A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A legjobb e-book olvasók (2024)
Az e-book olvasók megjelenésével az olvasás szerelmesei előtt új dimenziók nyíltak meg. Az ebook reader lehetővé teszi, hogy akár az egész könyvtárad bármikor, bárhová magaddal vidd, mindegy, hogy dolgozni indulsz vagy a tengerhez.
A legjobb e-book olvasó – Kindle vagy PocketBook?
-
Amazon Kindle Paperwhite 4 (10th Gen) 2018 32GB -
- 74 490 Ft
- E-book olvasó 1 üzletben
-
- 257 890 Ft – 282 990 Ft
- E-book olvasó 2 üzletben
-
- 105 040 Ft – 134 421 Ft
- E-book olvasó 14 üzletben
-
- 68 800 Ft – 113 196 Ft
- E-book olvasó 24 üzletben
A legjobb e-book olvasók 50 000 Ft alatt
-
- 36 999 Ft – 47 020 Ft
- E-book olvasó 10 üzletben
-
- 45 990 Ft – 65 500 Ft
- E-book olvasó 30 üzletben
-
- 39 240 Ft – 43 677 Ft
- E-book olvasó 13 üzletben
-
- 39 200 Ft – 47 390 Ft
- E-book olvasó 20 üzletben
-
- 46 750 Ft – 75 120 Ft
- E-book olvasó 14 üzletben
Könyv? Nem, inkább egy e-book olvasót szeretnék!
Kíváncsi vagy, hogy kihasználnál-e egy e-book olvasót? Vannak-e előnyei egy klasszikus nyomtatott könyvhöz képest? Szerintünk ez határozottan így van, és az alábbiakban elmondjuk, miért.
Egy e-book olvasó bárhol elfér
Fő vonzerejük természetesen a praktikusságuk. Az átlagos e-könyv olvasó körülbelül akkora, mint egy A5-ös iskolai füzet, de néhány típus még annál is kisebb. És hasonlóan könnyű. Ezért mindegy, hogy hátizsákban vagy kézitáskában viszed a dolgaid, az e-book olvasó mindenhol elfér, vészhelyzetben még a zsebedben is. Ez önmagában nem mindent eldöntő érv, de ne felejtsd el, hogy ebben a kis „füzetben” több ezer könyv elfér. És nemcsak könyveket, képregényeket és folyóiratokat olvashatsz az e-könyv olvasón, hanem jegyzeteket készíthetsz benne a tanulmányaidhoz vagy munkahelyi dokumentumaidhoz.
E-ink kijelző
„Mindez szép” – gondolod –, „de miért ne használnám könyvolvasásra a mobiltelefonom, ami mindig nálam van?” Az e-book olvasók nem klasszikus LCD és hasonló, fényt kibocsátó kijelzőkkel rendelkeznek, hanem úgynevezett e-ink (elektronikus tinta) kijelzővel rendelkeznek, amelyek éppen ellenkezőleg, visszaverik a fényt, és ugyanúgy viselkednek, mint a papír.
Ennek a technológiának köszönhetően az e-book olvasóknak nem okoz gondot az olvashatóság a napfényben, és nem terhelik annyira a szemet. Az e-ink kijelzők nem igényelnek túlságosan erős akkumulátort, hiszen csak a megjelenített kép megváltoztatásakor fogyasztanak áramot. Emiatt az olvasók gyakori használat mellett is hetekig bírják, nem csak maximum pár napig, ahogy azt a mobiltelefonoknál megszoktuk. A töltőt így nyugodt szívvel otthon hagyhatod akkor is, ha nyaralni mész.
Természetesen semmi sem tökéletes, és az e-ink kijelzőknek is van néhány sajátos problémájuk. Első pillantásra észreveheted, hogy az olvasók túlnyomó többsége fekete-fehér kijelzővel rendelkezik. Kétségtelenül ez az egyik fő korlátjuk. Már megjelentek a piacon színes kijelzős olvasók, de lassan jelenítik meg a színeket és azok nem túl telítettek. Érdemes erre gondolni, ha a közeljövőben művészi fotókönyveket vagy színes képregényeket szeretnél olvasni – nem fogod tudni őket annyira élvezni az e-book olvasón.
Az e-ink kijelzők sebességben is alulmaradnak. Az elektronikus tintával sokkal hosszabb ideig tart a kép megváltoztatása az LCD-khez képest, ezért (még) ne számíts arra, hogy filmet vagy sorozatot nézhetsz rajta.
Az olvasás élménye egy e-book olvasón
A fent említett hiányosságok egyike sem fog zavarni, ha pusztán szövegolvasáshoz vásárolsz olvasót. Ez az, amiben az e-book olvasók abszolút kitűnnek. Nemcsak a papír benyomását tudják kelteni, hanem sok mindenben felülmúlják azt.
Az e-könyv olvasón például egyszerűen felnagyíthatod a nehezen olvasható betűtípusokat, megváltoztathatsz egy bosszantó betűtípust, vagy bekapcsolhatod a háttérvilágítást, és még sötétben is olvashatsz! Belefáradtál, hogy fekete szöveget olvasol fehér alapon? Szeretnéd ezt megfordítani? Megfogott egy idézet az olvasott regényből? Csak jelöld ki, mentsd el a kedvenceid közé, és add hozzá a saját megjegyzéseid. Nem tudod egy szó jelentését? Kattints rá, és bővítsd ki a látóköröd. Sok lehetőség közül választhatsz, és minden új generációval ezek száma csak egyre nő.
Az utolsó előny, amit nem szeretnénk kihagyni, azok maguk az e-könyvek. Míg egy hagyományos papírkönyvért be kell menni a könyvesboltba, vagy várni kell néhány napot a rendelés után (ha még árulják), addig az e-könyveket online is meg lehet vásárolni, és perceken belül elkezdheted őket olvasni. Ideálisak azok számára, akik nem szeretnek várni.
Mire érdemes odafigyelni egy e-book olvasó kiválasztásakor?
Úgy döntöttél, hogy vásárolsz egy e-book olvasót, de nem tudod, hogy mi alapján válassz? Attól függ, hogy elsősorban mire fogod használni. Íme néhány tippünk, amelyek megkönnyítik a választást.
Kijelző
Az első dolog, amelyre összpontosítanod kell, az a kijelző mérete. Egy átlagos olvasó hat hüvelykes kijelzővel rendelkezik. Hat hüvelyk pont megfelelő az olvasáshoz - mindent el lehet olvasni rajta, és mindenhol elfér. De ha tudod, hogy nagyobb képernyőt szeretnél (akár jegyzetírásra, akár képregények olvasására), akkor akár tíz hüvelyk feletti modellekkel is találkozhatsz. A nagyobb kijelzőnek kéz a kézben kell járnia a nagyobb felbontással – így elkerülhető a szaggatott szöveg és az elmosódott kép.
Praktikus és sok esetben nélkülözhetetlen funkció a kijelző háttérvilágítása. Az olcsóbb modellekben nem található ilyen, és mindenképp olyan olvasó választását ajánljuk, ami rendelkezik ezzel. Ha nincs rá szükséged, a háttérvilágítás mindig csökkenthető vagy teljesen kikapcsolható. De ha szükséged van rá, és az olvasóban nem található ilyen, akkor nincs más választásod, mint vásárolni egy lámpát és az olvasóra rögzíteni.
Továbbra is találkozhatsz nem érintőképernyős kijelzőkkel, azaz olyan olvasókkal, amelyeket csak gombokkal lehet vezérelni. Manapság inkább anomáliának számítanak, de egyeseknek tetszhet a mechanikájuk és az érezhető kattanás. Ráadásul így elkerülheted a kijelző ujjlenyomatokkal való beterítését. A legtöbb könyvmoly azonban valószínűleg értékelni fogja az olvasó érintőképernyővel történő vezérlésének csendességét és intuitív vezérlését.
Fentebb említettük a színes kijelzős olvasók létezését is, amit mindenképpen érdemes figyelembe venni. Javasoljuk azonban, hogy vásárlás előtt először nézz meg videós ismertetőket, vagy személyesen próbáld ki az adott olvasót, hogy tudd, mire számíthatsz ettől a még gyerekcipőben járó technológiától.
Felhasználói felület
Minden gyártó egy bizonyos operációs rendszerrel látja el az olvasóit. Egyesek intuitívak, mások kevésbé. Vannak, akik értékelni fogják az egyszerűbb környezetet, míg mások jobban értékelik a több lehetőséget, amik az igényeikre szabhatók – csakis tőled függ.
A probléma általában abból adódik, hogy a rendszer nincs magyar nyelven lokalizálva. Az olvasóknak nem okoznak problémát a magyar karakterek, és lehet rajtuk magyar nyelvű könyveket olvasni, de magát az operációs rendszer környezetét gyakran nem fordítják le – ez elsősorban az Amazon Kindle modelljére vonatkozik. Ezek irányításához elég néhány angol szót tudni, de egyesek számára ez akár leküzdhetetlen akadályt is jelenthet.
E-könyv formátumok
Az e-book olvasók különféle e-könyv formátumokat támogatnak. Az EPUB és a MOBI a leggyakoribb, és a PDF is klasszikus. Bármelyik formátumban is vásárolod meg a könyvet, később lehetőség van arra, hogy online eszközök és számítógépes programok (például a „Calibre” program) segítségével más formátumba konvertáld.
Esetenként találkozhatsz a könyvek úgynevezett DRM védelmével is, amely a kalózkodás elleni védelmet jelenti. Az ilyen könyvek olvasásához általában regisztrációra és speciális szoftver használatára van szükség. Ez a védelem azonban viszonylag ritka Magyarországon, és nem valószínű, hogy találkozni fogsz vele.
Teljesítmény és kapacitás
Amire nem kell annyi időt szánni, az az egyes olvasók teljesítményének összehasonlítása. Az újabb modellek kicsit simábban működnek, de még így is végső soron az e-ink kijelzők képességei korlátozzák őket.
Az egyetlen paraméter, amelyre érdemes figyelni, az a tárhelykapacitás – vagyis az, hogy hány könyv fér el az olvasóban. A 8 GB-os tárhely jellemző rájuk manapság, és egy átlagos e-könyv pedig egyetlen MB sincs. Egy egyszerű számítással arra a tényre juthatsz, hogy nem kell aggódnod a szabad hely miatt – több mint nyolcezer könyv elfér majd az olvasón.
Hacsak nem rajongsz a képregényekért (és más képes kiadványokért) – ezek több helyet foglalnak el, és nagyobb tárhely választására késztetnek. És ha ez még mindig nem lenne elég, néhány olvasó kapacitása SD kártyával bővíthető.
Egyéb hasznos funkciók
Ami még felkeltheti az érdeklődésed az e-book olvasó kiválasztásakor, az a vízállóság. Így elkerülheted a medencében vagy heves esőben való olvasás okozta stresszt, a biztonság pedig mindennél előbbre való. Sok olvasó rendelkezik beépített 3,5 mm-es jack csatlakozóval - ha éppen hangoskönyvet, vagy csak egy dalt szeretnél meghallgatni. Ha nemcsak olvasáshoz, hanem jegyzeteléshez is szeretnéd használni az olvasót, akkor valószínűleg értékelni fogod a ceruzával ellátott modelleket. Ha pedig nem szereted a kábeleket, nézz körül a Bluetooth-os vagy wifis modellek között, így könnyebben átviheted a könyveket az eszközök között.
Olvasás tableten és mobilon
Fentebb már ízelítőt kaptunk abból, hogy az e-ink kijelzővel rendelkező e-book olvasók miben jeleskednek a mobiltelefonok, táblagépek és hasonló eszközök LCD és OLED kijelzőihez képest. De nézzük meg kicsit részletesebben, és soroljuk fel a konkrét előnyeiket és hátrányaikat mindkét oldalon.
Az olvasók kitűnnek a napfényben való olvashatóságukkal, hosszú üzemidejükkel, és mindenekelőtt nem fárasztják annyira a szemet. Az a tény, hogy nem rendelkeznek annyi funkcióval, mint a mobiltelefonok, igazából egy bónusz. „Hogyan jelenthet előnyt valami, ami hiányzik?” Az értesítések kizökkenthetnek az olvasásból és a közösségi oldalakhoz való hozzáférés nélkül végre nyugodtan olvashatsz. Nincs semmi zavaró tényező, csak te és a könyved.
Másrészt mi szól a táblagépen és mobiltelefonon való olvasás mellett? A gyorsaságuk. Fénysebességgel lehet lapozgatni az oldalakat, közben zenét is hallgathatsz és a böngészőben itt-ott kikereshetsz valamit. A táblagépek és a mobilok egyszerűen tökéletes gépek multitaskingra – ha éppen ehhez van kedved.
A lenyűgözően színes kijelzőjük pedig tökéletes a kidolgozott képregények, művészi alkotások és a minőségi fotókkal teli könyvek lapozásához.
Hangoskönyvek
Összehasonlítottuk az e-book olvasókat a könyvekkel, a mobiltelefonokkal és táblagépekkel. Ezért nem hagyhatjuk ki a hangoskönyveket – a kifejezetten hallgatáshoz tervezett könyveket - sem.
A hangoskönyvek hallgathatók mobiltelefonon, táblagépen, asztali számítógépen és laptopon, de még sok e-book olvasón is (bár természetesen nem ez a fő funkciójuk).
De miért hallgatnál inkább egy könyvet, ha el is tudod olvasni? A leggyakoribb ok az, hogy hallgatás közben mást is tudsz csinálni, például vezetni vagy takarítani. Sőt ott van a felgyorsított, esetleg kétszer olyan gyors hallgatás lehetősége is. Kipróbálnád, hogy milyen, ha hivatásos színészek vagy maga a szerző olvassa fel a művet – olyan emberek, akik pontosan tudják, milyen hangon kell megszólalniuk az egyes szereplőknek, és van elképzelésük arról, hogyan kell hangzaniuk az egyes mondatoknak? A hangoskönyveket például azok értékelik, akik egész nap a munkahelyükön szövegeket olvasnak, és szabadidejükben szeretnének kikapcsolódni az olvasás mellett.
Van, aki könnyen elveszti a fonalat, miközben a felolvasást hallgatja, míg másokat a lényegesen bonyolultabb jegyzetelési lehetőség zavar, de a hangoskönyvekben még így is van valami, és érdemes őket kipróbálni.