta és keksz: A gyerekek 9 hónapos koruktól élvezhetik őket.
- Hüvelyesek: A legjobban emészthető a vöröslencse, amit 10-12 hónapos kortól adhatunk. A puffadás miatt viszont később vezess be más hüvelyeseket.
- Tojássárgája: az 5.-7. hónap környékén vezetheted be. Pépes vagy kevert formában adhatod az ételekhez - először egy egész tojást alaposan felforralunk, a sárgáját eltávolítjuk, majd a zöldségekhez adjuk.
- Tojásfehérje: Először 1 éves kora körül kóstolja meg először, mivel az allergének közé tartozik.
- Glutén: A 4. hónap végétől fokozatosan beépíthető a gyermek étrendjébe, lehetőleg levesek vagy gabonafélék formájában, amelyek kínálata a jelenlegi piacon igen széles.
- Fűszernövények: 8. hónaptól kezdhetsz el fűszereket használni az ételek ízesítésére. A legmegfelelőbb a bazsalikom, az édeskömény, a kapor, a metélőhagyma, a lestyán és petrezselyem. A 10. hónaptól pedig próbáld ki a kakukkfüvet és a rozmaringot.
Immunológiai ablak
Az immunológiai ablak a gyermek életének 4. és 6. hónapja közötti időszak, amit a gyermekorvosok az allergén élelmiszerek megismerésére a legalkalmasabbnak minősítenek. A glutén időben történő bevezetésének köszönhetően elkerülhető a cöliákia, azaz a glutén intolerancia. Ne felejtsd el, hogy a szoptatott csecsemőknél az első szilárd táplálékot csak a 6. hónap végétől kezdik el bevezetni, zöldségek, hús (tojássárgája) és gyümölcsök sorrendben. Csak ezután következik a többi étel. Mindig konzultálj a gyerekorvossal az allergének étrendbe való bevezetésével kapcsolatban.
Allergiák és egyéb buktatók
Allergiák
Allergiának tekintjük az emberi szervezet nem megfelelő védekező reakcióját az immunrendszer úgynevezett antigén-provokáló sejtjeivel szemben, amelyek ezt követően védekező antitesteket hoznak létre. Külön-külön és csak kis mennyiségben vezess be új élelmiszereket. Tesztelj minden korábban ki nem próbált ételt 3-5 egymást követő napon át, hogy megbízhatóan észlelhesd az esetleges allergiákat. Két vagy több nem tesztelt étel összekeverésekor aligha fedezhető fel az igazi tettes, hiszen lehetetlen kitalálni, hogy az új összetevők közül melyik a felelős az allergiáért. Ugyanakkor ne felejtsd el, hogy az allergia lehet, hogy csak másnap jelentkezik.
Jelenleg a csecsemők körülbelül 8%-a szenved ételallergiában. Kevesebb mint fele szenved tehéntejfehérje-allergiában. Szakértők szerint bizonyos élelmiszerek bevezetésének késleltetése inkább kiváltja az allergiát, mintsem elnyomja azt. A legismertebb allergének közé tartoznak a citrusfélék, egzotikus gyümölcsök (kivi, ananász), eper, hal, tej, tenger gyümölcsei, tojás, glutén, szója, fahéj, méz, dió. A paradicsom, a zeller, a hagyma és a spárga is okozhat allergiát.
- Leggyakrabban emésztési problémákkal találkozhatunk, mint például hasfájás, hasmenés és a hányás.
- Néha vér is lehet a székletben.
- Gyakoriak lehetnek a bőrön megjelenő tünetek, mint az ekcéma, a kiütések (akár a gyermek szája körül is).
- Légzési problémákkal (köhögés, tüsszögés, légszomj) is találkozhatsz és ismétlődő kötőhártya-gyulladást is tapasztalhatsz.
Mérgezés
A saját kertünkben termesztett zöldségek megfizethetetlenek. Röviden: a hazai az hazai, és a vásárolt zöldségekkel közel sem hasonlítható össze. Azonban légy óvatos, ha saját padlizsánt, cukkinit, uborkát és sütőtököt szolgálsz fel.
Ezeknek a zöldségnek a keserű ízű részei egy veszélyes méreganyagot, cucurbitacint, tartalmaznak, amely akár egy felnőttnél is mérgezést okozhat. Ezért ezeknek a zöldségeknek az elkészítésekor légy nagyon óvatos, és mindig magad kóstold meg először, nehogy a kicsi olyat egyen, ami árthat neki.
A cukkinit és a sütőtököt is érdemes fiatalon fogyasztani, mivel ha már teljesen megértek, veszélyes méreganyagokat tartalmazhatnak. Emiatt óvakodj a szupermarketből vagy piacról származó élelmiszerektől.
A bébiételeknél duplán fontos, hogy a veszélyes méreganyagokat tartalmazó, csírás vagy zöldes burgonyát ne együnk. A burgonyát mindig köménnyel együtt főzzük, mert az semlegesíti az idősebb burgonyában keletkező káros szolanint.
Ügyelj az üvegszilánkokra
Soha ne engedd, hogy a gyermeked fémkanállal közvetlenül az üvegből egyen, mivel fennáll a veszélye, hogy a kanállal megsérti az üveg felületét, és lenyeli a lepattanó üvegszilánkokat.
Egyes ételek nem csak csecsemőknek, hanem egészen 3 éves korig nem alkalmasak. Mások a belélegzés veszélye miatt kerülendők.
- Penészes sajtok: a bennük található baktériumok nem alkalmasak a gyerekek szervezetének,
- ragadozóhalak: veszélyes anyagokat tartalmazhatnak,
- zsírszegény tejtermékek: 2-3 éves korig gyermekeknek kizárólag teljes zsírtartalmú változatok adhatók,
- hideg húsok: a főtt sonka és csirkesonka különösen alkalmas,
- ömlesztett sajtok: a magasabb kémiai tartósítószer- és ízesítőanyag-tartalom miatt részesítsd előnyben a gyermekeknek szánt túró alapú sajtokat - az ömlesztett sajtokban lévő magas foszfáttartalom miatt a kalcium távozhat a szervezetből,
- ribizli, egres és málna: a magvak nehezen emészthetők (1,5 éves kortól adhatók),
- hüvelyesek: szóját, borsót és lencsét mindössze 1,5-2 éves korban vezess be a nehéz emészthetőségük miatt,
- teljes kiőrlésű péktermékek: irritálják a gyermekek bélnyálkahártyáját, ezért 4 éves kortól fogyaszthatók,
- instant és kémiai anyagokkal tartósított élelmiszerek,
- ketchup,
- nyers fokhagyma és hagyma,
- irritáló fűszerek: gyerekek számára enyhe fűszereket használj, mint például a sáfrányt,
- diófélék: a belélegzés veszélye miatt 3 éves korig nem ajánlottak,
- szénsavas és édesített italok: 3 éves kor alatt nem megfelelőek,
- magvak: fokozatosan és kis mennyiségben adjuk hozzá az ételekhez (darált tök- és napraforgómag már a gyermek első életéve előtt is bekerülhet az étrendbe),
- majonéz: 6 éves kortól adható,
- tenger gyümölcsei: a magas metil-higany mennyisége miatt 5 éves korig nem ajánlott, mivel ez az anyag a véráramba kerülve zavarhatja az idegrendszer fejlődését, így negatívan befolyásolhatja a gyermek növekedését.
Ne becsüld alá a vízháztartást
A gyermeknek legalább 2 éves koráig anyatejet vagy tápszert kéne kapnia. A tej után fontos a tiszta víz fogyasztása (főleg a későbbi hónapokban). Teát az étrend változatosabbá tételére használd, vagy ha beteg a kicsi.
A következő teák alkalmasak kisgyermekek számára:
- Édeskömény – édes ízű, segít puffadás és kólika esetén, enyhíti a telítettséget és a görcsöket.
- Csipkebogyó – savanykásabb íze miatt általában nem kedvelik a gyerekek.
- Kamilla – jótékony hatással van a gyomorra és a belekre.
- Rooibos – sok ásványi anyagot tartalmaz, nagyon ízletes a gyerekeknek, és a görcsök ellen is segít.
- Gyümölcstea – szárított fekete bodza, alma, ribizli, cseresznye.
Ne adjunk fekete vagy zöld teát csecsemőknek koffeintartalmuk miatt. A menta tea is tabu, mivel illóolajokat tartalmaz.
Ásványvizek és gyümölcslevek
Ne adj ásványvizet a kisgyerekeknek, mivel túlterheli a vesét. 1 év alatti gyermekek számára mindig babavizet válasszunk, lehetőleg főzéshez is.
Gyümölcsfajtától függően természetes gyümölcslevek adhatók a gyerekeknek. Tehát olyan gyümölcsleveket válassz, amiket jól tolerálnak. A bolti gyümölcsleveknél vegyi tartósítószert és édesítőszert nem tartalmazókat kell keresni. A vízzel való hígítás a megfelelő arányban magától értetődő.
Próbáld megtanítani a csemetéd, hogy a lehető leghamarabb hagyományos pohárból igyon. A cumisüvegből, ivópohárból vagy szívószálon keresztül történő tej és gyümölcslé fogyasztáskor a gyerekek fogai szó szerint cukorban és más fogszuvasodást okozó anyagokban fürödnek.
Legyen az ételek tárolása öröm
Zöldség és hús-zöldség ételek
A kész zöldség és hús-zöldség ételek tárolásának legjobb módja a fagyasztás. A befőzés nem a legalkalmasabb, mivel tartósítószerre van szükség hozzá, ami általában a só.
A legelején, amikor a kicsi még csak kóstolgatja az ételeket, és nem eszik belőlük sokat, érdemes lehet jégkocka formába lefagyasztani azokat. Miután teljesen átfagytak a kocka formában, öntsd át őket visszazárható zacskókba, és tedd őket vissza a fagyasztóba. Az így lefagyasztott élelmiszert a tárolás kezdetétől számított 2-3 hónapon belül használd fel, és a könnyebb felismerhetőség érdekében tüntesd fel a zacskókon a dátumot és az alapanyag nevét, mivel fagyasztás után nehéz megkülönböztetni az egyes fajtákat egymástól - például a sárgarépát, a sütőtököt és az édesburgonyát.
További tippek ételtárolásra:
- Ne fagyassz le a burgonyát - a benne található keményítő a fagyasztóban cukorrá alakul, szolanin képződik benne, az íze és állaga jelentősen romlik.
- Fagyasztott hüvelyesekből (borsó, kukorica, bab) főtt ételeket ne tárolj a fagyasztóban – az ízük romlik.
- Ne fagyaszd le újra a már egyszer kifagyasztott élelmiszert.
- A saláta, a retek és a hagyma nem tartozik a fagyasztóba.
Gyümölcs tízóraik
A gyümölcsöknél pont fordítva igaz – a legjobb befőzni őket. Tartósítószerként tökéletesen működik az alma, aminek köszönhetően nem kell cukrot vagy bármi mást hozzáadnod az uzsonnához. Csak adj két rész almát bármely egy résznyi gyümölcshöz. A befőzött gyümölcs körülbelül egy évig eláll hűvös, száraz és sötét helyen.
A magas víztartalmú és krémes gyümölcsök nem tartósíthatók fagyasztással, mivel a fagyasztóban romlik a minőségük.
Ezért ne fagyaszd le a következő gyümölcsöket:
- avokádó,
- szőlő,
- dinnye,
- banán,
- egész alma és körte.
A menet közbeni étkezéseket könnyedén megoldhatod
A kiegyensúlyozott és ízletes étrend biztosításában különösen jól segítenek az üveges gyümölcs tízóraik. A legkényelmesebb megoldás a tasakos gyümölcspüré, ami tökéletes nassolnivaló, és a gyermek néhány hónapos korától önállóan, a szülei segítsége nélkül fogyaszthatja, akár autóval való utazás közben is. A zöldséges és húsos-zöldséges bébiételeket bárhová magaddal viheted – akár a nyaralóba vagy a hotelbe is. Még néhány vidámpark is lehetőséget kínál arra, hogy az üvegben hozott ételeket mikrohullámú sütőben felmelegítsd.
A kész bébiételek jelenleg nagy választéka érhető el. Vacsorára tésztát, levest és tejes vagy tej nélküli kását is kínálhatsz a babádnak. Ne feledkezz meg az tápszerről sem, amely 2-3 éves korig fontos része a nem szoptatott gyermekek étrendjének.
Ha a kicsi éhes lesz a nagyihoz menet, vagy amikor sorban állsz a postára, nem csak az említett tasakos gyümölcspürék jönnek majd jól, hanem a müzliszeletek, kekszek vagy a puffasztott kukorica is.
Tippek a könnyeb kezdéshez
- Szoptatott baba esetén a 6. hónap körül, nem szoptatott babáknál a 4. és 6. hónap között kezd bevezetni az első ételeket.
- Az első kanálnyi ételek sárgarépából, burgonyából, brokkoliból vagy petrezselyemből álljanak. A gyümölcsök közül válaszd az almát, banánt, körtét vagy őszibarackot. Idővel keverheti a különböző fajtákat, és adhatsz hozzájuk húst is (baromfi, marha, bárány, nyúl) és tojássárgáját.
- Minden új hozzávalót 3-5 napos időközönként és külön-külön vezess be, hogy könnyen felismerhesd az esetleges ételallergiát.
- Ha otthon készíted el az ételeket, akkor óvatosan mixeld őket simára. Langyosan érdemes tálalni.
- Az etetéshez a hangulatnak nyugodtnak és jónak kell lennie.
- Készíts elő szalvétát, előkét, tapadókorongos tálat és egy kisebb műanyag kanalat. Etetéskor a babának ülőhelyzetbe kéne lennie (mielőtt magától ülne, félig ülő helyzetben), ideális esetben dönthető háttámlájú etetőszékben.
- Helyezd a kanalat a baba nyelvének hátsó harmadára, így könnyebben lenyeli.
- Kezdetnek napi 1-2 teáskanál elegendő, és fokozatosan növeld az adagot. Ha a kicsi elutasítja a szilárd ételt, ne erőltesd, és néhány napon belül próbálkozz újra. Légy türelmes.
- Dobd ki a maradék ételt, hogy ne okozzon emésztési zavarokat a babának.
- Az első rendes ételek még nem jelentik azt, hogy a baba egy hónapon belül már bélszínen fog nyammogni. Körülbelül 2 évig folytasd a tejjel, és idővel csökkentsd az adagot a bébiételek javára.
Már az első születésnapot ünnepeljük. Hogyan tovább?
Az első életév betöltése nagy fordulópontot jelent egy kisember életében. Bár már beilleszkedhet a többi családtag közé az ebédlőasztalnál, mivel már nem kell külön (és ráadásul párolóban) főznöd a baba ételét, de ne felejtsd el, hogy a kicsi még nem felnőtt. Emiatt továbbra is helyezz rá nagyobb figyelmet, és ne tegyél azonnal nehezen emészthető vagy forró ételt a tányérjára.
A kis szülinaposnak való főzéskor már kis mennyiségű sót is használhatunk, és itt-ott már meg is lehet egy kicsit fűszerezni az ételt. Most már adhatsz a gyermekednek:
- egész tojást,
- nem túl sós kemény sajtokat,
- túrós kenőt,
- szószokat,
- citrusféléket (figyelj az allergiára).