A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
9 módszer az arany tisztítására: egyszerű trükkök, ragyogó eredmények
Vannak arany ékszereid, amiket minden nap hordasz, vagy különleges alkalmakra őrzött értékes darabjaid? Akkor meg kell tanulnod megfelelően ápolni őket, hogy hosszú ideig megőrizzék a fényüket. Olvasd el az ékszerek viselésekor követendő elveket és a nemesfém tárolásának megfelelő módját, hogy egy életen át kitartsanak az ékszereid. Azt is megtanulhatod, hogyan tisztítsd meg hatékonyan az aranyat egyszerű módszerekkel és olyan anyagokkal, amelyek valószínűleg vannak otthon. Hogyan csináld?
Tippek az arany tisztításához és tárolásához
- Minden használat után mosd le az ékszert szappanos vízzel, és gyakran tisztítsd meg az egyéb aranytárgyakat megfelelő termékekkel.
- A finom ékszereket, drágakövekkel díszített nyakláncokat, gyűrűket és fülbevalókat vagy rossz állapotú fém ékszereket mindig jobb ékszerész kezére bízni.
- Csak puha ruhát, kefét vagy szivacsot használj.
- Kerüld az agresszív vegyszereket, fehérítőket, klórt vagy súrolószereket (pl. fogkrém).
- Ne vigyél fel parfümöt, krémet, olajat vagy más kozmetikumot az ékszerekre. Jobb, ha ezeket azelőtt használod, hogy felvennéd az ékszereidet.
- Az egyes darabokat külön tárold puha zacskóban, ékszerdobozban vagy külön rekeszes dobozban, hogy ne érjenek egymáshoz.
- Óvd az arany ékszereidet a nedvességtől, izzadságtól és közvetlen napsugárzástól. Ne viseld az ékszereket zuhanyozás, napozás vagy szauna előtt, és éjszakára is.
Aranyékszerek tisztítása házilag: 9 módszer
Szappanos víz
Adj néhány csepp enyhe szappant meleg vízhez, és áztasd az arany tárgyakat az oldatba. Hagyd őket 15 percig pihenni, majd puha sörtéjű kefével, ruhával vagy szivaccsal tisztítsd meg őket. Öblítsd le tiszta vízzel és szárítd meg őket.
Aranyékszer tisztítása szódabikarbónával
A szódabikarbónából és a vízből 1:1 arányban készíts pasztát. Vidd fel a fémre, finoman dörzsöld be vele az összes rést és szennyezett felületet, majd töröld le ruhával vagy puha kefével. Ezután alaposan öblítsd le a pasztát, és szárítsd meg a tárgyakat.
Az ezüst tisztításáról szóló cikkünkben leírt szódabikarbóna és alufólia módszer az aranyon is működik.
Citromlé vagy citromsav oldat
A citromlevet csepegtesd közvetlenül a szennyezett aranyfelületekre, hagyd hatni néhány percig, majd mosd le és szárítsa meg megfelelően.
Keverd össze a citromsavat vízzel, hogy a citromléhez hasonló folyadékot kapj. Áztasd a valódi arany ékszereket vagy dekorációs tárgyakat az oldatban, hagyd hatni körülbelül 5 percig, majd öblítsd le és szárítsd meg.
Tipp: Így megszabadulhatsz a kék és zöld árnyalatoktól.
Kevésbé ismert módszerek a nagymamától - hamu és sör
Keverj össze cigarettahamut vízzel, hogy pasztát képezzenek. Ezután óvatosan dörzsöld át vele az arany felületét, amíg a szennyeződések el nem távolodnak. Ne dörzsöld a fémet durva szivaccsal és kemény kefével, hogy ne karcold meg visszafordíthatatlanul a felületét. Óvatosan mosd le és a pasztát és szárítsd meg az ékszereket.
Áztasd az ékszereket vagy más arany tárgyakat világos sörbe egy éjszakán át, majd töröld le egy ruhával, öblítsd le és szárítsd meg.
Alkohol
A denaturált szesz az arany tisztításának egyik alapvető eszköze. Csak vidd fel egy kendőre (vagy áztasd bele a ruhát), majd húzd át a fémfelületen. Hagyd levegőn megszáradni. Az alkoholt nem kell leöblíteni.
Ezt a karbantartást rendszeresen, legalább havonta egyszer el kell végezni.
Ammónia
Keverj el 1 rész ammóniát 6 rész vízben. Helyezd az aranyat az oldatba, és legfeljebb 1 percig hagyd benne. Ezután azonnal távolítsd el, mosd le és szárítsd meg.
Speciális készítmények és kiegészítők
A kifejezetten arany tisztítására kifejlesztett tisztítószerek, törlőkendők és szivacsok a leginkább bevált módszerek közé tartoznak. Könnyen megvásárolhatók, ráadásul nem áll fenn az anyag esetleges károsodásának veszélye. Használatuk során mindig kövesd a termék csomagolásán található utasításokat.
Folyadékokat és habokat többnyire az arany bevonására vagy adott ideig történő közvetlen áztatására használnak.
Kendővel, szivaccsal és vattával a tisztítás a fémfelület finom dörzsölésével történik.
Ultrahangos tisztító
A készülék használatakor mindig kövesd a gyártó utasításait. Ez általában úgy működik, hogy vizet öntesz a belső tartályba, és tisztítószert adsz hozzá. Ezután a tárgyakat úgy helyezed bele, hogy ne érintkezzenek, és a készülék előre meghatározott időre bekapcsol.
Ez az eljárás azonban nem javasolt törékeny drágakövekkel, gyöngyökkel vagy opálokkal rendelkező ékszerek esetén. Minden kőnél kerüljük az ultrahang alkalmazását, mivel a hullámok hatására azok kilazulhatnak, károsodhatnak.
A fehérarany tisztítása
Az ilyen típusú fémek karbantartására is a fenti szabályok vonatkoznak. Mosható szappanos vízzel, nagyobb szennyezettség esetén pedig speciális készítményeket, szódabikarbónát vagy ultrahangot használhatsz. Ha a fém nagyon rossz állapotban van, fordulj ékszerészhez, és ne kockáztasd meg a visszafordíthatatlan károsítását.
A fehéraranyat ródiummal kezelik, ami növeli a fényét, de a külső hatásokkal és sérülésekkel szembeni ellenálló képességét is. Keresd ezt a lehetőséget már új darabok vásárlásakor, vagy fordulj ötvöshöz.
Befeketedett arany tisztítása – mit tehetsz?
Az arany megfeketedését nem maga a fém okozza, hanem olyan anyagok, amelyeket az arany tulajdonságainak módosítására adnak hozzá. Például az ezüst, a réz, a nikkel vagy a cink idővel oxidálódhat, ami színváltozást okoz. Egy másik ok lehet a szennyeződések lerakódása, a fém reakciója vegyszerekkel és egyéb elemekkel (különösen kénnel) vagy az izzadsággal.
A nem kívánt elszíneződés eltávolításához javasoljuk, hogy kövesd a fent felsorolt módszereket. Ha azonban a fém nagyon rossz állapotban van, vagy a házilagos módszerek nem működnek, bízd ékszerészre a tisztítást.