A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Hogyan altasd el a kisbabát?
Az egyik első dolog, amivel meg kell küzdened, miután hazatértek a kórházból, az altatás. Azonban, ami éppen működik, az lehet, hogy néhány héten belül teljesen megváltozik. Ez egy állandó ciklus, ezért érdemes felkészülni minden változásra, és elfogadni azokat, ahogy folyamatosan jönnek.
A fejlődés minden hónapjában valami más zavarhatja a babát. Ezért jó, ha átfogóan vizsgálod a kicsi alvási szokásait. A cikk végén található általános tanácsok segíthetnek majd, de mindig figyelembe kell venni a gyermek életkorát és személyisége fejlődését.
Az újszülött elaltatása
A szülészetről a hazatérés utáni első együtt töltött hónap a kölcsönös élvezet jegyében telik majd. Néha a szülők is meglepődhetnek azon, hogy a kicsi csak alszik és alszik, és közben nincs szüksége semmire. Az etetés mellett nyugodtan alszik akár napi 17 órát is. Gyakran felébred, de nem mindig van teljesen tudatában az ébrenlét és az alvás közötti különbségnek. Itt teheted meg az első lépést a helyes alvási szokások kialakítása felé. Fokozatosan tanítsd meg a kicsit ennek a két állapotnak a megkülönböztetésére. Mindig tedd őt a kiságyába aludni, hogy ezt a helyet a pihenéssel társítsa.
Ébren vagyok vagy álmodok?
Nagyon egyszerűen hangzik: tanítsd meg a kicsit különbséget tenni az ébrenlét és az álom között! De hogyan is csináld? Tanítsd meg a babát, hogy érzékelje a nappalt és az éjszakát. Ezt különböző rituálék bevezetésével is kezdheted, amit a kisgyerekek nagyon szoktak szeretni. Például minden este lefekvés előtt ugyanakkor fürdesd meg és bújtasd pizsamába. Elénekelhetsz neki egy nyugtató altatódalt, vagy bekapcsolhatod a kiságy feletti zenélő forgót altató üzemmódban. Ne húzd el feleslegesen sokáig az éjszakai etetéseket, és ügyelj arra, hogy a kicsi ne nagyon ébredjen fel közben.
Amikor semmi sem használ…
A rituálék bevezetése, illetve a nappali és éjszakai szokások megszokása jól hangzik, de mit csinálsz, ha egyik sem működik, és a kicsi gyakran ok nélkül felébred? Ha tudod, hogy nem az éhség a hirtelen ébredés oka, ellenőrizd a következőket:
- A kicsi biztonságosan be van tekerve a pólyába úgy, hogy saját testének rángása ne ébressze fel.
- A szoba kellően sötét legyen, maximum gyenge fénnyel megvilágítva (15 W)
- A helyiségben megfelelő hőmérséklet legyen: 21 és 24°C között (kb. 6 hónapos korig, majd csökkentsd a hőmérsékletet)
- Reagálj a kicsi sírására – vagyis ne hagyd őt sírni: lehet, hogy elalszik a kimerültségtől, de nemsokára újra felébred, és a jövőben ettől számos, nem csak pszichés alapú problémája alakulhat ki.
A csecsemők alvása
A csecsemőkort körülbelül az első hónap betöltése után kezdjük megkülönböztetni az újszülött kortól, és körülbelül egyéves korig tart. Ilyenkor veheted észre azt, hogy a babád jobban különbséget tud tenni az ébrenlét és az alvás között. Ez azt jelenti, hogy nemcsak egy-egy pillanatra alszik el, hanem egészen a következő etetésig alszik.
Miért ébred fel folyamatosan éjszaka?
Lehetséges, hogy a kicsi még mindig nem tesz különbséget a nappal és az éjszaka között, de ez hamarosan megváltozhat, ha megfelelően betartjátok a napi szokásokat. Szóval légy türelmes és élvezz ki minden apró változást. Néha azonban a babát megzavarhatja a rossz emésztés vagy egy külső inger is, például a környező zajok hirtelen megváltozása (a TV kikapcsolása, a mosógép beindulása stb.). Ha a babával közös hálószobában vagy, felriadhat a mozgásod vagy horkolásod miatt. Ugyanígy a kiságyba való gyakori bekukucskálás is felébresztheti a nem túl mély álmából.
Végül még azon gondolkozhatsz el, hogyan is altatod el a babát. Ha nyugodtan elalszik etetés közben, vagy a válladon, amikor büfizik, és befekteted a kiságyba anélkül, hogy észrevenné, amint ott felébred, újra az ölelésedre fog várni. Ellenkező esetben azt kockáztatod, hogy éjszaka döbbenten ébred fel, mert egyedül van, és így nehezen lesz lehetősége arra, hogy egyedül aludjon el.
Mi az a kólika?
Miután kizártad a baba alvásának összes lehetséges zavaró okát, egy utolsó lehetőség kínálkozik - a csecsemőkori kólika. Ez nem egy betegség, ahogy a szülők gondolhatnák. Ez csak egy megnevezés a nagyjából 1-5 hónapos csecsemők megmagyarázhatatlan viselkedésére. A kólikát a több órán át tartó sírógörcsről lehet felismerni. A sírás nagyjából ugyanabban az időben kezdődik, és semmi sem segít rajta. A gyerekorvosoddal folytatott konzultációt követően használhatsz probiotikumot vagy hasmasszázst is beépíthetsz a mindennapi rutinba.
Milyen változásokat hoz egy baba az életedbe?
A baba körülbelül egyéves korában kezdi el felfedezni maga körül a világot, és ez az időszak úgy két és fél éves koráig tart. Ezután az altatás mellett egy másik kihívás is vár majd rád. Meg kell találnod az egyensúlyt a kicsi függetlenség iránti igénye és a biztonságban tartása között.
Hogyan tegyük biztonságossá a lakást egy kisgyerek számára?
Valószínűleg fokozatosan észre fogod venni, hogy az altatás egyre hosszabb ideig tart. A nyűgös babát rengeteg inger éri, amikre figyelhet, és így tovább marad ébren a karjaidban. Alvás közben is felébredhet, és igényelheti a figyelmed. Rajtad múlik, hogy mindig kedveskedj neki és a közelében maradj, de közben mégse térj el a megszokott napirendtől. A bevett alvási rituálék segíthetnek ebben, például a plüssállatok elhelyezése a kiságyba fekvés előtt, altatódal éneklése stb. Ha a kicsi játszani szeretne, és nem akar aludni, fordíts rá figyelmet, de ragaszkodj hozzá, hogy a napnak már vége.
Szándékosan ébred fel az éjszaka közepén?
Előfordulhat, hogy a kicsi tudatosan ébren marad és élvezi az új ingereket, de szándékosan nem tud felébredni. Ha már ébren van az éjszaka közepén, az azt jelenti, hogy felébredt, mivel éhes, fázik vagy rosszat álmodott. Mindenesetre a legjobb, amit tehetsz, hogy a lehető leghamarabb odamész hozzá, és megoldod a problémát. Ha egy rossz álom a hibás, a kicsi általában egy pillanat alatt megnyugszik a jelenlétedben.
5 tipp a babák elaltatásához
- Kötelező az esti nyugalom: és nem csak a babának, mivel érzékeny a házban uralkodó általános légkörre. Ha az esték nyugodtak, a kicsi is gyorsabban megnyugszik.
- Ha a babának szüksége van rá, ringassuk el: majd megnyugodva, de még viszonylag ébren tegyük a kiságyba, és várjunk egy kicsit a közelében.
- Nyújts neki biztonságérzetet: szorosan bugyoláld be, és maradj mindig közel.
- Segíts a kicsinek megtalálni a saját ritmusát: a babák jól reagálnak az ismétlődő történésekre és a sztereotípiákra. Hagyd azonban, hogy ő maga tudatosíthassa ezt. Ne kényszerítsd rá a könyvekből előírt szabályokat. Minden gyerek saját egyéniség, és így is kell őket kezelni.
- Ne vidd túlzásba a segédeszközöket: még ha sokszor könnyebb a babának bekapcsolnod egy altatódalt, vagy csillagokat vetíteni a falra, elsősorban neked kell megtanítanod gyermekedet az elalvásra. A segédeszközök lehet, hogy időt spórolnak neked, de a kicsiben fokozatosan rossz szokásokat alakítanak ki. Visszahúzódóbbá válhat, és inkább a tárgyakhoz, mint az emberekhez kötődik majd.