A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Aki spórol, annak mindig kijut a jóból
A gáz, a villany, a víz és az élelmiszerek árának folyamatos emelkedése elég jelentős tétel a családi költségvetésben. Ha szeretnéd elkerülni a kellemetlen meglepetéseket a számlák kapcsán, akkor alakíts ki olyan szokásokat, amelyeknek köszönhetően csökkented a havi kiadásokat. Hidd el, működik!
Hogyan spórolj a vízzel
Sírsz a pénz miatt, ami szó szerint a kezed közül folyik le a csatornába? Valahányszor elfordítod a csapot, ez juthat eszedbe. Vannak azonban hatékony és praktikus megoldások a családi vízhasználat csökkentésére, és nemcsak pénzt takarítanak meg, hanem az idegeid is megóvják. Ráadásul fontos számodra a tudatos vízhasználat és az ökologikus gondolkodás? Akkor nincs min gondolkodnod.
- Az esővíz gyűjtése nagy megtakarítást jelent. Öntözheted vele a kertet, felfrissítheted benne magad egy tűző napon, és egy kis befektetéssel akár moshatsz is benne, vagy leöblítheted vele a WC-t.
- Használj úgynevezett szürkevizet. Még a szennyezett víz is könnyen és hatékonyan újrahasznosítható. Például, ha mosogatás után megmaradt a víz, és az nem erősen szennyezett, miért ne öblíthetnéd le vele a vécét, vagy szűrnéd át és használnád a kertben?
- A vízszűrők használatával a víz minősége a lehető legjobbra növelhető. Jobb az íze, illata és egészségesebb is lesz.
- Érdemes beruházni úgynevezett vízmegtakarító eszközökbe, amelyek levegőt kevernek a folyó vízbe, víztakarékos csapfejekbe vagy perlátorokba. Nekik köszönhetően körülbelül fele annyi víz folyik át a csapon. Ezenkívül minden általános csapra felszerelheted őket.
- Még a rövid pillanatok is több száz forintba kerülhetnek. Fogmosáskor, mielőtt beszappanoznád a kezed vagy felhabosítanád a sampont, ne felejtsd el elzárni a vizet.
- Hacsak nem vágysz egész nap egy forró fürdőre, akkor inkább zuhanyozz.
- Mosogatáshoz töltsd meg a mosogatót. Sokkal gazdaságosabbá teszi a mosogatást. Ha azonban van mosogatógéped, még többet spórolhatsz. Mosogatógépbe helyezés előtt enyhén öblítsd le az edényeket, így elkerülheted, hogy energiaigényes előmosogatásos programokat válassz. Sok modern mosogatógép már ezt sem igényli.
- Csak akkor moss, ha a mosógép valóban megtelt. Amikor új mosógépet választasz, ne csak az energia-, hanem a vízfogyasztásra is figyelj.
- Ha csöpög a csap, javítsd meg! Napközben akár 20 liter víz is feleslegesen kicsepeghet.
Hogyan takaríthatsz meg áramot?
Valószínűleg mindenkivel előfordult már, hogy a reggeli rohanásban elfelejtette lekapcsolni a fürdőszobában a villanyt, kikapcsolni a tévét vagy a rádiót. Jelenleg a háztartási költségek csökkentésének kérdése különösen sürgetőnek tűnik. Szerencsére van néhány egyszerű tipp és trükk az otthoni áramköltségek csökkentésére.
- Tartsd a készülékeid a lehető legjobb állapotban. Például egy felgyülemlett jégréteg a fagyasztóban akár 30%-kal is növeli a fogyasztását.
- A régi készülékek gyakran energiafalók minden háztartásban. Ezért cseréld ki őket újakra, ideális esetben energiatakarékosakra. Az energiacímkék gyorsan és egyszerűen segítenek az energiatakarékos készülékek kiválasztásában. Általában az A és B jelzéssel ellátott készülékek a legenergiatakarékosabbak.
- Csinálj az otthonodból okos háztartást. Az okos vagy energiatakarékos izzók, intelligens fényerő-szabályozók vagy mozgásérzékelők használatával nemcsak jelentős villamosenergia-megtakarítást érhetsz el, hanem a háztartásod hatékony működését is könnyedén a markodban tarthatod. Semmi sem egyszerűbb, mint a kívánt időpontban aktiválni az automatikus világítást, vagy csatlakoztatni a szenzoros érzékelőket az otthonodban.
- Használd ki a legjobban a nappali fényt. Minek világítani, ha gyakran elég felhúzni a redőnyt vagy széthúzni a függönyt?
- Főzz és melegíts okosan. Gyakori hiba a konyhában, hogy bekapcsolod a teljesen megtöltött vízforralót egy csésze teához, vagy az első fogást is a legnagyobb fazékban főzöd, ami éppen kéznél volt.
- Kapcsolj ki minden olyan készüléket, amelyet éppen nem használsz, és ideális esetben húzd ki őket az aljzatból.
- Ha a két zónaidős A2 áramtarifán vagy, használd ki a csúcsidős és a völgyidős fogyasztás közti árkülönbséget. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy az 1 kWh-ra eső ár nappal és éjszaka változik, illetve az is számít, hogy hétköznapról vagy hétvégéről van-e szó.
- Szerezz be digitális fogyasztásmérőt.
Hogyan válassz TV-t? Hogyan válassz mosógépet? Hogyan válassz mosogatógépet? Hogyan válassz szárítógépet?
-
Kismegszakító, szalagbiztosíték, fogyasztásmérő -
Energiatakarékos TV -
Energiatakarékos mosógép -
Energiatakarékos szárítógép -
Energiatakarékos hűtőszekrény -
Energiatakarékos tűzhely -
Energiatakarékos mosogatógép -
LED izzó -
Energiatakarékos izzó -
Dimmer kapcsoló -
Mozgásérzékelő -
SMART villanykapcsoló -
SMART csatlakozóaljzat, konnektor -
SMART lámpa -
Időkapcsoló óra
Hogyan spórolj a gázzal
Sajnos a magyar háztartások már érezni kezdték a bejelentett gázár-emelkedést, amiről bizonyára hallottál már. Szerencsére nincs veszve semmi.
- Ha a régi gázkazánod továbbra is jól szolgál, megéri beruházni például egy kondenzációs kazánba, amellyel akár harmadával is csökkentheted a kiadásaid.
- A legolcsóbb az a gáz, amelyet nem használsz el. A konyhában ezt a tanácsot a gyakorlatba is átültetheted, például úgy, hogy a sütés vége előtt néhány perccel kikapcsolod a gázsütőt, és hagyod, hogy az ételt a maradékhő melegítse.
- A levegővel teli radiátorok gyakori gázfalók az otthonokban. Ezért rendszeresen ellenőrizd őket, és optimális esetben háromhavonta egyszer légtelenítsd.
- Alternatív lehetőségként szolgálnak a propán-bután palackok (ún. PB palackok) főzéshez, grillezéshez vagy kis helyiségek kifűtéséhez.
Hogyan spórolj a fűtéssel?
- A fűtés minden háztartás Achilles-sarka. Ha lehetséges, fűts kályhával, kandallóval vagy energiatakarékos kazánnal, amivel nemcsak téged, hanem a családi költségvetést is boldoggá teszed majd. Ha fával vagy briketttel fűtesz, a fa pattogó hangja pihentető élményt nyújt majd.
- Állítsd be megfelelően a termosztátot. Az intelligens termosztátnak köszönhetően kényelmesen és pontosan kezelheted a fűtést az okostelefonodról úgy, hogy az még a legigényesebb követelményeknek is megfeleljen.
- Amikor lefekszel, napközben a munkahelyeden vagy iskolában vagy, vagy hosszabb időre elutazol, csökkentsd a termosztát hőmérsékletét kellemes 20 ⁰C-ra. Hiszen értelmetlen túlfűteni a háztartást, ha máshol vagy.
- A napenergia divatos. A magasabb beszerzési költség ellenére egy nagyon gyorsan megtérülő és környezetbarát befektetés. Ezenkívül energiafüggetlenséget is elérhetsz vele, és leszokhatsz a gázóra körül való ideges járkálásról is. Egyszerűen nem kell majd félned télen sem fűteni.
- A meleg levegő sok mindenen átjut, különösen télen. Ha az ablakaid vagy az ajtóid nem szigetelnek jól, szerezz be ajtó-ablak szigetelő szalagot vagy gumitömítést, és fontold meg a jövőben a jó minőségű szigetelést vagy az új ablakokat.
- Télen hagyj elegendő helyet a radiátoroknak, és ne takard le őket semmivel. A radiátor mögötti falra ragasztott hővisszaverő fólia használatával megakadályozod a nem kívánt hő távozását, és ezzel pénzt is megtakaríthatsz.
- Ne fűtsd az utcát a nyitott ablakokon és ajtókon keresztül, inkább szellőztess okosan. Jobb rövid ideig, de intenzíven szellőztetni, mint hosszú ideig.
- A jól megválasztott otthoni kiegészítők a valóságosnál magasabb hőmérséklet érzetét kelthetik. Bútorozd be az otthonod minőségi szőnyegekkel és meleg színekkel, amikkel nem kell spórolnod.
- Ha fel akarsz melegedni, és kerülni szeretnéd a paplant és a kályha melletti ücsörgést, vegyél egy forró fürdőt, melegedj fel a szaunában, dobj be egy kör minőségi pálinkát vagy lazíts egy csésze minőségi forró kávé mellett.
Élvezd az otthonod melegét Hogyan válassz kályhát? Hogyan válassz kandallót? Hogyan válassz kazánt?
Hogyan spórolj az élelmiszeren?
Az energiaköltségvetés mellett az élelmiszerre szánt kiadások jelentik a legnagyobb tételt. A mostani áremelési hullám minden háztartást érint vagy érinteni fog. Viszont ez nem ok arra, hogy éhségsztrájkba kezdj, kihagyj egy meleg vacsorát, vagy reggeltől estig zsemlét egyél. Mindig tudnod kell, hogy mennyit és mire költesz, és mérlegelned kell, hogy valóban felhasználsz-e majd mindent, amit a bevásárlókosárba teszel.
Hogyan vásárolj okosan?
Teli gyomorral menj vásárolni. Bizonyára megtörtént veled is, hogy éhes, korgó gyomorral egyszerűen mindent meg akartál venni, és nem bírtad abbahagyni a csodálkozást a kasszánál. Tervezd meg a bevásárlólistád, még mielőtt vásárolni indulsz. Ha pontosan tudod, hogy mit fogsz főzni, csak azokat az ételeket fogod vásárolni, amikre valóban szükséged van. Ha azonban már bevásároltál, és a hűtőd szétreped a hegesztéseknél, figyeld a szavatossági időket, hogy ne kelljen lejárt szavatosságú ételeket feleslegesen kidobnod. Tedd előre azokat, amelyek a közeljövőben lejárnak, és ennek megfelelően készítsd el a terved a legközelebbi étkezésekhez. Igaz, hogy aszerint kell főznöd, hogy mi van a hűtőben és a spájzban. Csak akkor menj vásárolni, ha már csak hideg és sötétség van a hűtőben.
Vásárolj saját bevásárlótáskával és kedvezménykártyával. Ha nem tartozol a lelkes szórólapozók közé, vagy egyszerűen nincs időd a legolcsóbb ajánlatok után nézni, a hűségkártya megspórolhat néhány forintot a pénztárnál. És egy utolsó tanács. Vásárolj megfontoltan és a bevásárlólistát követve.
Hogyan ne pazarold az ételt?
Az élelmiszerek pazarlása és kidobása az elmúlt néhány évben társadalmi kérdéssé vált. Az okos vásárlás mellett fontos megtanulni, hogyan használjuk fel az utolsó ételmaradékot is.
- Maradék vacsora után? Ne hagyd megromlani a hűtőben! Inkább csomagold el és vidd magaddal munkába ebédként.
- Akár apró maradék hozzávalókat is használhatsz, mivel egy darab sajtból, egy szelet csirkéből vagy a hűtőben maradt utolsó tojásából is remek pizzát lehet varázsolni.
- A fagyasztás minden háztartásban trend, hiszen a legtöbb élelmiszer könnyen lefagyasztható. Fagyasztótasakok használatával, amiknek célszerű felcímkézni a tartalmát, vagy jól záródó műanyag dobozok használatával megőrizheted az élelmiszerek kiváló minőségét. Fontos betartani azt a szabályt, hogy a fagyasztóba helyezés előtt a lehető legtöbb levegőt ki kell préselni a zacskóból, amihez jól fog jönni egy vákuumozó gép.
- Gazdagon terem a kerted, vagy egyszerűen túl sok szilva, eper vagy alma van otthon? A befőzés az élelmiszerek hővel való konzerválásának egyik módja annak érdekében, hogy azok akár több évig is megőrizzék az ízüket és az aromájukat. Befőzésnél nem nélkülözheted a befőzőedényt és a befőttesüvegeket. Gőzben, mikrohullámú sütőben és mosogatógépben is befőzheted a kedvenc ételeid, és így tartalékolhatsz rossz időkre vagy korgó hasú estékre.
- Egy másik nagyon érdekes alternatíva az élelmiszerek kidobás nélküli tartósításához a szárítás. Száríthatsz gyümölcsöket, zöldségeket, gombákat vagy akár fűszernövényeket is. Legjobb segítőtárs ebben egy ételszárító lesz, de a sütőben, a padláson vagy nagyanyáinkhoz hasonlóan a napon is kiszáríthatod a kedvenc darabjaidat. Szárítás előtt mindig tájékozódj arról, hogyan kell megfelelően szárítani az ételeket, mert bizonyos zöldségfajtákat előbb elő kell főzni, másokat blansírozni, vagy érdemes citromlével leöblíteni, hogy megelőzzük a nem kívánt barnulást.
A zöldségek és gyümölcsök feldolgozásaHogyan válassz ételszárító gépet?
Hogyan spórolj az öltözködésen?
Ki ne ismerné ezt? Belenézve egy kirakatba leértékelt darabokkal, a lábaid meginognak, és még a legfukarabbak pénztárcája is kinyílik. Vannak azonban olyan kütyük, amelyek minimális költség mellet megőrzik a ruhatárad magas színvonalát.
- Az upcycling, vagyis az értéknövelő újrahasznosítás világszerte divatos szó. Varrj új dizájner kézitáskát régi szakadt nadrágból, egyszerűen nyári pólót varázsolhatsz egy hosszú ujjúból, vagy bekukkanthatsz anyukád, nagymamáid szekrényébe és új életet lehelhetsz a régi darabokba.
- Ha azt szeretnéd, hogy a ruháid sokáig használhatók legyenek, ne fakuljanak ki az első mosás után vagy ne veszítsék el formájukat, fektess be a minőségbe. Ugyanakkor tévedés azt hinni, hogy csak a drága a jó. Szánj időt és fáradságot annak kiderítésére, hogy milyen anyagból készültek a ruhák, és valóban megfelelnek-e az elvárásaidnak.
- Csak azokat a ruhákat vásárold meg, amelyek most jól állnak rajtad. Ne számolj azzal, hogy valaha is fogyni, esetleg hízni fogsz, vagy újra divatba jön valami.
- Úgy érzed, nincs mit felvenned minden reggel? Próbálj meg olyan darabokat kombinálni, amelyeket korábban nem viseltél, és kellemes meglepetésben lesz részed.
- Ne félj időnként felkeresni egy-egy használtruha boltot, szervezz bazárt a barátaiddal, és időnként böngéssz az online shopok és kiárusítások között.
- Még a legjobb ötlet sem éri el a kívánt eredményt, ha nem tartod be a legalapvetőbb szabályokat. A helyes mosással és vasalással akár több évvel is meghosszabbíthatod szeretett ruhadarabjaid élettartamát.