A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Nem tudod bekapcsolni a laptopod? Így élesztheted újra!
Be kell fejezned egy fontos munkát vagy iskolai projektet, és a laptopod a lehető legrosszabb pillanatban leállt. Mit tegyél? Mielőtt elindulnál a legközelebbi szervizbe, próbáld ki az alábbi egyszerű tippeket. Az, hogy a laptopot nem lehet bekapcsolni, nem jelenti azt, hogy teljes katasztrófáról van szó!
Nem kapcsol be a laptop. Mit tehetsz most?
Miért nem kapcsol be?
Annak, hogy a laptopod miért nem kapcsol be több oka lehet – minden számítógép más és más. Ezért először az lesz a feladatod, hogy kiderítsd, mi is történhetett. Mi a probléma oka? Mi áll mögötte?
És amikor az okot keresed, logikusan kell eljárnod – kezdd olyan dolgokkal, amelyek könnyen, gyorsan és mindenekelőtt olcsón javíthatók - például próbáld meg néhányszor újraindítani a laptopot. Ha ez nem segít, és úgy látod, a probléma valószínűleg nem ilyen egyszerű, térj át az összetettebb eljárásokra és a drágább javításokra.
Arra persze nincs lehetőségünk, hogy ebben a cikkben minden lehetséges okot lefedjünk. Egyszerűen túl sok a változó. Éppen ezért szeretnénk legalább kimozdítani a mélypontról, és a helyes irányba terelni, illetve pénzt megtakarítani az esetlegesen szükségtelen javításokon.
Hogyan lehet gyorsan megoldani a problémát?
Ha nem tudod beindítani a laptopot, kezdd a tettes keresését az akkumulátornál, az adapternél és a felhalmozódott statikus elektromosságnál.
- Húzd ki a töltőt a laptopból, és vedd ki az akkumulátorát. Egyes modelleknél ez egyszerű – csak csúsztasd ki az akkumulátort a ház mögül. De más eszközökben (pl. ultrabookok) az akkumulátor a ház alja alatt van elrejtve. Ezért először ki kell csavarozni, és óvatosan le kell választani az akkumulátort az alaplapról, mielőtt eltávolítanád.
- A következő lépés a felgyülemlett statikus elektromosság megszüntetése. Bonyolultnak hangzik, de nem is lehetne könnyebb. Csak annyit kell tenned, hogy egy percig lenyomva tartod a bekapcsológombot.
- Ezután tedd vissza az akkumulátort, és próbáld meg bekapcsolni a laptopot. Ha sikerült, akkor valószínűleg megsérült az adapter. Ha nem, kezdd elölről – vedd ki ismét az akkumulátort, és ismét tartsd lenyomva a bekapcsológombot egy percig.
- Ezúttal azonban ne tedd vissza az akkumulátort. Ehelyett csatlakoztasd a laptopot a töltőhöz, és próbáld meg bekapcsolni. Sikerült? Tehát ez azt jelenti, hogy ideje kicserélni a laptop akkumulátorát egy újra.
- De ha a laptop ezúttal sem kapcsol be, akkor valószínűleg magában a számítógépben van a probléma – annak egyik fő alkatrészében, esetleg a töltőportban.
A legjobb olcsó laptopok (otthoni használatra, filmnézésre)
A laptop bekapcsol, de azonnal kikapcsol vagy lefagy
Mi a teendő, ha a laptop problémába ütközik az operációs rendszer (OS) betöltésekor, és a bekapcsolás után azonnal leáll, lefagy vagy újra indul? Ennek is sokféle oka lehet.
A laptop rossz helyről tölti be az operációs rendszert
- Válassz le minden tartozékot (pl. egeret és monitort) a laptopról. Lehetséges, hogy a számítógép valamelyikről próbálja elindítani az operációs rendszert.
- Segített? Ezután be kell állítanod a rendszerindítási sorrendet a BIOS-ban. A számítógép elindítása után nyisd meg a BIOS-t, keresd meg a „Boot Order” (vagy „Priority Order”) menüpontot, és válaszd ki a fő merevlemezt, amelyen az operációs rendszer található.
- Ha nem látod ott a merevlemezt, az lehet a tettes. Folytasd az alábbi eljárással.
Problémás merevlemez
- Húzd ki a laptopot, vedd ki az akkumulátort, és szereld szét, hogy a merevlemezhez juss. Húzd ki, majd csatlakoztasd újra. Lehetséges, hogy a számítógép belsejében a merevlemez elmozdult, és így megszakadt a kapcsolata az alaplappal.
- Egy másik dolog, amit még megtehetsz, az az, hogy futtatod a BIOS-t, és ellenőrzöd, hogy van-e beépített diagnosztikai funkciója. Ez lehetővé teszi a merevlemez működésének („Storage / Hard Drive Check”) és gyakran a RAM („Memory Check”) tesztelését.
- Azt tapasztaltad, hogy a merevlemez vagy egyáltalán nem található (persze nem a laptop házában, hanem a BIOS-ban!), vagy valami probléma van vele, és nem ment át az említett diagnosztikán? Cseréld ki egy újra, lehetőleg SSD-re!
Rendszer helyreállítása
- Ha a probléma nem a merevlemezben van (és nem például a RAM-ban), lépj vissza a BIOS-ba, és keresd meg a „System Restore / Repair” lehetőséget. Sajnos a BIOS (vagy UEFI) minden laptopon máshogy néz ki, így nem tudjuk pontosan megmondani, hogyan juthatsz el hozzá, de biztos lehetsz, hogy minden BIOS rendelkezik ezzel a funkcióval.
- Alternatív megoldásként, ha nemrég frissítetted az operációs rendszert (vagy a BIOS-t), és a problémák csak ezt követően jelentkeztek, próbáld meg visszavonni a legújabb frissítést. A BIOS-ban kell lennie egy „Undo Last Update” opciónak.
- Ha ezek egyike sem segít, már csak az operációs rendszer teljes újratelepítése, vagy a BIOS-t tápláló hibás CMOS elem cseréje marad.
Fekete képernyő: A notebook bekapcsol, de semmi sem jelenik meg a kijelzőn
Mi a teendő, ha sikerül bekapcsolni a laptopot (és hallani pl. a ventilátorokat), de a képernyőn nem látsz semmit?
- A legegyszerűbb módja a videokártya újraindítása a "Windows + Shift + Ctrl + B" billentyűparancs segítségével, és a számítógép újraindítása.
- „Invazívabb” megoldás a laptop szétszerelése, hogy hozzáférj a RAM-hoz. Vedd ki, és próbálj meg egy másikat behelyezni. Ha készüléked két memóriamodulra támaszkodik, először eltávolíthatod az egyiket, megpróbálhatod anélkül bekapcsolni a számítógépet, majd esetleg eltávolíthatod a másikat, és megpróbálhatod újra bekapcsolni azzal. Így megtudhatod, hogy ezek közül melyik lehet hibás.
- Ha semmi sem segített, próbáld meg csatlakoztatni a laptopot egy külső monitorhoz (lásd a Hogyan csatlakoztathatsz monitort laptophoz? című cikkünket). Ha minden működik a külső monitorral, akkor a laptop kijelzője a hibás, vagy a csatlakozással van probléma.
- A tapasztaltabbak szétszedhetik a laptopot és leválaszthatják a kijelzőt, és újra csatlakoztathatják az alaplaphoz. Ha ez sem segít, cseréld ki a kijelzőt az alaplaphoz csatlakoztatható kábelt. Ennek a cseréje összehasonlíthatatlanul olcsóbb a teljes panel cseréjéhez képest.
- Ha azonban a 3. lépésben semmi sem jelenik meg a külső monitoron, akkor ezért nagy valószínűséggel egy hibás alaplap a felelős, és az egyetlen megoldás a szerviz felkeresése.