A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Optimális páratartalom a lakásban - hogyan érheted el?
Párás ablakok, penész a szoba sarkában vagy visszatérő légúti fertőzések gyötörnek? Valószínűleg nem megfelelő a páratartalom az otthonodban. De milyen az ideális páratartalom, és hogyan lehet elérni?
Alacsony vagy magas páratartalom és annak következményei
Az optimális páratartalom elengedhetetlen eleme az otthoni kényelemnek. Ha túl száraz a levegő, akkor a nyálkahártya kiszáradása miatt nehézkes lehet a légzés, ami betegségekhez, légúti gyulladásokhoz vezethet. Az alacsony páratartalomtól kiszárad a bőr és a szemnek sem kellemes, de még a szobanövények sem szeretik.
Ha a levegő páratartalma túl magas, az egészséged rovására mehet, de a lakás, sőt az épület minőségére is hatással van. Csökkenhet a kényelemérzet, a bútorok tapintásra nyirkosak lehetnek, nedvesség csapódik le az ablakokon és a falakon. Ez penészgombák szaporodásához vezet, ami allergiát, ekcémát, légúti problémákat és más egyéb gondokat okozhat. És még nem is beszélünk az ablakok körüli penésztelepekről.
Ideális páratartalom lakásban
A komfortérzethez az otthoni átlagos páratartalomnak 40 és 60% között kell lennie.
Az optimális páratartalom az évszaktól, a helyiség használatától és az aktuális időjárástól függően változik. Nyáron, amikor lényegesen melegebb van és nem esik az eső, télen pedig a fűtés hatására csökken a levegő páratartalma. Ha azonban kint szakad az eső, a levegő páratartalma természetesen jelentősen megnő.
- Télen a lakás ideális páratartalma kb. 45-60%.
- Nyáron az optimális páratartalom 40-55% körül legyen.
40% alatt túl száraz a levegő, amit párásítóval vagy egyszerűen egy tál víz elhelyezésével a fűtőtesten is korrigálhatsz. Egy másik lehetőség, hogy nedves rongyot vagy törölközőt helyezel a fűtőtestre, de nem szabad minden fűtőtestet letakarni. Próbálj meg olyan retró párásítót keresni, ami közvetlenül a fűtőtestre akasztható, és csak fel kell tölteni vízzel.
60% felett túl párás a levegő. Mindenekelőtt szellőztess, mert a főzés vagy a ruhák szárítása miatt átmeneti páratartalomnövekedésről lehet szó. Ha hosszabb ideig megnövekedett páratartalommal küzdesz, vegyél párátlanítót vagy páramentesítőt (kondenzációs vagy adszorpciós).
Tipp: A páfrányok szeretik a magasabb páratartalmat. Célszerű őket például a fürdőszobában elhelyezni, ha elegendő fény éri őket ott. Bónusz, hogy képesek megtisztítani a levegőt.
Páratartalom mérése a lakásban
De hogyan mérjük a páratartalmat? A válasz egyszerű: páratartalom mérő vagy higrométer. Ezek olyan készülékek, amelyek képesek mérni a levegő relatív páratartalmát bel- és kültérben. Sok páratartalom mérő a falazat, az építőanyagok vagy akár a faanyagok nedvességtartalmának mérésére szolgál. Érdemes azonban a levegő páratartalmát mérő termékekre összpontosítani, amelyek gyakran a hőmérsékletet vagy esetleg a harmatpontot is mutatják. Ha nem szeretnél speciális készüléket vásárolni, keresd a kültéri és beltéri levegő páratartalmát mérő eszközzel felszerelt időjárás-állomásokat. Gyakran megjelenítik például az időt, a dátumot, a Hold fázisát, a légnyomást és a várható időjárást.
A levegő relatív páratartalma a levegőben lévő vízgőz aktuális mennyisége és azon állapot közötti arányt mutatja, amikor a levegő azonos nyomáson és hőmérsékleten teljesen telített lenne vízpárával. A relatív páratartalom a levegő hőmérsékletének megfelelően változik és százalékban van megadva.
A harmatpont az a hőmérséklet, amelyen a levegő vízpára tartalma a maximumon van (100%-os relatív páratartalom). Amikor a hőmérséklet e pont alá süllyed, a víz páralecsapódása vagy kicsapódása következik be. A harmatpont hőmérséklete a levegő abszolút páratartalmának megfelelően változik - pl. minél telítettebb a levegő vízpárával, annál magasabb a harmatpont hőmérséklete. Ezért a levegőnek és a vízpárának magasabb hőmérsékletűnek kell lenniük, hogy a gőz ne csapódjon le. Másrészt, amikor nagyon kevés a vízpára a levegőben, a levegő hűvösebb lehet, és mégsem csapódik le a pára olyan könnyen. A harmatpont a levegő hőmérsékletéből és a relatív páratartalmából számítható ki. °C-ban van megadva, kényelmi szempontból az ideális érték 10-16 °C.
A higométer használata: hol helyezd el?
- A szoba közepére vagy legalább úgy, hogy az érzékelője a szoba közepére mutasson.
- Az ablakoktól és a külső falaktól távol, ahol a levegő hűvösebb és nagyobb a huzat.
- A fűtőtestektől távol, ahol szárazabb a levegő.
- Olyan helyeken kívül, ahol természetesen magasabb a páratartalom (pl. a tűzhely közelében vagy a fürdőszobában).
8 dolog, ami hatással van a lakás páratartalmára
- Az aktuális évszak és időjárás.
- A szoba rendeltetése - a konyhában és a fürdőszobában magasabb a páratartalom a vízgőz miatt, és a hálószoba is párásabb alvás után.
- A lakás vagy ház állapota és felépítése. Műanyag nyílászáróid vannak, vízszigetelési problémákkal küszködsz, szigetelt vagy régebbi ház?
- Nem szellőztetsz vagy a szellőztetés nem hatékony.
- Sokat fürdesz és zuhanyzol, gyakran sütsz vagy főzöl.
- Gyakran mosol, és bent szárítod a ruháid, illetve gőzölős vasalóval vasalsz.
- Sok szobanövényed van. Sok növény magasabb páratartalmat igényel, de az el is párolog belőlük.
- Többen laktok egy kisebb lakásban. Az emberek meglepően sok vizet lélegeznek és izzadnak ki - gondolj csak a tömegközlekedésre nyáron.
A magas páratartalom csökkentése
Szellőztess rendszeresen és megfelelően. Ez azt jelenti, hogy legalább reggel és este nyisd ki az ablakokat és szellőztess néhány percig. A ventilátorral történő szellőztetés nem hatékony, a levegő nem cserélődik, és csak a hő távozik a házból.
Szellőztetés után kapcsold be a fűtést, de ne fűtsd túl a helyiséget feleslegesen - a 21 °C körüli hőmérséklet is elegendő.
Főzés közben fedd le az edényeket, vagy kapcsold be a páraelszívót a gőz elszívásához, és próbálj meg rövidebb ideig főzni (a 12 órás befőzést hagyd máskorra). Zuhanyozz hidegebb vízzel, és zuhanyzás közben kapcsold be a ventilátort. Szárítsd a ruhákat kint, a gyakran használt területeken kívül, vagy vásárolj ruhaszárító gépet.
Ellenőrizd a nyílászárókat és azok tömítéseit, műanyag ablakok esetén a beállításukat. Töröld le a lecsapódott párát az ablakokról és a csempékről, hogy ne párologjon vissza a levegőbe. Szerezz be egy párátlanítót, kondenzációs vagy adszorpciós páramentesítőt.
Mi nyeli el a nedvességet
A legjobb barátod egy páramentesítő, amely granulátumot vagy speciális páramentesítő tablettát tartalmazhat. Szinte bárhol elhelyezhető, akár az autóban is. Egy kicsit erősebb, de egyben drágább készülék a párátlanító.
A kondenzációs párátlanító beszívja a levegőt, lehűti azt és ezáltal biztosítja a vízpára kicsapódását, amit aztán a tartályba gyűjt.
Az adszorpciós párátlanító viszont felmelegíti a levegőt, így alacsonyabb hőmérsékletű helyiségekbe is alkalmas, de kevésbé hatékony.
Ökologikus megoldást keresel? Próbálj ki egy természetes nedvességelnyelőt. A szén, a rizs, a kréta vagy a só remekül működik, csak öntsd őket egy tálba, dobozba vagy vászonzacskóba, és akaszd fel, ha szükséges. A nedvesség felszívására úgyszintén ideális a szilikagél, amelyet kis zacskókban, új cipősdobozokban találhatsz. Meglepő megoldás lehet a macskáknak szánt szilikagél alom, amelyet közvetlenül a nedvesség és folyadék felszívására terveztek. Dobozba vagy zacskóba is töltheted, és bárhová elhelyezheted.
A páratartalom növelése
Fektess be egy minőségi párásítóba, amely megfelel lakásod méretének. Helyezd oda, ahol a legtöbb időt töltöd, és szükség szerint mozgasd. Száríts a ruhákat bent ruhaszárítón vagy szárítókötélen, és akassz nedves törülközőket több helyre vagy hőforrások közelébe.
Magasabb páratartalom a magas víztartalmú ételek (pl. leves) főzésekor és a fürdőszobában is előfordul. Ezért zuhanyozás közben vagy után hagyd nyitva a szoba ajtaját.
A beltéri növények természetes úton párologtatják a vizet. Szerezz be néhányat, és helyezd el őket a ház különböző pontjain. A páratartalom növelhető víz párologtatásával is, például ha vizet spriccelsz a helyiség levegőjébe spray palack segítségével, és sekély víztálakat helyezel a fűtőtestek köré.