A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Gyerekszoba a Feng Shui szerint
Egy kisiskolásnak rendezed be a szobát, vagy azon gondolkodsz, milyen legyen a kicsi első saját szobája? Nem mindegy, hogy a tervezés és a szervezés melyik szakaszában tartasz. Próbáld meg egy kicsit más szemszögből nézni a teret. A Feng Shui ősi kínai tanításai segítenek ebben.
Tartalomjegyzék
- Az elégedettség titka
- A kreativitás egy kis szobában is szárnyra kaphat
- Hogyan lehet összekapcsolni a játékot az alvással? Zónák kialakításával.
- Gyerekszobabútorok az egyszerűség jegyében
- Hogyan használd az elemeket?
- Az ágy és az íróasztal alkotják az alapokat
- Hagyd, hogy a színek megtegyék a hatásukat
- A gyerekszoba dekorálása
- Meglelted az 5 alapelvet?
Az elégedettség titka
Az egzotikus Feng Shui szó két részből, a „szél és víz” szavakból tevődik össze. Bár első pillantásra nem sokat árulnak el jelentésükről, esetleg egy kicsit utalnak arra, hogy milyen irányzatú ez a tanítás. Kezdetnek azonban elég annyit tudni, hogy a Feng Shui fogalma az ember és a környezet közötti kapcsolattal foglalkozik, amelyben él. Nem kell ismerned ennek a módszernek az összes tanítását ahhoz, hogy olyan szobát rendezhess be a gyereked számára, amelyben jól érzi magát. Elég, ha először elsajátítod a Feng Shui 5 alapelvét. Ezek a következők.
„Ahol van szél, de hiányzik a víz, ott a chi (életenergia) minden irányba szétszóródik. A víz maga szívja fel a chi-t. Őseink azt mondják, hogy igyekezzünk úgy gyűjteni össze a chi-t, hogy az ne szóródjon szét minden irányba. A chi létfontosságú erejének áramolnia kell, ugyanakkor egyben is kell tartani azt.”
A kreativitás egy kis szobában is szárnyra kaphat
A Feng Shui első kérdése az, hogy a lakáson belül hol helyezkedjen el a szoba. Az ideális a déli és délkeleti oldal, ahol a helyiséget egész nap egyenletesen világítja meg a Nap.
A gyerekek inkább egy kisebb vagy egy nagy, de szépen felosztott szobában érzik magukat biztonságban és harmóniában. A gyerekszoba mérete tehát nem játszik ebben túlzottan nagy szerepet. A nagy hely túl nagy nyomást gyakorolhat a gyerekre, és kényelmetlenül érezheti benne magát. Másrészt egy kicsi szoba paradox módon több teret biztosít a gyerekek fantáziájának és kreativitásának.
Hogyan lehet összekapcsolni a játékot az alvással? Zónák kialakításával.
A Feng Shui által harmonizált tér egyes részeinek a lehető legjobban illeszkedniük kell egymáshoz. A lakás többi szobájában ez nem okoz ekkora gondot, de hogyan oldd meg ezt a gyerekszobában? Ne felejtsd el, hogy ez alapozza majd meg a gyerek hátterét, amiben a legtöbb időt tölti, különösen, ha idősebb lesz. A helyiséget alvásra, játékra, tanulásra vagy esetleg duzzogásra használja majd. Ezért a legjobb dolog, ha a teret célzottan zónákra osztod.
Az aktív zóna az évek során érthető módon változni fog. A legkisebb gyerekek a szoba ezen részében játszhatnak, például habszivacs vagy színes szőnyegen, és felfedezhetik játékaik változatosságát. A nagyobb gyerekek a játszósátorban vagy a beltéri hintában játszhatnak.
Az aktív zónába tartozik:
- tárolóhely játékoknak, polcok, dobozok
- játékok
- puha szőnyeg
- megfelelő központi világítás, a lehető legtöbb természetes napfény
- vidám dekorációk, festmények és matricák a falra
Nem tartozik az aktív zónába:
- éles sarkú bútorok
- nehezen tisztítható padlók és kiegészítők
Az aktív zónával ellentétben a pihenőzóna nyugodt, nem kaotikus, gyengéd energiájú légkört kell, hogy kialakítson. Ezt bizonyos minimalizmussal érhetjük el. A pihenőzónát egy ágy és mellette egy lámpával ellátott éjjeliszekrény fogja uralni. És ez a tökéletes módja a nap lezárásának is.
A pihenőzónába tartozik:
- ágy
- éjjeliszekrény
- lámpa (nem a fejnél)
Nem tartozik a pihenőzónába:
- elektronika
- játékok
- rendetlenség
A semleges/tanulózóna pedig befogad mindent, ami nem fért bele az előző zónákba. A babák számára ezt a helyet jól ki lehet tölteni például egy pelenkázóasztallal. Az idősebb gyerekeknek nőnek az igényeik, csakúgy, mint az iskolásoknak. Ezért elsősorban a semleges zónában helyezzük el a tanuláshoz szükséges eszközöket: egy tágas íróasztalt és egy kényelmes széket.
A semleges zónába tartozik:
- íróasztal (pl. a gyerekkel együtt növő)
- szék
- elektronika
- könyvek, tankönyvek, íróeszközök
- szemétkosár
- lámpa
Nem tartozik a semleges zónába:
- rendetlenség
- játékok és egyéb figyelemelterelő tényezők
Gyerekszobabútorok az egyszerűség jegyében
Nagyon gyakran fogod hallani az elem szót a Feng Shui-val kapcsolatban. Az ókori kínaiak hitték, hogy az embert 5 elemnek kell körülvennie ahhoz, hogy harmóniában éljen: tűz, fém, föld, víz és fa. A fának kell leginkább képviselve lennie a gyerekszobában. A többi elem elrendezését a gyerek személyiségének megfelelően kell kiválasztani. A kis örökmozgók számára előnyös lesz a föld, a víz és a fém elem a szobában. Ezzel ellentétben a tűz elem pedig jobb azoknak a gyerekeknek, akik kicsit nyugodtabbak.
A szoba bútorainak mindenekelőtt biztonságosnak kell lenniük. Ha például a dolgozószobát alakítod át gyerekszobává, akkor jobb, ha áttekintesz néhány biztonsági elvet A legjobbat a legkisebbek számára cikkünkből. Mindig részesítsd előnyben a könnyű és egyszerű kidolgozást. A könnyű alatt pedig azt értjük, hogy legyenek inkább légiesek és lekerekített élűek.
Hogyan használd az elemeket?
Minden elem más-más tulajdonságot szimbolizál, legyen szó személyiségjegyekről, színekről, anyagokról vagy formákról. Tehát, ha egy adott elemet szeretnél előnyben részesíteni a gyerekszobában, kreatívan közelítsd meg ezt a feladatot. Mi jut az eszedbe a tűzről? Meleg, piros, narancssárga, háromszög, gyertyatartó... Az elemekkel való munka nagyon intuitív és egyben játékos is lehet. Az alábbiakban az egyes elemek általánosan elfogadott jellemzőit találod.
- Tűz: nyár, meleg, virágok és gyümölcsök, bőr, tornyok, színek, gyertyatartók, háromszögek
- Víz: hideg, fekete, szürke, párnák, hullámos kúszónövények, tengert ábrázoló festmények, szökőkutak, cseppek, üveg
- Fém: ősz, szárazság, fémek, arany árnyalatok, kör, ovális, selyem, muszlin
- Fa: tavasz, zöld, pasztellszínek, fa tárgyak, magas növények, festmények, csíkok, levelek, szobanövények
- Föld: indián nyár, sárga, tégla, agyag, beton, kő, függő növények, kerámia, rusztikus stílus, négyzetek
Az ágy és az íróasztal alkotják az alapokat
A szoba középpontja az ágy kell, hogy legyen. Ideális esetben egyszerű és nem kiegészítőkkel túlterhelt. Így nem halmozódik majd fel túl sok dolog az ágy alatt, még a tárolóhelyen sem. Az ágyat úgy kell elhelyezni, hogy a gyerek a párnán fekve lássa az ajtót, ugyanakkor ne közvetlenül felé nézzen. Ezért a legjobb pozíció az ágy számára, ha a támlája falnak támaszkodik, amelyen nincs ablak vagy ajtó.
A második fontos bútordarab az íróasztal. Válassz olyat, ami megfelelően nagy. Most még lehet, hogy megfelel, amíg a gyerek csak rajzolgat, de vajon néhány év múlva rá fog majd férni az összes füzet és tankönyv is? Az íróasztalnál ülve a gyerek akkor érzi magát a legjobban, ha egy fal található a háta mögött. Nem szabad azonban éles sarkoknak és bútordaraboknak a háta irányába állnia. Az ágyhoz hasonlóan a kisiskolásnak is jó (de nem közvetlen) rálátása kell, hogy legyen a székről az ajtóra.
Ügyelj arra, hogy az asztalon legyen rend, tisztaság és mindig készen álljon a tanulásra. Emiatt szereld fel a helyet elegendő tárolóhellyel és fiókokkal. Ezenkívül, ha a semleges zóna szomszédos az aktív játszózónával, gondolj egy megfelelő térelválasztó vásárlására. A játékok és egyéb zavaró tényezők nem lehetnek nagyon közel a tanulózónához.
Hagyd, hogy a színek megtegyék a hatásukat
A Hogyan fesd ki a gyerekszobát? című cikkünkben többet megtudhatsz arról, hogy a színek hogyan hatnak az emberi pszichére. A Feng Shui szempontjából pontos festéssel, tapétával és színes kiegészítőkkel alátámaszthatod a különálló zónákat, ami segíthet összpontosítani, vagy éppen ellenkezőleg, megnyugtatni a gyermeket.
Hogyan fesd ki a gyerekszobát?
A színválasztás is az 5 elemhez kapcsolódik. Ha három zónára osztod a helyiséget, akkor létezik egy egyszerű kombináció. A pihenőzóna legyen nyugodt. Ezért ide tompa színeket válassz (fehér, barna, krém, tompa kék). Az aktív zóna serkenti a gyerekek fantáziáját, a szórakozást és felfedezést. Ne félj az erős színektől és a színes mintáktól. Vedd figyelembe a gyerek személyiségét a választásnál. A túl aktív gyerekeket nagyobb valószínűséggel megnyugtatja majd a barna, a bézs, a kék vagy a sárga. A kevésbé aktív gyerekeket a zöld, a lágy piros vagy a narancs serkentheti aktivitásra. Válassz sárgát a semleges zónába, mivel ez (mint maga a föld elem) támogatja a tanulást.
A gyerekszoba dekorálása
A megfelelő dekoráció kiválasztása olyan, mint a gyöngyfűzés. Ahhoz, hogy a gyöngyök jól összetartsanak, erős szálra és biztos áttekintésre van szükség. A gyerekszoba legyen színes és támogassa a képzelőerőt és a játékosságot a gyerekekben már kiskoruktól kezdve. De hogyan ragadd meg ezt a Feng Shui szemszögéből, ahol a hangsúly az egyensúlyon van?
Első pillantásra a kiegyensúlyozatlan három zónát gyönyörűen kiegészíti a negyedik. Ezt akár összekötő zónának is nevezhetjük. Mindent tartalmaz, ami biztosítja, hogy a helyiség egyes részei jól illeszkedjenek, ugyanakkor funkcionálisan mégis elkülönüljenek egymástól. Ilyen elemek lehetnek például növények, tükör, szőnyeg, LED szalag, függöny vagy akár tapéta. Az egyes dekorációs elemek kiválasztásakor ideális esetben válassz egy, a szobához illő témát, pl. erdőt, tengerészeket, indiánokat stb. A dekoráció fontos jellemzője, hogy a gyerekek növekedésével könnyedén megváltoztatható.
Az összekötő zónába tartozik:
Nem tartozik az összekötő zónába:
- akvárium
- bútorok éles sarkokkal
Meglelted az 5 alapelvet?
A Feng Shui varázsa többek között abban rejlik, hogy közvetlenül kapcsolódik a természethez. A tanításának egyik mottója a következő: Engedd be a természetet az életedbe. Nincs szükség bonyolult instrukciókra, minden fontos megtalálható a természetben, legyen szó friss levegőről, ami szükséges a gyerekszobába és az egész lakásba, vagy a rengeteg inspirációról. Azonban, hogy ne bonyolítsuk túl a dolgokat az elején, a következő 5 alapelvet választottuk ki az 5 elem szemszögéből.
- Tűz: „Ahhoz, hogy az energia folyamatosan áramoljon a helyiségben, biztosítani kell az egyes zónák összekapcsolását, például megfelelő dekorációkkal.”
- Víz: „Olyan könnyedén, mint ahogy a víz lebegteti a falevelet, légies és egyszerű bútorokat válassz a szobába.”
- Fém: „A minimalizmus jegyében csökkentsd le a pihenőzónát egy erre a célra kialakított sarokra: az ággyal és az éjjeliszekrénnyel."
- Fa: „Hagyd nőni a gyereket. Biztosíts neki elegendő helyet (szabadságot) játék közben.”
- Föld: „Ahogyan a föld összegyűjti a vizet, engedd meg, hogy a tanuló zónában a gyerek zavartalanul szívja magába és dolgozza fel az új információkat.”