A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Furcsa hangokat ad ki a hűtőd, vagy túl zajos? Tudjuk, mi lehet az ok, és mit tehetsz ellene
Néhány régebbi, sőt új hűtőszekrény modell is kellemetlenül hangos lehet. A hűtőszekrény búgása megzavarhatja a nyugodt éjszakai alvást. Tudd meg, milyen lehetséges meghibásodások rejtőzhetnek a furcsa zajok mögött, és hogyan csökkentheted a hűtőszekrény zajszintjét tippjeink segítségével. És mikor érdemes szakemberhez fordulni?
Mi a hűtőszekrény optimális zajszintje?
A hűtőszekrény zajszintje a típusától függ, és idővel változhat. Ezért fontos, hogy folyamatosan figyeld, és próbáld meg fenntartani a megfelelő zajszintet annak érdekében, hogy a készülék a lehető legtovább kifogástalanul működjön. Ugyanúgy, ahogy a nagy amerikai hűtőszekrények általában hangosabbak, mint a kisebb kompakt modellek, a szabadon álló hűtőszekrények általában zajosabbak, mint a beépített változatok. Általánosságban elmondható, hogy a modern hűtőszekrényeknek a lehető leghalkabbnak kell lenniük, a zajszintjük pedig legfeljebb 35 dB lehet.
Zajszint táblázat a decibelszintekben való tájékozódáshoz
A háztartási gépek kiválasztásánál a zajszint fontos szerepet játszik, hiszen többségünk nem szeretne egy zajládát az otthonába. Különösen a hűtőszekrényeknél fontos tényező az üzemelés közbeni zajszint, mivel éjjel-nappal működnek. Bár a korszerűbb motorok és kompresszorok használatának köszönhetően óriási előrelépés történt az elmúlt években, a decibelek számát nem szabad alábecsülni. És ez különösen igaz azokra a hűtőszekrényekre, amelyek a nappalival összekötött konyhában találhatók. Erre az esetre célszerű a lehető leghalkabb, akár 35 dB-es zajszintű modellek közül választani, ami garantálja, hogy nem is fogsz tudni a készülék létezéséről. A konyhába választhatsz akár átlagos 40 dB vagy 41 dB-nél nagyobb zajszinttel rendelkező modellt is.
Decibel | Hang típusa |
10 dB | levelek susogása enyhe szélben |
20 dB | szélcsönd a vadonban, lehulló levelek, karóra ketyegése |
30 dB | halk suttogás, nagyon csendes szoba |
40 dB | zaj egy csendes lakásban, általános háttérzaj |
50 dB | erősebb eső, beszélgetés, átlagos utcai zaj |
55 dB | TV normál hangerőn |
60 dB | hangosabb beszélgetés, mosogatógép |
70 dB | zajos utca, taps, gépelés a billentyűzeten, mosógép |
75 dB | WC-leöblítése, vízforraló közvetlenül a forráspont előtt |
80 dB | hangosabb porszívó, kiabálás, nagy forgalom, személyautó városi forgalomban |
90 dB | hangos zene, mozgó vonat, kamion a városi forgalomban |
100 dB | légkalapács, száguldó motorkerékpár, láncfűrész |
110 dB | koncert, diszkó |
120 dB | Felszálló repülőgép, pirotechnika |
Mi lehet a zaj oka és hogyan lehet kiküszöbölni?
A hűtőszekrény nélkülözhetetlen háztartási készülék és minden konyhában megtalálható. Kiválasztásánál ne csak a dizájnt, a márkát és az árat vedd figyelembe, hanem számos egyéb paramétert is, mint például az energiafogyasztás, méret, típus, belső elrendezés és zajszint – ez utóbbi kínozhatja a család tagjait, különösen, ha az alvást is megzavarja.
Több oka lehet, ha túl hangos a hűtő:
- Probléma a ventilátorral: A ventilátor felelős a levegő elosztásáért a hűtőszekrényben, így biztosítja az egyenletes hűtést. Ha a ventilátor nincs megfelelően beszerelve vagy elhasználódik, az hallható zajokat okozhat, amikor a ventilátor működésbe lép. Lehet, hogy csapágyproblémája van, vagy beakadhat a közvetlen közelében keletkezett jégbe.
- Rezgés: A rezgések különféle okokból zörgést okozhatnak – például a kompresszor vagy ventilátor beindulásakor, de akkor is, ha a hűtőszekrény egyenetlen felületen áll, vagy a belső részeinek, például a polcainak és fiókjainak nem megfelelő a rögzítése.
- Kompresszorprobléma: A zajos kompresszort a kopás vagy a helytelen telepítés okozhatja. Ezek a hangok akkor hallhatók, amikor a kompresszor működik – azaz indításkor vagy leálláskor.
- Gyenge minőségű alkatrészek vagy azok elkopása: Az elhasználódott alkatrészek nem működnek megfelelően, ami a készülék hangos működését okozhatja.
Fura hangok: morgás, búgás, recsegés
Furcsa zajokat elsősorban az újonnan vásárolt hűtőszekrény adhat ki. Ezek nagyon zavaróak lehetnek, például morgás, búgás, recsegés... Ezek a hangok általában kellemetlenek és egyben ijesztőek is, hiszen egy új készüléktől végül is hibátlan működést vársz el.
A hűtőszekrény, de a fagyasztó hűtését egy kompresszoros hűtőrendszer, esetleg ventilátor biztosítja, amely működése bizonyos zajjal jár. Szintén függ a beépítésétől, a készülék helyes használatától és a korától is. Az új készülékek bekapcsolása után általában a hűtőfolyadék áramlása hallható, ami több órán keresztül hangosabb működéshez vezethet. Ez azonban nem a hibás üzemelés jele, és az ilyen típusú zaj nincs hatással magának a készüléknek az élettartamára.
Furcsa hangokat adhat ki a hűtőrendszer nagyobb megterhelése is, különösen, ha gyakran vagy hosszabb ideig nyitva van a készülék ajtaja, vagy ha a hűtőszekrény túlzsúfolt. Zaj akkor is felléphet, ha az intenzív fagyasztás vagy hűtés funkció be van kapcsolva. A hűtőszekrények működése némi zajjal jár.A sziszegés, a recsegés, a mechanikai hangok és a kattogás a legtöbb esetben nem jelez semmiféle meghibásodást.
Ha valóban nagyon hangos hangokat hallasz, és a megérzésed azt súgja, hogy valami valószínűleg nem stimmel, jobb, ha kapcsolatba lépsz egy szerviztechnikussal, aki megvizsgálja a készülékét. Vagy a kompresszor, vagy a kondenzátor lesz a hibás.
Eltömődött kondenzátor
A kondenzátor a hűtőszekrény hűtőkörének szerves részét képezi. A különböző szennyeződések korlátozzák a légáramlást, ami akadályozza a hűtőszekrény megfelelő működését. Az eltömődött kondenzátor megduplázhatja a hűtőszekrény fogyasztását és zajszintjét. A karbantartás hosszú elhanyagolása esetén a hőleadó képessége is csökkenni kezd, ami miatt a készülékben lévő hűtőfolyadék túlmelegedhet. Extrém esetben a kompresszor meg is hibásodhat. És emellett minél szennyezettebb a kondenzátor, annál több ideig fog üzemelni a kompresszor, ami nemcsak a készülék zajszintjét, hanem a fogyasztását is növeli.
A kondenzátor tisztítása
- Áramtalanítsd a hűtőszekrényt, húzd el a faltól, és nagyon óvatosan tisztítsd meg a kondenzátor fekete rácsát a hűtőszekrény hátoldalán a felgyülemlett portól és pókhálóktól. Gyakran megtapad rajta a főzésből származó pára és a zsír is, amire rátapad a por, ezzel még erősebb szennyeződést képezve a felületén.
- A modernebb típusú hűtőszekrényeknél általában a kompresszor közelében, egy rács mögött van elhelyezve a kondenzátor, amelyet először szét kell szerelni, és csak ezután lehet kitisztítani.
- Puha kefével távolítsd el a port és egyéb szennyeződéseket.
- A kondenzátorra tapadt szennyeződés eltávolítására speciális készítmények használhatók.
- Ha nem mered saját magad elvégezni a tisztítást, fordulj szakemberhez.
Hangos az új hűtő?
Különösen a régebbi modellek ismertek a viszonylag magas zajszintjükről - sokan éppen ezért váltanak újabb modellre. De mi a helyzet akkor, ha az új hűtőszekrény bekapcsolása után elölről kezdődik a csikorgás, zörgés és az egyéb kellemetlen zajokkal teli végtelen körforgás?
Mindenesetre nem kell pánikba esned, és azonnal az eladóhoz fordulnod az újonnan vásárolt háztartási készülék zajszintjére vonatkozó panasz miatt. Hagyj időt a hűtőnek, hogy megfelelően üzembe álljon. Hiszen ez egy vadonatúj készülék, amely először van csatlakoztatva az elektromos hálózatra és elkezd működni, különféle folyadékok mozognak benne, elkezd lehűlni, fagyaszt stb. A furcsa zajok egyszerűen a hűtőszekrény első beindításának részét képezik. Akkor fordulj az eladóhoz, ha a hűtőszekrény az első bekapcsolás után még néhány nappal is zúg. Győződj meg arról, hogy nem hibás működésről van szó, és ha szükséges, végeztess el egy ellenőrzést.
Hogyan csökkenthető a hűtőszekrény zajszintje?
Ha csökkenteni szeretnéd a hűtőszekrény zajszintjét, kövesd az alábbi lépéseket:
- Alapos ellenőrzés: Derítsd ki, hogy a készülék megfelelően működik-e, és nem csökkent-e a hűtési teljesítménye. A nem működő hűtőrendszer és a fokozott zaj gyakori oka az eltömődött kondenzátor. Megpróbálhatod a hűtőszekrény leolvasztását és megfelelő tisztítását is - beleértve a lefolyócsatornát is, amely többek között kellemetlen szagot is okozhat.
- Szilárd és sima felületre való helyezés: Ha szilárd és sík felületre helyezed, csökkented a készülék működése során zajt okozó rezgéseket. A hangrezonancia elkerülése érdekében a készüléknek minden lábán állnia kell. Ha szükséges, helyezd a lábakat gumialátétekre.
- Távolság a zajforrásoktól: Az olyan készülékek, mint a televízió vagy a hangszórók elterelhetik a figyelmet a hűtőszekrény hangos működéséről, és ronthatják a hűtési teljesítményét. Ugyanez vonatkozik a zajos készülékekre, mint például a mosógépekre és a ruhaszárítókra.
- Kövesd a beszerelési utasításokat: Ügyelj arra, hogy kövesd a készülék adott modelljéhez tartozó kézikönyvben található utasításokat. Ezek az utasítások a hűtőszekrény üzembe helyezésére vonatkozó különféle előírásokat tartalmazzák, amelyek befolyásolják annak működését és zajszintjét.
- Megfelelő teljesítménybeállítás: Megfelelő teljesítménybeállítás nélkül a megfelelő hűtés és zajcsökkentés sem biztosítható. A hűtőszekrény túl nagy teljesítményre állítása még nagyobb zajhoz és csökkent hűtési hatékonysághoz vezethet.
- Hangtompítás: Szigeteld a helyiséget szőnyeggel és függönnyel, vagy válassz a lényegesen halkabb működésű beépített hűtőszekrény modellek közül. Bizonyosodj meg arról is, hogy a hűtőszekrény nem érintkezik-e más konyhabútorokkal, amelyeken keresztül a zaj erősebbnek tűnhet. Ugyanakkor ügyelj arra, hogy a dobozok és az üvegek ne legyenek egymás mellett, hogy elkerüld a csörömpölést.
Mikor hívj szakembert?
A zörgő hangokat kiadó hűtőszekrényt nagy valószínűséggel érdemes szakemberrel megnézetni. Milyen rendellenességekre utalhatnak a zajok?
- Kompresszorproblémák: A hibásan működő, kopott vagy nem kellően megolajozott kompresszor kellemetlen zörgő hangot okozhat.
- Ventilátor: Ha kopott, sérült vagy rosszul van beállítva, zúgás léphet fel.
- Vízhálózati problémák: A vízhálózatra csatlakoztatott hűtők esetében a tömlők és a hálózat egyéb részei zöröghetnek.