A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan működik a vezeték nélküli mobiltöltés?
A telefonod majdnem lemerült, és azon gondolkodsz, hogy mi lenne a jobb megoldás? Megkeresni a kábelt és az adaptert, reménytelenül órákig bogozni a kábelt, egy szabad konnektort keresni, és végül harmadik próbálkozásra betalálni a kábel végével a mobilba, vagy egyszerűen az asztalon lévő vezeték nélküli töltőre tenni azt? A válasz valahogy adja magát. A vezeték nélküli töltés azonban nem csak kényelmes, de manapság meglehetősen gyors és megfizethető is.
Tartalomjegyzék
- A vezeték nélküli töltés működési elve
- A vezeték nélküli töltés előnyei és hátrányai
- Egy új technológia mítoszokkal övezve
- Fordított töltés, vagyis telefon töltése telefonnal
- Hogyan válassz vezeték nélküli töltőt és mi az a Qi?
- Az iPhone vezeték nélküli töltése MagSafe segítségével
- A legjobb vezeték nélküli töltők
A vezeték nélküli töltés működési elve
Hogyan működik a vezeték nélküli töltés? Ez egy mágikus energiaátvitel? Nem. Egyszerű elektromágneses indukció két tekercs között – az egyik a töltőben és a másik a töltendő készülékben.
A vezeték nélküli töltőben lévő tekercs (tehát a töltő nem teljesen „vezeték nélküli”) mágneses mezőt hoz létre, amely a másik tekercsben váltakozó áramot indukál és tölti az akkumulátort. Semmi világrengető. Nicola Tesla a technikai fejlődés ókorában hasonló technológiát alkalmazott az izzók begyújtására, és hasonló elven működnek a sokunk otthonában megtalálható indukciós tűzhelyek is. Az egész folyamat egyszerűségének megvannak az előnyei - a töltők előállítása viszonylag olcsó, és nekünk, végfelhasználóknak sem kerülnek már annyi pénzbe.
A vezeték nélküli töltés előnyei és hátrányai
A vezeték nélküli töltők fő vonzereje a kényelem. Az egész folyamat kényelmes. És emellett sokoldalúak és univerzálisak is. Használhatod őket okostelefonok, okosórák vagy vezeték nélküli fejhallgatók töltésére egyaránt.
Mik a gyenge pontjaik? A vezetékes töltéshez képest főleg sebesség tekintetében maradnak el. De ez gyorsan változik, és néhány év múlva nagy valószínűséggel már egyáltalán nem kell majd foglalkoznunk ezzel. Végül is néhány évvel ezelőtt a vezeték nélküli töltők csak gyenge, 5 W-os teljesítményt produkáltak. Most pedig a tekintélyes 15 W a szabvány!
A vezeték nélküli töltés másik negatívuma az a tény, hogy nem tudod használni a mobiltelefonod (vagy más töltődő eszközöd) töltés közben. Nem tarthatod a kezedben, nem tudsz vele fényképezni, felhívni valakit és mozogni vele. Egy (hosszú) kábellel bizonyos mértékig igen. Bizonyos mértékig. A vezeték nélküli töltéssel viszont egyáltalán nem.
A vezeték nélküli töltés utolsó nagy gyengesége az elhelyezkedése. Ahhoz, hogy a mobiltelefon töltődjön, fizikailag közel kell lennie a töltőhöz - általában egy centiméteren belül. Néhány vastagabb tok makacsul megakadályozhatja a töltést. Az is fontos, hogy a mobiltelefont a töltő egy meghatározott helyére helyezd le, egyébként nem fog töltődni. A drágább töltők ezért több tekercsre támaszkodnak, így sokkal nehezebb, szinte lehetetlen mellé tenni a mobilt rajtuk.
A jövőben még olyan fejlesztés is várható, hogy a vezeték nélküli töltés hasonlóan fog működni, mint például a Wi-Fi. Elég, ha te és a telefonod egy szobában vagytok a töltővel, és az automatikusan elkezdi felvenni az áramot belőle. A kérdés az, hogy meddig kell várnunk erre.
+ Kényelem
+ Sokoldalúság
+ Megfizethetőség
- Alacsonyabb sebesség
- A készülék nem használható teljes mértékben töltés közben
- Fontos a pontos elhelyezés a töltőn
Egy új technológia mítoszokkal övezve
A vezeték nélküli töltés még egy viszonylag új technológia, így természetesen mindenféle mítosz övezi. Van, amelyik igaz, van, amelyik csak részben, és van, amelyik egyáltalán nem. Vajon melyik melyik?
1. Töltés közben némi energia elveszik.
Ez igaz. Az energia egy része valóban elveszik a vezeték nélküli töltés során, a töltő minőségétől függően néhány tíz százalékos nagyságrendben.
2. A telefon akkumulátora túltöltődhet és túlmelegedhet, ami azután annak károsodásához vezet.
Ez egy mítosz. A töltés automatikusan kikapcsol, ha az akkumulátor kapacitása eléri a 100 %-ot. A telefont nem lehet túltölteni, így nem kell előbb levenni a töltőről.
3. A vezeték nélküli töltő akkor is „tölt”, ha nincs rajta semmi.
Ez egy mítosz. A töltő felismeri, ha nincs rajta tölthető eszköz. Ráadásul képes szabályozni a teljesítményét, és így energiát takaríthat meg.
4. A vezeték nélküli töltővel való töltés gyorsabban lemeríti a mobiltelefon akkumulátorát.
Ez vitatható. Általánosságban elmondható, hogy a telefon vezeték nélküli töltése nem károsabb az elem számára, mint a klasszikus töltés. Mindkét változat fokozatosan csökkenti az akkumulátor kapacitását. Ez elkerülhetetlen. Fentebb azonban már említettük, hogy a vezeték nélküli töltés során az energia egy része elvész, hővé alakulva. A hő pedig negatívan hat az akkumulátorra. De ez a hőveszteség valójában olyan kicsi, hogy itt valami extrém megrongálódásról beszélni teljesen helytelen.
Egy aspektusában viszont pozitív hatással van az akkumulátorra a vezeték nélküli töltés. Az akkumulátor akkor bírja a legtovább, ha minden nap 20 % és 80 % között marad. Mármint, ha nem hagyod teljesen lemerülni és nem is töltöd rendszeresen maximumra. A vezeték nélküli töltéssel pedig ezt a célt könnyebb eléri, mint a vezetékes töltéssel, mivel egyszerűbb és kényelmesebb.
Fordított töltés, vagyis telefon töltése telefonnal
A fordított töltés a vezeték nélküli töltés egyik fajtája (bár vezetékes fordított töltéssel is találkozhatsz). Röviden, ez a funkció lehetővé teszi, hogy a telefonod egy másik eszköz, például fejhallgató, okosóra vagy egy barátod telefonja töltésére használd, ha a töltendő készüléket a telefonod hátuljához helyezed.
Ez jól jöhet olyan krízishelyzetekben, amikor az egyik készüléked lemerült, de a telefonod akkumulátora még bírja. Csak vigyázz, hogy abból a néhány százalékból a mobiltelefonodban is maradjon. És ne felejtsd el, hogy a töltendő eszköznek természetesen támogatnia kell a vezeték nélküli töltést (bár ahogy fentebb említettük, létezik vezetékes alternatíva is).
A legjobb megfizethető telefonok Hogyan válassz mobiltelefont?
Hogyan válassz vezeték nélküli töltőt és mi az a Qi?
Kompatibilitás
A vezeték nélküli töltő kiválasztásakor elsősorban egy dologra kell odafigyelned - a kompatibilitásra. A töltőnek és a töltendő eszközöknek ugyanazt a vezeték nélküli töltési szabványt kell támogatniuk. A jó hír az, hogy ez a szabvány, egyfajta funkcionalitási tanúsítvány is, és ez általában a széles körben elterjedt Qi, ami sokkal könnyebbé teszi az egész folyamatot.
Sebesség, vagyis teljesítmény
Egy másik fontos tényező a választásnál az a töltés sebessége, azaz a töltő maximális teljesítménye. Jelenleg 15 W a standard, de találkozni fogsz sokkal erősebb darabokkal is. Csak győződj meg arról, hogy a telefonod is támogatja az ilyen gyorstöltést. A legtöbb esetben a telefont tervező gyártótól származó töltő szolgál a legjobban (ha van ilyen lehetőség). És ez fordítva is érvényes – a Samsung vezeték nélküli töltői a Samsung telefonokkal működnek a legjobban.
A dekoráció része
A töltő kiválasztásának nem kell olyan unalmasnak lennie, mint amilyennek elsőre tűnik. A töltő az otthonod dekorációjának részévé válhat. Főleg, ha nagyobbat tervezel vásárolni – olyat, amivel egyszerre több eszköz is tölthető. Egymás mellé teheted majd a mobiltelefonod, az okosórád és a fejhallgatód. Vagy talán minden családtag mobiltelefonját is.
Míg egyes töltők a lehető legtöbb helyet próbálják biztosítani, mások az abszolút minimalizmusra és az elegáns dizájnra koncentrálnak. És egyes modellek akár hangszóró funkcióval is rendelkezhetnek. Valóban sok lehetőség közül választhatsz, tehát jó átgondolni, hogy valójában mit is vársz el a sajátodtól (a telefon töltése mellett ez magától értetődő).
Ne felejtsd el a kábelt és az adaptert
Végül egy tanács. Győződj meg arról, hogy a választott modellhez van kábel és adapter is a csomagban. És ha nem, ne felejtsd el megvásárolni őket. Nélkülük nem lesz igazán hatékony a töltés.
Útközben
És miközben a vezeték nélküli töltőkről beszélünk, nem tehetjük meg, hogy kihagyjuk a vezeték nélküli powerbankokat. Hiszen mit tehetsz, ha út közben merül le a mobilod? Keresel egy aljzatot? Vagy ráteszed a telefonod a teljesen feltöltött powerbankra, és mész tovább? A döntés világos.
Az iPhone vezeték nélküli töltése MagSafe segítségével
A MagSafe az Apple töltőkészülékeinek univerzális megjelölése. Nemcsak a mágneses kábelcsatlakozók tartoznak ál, amelyek a MacBookokat táplálják, hanem a mágneses töltőkorongok is az iPhone vezeték nélküli töltéséhez.
Az iPhone-ok belsejében lévő tekercseket mágnesek veszik körül. Tehát ha MagSafe-kompatibilis vezeték nélküli töltőre helyezed a iPhone-od, az mágnesekkel kapaszkodik hozzá, és szilárdan rajta marad. Ez gyorsabb töltést eredményez, és lehetővé teszi a telefon használatát töltés közben.
Ráadásul ez megnyitja az ajtót más felhasználási módok előtt is. Az iPhone hátulján lévő mágnesekhez a töltőn kívül ugyanolyan egyszerűen csatlakoztathatsz egy kis powerbankot, amely a telefonnal együtt elfér a zsebedben, vagy például egy pénztárcát.
A legjobb vezeték nélküli töltők
-
- 13 380 Ft – 36 892 Ft
- Mobiltelefon töltő 31 üzletben
-
- 10 799 Ft – 17 663 Ft
- Mobiltelefon töltő 25 üzletben
-
- 13 520 Ft – 36 990 Ft
- Mobiltelefon töltő 32 üzletben
-
- 14 250 Ft – 20 720 Ft
- Mobiltelefon töltő 9 üzletben
-
- 5 999 Ft – 10 900 Ft
- Mobiltelefon töltő 41 üzletben