A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Zöldségek és gyümölcsök tárolása a hűtőben: sárgarépa, gomba, cékla
Ismerd meg a gyümölcsök és zöldségek megfelelő tárolásának módszereit. A sárgarépa, a banán, a cékla és még a fűszernövények is eltérő tárolási feltételeket igényelnek a maximális frissesség megőrzése érdekében. Kíváncsi vagy, meddig áll el a gomba a hűtőben, vagy mi az, ami nem való a fagyasztóba? Cikkünkből kiderül!
A zöldségek és gyümölcsök tárolásának alapszabályai
- Már vásárláskor fordíts kellő figyelmet a zöldségek és gyümölcsök kiválasztására. Ne vásárolj ütődött vagy foltos darabokat, ha sokáig szeretnéd, hogy elálljanak.
- Tárolás előtt és közben ellenőrizd őket – különösen a koktélparadicsom, az áfonya, a málna és a szőlő összenyomódhat vagy bepenészedhet a csomagolásában.
- Fogyasztás előtt mosd meg a zöldségeket és a gyümölcsöket.
- Tartsd tisztán a hűtőszekrényt, a fiókokat és a gyümölcstárolókat. Ez jelentősen meghosszabbítja az ételek eltarthatóságát.
- Míg a fokhagyma, a hagyma, az alma, a sárgarépa, a burgonya és a karfiol sokáig eltartható, addig a puha gyümölcsök (málna, eper, cseresznye) és a vízzel teli zöldségek (paradicsom, saláta, uborka) rövidebb ideig.
- A zöldségek legjobban 2–8°C hőmérsékleten tárolhatók. A legideálisabb hűvös, szellős és párás pincében tárolni őket, ami sajnos a legtöbb háztartásból hiányzik. Pince helyett viszont a hűtő is jó szolgálatot tesz.
- A zöldségeket és gyümölcsöket a megfelelő fiókban tárold. Általában ez a hűtőszekrény alsó szintjén található.
- A felvágott gyümölcsök tárolására a vákuumos ételtartók vagy a lezárható üvegtálak a legjobbak.
- A gyümölcsök és zöldségek egyaránt szeretnek szárazon maradni, ezért soha ne tedd őket a hűtőszekrény nedves polcaira, és ne helyezd őket nedves tárolókba.
Hogyan tárold az élelmiszereket a hűtőszekrényben?
A zöldségek és gyümölcsök helyes tárolásának elsajátítása egy hosszú utat jelent, mivel sokféle termény más-más körülményeket igényel a maximális frissesség megőrzéséért.
- A spárga, a szeder, a cseresznye, a kukorica, a málna, a borsó, a spenót, az eper és a mángold mindenképpen a hűtőbe való.
- Az áfonya, a kelbimbó, a karfiol, a mandarin, a zöldbab, a paprika, a rukkola, a póréhagyma, a saláta, a szőlő és a cukkini akár egy hétig is eláll a hűtőben.
- A kajszibarack, a nektarin, az őszibarack és a szilva valamivel kevesebb ideig bírja, általában 5-7 napig.
- A brokkoli, a káposzta, az articsóka, a chilipaprika, az áfonya, a gránátalma és a gyökérzöldségek (sárgarépa, retek, zeller, cékla) állnak el a legtovább a hűtőben.
Kerüld a gyümölcsök zöldségek melletti tárolását
A zöldségeket ne tárold bizonyos gyümölcsfajták mellett, mivel ezek az érés során etilént bocsátanak ki. Ez felgyorsítja az érési folyamatot és lerövidíti az eltarthatóságot. Javasoljuk, hogy a gyümölcsöket külön vagy olyan gyümölcsök közelében tárold, amelyeket szeretnél, ha gyorsabban beérnének.
- Alma,
- sárgabarack,
- banán,
- füge,
- nektarin,
- őszibarack,
- paradicsom,
- avokádó,
- körte.
Mennyi ideig áll el a hús a hűtőben? Nem hűt a hűtőszekrény? Mi a teendő?
Mi nem való a fagyasztóba?
- Magas víztartalmú zöldségek és gyümölcsök (paradicsom, hagyma, saláták, cukkini, uborka, görögdinnye, eper, málna, alma, retek), amelyeket a legjobb lefagyasztva (fajtától függően) vagy már feldolgozva pl. püré formájában tárolni.
- Citrusfélék.
- Apró gyümölcsök (szilva, kajszibarack, őszibarack), melyek minősége a fagyasztás után jelentősen romlik. Lefagyasztás előtt ne felejtsd el kimagozni őket.
- A nyers burgonya egyszerűen nem tartozik a fagyasztóba. Viszont gond nélkül tárolhatod benne például a burgonyagombócokat.
- Nyers gomba, mivel a kezdeti fagyasztási folyamat során veszélyes, az emberi szervezetre káros mikotoxinokat bocsát ki.
Zöldségek tárolása hűtőszekrényben
A különböző típusú zöldségek különböző típusú szövetekből épülnek fel, ez az oka annak is, hogy eltérő a tartósságuk. Ehhez kell igazítani a tárolás idejét és módját. Hogyan csináld?
- A brokkoli tovább eltartható, ha letakarod egy nedves ruhával, és a szárát egy pohár vízbe állítod. A vizet rendszeresen cserélni kell.
- Helyezd a spárgát egy pohár vízbe, így tovább megőrzi a frissességét.
- Csomagold be a fűszernövényeket és a leveles zöldségeket egy nedves ruhába. A másik lehetőség, hogy egy pohár vízbe állítod őket, amiben a hűtőszekrényen kívül is frissek maradnak.
- Merítsd a salátát egy tál vízbe (vágott oldalával felfelé). Ha a salátának vannak gyökerei, a leveles rész helyett azt merítsd a vízbe.
- Vágd le a retekről a leveleit, és tedd egy tányérba vagy állítsd gyökerével lefelé vízbe.
- Csomagold be a karfiolt nedves ruhába vagy egy csomagolófóliába, ami szellőzik.
- Ha a zellert fóliába csomagolod, megőrzi ízét és állagát.
Gombák helyes tárolása: ezekre figyelj
A gombákat úgy kell kezelni, mint a friss húst. Tehát legkésőbb másnap dolgozd fel őket, miközben természetesen a hűtőben való tárolást is figyelembe vesszed. Egyes gombafajtákat, például a sárgahúsú tinórut, az arany tinórut vagy más puha és vizes gombát egyáltalán nem szabad a hűtőszekrénybe tenni, mivel ezek azonnal fogyasztva a legjobbak. Nagyon gyorsan romlásnak indulnak és az egészségre ártalmassá válnak.
A gombákat legjobb légáteresztő dobozban és legfeljebb két rétegben egymáson tárolni. A tárolásukhoz ideális a 0-6°C közötti hőmérséklet, és ahhoz, hogy másnapig valóban kibírják, meg kell akadályozni az átnedvesedésüket. Ezért soha ne mosd meg őket a hűtőszekrényben való tárolás előtt, és a begyűjtés során ügyelj arra, hogy ne nedvesedjenek át, mivel mérgezővé válhatnak.
A főtt gombás ételeket kihűlés után azonnal a hűtőszekrényben kell tárolni, hogy ne romoljanak meg. Az elkészített gombás étel így felmelegítve másnap is gond nélkül fogyasztható.
Javasoljuk, hogy a gombát legalább öt perc blansírozásnak vagy gőzöléses hőkezelésnek tedd ki. A nagyobb gombákat fagyasztás előtt kisebb darabokra kell vágni. A gomba zárt tárolóedényben fagyasztóban tárolható, és a legjobb 6 hónapon belül elfogyasztani.
Gomba tárolása hűtőben
A friss és mosatlan gombát 2-3 napig tárolhatod a hűtőszekrényben, ideális esetben a zöldséges fiókban. A csiperke tartósságát nemcsak az otthoni hőmérséklet és tárolási körülmények befolyásolják, hanem a frissessége is. Az optimális hőmérséklet a tárolására 2-4°C, légmentesen lezárva, tárolódobozban. A gombát nem szabad megmosni a hűtőszekrényben való tárolás előtt, mivel hamar besötétül, felülete pedig kellemetlenül csúszóssá, ragadóssá válik.
Sárgarépa tárolása
A sárgarépa tárolására a legjobb megoldás az, ha gyökérrészét egy homokos ládába szúrod és a pincében tárolod. Így a sárgarépa akár fél évig is eláll tökéletes állapotban. Magától értetődik, hogy a homokot időnként kicsit vízzel meg kell öntözni, és az állapotát sem árt ellenőrizni. Ez az eljárás nemcsak sárgarépa, hanem minden gyökérzöldség tárolására alkalmas.
Miért állnak el ilyen jól a gyökérzöldségek ebben a környezetben? Egyszerű – szeretik a függőleges elhelyezést, mivel ebben a helyzetben nőnek. Ha nincs pincéd, akkor egy pohár vízbe is állíthatod őket, amiből megkapják a szükséges tápanyagokat. A zöldségeket nedves ruhába is csomagolhatod, és függőlegesen tárolhatod a hűtőszekrényben.
Cékla tárolása
A céklát a gyökérzöldségek királynőjének tartják. Tárolásához ideális környezet a 0°C-os hőmérséklet és a magas, 95% körüli páratartalom. A tárolásához a legkedvezőbb feltételeket a pince biztosítja, amelyben 3-5 hónapig is eláll. Ha nincs pincéd, akkor a hűtőbe is teheted, ahol kb. 4 hétig áll el. Mivel itt gyorsabban megpuhul és kiszárad a cékla, csomagold perforált zacskóba.
Melyik zöldséget nem javasolt hűtőben tárolni?
- Szobahőmérsékleten a gyömbér, a sütőtök és a padlizsán áll el a legtovább.
- A fokhagyma és a hagyma a hűtőben nem lesznek boldogok. Kedvelik a sötét és száraz környezetet, ezért ruhában vagy papírzacskóban fogják a legtovább kibírni.
- Tárold a cukkinit, a burgonyát és az édesburgonyát a pincében vagy a kamrában, ahol hűvösebb van.
- Az éretlen avokádó (a hűtőben leáll az érési folyamat, így a korai fogyasztásra szánt, különösen érett gyümölcsöket tárolhatod hidegen).
- A nem felvágott görögdinnye.
- A paradicsom nem tartozik a hűtőbe, mivel itt elveszíti a gazdag ízét, a húsa pedig lisztes lesz.
- Az uborka a hűtőben való tartózkodás miatt kellemetlenül nyálkássá válhat (a paprika és a paradicsom is). Szobahőmérsékleten bírják a legjobban.
Hogyan tárold a gyümölcsöket a hűtőszekrényben?
A hűtőszekrényben való tárolásra alkalmas gyümölcsöket a legalacsonyabb hőmérsékletű és legmagasabb páratartalmú polcon kell tárolni. Ezen a helyen általában a gyümölcsök mellett a leveles zöldségeket is tárolhatod, a húsokat és a húskészítményeket pedig külön edényben tartsd. Egyes gyümölcsfajtáknak 0 és 4 °C közötti hőmérsékletre van szükségük, hogy megőrizzék maximális eltarthatóságukat, amit a hűtőszekrények általában nem érnek el átlagos háztartási használat során. Ez az oka annak is, hogy ezek a gyümölcsök viszonylag gyorsan megromlanak benne. Ilyen például a kivi, egres, datolyaszilva, licsi, meggy, málna, szőlő, szeder, őszibarack, nektarin, szilva, eper, ribizli és az áfonya.
Az ellenkező példa a trópusi gyümölcsök, mint az avokádó, lime, banán, citrom, grapefruit és az ananász, amelyeket 10 °C feletti hőmérsékleten kell tárolni a jó eltarthatóság érdekében. Ezt a feltételt még a hűtőszekrény sem tudja teljesíteni, ezért sok fogyasztó a legmelegebb helyre teszi őket, ami kombinált hűtőszekrény esetén a legfelső polc. A legjobb megoldás a trópusi gyümölcsök hideg kamrában való tárolása.
A termés típusától függetlenül minden felaprított gyümölcs a hűtőszekrénybe való, hogy megelőzd a gyors romlásukat. Ez vonatkozik azokra a gyümölcsökre is, amelyeket nem ajánlott felvágatlan állapotban a hűtőszekrénybe tenni, pl. a citrusfélék, ananász, mangó, banán, alma, körte és görögdinnye.
A banán elveszítheti az ízét
A banán nem való a hűtőbe, mivel gyorsabban megfeketedik benne mint szobahőmérsékleten, ráadásul elveszíti a finom ízét is. Talán észrevetted, miután hazahoztál egy csomó banánt, hogy a száruk néha élelmiszerfóliába van csomagolva. Ez nem üzleti trükk, hanem az eladó kísérlete a banán eltarthatóságának meghosszabbítására. A banánt még külön-külön is ajánlott fóliába csomagolni, ami megakadályozza az etilén felszabadulását, ami felgyorsítja a gyümölcsök érési folyamatát és későbbi romlását.
A szőlőt oszd kisebb fürtökre
Mielőtt a szőlőt a hűtőszekrénybe helyeznéd, oszd több kisebb fürtre, és csomagold őket műanyag zacskóba. Így az egymásra nehezedő szemek nem nyomják össze egymást, aminek köszönhetően hosszabb ideig megőrzik eredeti formájukat és minőségüket.
Fűszerek tárolása a hűtőszekrényben
A fűszernövények szeretik a nedves környezetet. A saját termesztésű friss fűszernövényeket alaposan mosd át, ami nagy mennyiségű vizet távolít el róluk, majd konyhai papírtörlővel szárítsd meg őket.
- Az ellenálló fűszernövényeket papírtörlőre helyezheted és beletekerheted. Az így becsomagolt fűszernövénycsokor lezárható dobozban áll el a legtovább a hűtőszekrényben.
- A finomabb fűszernövények szárának alsó részét vágd le, tedd zárható dobozba vízbe, majd hűtőben tárold.
- A fűszernövényeket, mint például a bazsalikomot, függőlegesen vázában vagy más vízzel teli dobozban, szobahőmérsékleten tárolhatod.