A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Szőnyegtisztítás házilag. Nedves és száraz tisztítás (szódabikarbóna, só)
Egy szép szőnyeg vonzza a tekintetet. Egy szép nagy folt a szőnyegen nemkülönben… Néha azonban olyan balesetek történhetnek, amiket egyszerűen nem lehet elkerülni - kávé, bor, háziállatok... Még a nagyon koszos, bolyhos és hosszú szálú szőnyegek is kitisztíthatók. Hogyan kell ezt csinálni és kivitelezhető-e házilag? Igen! És ráadásul kémiai anyagok nélkül is - a nagymama tanácsait követve.
Szőnyegek nedves és száraz tisztítása - hosszú és rövid szőrű szőnyegek esetén
Nedves tisztítás a makacs szennyeződések ellen
A nedves tisztítás az egyik leghatékonyabb módja a szennyeződések, letaposott por és foltok eltávolításának. Víz és speciális készítmények segítségével a szőnyegek jól tisztíthatóak otthon is. Ennek a módszernek a hátránya a szőnyegszálak átnedvesedése. Sok időt vesz igénybe a száradás, ami elősegítheti a penészesedést, nedves lesz a padló, és előfordulhat, hogy nem alkalmazható a természetes anyagokon.
Javasoljuk, hogy mindig kövesd az utasításokat, és először próbálj ki minden terméket a szőnyeg egy kis darabján, és bizonyosodj meg arról, hogy nem károsítja azt. Ez a módszer hosszú és rövid szálú, illetve bolyhos szőnyegeken egyaránt használható.
Kézi
A kézi nedves tisztítás egyszerűbb, mivel csak egy szőnyegtisztítóra vagy ecetre, vízre és egy felmosórongyra, kefére vagy szivacsra van szükség hozzá.
Lépések
- Porszívóval alaposan tisztítsd ki a szőnyeget, hogy eltávolíts minden szennyeződést és port. Hosszú szálak esetén használj hosszabb sörtéjű fejet, és ideális esetben porold is ki a szőnyeget.
- Készítsd elő a tisztítóoldatot a csomagoláson található utasítások szerint. Ha ecetet használsz, keverd vízzel 1:2 arányban.
- Felmosórongy vagy szivacs segítségével ideális esetben a szálak irányában, súrolás nélkül vidd fel. A sűrű szálú darabokat ne áztasd át feleslegesen, mivel nehezen száradnak. Ha szőnyegtisztító habot használsz, permetezd a szálakra a gyártó utasításai szerint.
- Hagyd hatni a gyártó által javasolt ideig. Az ecetes oldatnak körülbelül 30 percig kell hatnia.
- Távolítsd el a terméket tiszta vízzel és ronggyal, felmosóval vagy szivaccsal.
- Hagyd megszáradni a szőnyeget. Ez a lépés különösen fontos a hosszú szálúaknál, mivel lassabban száradnak és penész képződhet bennük.
Tipp: A kis darabszőnyegek és fürdőszobaszőnyegek néha mosógépben is moshatók. Ellenőrizd a címkén, hogy a gyártó ajánlja-e ezt, és adott esetben milyen hőmérsékleten.
Gépi tisztítás szőnyeg- és kárpittisztítóval és porszívóval
A mély nedves tisztitáshoz használt szőnyeg- és kárpittisztító vagy porszívó hatékonyabb, mint a kézi tisztítás, mivel ezek mélyebbre hatolnak, így több szennyeződést és foltot távolítanak el. A megfelelő gépen kívül szükséged lesz egy gépi szőnyegtisztítóra és vízre.
Lépések
- Porszívózd fel és/vagy óvatosan porold ki a szőnyeget, hogy eltávolítsd a laza szennyeződéseket.
- Készítsd elő a tisztítóoldatot a csomagoláson található utasítások szerint, és töltsd fel vele a kiválasztott gépet.
- Kapcsold be a készüléket, és menj át vele a szőnyegen. Ideális, ha fentről lefelé haladsz egyik oldalról a másikra.
- Ha szükséges, még egyszer tisztítsd át a szőnyeget gép használatával, de most tiszta vízzel.
- Hagyd teljesen megszáradni.
Tipp: Ne lépj a nedves szőnyegre, amíg az teljesen meg nem száradt. Ez visszafordíthatatlanul károsíthatja a szálakat.
Mikor van szükség professzionális szőnyegtisztításra?
Ha a szőnyeg erősen szennyezett vagy nagy, száraz foltok találhatók rajta, tanácsos szakszerűen kitisztíttatni. Speciális berendezések és módszerek segítségével a legmakacsabb szennyeződések is eltávolíthatók. Ez a módszer ideális lehet speciális anyagokhoz és drágább darabokhoz is, ahol a tisztítást az adott típushoz lehet igazítani, és így elkerülheted a karbantartás során bekövetkező esetleges károkat.
Száraz tisztítás házilag
Az eljárás lényegében megegyezik a szennyeződések különböző száraz anyagokkal (szőnyegtisztító por, szóda, só) történő eltávolításával. Először porszívózd fel megfelelően a felületet. Vidd fel a kiválasztott tisztítószert a szőnyeg teljes felületére vagy magára a foltra. Ha szükséges, enyhén dolgozd bele a tisztítószert a szőnyeg szálaiba, lehetőleg szálirányában, de ne dörzsöld. Hagyd hatni a gyártó által javasolt ideig, majd ismét porszívózd át alaposan a szőnyegtisztító port.
Szőnyegtisztítás szódabikarbónával
A só és a szódabikarbóna egyaránt ideális folyadékok, például kávé, tea, vér, bor, zsírok, de a kedvenced vizeletének eltávolítására is. Nem kell mást tenned, mint a még nedves foltra szórni a kiválasztott anyagot, és hagyd hatni 30 perctől több óráig - vizelet esetén a sót/szódát akár egy teljes napon keresztül. Ez felitatja a folyadékot, amit aztán a sóval vagy szódával együtt felporszívózhatsz a szőnyegből.
Ellenállóbb foltok esetén segíthet, ha befeded sóval/szódával a foltot, és hagyod hatni néhány percig. Ezután finoman belemasszírozod a szennyeződésbe, és hagyod hatni még néhány percig. Csak ezután porszívózd fel.
Gyapjú és perzsaszőnyegek tisztítása házilag
A gyapjúszőnyegek hajlamosabbak a foltosodásra és a nedvesség vagy vegyszerek okozta károsodásra, mint más szőnyegtípusok. Ezért jó megelőző lépéseket tenni, és megpróbálni elkerülni, hogy beszennyeződjenek. A szőnyegek előzetesen is védhetők megfelelő szerrel, amely megakadályozza a foltok képződését és a szennyeződések felhalmozódását.
Ha egy ilyen szőnyeget kell kitisztítani, mindig olyan terméket használj, amely figyelembe veszi a gyapjúszálak természetes összetételét, nem bomlasztja a természetes zsírréteget, és nem károsítja azt például fehérítővel. Ne dörzsöld fölöslegesen a szálakat, hogy ne gubancolódjanak össze, ráadásul éppen ellenkező hatást érnél el ezzel, és mélyebbre dörzsölnéd a foltot.
Bor vagy kávé került a szőnyegre? Gyorsan fogj egy száraz és tiszta rongyot, és óvatosan itasd fel a folyadék nagy részét. Ezután használj gyapjúszőnyegekre szánt szőnyegtisztítószert a foltok eltávolításához, és kövesd az utasításokat. Kipróbálhatod a szappanos vizet, az ecet és a víz oldatát vagy a szódabikarbónát is – de először mindig próbáld ki azt a szőnyeg egy kis darabján, és ne felejtsd el, hogy ez egy régi módszer, amely nem garantálja a várt eredményt.
Tipp: Ha a szennyeződés nagyon makacs, vagy a szőnyeg értékes, bízd szakemberre a tisztítását. Előzetesen azonban bizonyosodj meg arról, hogy a választott szakembernek van-e tapasztalata ezen szövetek karbantartásában.
Hogyan tisztíts meg egy nagyon piszkos szőnyeget - kutyavizelettől, ürüléktől vagy vértől
- Próbáld meg azonnal eltávolítani a friss foltokat, és ne hagyd őket megszáradni. Száraz és tiszta ruhával vagy konyharuhával itasd fel a folyadékot (pl. vizeletet vagy vért), és távolítsd el a szilárd anyagot is (szószos tészta, ürülék). Régebbi foltok esetén próbáld meg azonosítani, mi okozta őket.
- A lehető legjobban porszívózd ki a szőnyeget, és ideális esetben ki is porolhatod.
- Előzetesen ellenőrizd, hogy a szőnyeg milyen anyagból készült, és a szálak hosszát is. Ehhez igazítsd a kiválasztott szert és tisztítási módszert.
- Kezeld a szőnyeg felületét a kiválasztott termékkel. A nagyobb területet beborító és igazán makacs szennyeződésekhez a nedves gépi tisztítás a legjobb.
- Vigyél fel sót vagy szódabikarbónát a foltokra, amelyeket például vér, kutyavizelet vagy kávé okozott. Ezek felszívják a folyadékot és megszüntetik a szagot. A szőnyegtisztító hab vagy a szőnyegtisztító por is segít.
- Hagyd a szőnyeget teljesen megszáradni, és szükség esetén ismételd meg a folyamatot.
- Kerüld a vegyszereket, oldószereket és fehérítőket, amelyek visszafordíthatatlanul károsíthatják a szálakat. Kerüld továbbá a dörzsölést és a szálak erőteljes vagy hanyag kezelését.
Hogyan válassz porszívót? Hogyan válassz robotporszívót?