A következő oldalon alkoholok szerepelnek
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
A következő oldalon erotikus tartalmú termékek szerepelnek.
Az "Ok" gomb megnyomásával kijelentem, hogy elmúltam 18 éves, és nem teszem lehetővé számára, hogy az itt megjelenített tartalmakhoz jogosulatlan -vagy kiskorú személyek hozzáférjenek.
Konyhai nagytakarítás: tippek a ragyogó tisztaságért
Bármennyire is igyekszel, a konyha nem sokáig marad teljesen tiszta. Este gondosan kitakarítasz mindent, másnap pedig kezdheted is újra. A konyhapulton gyűlnek a morzsák, valami kiömlött a szemetesbe, itt-ott zsírfolt éktelenkedik – nem érdemes bosszankodni, mindez elkerülhetetlen. De hogyan lehetsz úrrá a főzéssel járó felforduláson? Próbáld ki a tippjeinket az egyszerű, gyors és hosszan tartóan tiszta konyháért, a pulttól a készülékekig.
Tiszta konyha 8 lépésben
A tiszta konyha titka a rendszeres takarítás. Minden használat után tisztítsd meg az edényeket, dobozokat és tedd vissza az élelmiszereket oda, ahova tartoznak. Azonnal takaríts fel mindent, ami kifolyt és kiömlött, és ne hagyj semmit megszáradni. Hogyan tovább a nagyobb takarítással?
- Pakolj el mindent, aminek nem a konyhában vagy a konyhapulton van a helye. Tedd a helyükre az elektromos készülékeket is, mint a vízforralót, kávéfőzőt, szendvicssütőt stb.
- Dobj ki mindent, ami lejárt, már sokáig nyitva volt, sérült vagy kártevők és gombák támadták meg. Felejtsd el a tavalyi fűszerekhez való érzelmi kötődést.
- Tisztítsd meg és mosd le a konyhapultot. Válogasd át a tartalmát, és dobj ki minden feleslegeset.
- Töröld át a mosogatógépet, a páraelszívót, főzőlapot, sütőt, tűzhelyet, mikrohullámú sütőt, vízforralót, kenyérpirítót, kávéfőzőt és minden egyebet.
- Tisztítsd ki a mosogatót és a lefolyót is.
- Ürítsd ki a hűtőszekrényt és a fagyasztót, ellenőrizd és válogasd ki a tartalmát. Jégtelenítsd és mosd át a készüléket.
- Dobd ki a szemetet, mosd át a kukákat és a körülöttük lévő területet.
- A képzeletbeli pontot a takarítás végére tedd a csempék letörlésével és a padló felmosásával. Ne feledkezz meg a kapcsolókról és az aljzatokról sem, ahol a szennyeződés szeret megtelepedni.
Tipp: ne feledkezz meg a többi helyiség általános tavaszi nagytakarításról és az ablakmosásról sem.
A konyhapult tisztítása
Távolíts el minden edényt, tányért, evőeszközt, ételt és egyéb dolgot a konyhapultról. Porszívózd fel és töröld le az egyes polcokat univerzális tisztítószerrel vagy mosogatószeres nedves ruhával. Fogj egy tisztítókefét vagy egy régi fogkefét a sarkok és a rések kitisztítására. A makacs szennyeződéseket permetezd be zsíroldóval, hagyd hatni, majd töröld le. Ne felejtsd ki a felső szekrények tetejét, ahol általában sok zsír rakódik le.
Porszívózd ki a fiókokat és a rekeszeket, mosd ki őket nedves ruhával, vagy áztasd be tisztítószerrel. Hagyd őket a levegőn megszáradni vagy töröld szárazra.
Tipp: megakadályozhatod a szennyeződések további felhalmozódását a pult felső részén, ha kiterítesz néhány régi újságot, amiket elég időnként cserélni.
Távolítsd el a pultról a vágódeszkákat, a kisméretű készülékeket és mindent, ami akadályozná a tisztítást. Válassz a pult anyagának megfelelő terméket. A legtöbb felületre megfelelő a meleg víz enyhe mosószerrel vagy egy univerzális konyhai tisztítószer. Az olyan kényes anyagokhoz, mint a gránit, márvány, fa vagy rozsdamentes acél, használj erre az anyagra tervezett speciális tisztítószert.
Vidd fel a tisztítószert, és hagyd hatni néhány percig. Ezután szivaccsal vagy puha ruhával mosd le a felületet körkörös mozdulatokkal, a megszáradt foltokra és egyéb szennyeződésekre koncentrálva. Ezután mosd le a munkalapot tiszta vízzel egy ronggyal, majd töröld le egy száraz ruhával.
Végül helyezd vissza az összes edényt és egyebet rendezett sorba. Ellenőrizd az élelmiszerek állapotát és lejárati idejét, és szükség esetén dobd ki, amit kell. Hasonlóképpen gondold át, hogy valóban szükséged van-e az összes tányérra, bögrére és ételtartóra, és hogy közülük melyik az, ami „mi van, ha” okból van megtartva.
Tippek a készülékek tisztításához
Legalább havonta egyszer mosd át a mosogatógépet speciális vagy házi készítésű tisztítószerrel. Töröld át a készülék belsejét, és távolíts el minden szennyeződést a szűrőből. Mosd ki a hűtőszekrény és a fagyasztó belsejét néhány hetente vagy legalább évente egyszer. Töröld le a polcokat, fiókokat és falakat, és ne felejtsd el ellenőrizni az ajtótömítéseket sem.
Tippek a mosogatógép tisztításához A hűtőszekrény szagtalanítása
Rendszeresen távolítsd el az ételmaradékokat a mikrohullámú sütőből, és időnként működtesd maximális teljesítményen egy tál vízzel és egy darab citrommal, amely elpárologtatja a makacs szennyeződéseket. Ezenkívül rendszeresen tartsd karban a sütőt egyszerűen egy törlőkendővel, és néhány hetente egyszer (vagy szükség szerint) adj hozzá speciális tisztítószert vagy szódabikarbóna, ecet és víz keverékét.
Hogyan tisztítsd meg a mikrohullámú sütőt? Tippek a sütő tisztításához
A kisméretű készülékek, például vízforraló, kávéfőző, kenyérpirító és szendvicssütő külsejét nedves ruhával töröld át, a többi alkatrész karbantartását pedig a készülék típusának és a gyártó utasításainak megfelelően állítsd be.
A vízforraló tisztítása Hogyan tartsd tisztán a kávéfőzőt?
Naponta töröld át a főzőlapot egy nedves ruhával és kevés tisztítószerrel, hogy eltávolíts minden foltot és zsírt, mielőtt rászáradna és ráégne. Az üvegkerámia lapot időnként egy erre a célra szánt kaparóval súrold át, hogy eltávolítsd a ráégett lerakódásokat. Áztasd be a gáztűzhely rácsát szappanos vízbe és dörzsöld át. Erős szennyeződés esetén a főzőlap típusának és anyagának megfelelően vidd fel a tisztítószert, és hagyd a gyártó ajánlása szerint hatni, majd tisztítsd meg.
A rendszerezés megkönnyíti a takarítást
A konyha ragyog, és minden élelmiszert átválogattál? Oszd fel a fennmaradó elemeket kategóriákba, például tányérok, bögrék és poharak, edények, kisméretű gépek, konyhai eszközök és élelmiszerek.
Magasabb polcokon vagy hátul és nehezebben elérhető szekrényekben tárolhatod a ritkábban használt edényeket, készülékeket és élelmiszereket.
Szerelj polcokat, kampókat és mágnescsíkokat a szabad felületekre, például az ajtókra, csempékre és üres falakra. Így a konyha függőleges terét is kihasználhatod, és extra tárolóhelyet kapsz. Ez különösen alkalmas konyhai késekhez és edényekhez, élelmiszerfóliához vagy fűszerekhez.
Szerezz be tárolódobozokat, tégelyeket vagy kosarakat az élelmiszerek és tisztítószerek rendszerezéséhez, és címkézd fel őket, hogy mindig tudd, mi hová tartozik. Ezután tárold a hasonló tárgyakat ugyanazokon a helyeken, hogy ne kelljen keresgélned őket. A szekrények teljes terének tökéletes kihasználását, beleértve a hátsó részeket is, a szervezők, rekeszek és forgótányérok teszik lehetővé.