A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Üdvözlünk az ökölvívás világában!
Ökölvívás? Ez a sport nem csak a vérről-verejtékről és durva ütésekről szól. Minden alkalommal, amikor felveszed a boxkesztyűt és a ringbe lépsz, Muhammad Ali vagy Mike Tyson harcos szelleme veszi át feletted az uralmat. Boxold ki magadból az összes stresszt, és hagyd, hogy megrészegítsen a győzelem öröme. Mindenképpen megéri!
Milyen a megfelelő boxfelszerelés?
A saját boxfelszerelés előnye, hogy otthon is teljes mértékben kihasználható, ami olyan előny, amit csak nagyon korlátozott számú sport kínál. A sílécet otthon csak waxolni lehet, a teniszütő is a tokjában pihen, de a boxfelszerelést aktívan használhatod. Az ökölvívás alapfelszerelése a boxkesztyű, a fejvédő és a boxzsák. A védők és bandázsok garanciát jelentenek a biztonságos és hatékony edzéshez.
Boxkesztyű
A boxkesztyű kiválasztásakor ügyelj a megfelelő méretre, anyagra, és ne tévesszenek meg a különleges jelölések sem. A boxkesztyűk méretét unciában (oz) határozzák meg. Edzéshez vagy szabadidős boxhoz leggyakrabban a 12-16 unciás kesztyűk alkalmasak. A kisebb méretű 10 unciás kesztyűk pedig a versenyekre lettek kitalálva (leggyakrabban 8 uncia súlyúak a nők és a gyerekek számára).
Kesztyű mérete unciában | Boxoló súlya | Rendeltetés |
4 oz | - | Gyerek |
6 oz | 45 kg-ig | Junior és gyerek |
8 oz | 50 kg-ig | Junior és női, edzés és versenyzés |
10 oz | 45-65 kg | Pontkesztyűzés, zsákolás, edzés, versenyzés |
12 oz | 45-65 kg | Pontkesztyűzés, könnyű küzdés (light sparring) |
14 oz | 66-79 kg | Univerzális, küzdés (sparring) |
16 oz | 80 kg felett | Kemény küzdés (hard sparring) |
A klasszikus- vagy edzőkesztyűkre jellemző az ovális forma és a többi ujj terével egybe nyitott hüvelykujj. A thai-box kesztyűk laposabbak, és különálló hely van a hüvelykujj számára. Zsákoláshoz vagy pontkesztyűzéshez szánt boxkesztyűk speciális típusa a zsákoló kesztyű. Vékonyabb védőrétegű, laposabb formájú és a maximális érintkezés érdekében speciálisan kialakított párnázással rendelkezik az ízületek védelméért.
Ha nehezen tudsz választani a boxkesztyűk közül, fontos tudnod, hogy a műbőrből készült kesztyűk a legolcsóbbak és a kezdők számára tökéletesen megfelelnek, de közel sem bírják olyan sokáig, mint valódi bőr változataik.
Minden használat után hagyd teljesen kiszáradni a boxkesztyűd, majd tárold száraz és hűvös helyen. A kesztyű felületének gyors karbantartásához elegendő egy nedves kendő, az alaposabb ápolásához használj speciális bőrápolásra szánt termékeket. Soha ne mosd a kesztyűt mosógépben, ne használj kefét és ne szárítsd radiátoron vagy közvetlen napfényben.
Boxzsákok és boxkörték
Miért jó, ha van saját boxzsákod és mire használhatod? A boxzsák nemcsak az ütések és rúgások megfelelő begyakorlásához, hanem a koordinációs és fizikai erőnléti edzéshez is pótolhatatlan eszköz, ami könnyedén elfér az otthonodban. A boxzsáknak ideális esetben fele olyan könnyűnek kell lennie, mint a saját testsúlyod, és ha a klasszikus box mellett időnként rúgásokat is gyakorolsz, hosszított boxzsákot válassz (220 cm-ig). Ha szeretnéd a mozgásod dinamikáját fejleszteni edzés közben, csiszolni az ütéseid erejét, élesíteni a reflexeid, és mindeközben visszajelzést szeretnél kapni az ütéseidről, akkor a boxkörte a megfelelő választás. A box szimulátor azonban a legvalóságosabb szimulációt kínálja az élő ellenféllel vívott mérkőzésről. Kiváló választás azok számára, akiknek egy nehéz nap után ki kell engedniük a gőzt, növelni szeretnék az egyes ütések erejét, sebességét és pontosságát.
Tipp: Az edzés szerves részét képezik a pontkesztyűk, amelyeket az edző visel, és a boxoló az utasításai alapján igyekszik szabályos gyakorisággal eltalálni a célpontokat.
Fejvédő és egyéb védőfelszerelés
Ha valaki box közben egy jól irányzott ütést kap, az valószínűleg fájni fog. A tapasztalt boxolóknak, de különösen a kezdőknek mindig kötelező fejvédőt viselniük, ami védi az állat, az arcot, a homlokot és a füleket is az ütésektől. Még egy ökölvívónak is van oka mosolyogni, főleg egy győztes mérkőzés vagy egy sikeres edzés után, ezért fontos a fogvédő használata, ami védi az egész szájüreget. Ne felejts el rendszeresen gondoskodni a fogvédődről csakúgy, mint a fogaidról, mivel a fogvédő védőburkolata is karbantartást igényel, hogy a baktériumok és egyéb szennyeződések ne szaporodjanak el rajta. Ajánlott minden edzés után vagy edzés előtt alaposan leöblíteni, fogkefével és fogkrémmel megtisztítani.
Az alap boxfelszereléshez tartoznak a bandázsok is, amelyeknek fő feladata a kéz védelme ütés közben, hogy ne sérüljön meg, illetve a nedvesség felszívása. Mérkőzés vagy edzés előtt mind a két kezed óvatosan kösd be, és csak ezután vedd fel a kesztyűt. Az intenzitástól és a terheléstől függően a bandázsok több hónaptól évekig kitarthatnak.
A kezed, a fejed és a fogaid már védve vannak, de ne feledd, hogy az ökölvívás elsősorban küzdősport, és könnyen előfordulhat, hogy az ellenfél keze olyan helyekre téved, amelyekre még gondolni sem kellemes. A szuszpenzor, mellvédő, térdvédő vagy lábszárvédő használatával jelentősen csökkenteni lehet a fájdalmas ütéseket és rúgásokat.
A ringben is stílusosan!
Ha az ökölvívásra gondolsz, akkor az izmos sportolók jutnak az eszedbe egy szál rövidnadrágban? Mindig stílusosan ugorj be a ringbe, de gondolj a saját kényelmedre is. Ügyelj arra, hogy könnyű, sarok nélküli cipőt viselj, és a boxruházat semmilyen módon ne korlátozza a mozgásod. A boxpóló vagy bármilyen más sportpóló és rövidnadrág a lehető legjobb választás. A ruházat anyagának légáteresztőnek és könnyűnek kell lennie. Az alapszabály az, hogy a rövidnadrág nem érhet térd alá. Egy nedvszívó törölközőt és egy kulacsot tarts mindig kéznél, mert fontos a rendszeres folyadékpótlás.
Ha benevezel egy ökölvívó mérkőzésre, a pólód csak piros vagy kék lehet (a ring sarkának színétől függően).
Az ökölvívás szabályai jól jönnek a mindennapi életben is
Az ökölvívás egy szigorú szabályokra épülő sportág, amelyek a mindennapi életben is hasznos lehet. A fegyelem, a rend és a becsület gyakran méltánytalanul figyelmen kívül hagyott erényei minden ökölvívónak. De az ezekhez vezető út nem könnyű. Maga a felkészülés az edzéssel kezdődik. Mint minden sportban, itt is általános fizikai felkészülésre van szükség, ami az edzések jelentős részét teszi ki, különösen az elején. De ne csüggedj, légy kitartó, és becsületesen vegyél részt minden edzésen. Magad is meglátod, hogy hamarosan remekül érzed majd magad mind fizikailag, mind mentálisan, és remekül hasznát veszed a frissen megszerzett testi erődnek a küzdelem közben és a technika elsajátításakor. Az ökölvívó edzést a test bemelegítésével kell kezdeni, aerob gyakorlatokkal (futás vagy ugrókötelezés), nyújtással, majd technikai edzéssel folytatni. Folyamatosan tarkítsd mindezt erősítő edzésekkel (fekvőtámasz, felülés, guggolás, stb).
Gyors bevezetés a box szabályaiba
Az ökölvívó mérkőzés hossza a testi-lelki igénybevétel miatt szigorúan meghatározott (férfiak 3 x 3 perces menetek egy perces szünettel, nők 4 x 2 perces menetek egy perces szünettel). A mérkőzés kezdete előtt és annak vége után mindig udvariasan kezet fogsz az ellenfeleddel (leggyakrabban a vezetőbírói felhívást követően), jelezve, hogy sportversenyről van szó. A mérkőzést a vezetőbíró irányítja, aki veled együtt van a ringben. Elsődleges feladata az ökölvívók egészségének védelme, valamint a mérkőzés sportszerűségének felügyelete.
Minden ökölvívó mérkőzést legalább három másik, úgynevezett pontbíró pontoz, akik minden kör vége után azonnal feljegyzik mindkét ellenfél által szerzett pontok számát egy pontozólapra (pontozógép is használható). Csak azok a pontozott ütések kerülnek feljegyzésre, amelyek nem tartoznak a szabálytalan beavatkozások kategóriájába, vagy nem mondanak ellent az alapvető szabályoknak. A mérkőzés végén összeadják a pontokat, és kiderül a boxmeccs győztese.
Minden ütésnek szigorúan megszabott pontértéke van. Ahhoz azonban, hogy az ütés pontértékű legyen, a zárt kesztyű öklöt takaró részével kell közvetlenül a fejet vagy a test elülső vagy oldalsó részét érnie deréktól felfelé, és soha nem derék alatt.
A szabálytalan ütések nem pontértékűek, és az ökölvívót figyelmeztetéssel, vagy a mérkőzés közben a már megszerzett pontok levonásával büntethetik miattuk.
- Derék alatti ütés vagy derék alatti fogás,
- az ellenfél elgáncsolása vagy lelökése,
- nyitott kesztyűvel, a kesztyű belsejével vagy a kéz élével való ütés,
- fej vagy váll támadásra való használata,
- könyök/alkar támadásra való használata,
- a hátra, a nyakra, a fejtetőre vagy a vesére mért szándékos ütés,
- a földről felálló vagy a földön fekvő ellenfél megtámadása,
- teljesen passzív védelem,
- vulgáris vagy agresszív viselkedés a vezetőbíróval szemben, stb.
Egy boxmérkőzés menete
Minden mérkőzés hivatalos kezdete előtt a ringbíró feladata ellenőrizni az ökölvívók boxfelszerelését és lemérni a boxolók aktuális súlyát. Ezután mindkét ellenfelet kézfogásra invitálják, ami nemcsak a sportszerű magatartást garantálja, hanem a boxolók egymás és a bírók iránti tiszteletét is, akik a mérkőzés gördülékeny menetére fognak ügyelni. A gongot megütő bíró hivatalosan is elindítja a mérkőzést, amit a ringbíró utasítása igazol. A mérkőzés kezdete és vége is a gong megütésével és a bíró egyértelmű utasításával történik. A szünetben az ökölvívók a ring számukra kijelölt sarkába mennek, ahol felfrissülnek, konzultálnak az edzőjükkel a meccs stratégiájáról, és ellenőrzik az aktuális egészségi állapotukat.
Ha az egyik ellenfél elkábul vagy agyrázkódás jeleit mutatja a mérkőzés alatt, a meccset azonnal felfüggesztik. A szabályok szerint a vezetőbíró tízig rászámol verbálisan és kézjelekkel. A mérkőzés idő előtt véget is érhet például a törölköző közismert ringbe dobásával, amikor az egyik ellenfél már nem tudja folytatni a mérkőzést, vagy az edzők felismerik, hogy súlyos egészségkárosodás következhet be. A mérkőzés idő előtt véget érhet egy kemény ütés vagy ütéssorozat következtében, amikor a boxoló lábán kívül bármelyik testrésze érinti a talajt és nem tud egyáltalán talpra állni vagy tehetetlenül lóg a kötélen.
A súlycsoportok eltérőek az amatőr és a profi kategóriákban. Sokkal könnyebb lesz eligazodni az amatőr kategóriákban, mivel a profi ökölvívásban minden szervezet saját egyéni súlycsoport elnevezéseket használ.
Az amatőr box összesen 11 súlycsoportot különböztet meg. Egy ökölvívó csak a súlyának megfelelő súlycsoportban versenyezhet, az eltérés nem elfogadható. A mérlegelés körülbelül két órával a tényleges mérkőzés előtt történik.
Súlycsoport | Férfi | Női |
Papírsúly (kislégsúly) | 49 kg-ig | 48 kg-ig |
Légsúly | 52 kg-ig | 51 kg-ig |
Harmatsúly | 56 kg-ig | 54 kg-ig |
Pehelysúly | - | 57 kg-ig |
Könnyűsúly | 60 kg-ig | 60 kg-ig |
Kisváltósúly | 64 kg-ig | - |
Váltósúly | 69 kg-ig | 64 kg-ig |
Középsúly | - | 69 kg-ig |
Félnehézsúly | 75 kg-ig | 75 kg-ig |
Nehézsúly | 81 kg-ig | 81 kg-ig |
Szupernehézsúly | 91 kg felett | - |
Az ökölvívás tele van inspirációval
Az ökölvíváshoz erő, jó egészségi állapot szükséges. Ebben a sportban mindenre figyelni kell, a testi adottságoktól kezdve a pszichés érettségig. Az ökölvívás olyan küzdősport, amely két hasonló súlycsoportú ellenfél közvetlen ökölharcán alapul. A küzdelem mindig a ringben, kizárólag álló helyzetben zajlik.
Rocky szívdobogtató meccse után kinek ne támadna kedve felszaladni a híres philadelphiai lépcsőn és hőssé válni? A népszerűvé válásának köszönhetően az ökölvívás sok előnnyel rendelkező sportágként vált ismertté a nagyközönség előtt. A box egy nagyon sokoldalú tevékenység, amely ötvözi az erőt és az atletikus edzést. Az ökölvívás egyértelmű jellegzetességei:
- jó hatással van az erőnlét növelésére,
- nagyszerű módszer a fogyáshoz és az alakformáláshoz,
- pozitív hatással van a szívre és az érrendszerre,
- jótékony hatással van a pszichére, mivel edzés közben nagy mennyiségben szabadulnak fel a megfelelő hormonok,
- hozzájárul az egészséges életmódhoz,
- kiváló eszközként szolgál az önvédelmi edzéshez, és a berögzült box magatartás nagymértékben növeli az önbizalmat.
Az ökölvívás nem abban a formában alakult ki, ahogy ma mindenki ismeri. Elődjének az ókori görög ökölvívást (püx vagy pügmé) tekinthetjük, amely először az i.e. 688-as ókori olimpiai játékokon jelent meg. A két küzdő csak ököllel ütötte egymást, a versenyek során pedig bőrszíjakat (himantész) tekertek a kézfej, a csukló, az alkar és időnként a mellkas köré, hogy elkerüljék a csonttöréseket. A küzdelem az egyik ellenfél győzelméig tartott. Ha túl sokáig tartott a mérkőzés, a küzdők választhattak, hogy védőfelszerelés nélkül folytatják-e a küzdelmet. A menetek száma nem volt korlátozva, az utolsó ütés döntötte el a győzelmet.
Az ökölvívás első említése Angliában a 18. században történt, amikor James Figg angol párbajtőröző egy újító és merész ötlettel állt elő: puszta kézzel kell vívni. Az ő kezdeményezésére alapították meg Londonban Az önvédelem nemes művészetétnek iskoláját. Egy bizonyos Queensberry-i márki azonban mindössze 1857-ben fogalmazta meg először az ökölvívás szabályait, megteremtve ezzel az általunk ismert ökölvívás alapjait. Az ökölvívás 1904-ben vált olimpiai sportággá St. Louis-ban. A női ökölvívásnak 1994-ig kellett várnia az elismerésre, és a 2012-es londoni olimpián jelent meg először.
Tipp: azon gondolkodsz, hogy elkezdenél boxolni, de még nem tudtad magad rávenni egy edzésre sem? Szívd magadba a sport hangulatát és ihletét a szakma legjobbjaitól, és hagyd, hogy Balboa, a Klicsko fivérek vagy Mike Tyson motiváljanak az ökölvívás elkezdésében.
Az ökölvívás alapvető terminológiája
- Alapállás (guard) – az ökölvívó alapvető kiindulási helyzete,
- jobb/bal alapállás – alapállás a jobb/bal láb közelebb áll az ellenfélhez,
- hátsó/elülső ütés – a hátsó/elülső kéz által az ellenfél felé irányított ütés,
- közvetlen egyenes ütés – az elülső/hátsó kéz által egyenes vonalban vezetett ütés,
- horog – oldalról leadott ütés hajlított karral,
- felütés – hajlított karral alulról felfelé leadott ütés,
- lehajlás (ducking) – védekező technika,
- kereszt (cross) – két kézzel végrehajtott keresztlengés,
- küzdés (sparring) – a valós környezetet és körülményeket utánzó edzésforma,
- WP – pontozásos győzelem,
- AB – győzelem visszalépés következtében,
- RSC – a vezetőbíró megállítja a mérkőzést,
- DISQ – kipontozással való győzelem.