A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan tegyük bababiztossá az otthonunkat?
Vadonatúj gyerekszobát rendezel be, vagy éppen bababiztosra alakítod át a lakást? Gondolj elsősorban a biztonságra. Nyugodtan, és a legrosszabbtól való félelem nélkül oszd fel a helyiséget egyes részekre, és győződj meg arról, hogy megfelel az alapvető biztonsági követelményeknek. Koncentrálj a bútorokra, a lépcsőkre, a fiókokra és a padlóra.
Tartalomjegyzék
- Lekerekített sarkú és stabil bútorok a gyerekszobába
- Sarokvédő – felbecsülhetetlen értékű gyerekbiztonsági kellék
- Az ajtóütköző védi a gyerekek ujjait és a falat is
- Gondolj az ablakkilincsre is!
- Ne feledkezz meg a gyerekszoba függönyökről sem!
- Konnektorvédő a ház összes konnektorába
- Parketta vagy szőnyeg a gyerekszobába?
- Írd össze a feladataid!
Nemcsak a gyerekszobát, hanem az egész lakást érdemes átjárni és átvizsgálni biztonsági szempontból. Ebben segítenek a következő kérdések:
- Nem tud-e a baba belélegezni valamit?
- Lenyelni?
- Felborítani?
- Magára rántani?
Lekerekített sarkú és stabil bútorok a gyerekszobába
Hogy ne kelljen sokáig kutatnod a biztonsági paraméterek után, a legegyszerűbb megoldás az lesz, ha közvetlenül a gyerekkínálatból vásárolsz bútorokat. Akár egy kiságy, akár egy praktikus komód hiányzik, rengeteg inspirációt találsz a gyerekbútorok cikkünkben. A kiválasztott darabnak lekerekített élekkel kell rendelkeznie, és minden rögzítőelemnek teljesen süllyesztettnek kell lennie. A bútorok anyaga ideálisan nem mérgező felületű, felesleges bevonatok, lakkok és szintetikus ragasztók nélküli.
Miközben az utolsó lehetséges hibákat keresve járod a lakást, ismételd meg magadban az alapvető biztonsági kérdéseket, különösen a „nem boríthatja-e magára” kérdést. A gyerekszoba minden bútorának stabilnak, szilárdnak vagy a falhoz rögzíthetőnek kell lennie. Különösen gondosan vizsgáld meg a pelenkázóasztal stabilitását. Ha pelenkázó alátétet használsz, ügyelj arra, hogy jól tartson sima felületen, és ne álljon fenn a lecsúszás veszélye.
Sarokvédő – felbecsülhetetlen értékű gyerekbiztonsági kellék
Ha pedig még nem tervezed egy külön szoba berendezését, akkor a lakás egyes bútoraira koncentrálj. Amint a kicsi elkezdi kíváncsian felfedezni a lakást, jobban figyelj rá oda. Készülj fel erre a pillanatra előre, és biztosítsd be a bútorok minden éles sarkát speciális sarokvédőkkel. Ahhoz, hogy a kicsi ne tudjon benyúlni a fiókokba, használj biztonsági zárakat és egyéb szekrényzárakat. A lakás kialakításától függően praktikus korlátokat is vásárolhatsz a kandalló, a lépcső vagy esetleg a hűtőszekrény elé.
Az ajtóütköző védi a gyerekek ujjait és a falat is
A többi bútorhoz hasonlóan az ajtóhoz is számos praktikus kiegészítő kapható. Például egyszerű védőkorlátok, amelyeknek köszönhetően a gyerek nem csípi be az ujjait a zsanérokba. Azonban nem kell az ajtóütközőnek az egyetlen segédeszköznek lennie. Ha meg szeretnéd akadályozni, hogy a kicsi bejusson a szobába, jól jön egy ajtórács. A kapható modellek gyakran állítható szélességűek és kétoldalasan nyithatók.
Ha valóban a semmiből kezded a szoba kialakítását, és új ajtót vásárolsz, akkor részesítsd előnyben a teljesen átláthatatlan vagy az ajtó felső felében üvegezett fajtákat. De ne aggódj akkor sem, ha az egész lakásban üvegajtók találhatók. Legalább a gyerekszoba ajtót biztosítsd átlátszó biztonsági fóliával.
Tipp: Egészségügyi szempontból a tömörfa ajtók a legjobbak. A természetes viasszal és olajjal kezelt fa kiváló választás a gyerekszobába, legyen szó ajtóról vagy gardróbszekrényről. Ilyen anyagok esetén például nem kell tartanod a veszélyes formaldehid jelenlététől.
Gondolj az ablakkilincsre is!
Állj meg egy pillanatra az ablakoknál is, és győződj meg arról, hogy a gyerek nem tud felmászni az ablakpárkányra és maga kinyitni őket. Ebben nagy segítséget jelentenek a tetőablakoknál a redőnyök vagy zsalugáterek esetében a zárható ablakkilincsek. Ezután gond nélkül szellőzőre nyitva hagyhatod őket akár egész nap is.
Tipp: Ha teljesen kinyitott ablakokkal szellőztetsz, soha ne hagyd felügyelet nélkül a helyiséget.
Ne feledkezz meg a gyerekszoba függönyökről sem!
Hogy alvás közben ne zavarja a kicsit az utcalámpák fénye vagy az elhaladó autók zaja, válassz jó minőségű ablaksötétítőt. Ez lehet szövet- vagy kültéri redőny, roló vagy akár függöny is. Ha rolót vagy redőnyt választasz, ügyelj a zsinór hosszára. A kisgyerek soha ne érje el ezt, akárcsak a hosszú függönyöket, amelyekbe könnyen belegabalyodhat.
Konnektorvédő a ház összes konnektorába
Az egyik első dolog, ami eszedbe juthat, ha a biztonságról van szó, az az elektromosság. Jobb, ha nem halasztod el a konnektorok biztonságossá tételét egészen addig, amíg a kicsi már mászni kezd. A lehető leghamarabb szerezz be konnektorvédőket, és ne csak a gyerekszobába. Alternatív megoldásként választhatsz zsalus konnektorokat is.
Ügyelj a kábelekre is. Játék közben a kicsi ne találkozzon lógó kábelekkel, mivel azok arra késztethetik, hogy meghúzza vagy a szájába vegye őket! A készülékek, lámpák és egyéb háztartási eszközök minden csatlakozóját biztonságosan vezesd el lehetőleg kábeltakaró lécekben, vagy legalább a bútorok mögött.
Parketta vagy szőnyeg a gyerekszobába?
Sehogy sem tudod megakadályozni, hogy a kicsi elessen az első bizonytalan lépései során, ezért segíts, ahol lehet puha padló választásával. Emiatt vesd el a hideg csempét vagy a kemény parkettát. Ha már van ilyen padlófelület a lakásban, akkor azokat csúszásgátló hátoldalú darabszőnyegekkel, habszivacs vagy molitán alátéttel és vastag padlószőnyegekkel könnyedén módosíthatod.
Mivel a gyermeked először négykézláb fedezi majd fel a világot, javasoljuk, hogy olyan minőségi padlóburkolatokat válassz, amelyek nem tartalmaznak ragasztót vagy ftalátokat. Részesítsd előnyben a természetes anyagokat, mint például az antibakteriális marmoleum (természetes linóleum) vagy pamutból, vagy gyapjúból készült szőnyegek.
Tipp: Ügyelj arra, hogy ne heverjenek olyan apró tárgyak vagy más apróságok mindenfelé, amiket a kicsi lenyelhet.
Írd össze a feladataid!
Veszélyt látsz, bármerre is nézel? Írj le egy papírra mindent, ami eszedbe jut a biztonsággal kapcsolatban. Ezután ezt a listát használd ellenőrző listaként, amin ideális esetben még a baba születése előtt mindent kihúzol.
- Szobanövények: népszerű otthoni kiegészítők, amik hatékonyan szabadítják meg a teret a mérgező anyagoktól! Ennek ellenére tartsd őket biztonságos helyen, ahova a gyermek nem ér el. Egyes növények mérgezők lehetnek, ezért ne legyen a gyermeknek lehetősége a szájába venni őket.
- Háziállatok: soha ne hagyj felügyelet nélkül egy állatot a gyermekkel. Tanítsd meg a kutyát, hogy fogadja be az új családtagot, és óvatosan mutasd be őket egymásnak. A macskát nehezebb betanítani, ezért ügyelj arra, hogy ne jöjjön csak úgy be a szobába. Sokszor vonzza őt a babaágy melege, amibe szívesen bebújik, ugyanakkor akár véletlenül megkarmolhatja a babát.
- Baldachinok: a kiságy felett a hangulatos baldachinok, függönyök vagy a szúnyoghálók is szépen mutatnak, és emellett biztonságérzetet adnak a kicsinek. A babáknál remekül beválnak, de amint elkezdenek mászni, biztonsági okokból javasolt eltávolítani ezeket.
- Tisztítószerek, gyógyszerek: a vegyszereket, gyógyszereket és egyéb termékeket, amelyeket a gyermek megtalálhat, zárható szekrényben vagy megfelelő magasságban kell tárolni.
- Kulcsok: ideális esetben távolítsd el a kulcsokat minden helyiség zárjából. A gyerek hihetetlenül gyorsan elsajátítja a zár működési elvét, de még nem tudja magától kinyitni.
- Fűtés és kályhák: érintéssel teszteld, hogy a radiátor milyen hőmérsékleten érinthető meg biztonságosan, és ne lépd túl ezt az értéket (például termosztát segítségével). Könnyedén elkerítheted a forró kályha környékét egy biztonsági hálóval vagy korláttal.
- Tűzhely és főzőlap: hogy másra koncentrálhass a konyhában, mint a kis kukta távoltartására a potenciálisan veszélyes helyektől, segítséget nyújthatnak a tűzhelygombzárak, a tűzhelyvédők és a tűzhelykorlátok.
- Légzésfigyelő: közvetlenül a baba pocakja mellé helyezheted a pelenkára, vagy a kiságy matraca alá. A légzésfigyelő sok álmatlan éjszakát takaríthat meg, mivel folyamatosan figyeli, hogy a baba lélegzik-e. A beszerzésének szükségességéről bővebben a Szükséged van légzésfigyelőre? című cikkünkben olvashatsz.