A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Jóga kezdőknek otthon is végezhető gyakorlatokkal
Egy stresszes munkanap, a rossz idő és a mozgáshiány nyomot hagy a mentális és fizikai állapotodon? Nincs időd, kedved és erőd edzeni? Próbáld ki a jógát meditációval kombinálva. Napi 15 percet biztos találsz rá (talán még mielőtt befejezed a köretek megfőzését), és a kikapcsolódás érzése nem fog sokat váratni magára.
Mi a jóga, és hogyan segíthet a mindennapi életben?
Amikor a legtöbben a jógára gondolnak, elsősorban a lassú, bizonyos esetekben unalmas gyakorlatok sora jut eszükbe, amelyeket speciális légzés kísér. De ez ne tévesszen meg! A jóga eredeti jelentése egyesülés vagy kapcsolódás - ez egy filozófia, egy életmód és egy életszemlélet. Ma az adott gyakorlatokat és sorozatokat (pl. Napüdvözlet) a meditációval és a pránájámának nevezett tudatos légzéssel kombinálják. De ezt kiegészítheted a mindennapi életben végzett tevékenységekkel, viselkedéssel, vegetarianizmussal is. Ez az, ami egyedivé teszi a jógát, és talán ezért is az egyik létező leghatékonyabb edzésfajta. Ez azonban nem feltétlenül jelenti azt, hogy a ruhatárad világos színű ruhákra kell cserélned, vegán leszel és Indiába költözöl (de természetesen ezt is megteheted).
Az irányított és tudatos légzés nemcsak a szervezet oxigénellátásához járul hozzá, hanem a prána, vagyis a kozmikus energia befogadásához is, amely a jóga tanítása szerint az élet alapeleme. A légzés lelassításának és tudatos irányításának köszönhetően az életet is meg lehet hosszabbítani, hiszen állítólag minden jóginak csak bizonyos számú lélegzetvétele van az életében.
A speciális légzőgyakorlatok segítségével a tüdő és a szív megerősíthető a vér és a test magasabb oxigénellátásának köszönhetően, egyensúlyba hozzák az idegrendszert, növelik a szervezet ellenálló képességét, csökkentik a szorongást és a stresszt. De ezek a gyakorlatok a meditációs állapot elmélyítéséhez, a test megtisztulásához és az úgynevezett kitágult tudathoz is vezetnek.
A jóga a jógik nyugati világba érkezése után terjedt el és vált rendkívül népszerűvé, amikor hétköznapi emberek és hírességek is elkezdték felfedezni. Azóta azonban folyamatosan fejlődik, és a jógát övező szabályok, amelyek korábban meglehetősen szigorúak voltak, a gyakorlók igényeihez kezdtek alkalmazkodni. Így mindenki kiválaszthatja a számára megfelelőt a jógából. Vannak, akik a lassú légzőgyakorlatokat vagy a meditációt választják, mások a kihívást jelentő gyakorlatokat kedvelik egy megfelelően fűtött térben. A jóga gyakorolható vezetett órákon erre szakosodott stúdiókban, de akár otthon is, a nappaliban heti néhány órában vagy napi néhány percben. Semmi sem korlátozhat benne.
A jóga jótékony hatásai
- Oldja és elmossa a stresszt,
- megnyugtatja az elmét és javítja a koncentrációt,
- több energiát és életkedved ad,
- segít önmagad és a tested megismerésében,
- erősebbé és ellenállóbbá teszi a tested,
- jobb egyensúlyt és rugalmasságot biztosít,
- tudatos légzésre tanít és növeli a vér oxigénellátását,
- javítja a vérkeringést és a szív egészségét,
- súlycsökkenéshez vezet.
Tudtad? Azt hitted, a jóga csak nőknek való? Épp ellenkezőleg. Az eredeti alkotók és a leghíresebb jógaoktatók férfiak voltak. A nők kezdetben nem is gyakorolhatták, állítólag a fegyelem hiánya miatt.
Jógagyakorlatok kezdőknek - próbáld ki Te is!
A jógagyakorlatokat ászanáknak nevezik, és egyszerűen fogalmazva ezek azok a pózok, amelyeket felvesz a tested a jógagyakorlatok során. Nehézségi fokuk és hatékonyságuk változó, így a teljesen kezdőtől (pl. hegypóz) a nagyon összetett és a tapasztalatlanok számára szinte lehetetlenig (Astavakrászana, másnéven nyolcszög póz, lásd a képen) válogathatsz.
A jógagyakorlatok egyedi ászanákból és pózokból állnak, így a gyakorlatokat meghosszabbíthatod vagy lerövidítheted, és teljesen az igényeidhez és képességeidhez igazíthatod. Éppen ezért a jóga kiváló a teljesen kezdők és a haladók számára is. De találkozhatsz gyerekjógával, fogyásra fókuszáló jógával, ujjgyakorlatokkal és a ráncok elleni arcjógával is. Például a kismamajóga segít formában tartani a testet, megnyugtatja az elmét, oldja az aggodalmakat, mindemellett megkönnyíti a szülést és az újszülött mellett a hétköznapi életbe való visszatérést is – csak a terhesjógára koncentrálj.
Ezeket a jógagyakorlatokat Neked válogattuk össze
Hullapóz
Feküdj hanyatt egy kényelmes szőnyegre, egyenesítsd ki a fejed, és húzd az állad a mellkasodhoz. Tartsd kinyújtva a lábad. Helyezd a kezed a tested mellé tenyérrel felfelé, a vállad enyhén engedd le a lábadhoz. Csukd be a szemed, lazítsd el minden izmod, beleértve az arcizmokat is, és összpontosíts befelé vagy a légzésedre. Ha a póz nem kényelmes a számodra és fáj a hátad, támaszd meg a lábad egy párnával, lásd a képen.
Török- és lótuszülés
Ülj kényelmes törökülésbe (1. kép) úgy, hogy a lábaid a vádli és a boka között tedd keresztbe, a lábfejed pedig helyezd a térded alá. Nyújtsd ki a hátad, ülj az ülőcsontjaid élére, és tedd a kezed a térdedre.
A lótuszülés (2. kép) hasonló a töröküléshez, kivéve a lábfejek elhelyezkedését. Ezeket lótuszülésben a combok tetejére kell helyezni, nem pedig a térd alá.
Hegypóz
Állj egyenesen úgy, hogy a lábaid és a lábfejeid össze legyenek zárva. Képzeld el, hogy valaki a fejed tetejénél fogva húz a mennyezet felé, de közben az állad óvatosan húzza a nyakad felé és lefelé. Lazítsd el a karod a tested mellett, feszítsd ki a tenyereid széttárt ujjakkal, vagy hajlítsd be, és tedd össze őket a mellkasod előtt, mintha imádkoznál. Vond be a hasat és a medencealapot, a medencéd egy kicsit leengedheted, a bordakosarad pedig húzd be a test közepe felé.
Lefele néző kutyapóz
Ideális esetben állj a talpad teljes felületén, és a tenyered teljes felületével érintsd a talajt, nyújtsd ki a karjaid és lábaid, hagyj közöttük körülbelül 1 méter távolságot. A medencének felfelé kell mutatnia, hogy a tested fordított V vagy tető alakot alkosson. A lábujjak és a kinyújtott ujjak előre mutatnak. Enyhén told felfelé magad a talajtól és a válladból, hagyd, hogy a fejed ellazuljon és meghosszabbítsa a gerinced, közben pedig a könyökeid kifelé mutassanak. Próbáld meg a mellkasod a térdedhez közelíteni, és tartsd aktívan a hasizmokat.
Fa póz
Állj az egyik talpad teljes felületén a lábujjaktól egészen a sarokig. Hajlítsd a másik térded oldalra, és a lábfejed helyezd az álló lábad combjának belső részére, a lehető legközelebb az ágyékodhoz. Vond be a hasad és a medencealapod a jó egyensúly érdekében – az is segít, ha egy pontra összpontosítasz. Hajlítsd be a kezed, érintsd össze a tenyereid, és helyezd őket a szegycsontodra.
Babapóz (holdpóz) és boldog baba póz
A sarkadra ülve (1. kép) feküdj arccal lefelé a szőnyegre, hogy az egész tested ellazuljon. A karjaid a tested mellett tartsd a lábad felé mutatva vagy előrenyújtva. A nagyobb kényelem érdekében hagyj helyet a térdeid között, hogy jobban elhelyezkedjen a tested, és ne nyomd a hasad.
A boldog baba pózhoz (2. kép) feküdj hanyatt, hajlítsd be a térded, nyisd szét a térdeid, hogy túllógjanak a testeden, az ujjaiddal fogd meg a lábfejed kívülről, és finoman húzd oldalirányba. Ha ez egyelőre túl nehéz a számodra, az ujjaiddal a nagylábujjaid fogd meg, és húzódzkodj annyira, amennyire a tested engedi. A hátadnak egyenesen kell feküdnie a szőnyegen.
Harcos póz 1
Lépj előre úgy, hogy a hátsó lábad egyenes, az első lábad pedig térdnél 90°-os szöget zár be, miközben a boka felett van. Mindkét láb ujjai előre mutatnak. A súly mindkét lábon azonos. Egyenesíts ki a hátad, és nyújtsd a gerinced a mennyezet irányába. Emeld fel a kezed, és érintsd össze a tenyereid, nyomd el a vállaid a füleidtől, és közben a könyökeid mutassanak oldalirányba.
Harcos póz 2
Lépj előre úgy, hogy a hátsó lábad egyenes, az első lábad pedig térdnél 90°-os szöget zárjon és a boka felett helyezkedjen el. Fordítsd a tested és a medencéd a lábaid közötti térbe. Az elülső egyenesen a szőnyeg eleje felé mutasson. A hátsó láb lábujjai követik az elfordított törzs irányát, és az egész láb a szőnyegre kerül, mintha a külső szélére akarnál támaszkodni. A súly mindkét lábon azonos. Egyenesítsd ki a hátad, és nyújtsd a gerinced a mennyezet irányába. Nyújtsd ki a karjaid oldalra az elülső és hátsó láb fölött, nyomd el a vállaid a füleidtől, és nézz az elülső kinyújtott kezed irányába.
Kobra póz
Az alacsony kobra pózhoz feküdj hasra, érintsd össze a lábaid a teljes hosszukban, helyezd a lábfejeid a talajra, és tedd a tenyereid a vállad alá. A mellkas és a hátizmok segítségével emeld fel a felsőtested a szőnyegről, próbáld meg elsősorban ennek az izmait használni, és ne egy erős nyomással a kézből emelkedj fel. Nyomd el a vállaid a füleidtől, nyújtsd ki a nyakad, és kissé döntsd hátra a fejed.
A magas kobra hasonlóan néz ki, de itt a teljes felsőtest és a test többi része is elemelkedik a földtől. Helyezd a tenyered széttárt ujjakkal lejjebb, told fel velük magad míg mindkét kezed nem lesz teljesen kiegyenesedett és szilárd. Nyomd el a vállaid a füleidtől, és nyújtsd a gerinced felfelé, közben, ha a tested engedi, dőlj hátra. Ezzel felemelkedik a tested nagy része, miközben aktívan tartod magad a lábfejek felső részén.
Híd póz
A félhíd póz (1. kép) hanyatt fekve érhető el, amikor a lábaid behajlítod és a lábfejeiden tartod magad. A sarkaidnak össze kell érniük, a lábujjaknak pedig kissé távolabb kell lenniük egymástól. Emeld fel a medencéd a talajról úgy, hogy csak a talpaid, a vállaid éle és a tarkód érinti a szőnyeget. Összefoghatod a kezeid a tested alatt, és összefonhatod az ujjaid.
A teljes híd pózt (2. kép) már valószínűleg gyerekkorodból ismered, amikor lehet, hogy akár állásból is meg tudtad csinálni. A kevésbé hajlékonyak feküdjenek hanyatt, hajlítsák be a térdüket, tegyék a tenyerüket a fejük mellé és emeljék fel magukat a talajról. A szőnyeg eközben csak a tenyérrel és a talppal érintkezhet.
Teve póz
Térdelésből vagy sarkon ülésből húzd felfelé a medencéd és a gerinced, hajolj előre, és a tenyereddel fogd meg a bokád, vagy tedd a tenyered a talpadra. Told a szegycsontod a mennyezet felé, és lazítsd el a fejed a talaj felé.
Szék póz
Állj egyenesen úgy, hogy a lábaid összezárod a szőnyegen. Ereszkedj le enyhe guggolásba, enyhén előrehajolva, mintha egy széken ülnél. A teljes talpad legyen a talajon. Emeld fel mindkét karod a fejed fölé, és érintsd össze a tenyereid.
Gyertya póz
Hanyatt fekve emeld fel a lábad és a hátad alsó részét. A hátad alsó részét vagy a medencéd támaszd meg a behajlított karjaidon, hogy a tested a lehető legegyenesebben emelkedjen a mennyezet felé. Így a teljes súly a felkarokon, a vállakon, a nyakon és a tarkón nyugszik.
Állásból előrehajlás
Az egyenes állásból előrehajlásnál (1. kép) állj egyenesen a szőnyegen, majd lassan hajolj előre a talaj felé. Állj olyan helyzetben, hogy a hátad a lehető legegyenesebb legyen, és az ujjaid vagy ideális esetben a tenyered érintse a talajt. Ha ez túl nehéz a számodra, a tenyeredet a combodra is támaszthatod, vagy megtámaszthatod egy jógablokkal a talajon (lásd a fenti képet). Lényeges, hogy a hátad egyenes maradjon, és ne görnyedj.
Mély előrehajlásnál (2. ábra) először hajolj előre ellazulva a teljes felsőtesteddel, és lógasd le a karod és a fejed – enyhén megrázhatod vagy forgathatod őket. Nyomd a hasad a combodhoz, és helyezd a tenyeredet a talajra a lábad mellé. Rugalmasabb vagy? Akkor próbáld meg megérinteni a lábad az egész testeddel, beleértve a homlokod is, és fogd meg a sarkad hátulról a kezeddel. Itt főleg az előrehajlásról van szó, és nem az egyenes hátról, mint egy egyenes előrehajlásnál.
Macska póz
Négykézláb állva húzd be a hasad, told el a tenyereddel magad a földtől, egyenesítsd ki a hátad, és kinyújtott fejjel nyújtsd a gerinced, vagy enyhén dőlj előre. Felváltva domboríthatod és homoríthatod a hátad, tudatosan belélegezhetsz felfelé, illetve kilélegzhetsz a talaj felé nézve.
Albatrosz póz
A földön ülve emeld fel egyeneses a lábaid és a felsőtested, hogy V alakot formázzanak. Csak a farizmok érinthetik a talajt. Tartsd egyenesen a hátad, és nyújtsd ki előre a karjaid a térded felé.
Sas póz
Állj a bal lábadra, a jobb lábad kulcsold az óramutató járásával ellentétes irányba az egyenes bal láb köré úgy, hogy a jobb lábfejed a bal vádlidra feküdjön. Hajlítsd be a jobb kezed a tested előtt, helyezd rá a bal kezed, és kulcsold össze őket az óramutató járásával ellentétes irányban. Enyhén guggolj le, mintha csak egy székbe ülnél.
Oldalsó sokszögtartás
Klasszikus sokszögtartásban (1. kép) lépj a jobb lábaddal a szőnyeg elejére, a bal hátsó lábad pedig nézzen előre. Mindkét lábad tedd keresztbe. Ezután lassan hajolj a jobb lábadra, míg a jobb kezed meg nem érinti a talajt a lábad belső oldalán, és az ujjaid el nem érik a nagylábujjad. A bal kezed nyújtsd a mennyezet felé, a hátad legyen egyenes, a fejed pedig nézzen a kinyújtott kéz felé.
Fordított sokszögtartásban (2. kép) a testhelyzet megegyezik, de a test megfordul, és mindkét lábujjad előre mutat a szőnyeg eleje felé. A bal csípőd és a bal kezed a jobb első lábad felé hajlik, miközben a jobb lábad külső oldalán a tenyerednek érintenie kell a talajt.
A fél-sokszögtartásban (3. kép) állj úgy, mint a 2. harcos pózban – jobb lábfej a szőnyeg elején, a térd pedig a boka felett legyen, a bal hátsó lábfej pedig előre mutasson. A csípő jobb fele a jobb combhoz hajlik, a jobb kéz érinti a talajt, eközben a hátnak egyenesnek kell lennie. A bal kéz egyenes vonalban van a bal lábbal és a test bal oldalával, a fej pedig a mennyezet felé néz.
A fordított sokszögtartásban (4. kép) szintén lépj előre, miközben az elülső térd a boka fölött van, de mindkét lábfej előre mutat. A test úgy van elfordítva, hogy a bal csípő a jobb első láb felé nézzen. A bal könyök közben érinti a jobb térd külső részét, mindkét kéz be van hajlítva, az összeérintett tenyerek és ujjak a szegycsonthoz érnek.
Deszka póz
Ebbe a pozícióba egyszerűen négykézláb állásból a térd felemelésével vagy álló helyzetből kerülhetsz - csak a lábujjad és a tenyered érinti a talajt. Fontos, hogy a tenyerek a vállak vonala alatt legyenek, a hát egyenes legyen, és ne süllyedjen a talajra a lapockák vagy a has környékén. Ezért szükséges a hát, a has és a törzs aktív bevonása, illetve eltartása a szőnyegtől, hogy a test egy képzeletbeli deszkát képezzen. A lábak csípőszélességben vannak egymástól, a fej pedig a gerinc meghosszabbítását képezi.
Fekvőtámasz, vagyis a chaturanga
A chaturangába a deszkapózból lassan lesüllyedve kerülhetsz, mintha csak fekvőtámaszba akarnál leereszkedni. A mozgásnak tudatosnak kell lennie, és nem szabad a földre esned - a tested néhány centiméterrel a szőnyeg felett kell tartanod. A hátad legyen egyenes, a könyökeid maradjanak a test mellett, a lábaid nyújtsd ki, mindeközben a szőnyeget kizárólag a talppárnák és a tenyerek érinthetik széttárt ujjakkal.
A jóga fajtái
- Hatha jóga - a jóga egyik klasszikus stílusa, ahol az ember fizikai és pszichológiai oldalát ászanákkal, meditációval, pránájámával és mudrákkal (kézmozdulatok, ujj-jóga) csiszolják.
- Ashtanga jóga - egy ezer éves autentikus technika, amely hat sorozatból áll, amelyeknek megvan a maguk sorrendje és menete. Fizikai pozíciók, specifikus légzés, energetikai zárak bevonása és a tekintet kiegyenesítése kihívást jelent a test számára, így gyógyítja és méregteleníti azt.
- Vinyasa jóga (flow yoga) – az egyenletes légzés és az egyik pozícióból a másikba való fokozatos átmenet lehetővé teszi a gyakorlat jobb átérzését, illetve a test és az elme kapcsolatát.
- Bikram jóga (hot yoga) - a hatha jóga ászanákat légzőgyakorlatokkal keverik, mindig ugyanabban a sorrendben, és mindezt 42 °C-ra felmelegített térben gyakorolják. Ez javítja a test rugalmasságát és égeti a kalóriákat, de fennáll a túlmelegedés veszélye.
- Power jóga – a klasszikus jógagyakorlatokat és az aerob vagy erősítő elemeket ötvözi. Főleg az erőnlétre és a kondícióra összpontosít, így kezdőknek kihívást jelenthet.
- Jóga kezdőknek - nyugodtabb, lassabb és könnyebb gyakorlatokból áll, amely figyelembe veszi a kevésbé tapasztaltak igényeit. Főleg a test nyújtásáról és a különálló gyakorlatok elsajátításáról kell szólnia.
- Jóga gyerekeknek - nem különbözik a jóga filozófiájától, ezért a gyakorlatok is hasonlók, de a gyerekekhez való hozzáállás legyen játékos és az életkoruknak megfelelő - például az ászanákat állatokról nevezzük el. A gyerekek nyújtanak, gyakorolnak, de nem áll fenn az unalom vagy a sérülés veszélye.
- Hormonális jóga - kiegyensúlyozza a hormonszintet, ami főleg női problémák (menopauza, menstruációs problémák, fogamzási nehézségek) esetén segíthet, de fáradtság, pszichés problémák vagy rossz pajzsmirigyműködés esetén is. A gyakorlatok többek között a hatha jógára épülnek és dinamikus elemeket tartalmaznak, amiket minden nap gyakorolni kell.
- Fitnesz jóga – a jógapozíciókat és a jóga alapelveit (helyes légzés, meditáció, koncentráció) ötvözi, miközben a test erősítésére helyezi a hangsúlyt. Dinamikusabb és aktívabb emberek számára megfelelő.
- Jógalates – kombinálja a jóga gyakorlatokat a pilatesszel, így a gyakorlatok nehezebbek és dinamikusabbak. Erősíti a törzs izmait és egyéb izmokat is, ugyanakkor ellazítja az elmét.
- Kismama jóga - kifejezetten várandós nők számára találták ki, figyelembe véve a lehetőségeiket és igényeiket. Enyhíti a hátfájást, az esetleges pszichés problémákat, félelmeket, formában tartja a testet, megkönnyítheti a szülést.
- Akrojóga – a jógát akrobatikával és cirkuszi elemekkel ötvözi. Párban vagy csoportban gyakorolják, ahol erősíted, fejleszted a testet, de közben jól is szórakozol.
- Kundalini jóga – spirituálisabb jóga, ahol meditáció, légzési technikák és mantrák adódnak a gyakorlatokhoz. Középpontjában a kundalini felébresztése, vagy egyszerűen csak a tudat bővítése és az életenergia felemelkedése áll, ezt követi az ellazulás, az önmagunk és a környezet elfogadása és az élet különböző elemeinek javítása.
- Yin jóga – az ízületekre, a kötőszövetekre, a belső szervekre és a csontokra összpontosít. Az egyéni gyakorlatokat és pozíciókat akár több percig is ki kell tartani megerőltetés nélkül, ezért ez a stílus türelmet és nyugodt elmét igényel.
- Fly yoga (aero jóga) - a levegőben gyakorolják speciális ejtőernyőkhöz használt szövetből készült kendők segítségével. Ellazít és javít a rugalmasságon, de jól fejleszti az akrobatikus képességeidet is a gravitációt meghazudtoló pozíciókban.
- Szahadzsa jóga – ez a jóga a meditáció egyik formája, tehát nem egy másik fizikai jógastílus. Általában ülve hajtják végre, és a célja, hogy felébreszd a kundalinit és kapcsolatot létesíts önmagaddal.
- Szemjóga - olyan gyakorlatokból áll, amelyet csak a szemmel végeznek. Ily módon a szem és a környező izmok átmasszírozására kerül sor.
- Ujj-jóga - a mudráknak, azaz a kéz és az ujjak megadott mozdulatainak köszönhetően stimulálja az idegvégződéseket, harmonizálja a testet és összegyűjti az energiát. Gyakorolhatod ülve, fekve vagy állva – bárhol és bármikor.
- Arcjóga - olyan arckifejezés gyakorlatok sorozata, amiket ha megfelelően gyakorolsz, a ráncok kisimulásához és az arc öregedésének lelassulásához vezet.
Felszerelés és ruházat
A nappali szőnyegén melegítőnadrágban is jógázhatsz. Ha azonban komolyabban foglalkozol a gyakorlással és szeretnéd átadni magad a kényelemnek, hogy a megfelelő ászanákra és meditációra tudj koncentrálni, válassz megfelelő jógafelszerelést.
Az alap egy jó jógamatrac vagy jógaszőnyeg. Egy klasszikus edzőszőnyeg is megfelelhet a számodra, de a jógaszőnyegek kifejezetten ehhez a gyakorlathoz készültek. Ezért ideális szilárdsággal és méretekkel rendelkeznek, és általában PVC-ből, gumiból vagy parafából, esetleg jutából készülnek. Puhák és rugalmasak, de nem csúsznak, könnyen feltekerhetők a mellékelt csomagolásba vagy a vásárolt hátizsákba és gond nélkül magaddal viheted őket. Gondold át, milyen típusú jógát fogsz gyakorolni. A lassú gyakorlatokhoz magasabb szőnyegre van szükség, hogy ne nyomjon a padló. Az olyan jógához, ami közben jobban izzadsz, szükséged lesz egy csúszásmentes matracra. Dinamikus stílusokhoz (power yoga) jól jön egy vékony, csúszásmentes darab, amely könnyen karbantartható és tisztítható. És ne feledkezz meg a dizájnról sem!
Hasznos lehet befektetni egy-két jóga téglába is, amelyet főleg az elején fogsz használni támaszkodásra, de segít minden bonyolultabb pozícióban - az egyensúly megőrzése és a hosszabb állóképesség érdekében. Hasonlóan működnek a jógakerekek, amelyekkel nyújthatsz, lazíthatsz és javíthatod a stabilitásod. A jóga szalaggal javíthatod a rugalmasságodat, olyan pozíciókat próbálhatsz ki, amelyekre nélküle nem lennél képes, és növeled a mozgásterjedelmed.
Ha jógaruhákról van szó, akkor elsősorban arra összpontosíts, hogy milyen típusú jógát fogsz végezni. Az intenzív és dinamikus stílusokhoz a funkcionális anyagok a megfelelők, amelyek elvezetik az izzadságot a testfelszínről, szárazon tartanak és biztosítják a kényelmed. Lassabb tempójú gyakorlatoknál viszont értékelni fogod a természetes anyagokat, például a pamutot, amelyek kényelmesek és kellemesek a testen. Mindenesetre a nadrág és a póló legyen igazán kényelmes, sehol se legyen szűk és ne szorítson. Ezért válassz megfelelő méretet, minőségi anyagot és ideális esetben lapos varratokkal készült vagy teljesen varratmentes darabokat. Vedd figyelembe azt is, hogy hol és mit fogsz gyakorolni – a hot jógához egy meleg szobában más ruhákra van szükség, mint a hatha jógához a tavaszi természetben.
Tipp: Ismered a jógazoknikat? Mindegyik lábujjnak külön helye van és csúszásgátló anyag található a talpukon. Így nem fázol át a földön, nem csavarodik vagy forog a lábadon a zoknid, és nem fogsz csak úgy megcsúszni.