A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Új energiacímkék: mi változott, és milyen készülékekre vonatkoznak?
Energiacímkék megváltoztatása
Az energiacímke rendszer már évek óta érvényes az EU egész területén, és sokat segít a legenergiatakarékosabb termék kiválasztásában. A készülékek folyamatos innovációja azonban további „pluszokat” adott a korábban megadott skálához, így a címkézés nehézkessé vált, és a gyártók kezdeményezték a címkék megváltoztatását. 2021. március 1-től egyes készülékkategóriák energiacímkéinek tartalma módosult. A legalapvetőbb különbség az energiaosztályok A+++-ról D-re, A-ról G-re történő cserélése.
Mely elektromos készülékeket érintette a változás?
A következő kategóriák címkéi módosultak: hűtőszekrények, boroshűtők, fagyasztók; mosógépek és mosó-szárítógépek; mosogatógépek; televíziók, elektronikus kijelzők; fényforrások; üzletekben és automatákban használt kereskedelmi hűtőszekrények. Mindezen termékek esetében a gyártók és beszállítók kötelesek voltak az eredeti címkéket a megadott időpontig új skálával ellátott címkékre cserélni.
A régi és az új energiacímkék közötti különbségek
A legnagyobb különbség az A+++-ról D-re, valamint az A-ról G-re történő skálaváltás. Az A+++ termékek ezért a B/C osztályba kerültek, az A++ a C/D kategóriába stb. – a pontos átskálázás az adott termékkategóriától függ. Ezenkívül a termékek adott osztályokba való besorolását a piaci fejleményeknek megfelelően rendszeresen felülvizsgálják és frissítik. Ez teret enged az innovációnak és a termékek észszerűsítésének a megtakarítások tekintetében, és a címkéket egyhamar nem kell újra lecserélni. A színes jelzés konzisztens marad a zöldtől a pirosig terjedő árnyalatokban.
A címkékre QR kód is került, amely az európai adatbázissal való kapcsolatnak köszönhetően több információt nyújt az adott termékről. Csak be kell szkennelned az okostelefonoddal.
A piktogramok többsége jelentős változtatás nélkül maradt, de néhány módosult. Például a borhűtők esetében a befogadási mennyiséget most a palackok számában tüntetik fel, és nem literben, mint eddig. A címkéken teljesen új piktogramokat is találsz – pl. a hatékonyságot HDR TV módban.
A termékek energiafogyasztása a címke közepén kiemelt helyre került. A fogyasztást kWh-ban adják meg évente (pl. hűtőszekrényeknél), 1000 órában (fényforrásoknál) vagy 100 ciklusban (pl. mosógépeknél).
Az új energiacímkék előnyei
Első pillantásra az új energiacímkék átláthatóbbak és könnyebben értelmezhetőek. Könnyebben értelmezhető és összehasonlíthatóbb információkat nyújtanak a vásárlóknak, ami megkönnyíti a vásárlási döntéseket. Sőt, a méretarány-beállításnak köszönhetően az új címkék kellő tartalékot adnak a technológiai fejlődéshez, és ez motiválja a gyártókat a gazdaságosabb termékek fejlesztésére.
Mindezek a változások befolyásolhatják a készülékek végső árát, de be kell látni, hogy a készülékek energiahatékonyságára és gazdaságosságára vonatkozó fokozódó elvárások végső soron pozitív hatással lesznek a vásárlók pénztárcájára.
Új ökodizájn rendelet
Az energiacímke rendszer innovációjával karöltve megjelent a környezetbarát tervezésről szóló új szabályozás. Az energiafelhasználás és a pazarlás csökkentésére irányuló nyomás miatt az értékesítésben magas részesedéssel, magas energiafelhasználással és egyúttal nagy megtakarítási potenciállal rendelkező termékek vizsgálatára került sor, alacsonyabb költségek mellett. A vizsgálat megállapította, hogy az adott termékek fogyasztása jelentősen csökkenthető. Az éghajlatváltozás megelőzésének kihívásával szemben az EU vezetői azt a célt tűzték ki, hogy a tagországok 2030-ig az összes energia akár 32,5%-át megtakarítják.
Az ökodizájnról szóló új szabályozás ezért főként a villamos energia és a víz megtakarítását tartalmazza. Ezen előírások betartása nem gyakorolhat negatív hatást a termékek működőképességére, a felhasználók biztonságára és a környezetre.
Mi is az ökodizájn? Az ökodizájn olyan paraméterek összessége (főleg az energiahatékonyságra koncentrálva), amelyeket a termék gyártójának vagy importőrének be kell tartania, amikor az európai piacra kerül. A szándék a leghatékonyabb technológiák elterjedésének támogatása és ezzel a termék felhasználása során az energiafogyasztás csökkentése.